Nové Noviny č. 21/9928. května 1999str. 3

Peckovské náměstí začne měnit svou tvář krátce po pouti

Pecka - Rekonstrukce peckovského náměstí se uskuteční ještě letos, a to z jedné vody načisto, jak říká místostarosta Jiří Styblík. Bez částečného zadlužení to však nepůjde, obec totiž žádá o třímiliónovou půjčku.

"Upustili jsme od varianty, která počítala s postupnou, po etapách rozdělenou investicí. Práce budou zahájeny v září, krátce po srpnové pouti a byli bychom rádi, kdyby se je podařilo příští rok dokončit," uvedl Styblík.

Starostka Hana Štěrbová si v této souvislosti posteskla, že Pecka dosud nemá schválený územní plán obce. "Bez této základní dokumentace nemůžeme prakticky nic realizovat. Nedostaneme povolení něco postavit nebo prodat pozemky. Komplikuje to i získání státní dotace. Pokud na některém z ministerstev žádáte o peníze, nejprve musíte předložit územní plán," říká Štěrbová. Přípravy na jeho schválení ustaly v roce 1993. "Je to škoda, protože ještě donedávna financoval zpracování územních plánů okresní úřad, dnes si ho musíme zaplatit z našeho rozpočtu," dodala starostka. Jeho zpracování Peckovští zadali jednomu pražskému ateliéru, jehož cenová nabídka za zhruba 400 tisíc korun byla nejpřijatelnější. "Do výběrového řízení se přihlásilo přes deset firem, ceny se pohybovaly od 375 do 820 tisíc korun," poznamenala.

Proto, aby se rekonstrukce náměstí mohla uskutečnit ve velmi krátkém čase, přijme obec půjčku do tří miliónů korun. Celkové náklady se přitom odhadují na čtyři až sedm miliónů korun," uvedl Styblík. Příslib možné finanční pomoci si zdejší radnice slibuje od Programu obnovy vesnice, do něhož se obec přihlásila. Na zkvalitnění vzhledu zdejšího náměstí bude přece jen možné získat dotaci, zatím však pouze na základě urbanistické studie. "Čerpat prostředky z Programu obnovy vesnice v první fázi nepřipadá v úvahu, to bude možné nejdřív až příští rok," doufá starostka. Přijatelnější vzhled získá historický střed městečka úpravou komunikací, chodníků, zeleně a opravou kašny a morového sloupu. "Rekonstrukce se dotkne všech částí náměstí, kromě průtahové komunikace, která je v majetku Správy a údržby silnic Jičín," doplnila Štěrbová s tím, že přednost budou mít přírodní materiály.

(jn)


Reakce na článek "Místa ve školách"

Jičín - Redakce Nových Novin se ve článku zveřejněném dne 14. května 1999 dopustila některých nepřesností. Považujeme za nutné věci uvést na pravou míru.

Plánovaný počet strávníků pro školní jídelny byl stanoven v roce 1980. Neexistují žádné normy, které by určovaly na základě plochy kuchyně počet strávníků. Při stanovení počtu strávníků se vychází ze subjektivního posouzení OHS, přihlíží se k tzv. typizační směrnici "Výstavba školských zařízení" č. 39. Vychází se z počtu míst v jídelně, harmonogramu odběru jídel a vybavenosti kuchyně. Rozhodující zařízení, jídelny ZŠ, máme v tomto směru na dobré úrovni. Srovnávat se můžeme s městy jako je Mladá Boleslav nebo Liberec (tvrzení prodejců zařízení kuchyní). Naše kuchyně jsou vybaveny konvektomaty, moderními kotli a myčkami nádobí.

Ve školních jídelnách je z toho důvodu umožněno i stravování tzv. cizích strávníků. Z jídelny je vidět do kuchyně, o hygienických podmínkách se každý může přesvědčit na vlastní oči.

Na ZŠ Husova ulice se v současné době vaří 570 obědů, před několika roky se zde vařilo 800 obědů. Z tohoto počtu je 70 strávníků cizích. Na ZŠ Železnická je zapsaných 106 strávníků, ve skutečnosti se jich stravuje pouze 71. Celkem máme na jičínských základních školách (včetně zvláštní školy v Soudné) 298 cizích strávníků (tento počet obědy skutečně odebírá).

Redakce se zmiňuje též o počtu dní, které se vaří. Z 10 měsíců se dostává na 213 stravovacích dnů. Ve skutečnosti se v loňském roce vařilo 191 dnů, tj. o měsíc méně (podzimní prázdniny, vánoce, jarní prázdniny). U základní školy Železnická ulice nám vychází částka: 71 strávníků x 191 stravovacích dnů x 6,- Kč = 81 366,- Kč a ne 242 800,- Kč jak uvádí redakce. Za všechna stravovací zařízení to potom činí 341 508,- Kč.

RNDr. Břetislav Jírovec, vedoucí odboru

Poznámka redakce: Uvedené skutečnosti a čísla v původním článku byla čerpána ze "Zápisu z 3. schůzky školské komise MěÚ Jičín" ze dne 18. března 1999 a z písemného materiálu Školského úřadu Jičín, referenta školního stravování.

(red)


OKRESNÍHO KOLA SOUTĚŽE pětičlenných hlídek mladých zdravotníků se na jičínském sportovním stadionu zúčastnilo 65 žáků z osmi škol jičínského okresu. V průběhu plnění teoretických i praktických úkolů, jejichž podstatnou náplní bylo určit charakter poranění a jeho správné ošetření, prokázali všichni soutěžící dobré znalosti této problematiky a odborné rozhodčí nenechali na pochybách, že poskytnout první pomoc opravdu ovládají. Vítězné hlídky mladých zdravotníků ze ZŠ Cerekvice a ZŠ Chomutice pak v úterý 25. května 1999 reprezentovaly jičínský okres v kole krajském, které se konalo v Chrudimi. S jeho výsledky vás seznámíme v příštím vydání Nových Novin.

FOTO: mar


Bývalý starosta Wolf rezignoval

Pokračování ze strany 1

"Poprvé jsem nesouhlasil s rozpočtem a nyní s plánovanou půjčkou ve výši tří miliónů korun na rekonstrukci náměstí. Nesouhlasím s tím, aby se obec zadlužovala, už v době svého působení ve funkci starosty jsem měl připravenou jinou variantu," odpověděl na dotaz NN Wolf.

Oba muži, jak ten, který nyní z veřejného života obce odchází, tak i jeho nástupce, mají s komunální politikou dostatek zkušeností. Wolf byl totiž v loňském roce zvolen už potřetí za sebou, a Trybenekr v samosprávě rovněž působil obě předchozí volební období.

V obci se zhruba třinácti sty obyvateli je patnáctičlenné zastupitelstvo, které mají kupříkladu i podstatně větší města, v rámci možností složeno tak, aby v něm svůj hlas mělo i okolních sedm vesnic, spadajících pod Pecku. "Zvolili jsme patnáctičlenný sbor, to proto, že máme poměrně dost satelitních obcí. Je dobře, když v něm každá bude mít svého zástupce. Ne vždy se to ale podaří, například pan Trybenekr se ve volbách umístil až na čtvrtém místě kandidátky a do zastupitelstva nepostoupil," vysvětluje Styblík.

"V případě, že někdo odstoupí, vystřídá jej náhradník z téže kandidátky. Pokud žádný není, místo v zastupitelstvu zůstane uprázdněné až do konce volebního období. Počet členů však nesmí klesnout pod jednu třetinu proti původnímu počtu, pak by se musely konat mimořádné volby," uvedl JUDr. Miloš Valášek z referátu vnitřních věcí okresního úřadu. Taková situace však vzhledem k vyššímu počtu členů zastupitelstva, ale i náhradníků, na Pecce zřejmě nehrozí.

(jn)


Do Evropy s igeliťáky plnými odpadků

Na odpočívadle u odbočky na Blata by v příštích týdnech měl vyrůst stánek s občerstvením. Zmizet by naopak měly hromady odpadků, které zde zanechávají občané jako věčnou památku na svůj pobyt v Českém ráji.

FOTO: jn

Jičín - Nepořádek, černé skládky, tuny odpadků po chalupářích v příkopech podél silnic, to je každodenní zcela běžný pohled uživatele všech komunikací České republiky. Návrat do Evropy opravdu se vztyčenou hlavou (abych ten binec neviděl) a na vysoké kulturní úrovni východních rozvojových států. A protože jsme správní Češi, všichni společně pak nadáváme na bordeláře bez svědomí a stejnou měrou pak i na stát, který náš nepořádek neuklízí. Opravdu skvělá filozofie konce dvacátého století.

Když pomineme stovky černých skládek kontaminovaného odpadu v lesích, příkopech, křoví... jsou v našem blízkém okolí dvě velkokapacitní skládky dalo by se říci "polooficiální", přesto nepovolené. Obě "zdobí" odpočívadla silnice I/16, a to na Plhově za Sobotkou a u odbočky na Blata. Za silniční odpočívadla odpovídá Správa a údržba silnic Jičín, a tak by se dalo říci, že je to jejich problém. Náměstek ředitele SúS Jičín ing. Karel Charousek tuto skutečnost připouští: "Snažíme se samozřejmě obě lokality uklízet, ale v poslední době je situace již opravdu neúnosná. Občané si zvykli odpočívadla užívat jako nejbližší a nejpřístupnější veřejné skládky. Nepomáhá osvěta ani vyhrůžky pokutami. Jeden den odpočívadla uklidíme a druhý den jsou zavezena odpadky. Finanční prostředky na každodenní úklid nemáme. Na vlastní náklady jsme pořídili dva velkoobjemové kontejnery. Oba nám ukradli."

A tak to jde pořád dokola. Pracovníci SúS Jičín za peníze daňových poplatníků odpočívadla uklidí a někteří z nás namísto toho, aby si jejich práce vážili, počkají až odjedou, aby mohli svým nepořádkem prostranství zavézt znovu. Pak přijedou domů a v hospodě lamentují nad špatnou kvalitou silnic, které se zejména ve městech mnohdy podobají víc autodromům než veřejným komunikacím. Silničáři pak ale zcela oprávněně kontrují argumentem o nedostatku finančních prostředků, které zcela zbytečně investují k likvidacím černých skládek.

Na nedávném jednání na OkÚ Jičín právě ve věci ukládání odpadů na zmíněné odpočívky byly projednány tři možnosti řešení současné situace. Jednou z nich je zpřísnit postih viníků (doposud zde byly chyceny dvě osoby). Druhou možností je instalace průmyslových kamer (to je však nákladné a nikdo nezaručí jejich bezpečnost). Třetí a zřejmě nejschůdnější variantou je pronájem odpočívek podnikateli, který zde bude provozovat "občerstvení s informačním centrem". Ten by měl pozemek v rámci nájemní smlouvy uhlídat. S tímto návrhem účastníci jednání na OkÚ Jičín souhlasí. Takto by mělo být v příštích týdnech vyřešeno nejprve odpočívadlo u odbočky na Blata, v příštím roce pak i odpočívka Plhov.

(mar)


Město získalo další státní dotaci

Jičín - Do doby podzimních dešťů by měl být vybudován hlavní kanalizační řad o celkové délce téměř dvou kilometrů, vedoucí z průmyslové zóny na Větrově do kanalizačního sběrače nedaleko čističky odpadních vod v Moravčicích.

Tato akce přímo souvisí s realizací výstavby základních inženýrských sítí a komunikace (ulice Hradecká - Konecchlumského) v lokalitě, ve které se v současné době odehrává stavba závodu Interprice (montáž kondenzátorů), logistického centra společnosti MPL a závodu společnosti AEG.

Nezbytně nutná technická příprava (kanalizace, voda, elektřina, komunikace, projekty, výkup pozemků) dnes postupně "obydlované" oblasti, ale i ostatních pozemků, na kterých budou stavět další případní investoři, přijde celkově na 34 milionů korun. Na financování této částky se sdruženými prostředky podílí jak výše zmíněné společnosti, tak Jičín. Vedení města se v minulých dnech podařilo v souvislosti s výstavbou infrastruktury průmyslové zóny na Větrově získat 13 350 000 korun dotace ze státní pokladny.

Dostavbou a technickým vybavením lokalit označených v územním plánu města jako průmyslové zóny, získá město Jičín jedinečnou možnost nabídky již připravených pozemků zájemcům, kteří zde mohou v případě kladných rozhodnutí téměř ihned zahájit realizaci svých investičních záměrů. Jedině tak do města vstoupí další kapitál a vzniknou nové pracovní příležitosti.

(red)


Nové Noviny