Logo NN

Nové Noviny č. 21/9928. května 1999str. 1

Od neděle změna jízdních řádů

Jičín - Bez výraznějších změn vstoupí v neděli 30. května v platnost nové jízdní řády veřejné autobusové a osobní vlakové dopravy, zajišťující místní obslužnost, pro období 1999/2000.

"Touto cestou bychom chtěli upozornit cestující veřejnost, aby se včas informovala na zastávkách příslušných linek a tratí o případných změnách," oznámila Libuše Erbanová z referátu dopravy Okresního úřadu Jičín.

"U Českých drah jsme uplatnili zejména požadavky několika obcí na obnovení vlaků pro možnost přepravy zaměstnanců firem z odpoledních směn po desáté hodině večerní z Jičína. Vyhověno nám bylo pouze v případě požadavku ve směru do Kopidlna s odjezdem ve 22.41. Nově byl zaveden také vlak na trati z Hradce Králové do Hořic, a to v čase 22.42," sdělila NN Erbanová.

U autobusových linek na Jičínsku dochází jen k nepatrným změnám, převážně k několikaminutovým posunům, bez většího vlivu na obslužnost okresu. "U největšího dopravce ČSAD Semily se jedná maximálně o minutové posuny z provozních důvodů, k žádnému omezení nedochází," potvrdila pracovnice okresního úřadu. Semilský dopravce naopak nově zavedl dálkovou linku s číselným označením 630002 Jičín - Hradec Králové - Olomouc - Ostrava a rozšiřuje provoz linky 630084 Jičín - Hradec Králové - Pardubice - Chrudim - Jihlava. Další dopravní společnost - OSNADO Stará Paka, zajišťující obslužnost zejména na území Novopacka rovněž přistoupila jen k nepatrným časovým úpravám v rozpětí zhruba pěti minut. "Stejně tak ČSAD BUS Chrudim, jehož linky zasahují do jičínského okresu převážně na Hořicku a Kopidlensku, a firma Seco Trans Kosmonosy, jejíž vozy jsou využívány cestujícími hlavně ze Sobotecka a Libáňska, neoznámily zásadní změny," potvrdila Erbanová. Dodala, že z Kopidlna nadále nabízí přepravní služby ve směru do Mladé Boleslavi a zpět firma Vl. Braborec z Rožďalovic.

Referát dopravy však není v některých případech spokojen s tím, jak firmy informují veřejnost. "Dopravce má ze zákona povinnost zajistit vyvěšení jízdního řádu a kromě toho musí být k dispozici k nahlédnutí u řidičů. Naplňování této povinnosti doporučujeme sledovat zvlášť u dálkových linek, jejichž jízdní řády náš referát neschvaluje, a které jsou okresem Jičín vedeny. Jejich provozovatelé si dosud neuvědomují, že jim absolutně zabezpečená reklama, tedy výlep platného jízdního řádu, zajistí tržby a spokojeného zákazníka," předesílají pracovníci okresního úřadu.

(jn)


Libáňští otevřou nový dům

Libáň - Po letech anabáze rozestavěné budovy nákupního střediska v centru Libáně, pro níž obec od začátku devadesátých let hledala smysluplné využití, je u konce. Dnes ve 13 hodin bude objekt, jehož zakonzervovaný skelet posloužil jako základ obchodně-společenského domu, slavnostně otevřen.

V přízemí budovy už sídlí expozitury České spořitelny, České pošty, květinová síň Lemberk a lékárna. V prvním patře a v podkroví je vybudováno jedenáct nových bytových jednotek. Původně zde mělo vzniknout nákupní centrum, jehož provozovatelem by bylo družstvo Jednota. Dostavba se v závěru osmdesátých let už nestihla, a tak staveniště zůstalo v majetku obce. Podobným způsobem se s megalománským pozůstatkem minulé éry vypořádali například i v Cerekvici nad Bystřicí.

(jn)


Dětský den v Nové Pace

Nová Paka - Oblastní spolek Českého Červeného kříže v Jičíně ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů, psovody jičínské policie, místní základní uměleckou školou, jičínským Automotoklubem a Domem dětí a mládeže Nová Paka pořádá Dětský den. Ten se koná v sobotu 29. května v prostoru za letním stadiónem v Nové Pace od 10 do 16 hodin.

V programu například vystoupí mažoretky z DDM, děti ze ZUŠ se představí s hudební pohádkou, ze Základní školy v Kopidlně přijedou žáci, aby předvedli hru na dětské flétny. Diváci uvidí také folklorní tance v podání dětského souboru Jičíňáček, práci psovodů OŘ Policie Jičín, ukázku řízených modelů aut DDM, požární techniku se soutěží a automobilové veterány. Připravena je i řada soutěží pro nejmenší - hod míčkem na cíl, skákání v pytlích, běh s pinpongovým míčkem na lžíci a další.

(red)


DEN KONÍ Jízdárna Rubín v Lužanech zve všechny obdivovatele koní v neděli 30. května 1999 na "Den otevřených dveří". Jistě bude zajímavé prohlédnout si maštal čtyřnohých miláčků a seznámit se s činností jezdecké stáje. Od 15.00 hodin můžete sledovat drezurní či skokový trénink, ukázku voltiže a nakonec si sami ověřit, že nejkrásnější pohled na svět je skutečně ze hřbetu koně. Srdečně vás na tuto akci zve celý kolektiv jízdárny. Na fotografii jsme zachytili Petru Herodesovou (vlevo) a Ilonu Kučerovou.

(max)


REGIONÁLNÍ DEN V ČESKÉM RÁJI Účastníci setkání novinářů a zástupců cestovních kanceláří, které se specializují na příjezdovou turistiku, zakončili svůj jednodenní pobyt v Českém ráji na hradě Kost. Pořadatelem druhého regionálního dne, který se konal minulý čtvrtek, bylo Sdružení Český ráj a Česká centrála cestovního ruchu.

FOTO: jn


Bývalý starosta Wolf rezignoval

Pecka - František Wolf, bývalý starosta Pecky, je již druhým členem obecního zastupitelstva, který se vzdal svého mandátu od podzimních komunálních voleb. Na svůj post v místní samosprávě rezignoval minulý týden, stejně jako před více než měsícem jeho kolega František Pavlíček.

NN to potvrdil místostarosta Jiří Styblík s tím, že svůj mandát složil František Wolf do rukou starostky Hany Štěrbové na veřejném zasedání zastupitelstva, které se konalo v pondělí minulý týden. Zatímco Pavlíčka (SNK) vystřídala v patnáctičlenném zastupitelstvu Jana Stuchlíková, křeslo po Františku Wolfovi (Sdružení ODS a nezávislých) zůstává zatím prázdné. Nahradit by jej měla další osoba v pořadí z téže kandidátky. "S náhradníkem, panem Josefem Trybenekrem, budeme jednat," uvedl pro náš list Styblík den po veřejném zasedání, na němž tato překvapivá informace poprvé zazněla. "Není to příjemné, ale na druhou stranu by to mohlo znamenat i určitý přínos. Pan Trybenekr je totiž z Bukoviny, která nyní žádného svého zástupce v zastupitelstvu neměla," komentuje změnu peckovský místostarosta. Důvody, které vedly zastupitele k rezignaci, nechtěl veřejně prezentovat.

Pokračování na str. 3


Jazzová pohoda v K-klubu

Jičín - O českém jazzu se tvrdí, že postrádá víc publikum, než muzikantské osobnosti. V Jičíně, jak se zdá, o příznivce jazzu nouze není. Vždyť na nedávné první "Swingové kavárně" v sále K-klubu se jich sešlo požehnaně.

Proto už dnes chystá soubor Hot Dog Jazz Band další překvapení. V pátek 11. června se opět v K-klubu uskuteční hudební večer, tentokrát bude okořeněn vokálním vystoupením pětičlenného kolektivu mladých zpěváků. V jejich pětihlasém podání uslyšíme u nás ne právě obvyklé kancionály, tradicionály a spirituály, které čerpají převážně ze staro i novozákonních textů. Hot Dog Jazz Band tak předvede první společnou práci se svými hosty, která bude mít jistě další pokračování. Předprodej vstupenek začíná od 7. června v K-klubu. Pořadatelé zabezpečí občerstvení (bar) přímo na sále, k dostání bude i točené pivo.

(jn)


Pomoc zdravotně postiženým rodičům

Vysoké Mýto - Autoklub České republiky v Centru pro zdokonalovací výcvik řidičů ve Vysokém Mýtě pořádá v pondělí 31. května 1999 "Den otevřených dveří pro zdravotně postižené řidiče".

Absolvování zdokonalovacího výcviku v tento den je pro přihlášené zdravotně postižené řidiče zdarma. Přihlásit se mohou členové motoristických organizací (členové AČR i ÚAMK), i neorganizovaní zdravotně postižení řidiči. Výcvik účastníci absolvují s použitím vlastních automobilů.

Přihlášky stále ještě přijímá a o akci podrobnosti sděluje paní Burianová ze sekretariátu Autoklubu České republiky na telefonu 02/261470 nebo 02/22898247, můžete i faxovat na 02/261469.

(red)


Volba krásek kdysi a dnes

Dnes se se soutěžemi o miss roztrhl pytel. Volba krásek je častou, a dodejme i vděčnou událostí. Ani Jičín nezůstal pozadu a každoročně se tu volí Miss Českého ráje, letos to bude 29. května 1999. Zapomíná se však na volbu krásných mužů!

To před téměř sto lety v Hořicích na velké Výstavě českého severovýchodu, jejíž areál se v srpnu a září 1903 rozkládal kolem tehdejší nové školy Daliborky, se 8. září toho roku konala volba krásek i krásných mužů. Ten den si návštěvníci, kteří se chtěli účastnit této společenské hry, museli u pokladny koupit nejen vstupenku, ale také hlasovací lístky, jeden za 40 haléřů. Ty pak při procházce po výstavišti rozdávali: muži vybraným krásným ženám, naopak dámy zvoleným mužům. V 5 hodin odpoledne byla hra uzavřena.

Každá dáma (a podobně pán) vložila lístky, které získala, do obálky a tu vhodila do urny Ústřední matice školské vedle pokladny. Ve prospěch UMŠ, tedy na podporu českých škol v německých oblastech Čech, se totiž volba krásek a krásných mužů tehdy konala.

Vítězkou se stala slečna Vlasta Rumlová, dcera hořického advokáta. O mužském vítězi se v Jičínských novinách nepraví nic. Tedy už tehdy přišli krásní muži zkrátka!

(Ú)


Nové Noviny