Armáda chce využívat pět budov

Jičín - Pakliže se město nedohodne s místními vojáky, může nastat paradoxní situace, kdy přestane mít zájem převzít zčásti zdevastované budovy a pozemky kasáren v lípách. Pak nelze vyloučit, že je potká podobný "historický" osud, v jakém se dnes nachází například jezuitská kolej.

O bezúplatném převodu celého areálu kasáren na město bylo vládou České republiky rozhodnuto již v loňském roce (jasně řečeno zdarma a všech objektů). Zatím však došlo pouze k jejich takzvanému převodu zápůjčkou. Pak se čekalo na vyjádření a postupné stěhování armády a především na předložení projektu budoucího nekomerčního využití kasáren městem.

Armáda se vyjádřila poměrně jasně: Rozhodla se užívat pět budov, z nichž dvě obytné jsou nejzachovalejší historickou části areálu, které oplotila a obehnala ostnatým drátem. V současné době v bývalých ubikacích pro několik stovek vojáků sídlí Okresní vojenská správa, která ještě před nedávnem úřadovala v několika málo kancelářích v Denisově ulici.

Naproti tomu město vypracovalo několik reálných variant rozumného využití celého areálu. Základem všech je zbourání některých "technických" objektů a především odstranění zdí a plotů, čímž se má lokalita veřejnosti otevřít a zprůchodnit. Tomu však v dnešní době brání nové ploty a ostnaté dráty.

"V případě, že vojáci prosadí své zájmy a zmíněné budovy zůstanou v majetku armády, jsou naše plány na postupné propojení areálu kasáren s okolní zástavbou Čeřovky zcela zbytečné a nerealizovatelné. Naší snahou je ploty zbourat a prostor otevřít, vojáci se chtějí naopak izolovat," řekl k současnému problému jičínský starosta Jiří Liška.

V případě, že město s armádou nenajdou společnou řeč a schůdnou cestu, jak prosadit zájmy široké veřejnosti, může nastat situace, kdy městskému zastupitelstvu dojde trpělivost a řekne ne! Pak by mělo ministerstvo volnou ruku a možnost budovy i s pozemky převést na jiné státní instituce nebo je prodat. Otázkou však je, kdo bude mít o z větší části vybydlené historické nemovitosti kasárenského typu z roku 1898 zájem.

(mar)


Jim Beam Party na Pecce

Pecka - Chcete zažít noc, jakou jste ještě nikdy nezažili? Chcete poznat jednu z nejlepších diskoték a slyšet ty nejbáječnější taneční hity? A k tomu všemu být přímo na Jim Beam Party? Neváhejte a navštivte Disco Phoenix Pecka právě tuto sobotu 15. května a můžete být přitom. I náročné fanoušky všech hudebních žánrů, očekávající prvotřídní poslech, jistě překvapí špičková, čarovná a okouzlující hudební produkce. Vždyť jenom výkon hudební aparatury je 4000 W. Disco Phoenix Pecka je kompletně nově renovováno. Při své návštěvě si nesmíte nechat ujít nejen spodní podlaží zvané "Peklo", ale například i whisky bar, který vás jistě mimo jiné překvapí širokým výběrem nápojů, kterých zde najdete více než 150 druhů, nepočítaje koktejly a další překvapení. K tomu všemu špičková obsluha a báječný večer může začít.

(max)


Patříme mezi města s orlojem

Jičín - Mezi několik málo měst naší republiky pyšnících se skutečným funkčním "orlojem" se v těchto dnech zařadil i "pohádkový" Jičín. Z dílny Martina Lhotáka vzešel projekt i aktivita a za velkého přispění zaměstnanců Okresního muzea a galerie vzniklo dílo vesměs z přírodních materiálů, jež bude sloužit nejen k potěše a obveselení široké veřejnosti, ale i k mechanickému odečítání dnů zbývajících do konce milenia.

Dřevěná stavba je ve své podstatě i jakýmsi prolézadlem, v jehož útrobách si pak každý návštěvník může natáhnout svůj "stroj času", a tím pomocí dřevěných převodů na několik minut rozpohybovat její nejvyšší funkční část. Jičínský orloj je umístěn na nádvoří Valdštejnského zámku a první slavnostní odečet na jeho časomíře bude proveden 22. května 1999 v rámci "Dne muzeí". Na výrobě orloje se finančním příspěvkem 20 000 korun z rozpočtu města podílela i jičínská radnice.

(red)


Jak se pozná kvalitní káva?

Sobotka - "Zrnka by měla být stejně veliká a měla by mít příjemnou vůni. Správně upražená káva se pozná i podle "zlaté nitky" procházející podélně slupkou zrnka," říká Václav Novák, člen představenstva akciové společnosti Balírny obchodu Praha.

Tato společnost je typicky českou firmou. Po privatizaci vznikl v podstatě nový subjekt, navazující na dlouholeté tradice zpracování kávy u nás. Původně se zelená káva pouze dovážela, potom se podařilo vybudovat vlastní pražírnu v Sobotce a později si firma vybudovala i vlastní odbyt.

Kávu tato společnost dováží tradičně z Hamburku a její stálá chuť vychází ze zachování poměrů arabik a robust.

" Český trh více absorbuje robustu, která je silnější a výraznější chuti než jemnější arabika," podotýká Novák.

Hlavním výrobním artiklem a.s. Balírny obchodu Praha je káva Siesta. Novinkou na mezinárodním veletrhu Salima byla káva Turek.

" Prodáváme kávu zrnkovou i mletou, v běžném i velkém balení pro gastro. Zákazník si může vybrat buď kávu Turek, Siestu Standard, Siestu Standard Speciál nebo Siestu Extra Speciál," vysvětluje Novák.

Vyznavači kávy se budou muset ale stále více spoléhat na vlastní chuťové buňky. Dříve byl vybudován určitý systém jakosti kávy, kterou určovaly Československé státní normy. Jeho platnost skončila koncem minulého roku, takže v budoucnosti se zákazník bude muset orientovat na značku a svou vlastní zkušenost, jak mu konkrétní káva v šálku chutná. Také bude mnohem těžší podle obalu kávu identifikovat - zejména kvalitu. Dříve se zákazník podíval, jestli je výrobek skupiny a,b,c,d, a věděl, o jakou kávu se jedná. Oblast výroby potravin a jejich uvádění do oběhu v současné době upravuje zákon o potravinách č. 110/1997 Sb. Jednou ze základních změn v nové legislativě je jednoznačné vymezení odpovědnosti výrobce za jakost dodávaných potravin.

Václav Novák nám také poradil, jak správně kávu uskladňovat a vařit." Kávu kupujte v záruční lhůtě, pokud možno, tak v jejím začátku. Doma ji skladujte v původním sáčku v suchu a temnu. Při její přípravě se snažte použít kvalitní čerstvou vodu. Tu pro spaření kávy nikdy nevaříme, ale přivedeme pouze k varu. Kávu naléváme do šálků vyhřátých nebo vypláchnutých horkou vodou. Nádoby určené k přípravě kávy nepoužíváme k jinému účelu a umýváme bez použití saponátů nebo jiných čistících prostředků, jejich i malá stopa může výrazně ovlivnit výslednou chuť kávy."

Akciová společnost Balírny obchodu Praha svou kávu dodává zhruba 4 % českých obyvatel pijících tento povzbuzující mok, v některých oblastech se její prodej přibližuje až k třiceti procentům. Důvodů pro tak výborné výsledky v silně konkurenčním prostředí je hned několik. " Snažíme se, aby naše káva měla stále stejnou chuť a stejný charakter. Zajišťujeme kompletní prodejní servis. Jde nám o systematický a pečlivý přístup k zákazníkovi," říká závěrem Novák.

(Záv-PI)


Co dál s domem radní nevědí

V objektu čp. 63 (v pozadí), který v minulosti patřil k dominantám severního průčelí mlázovického náměstí, počítá obec s domovem s pečovatelskou službou. Bohužel žádost Mlázovic o státní příspěvek na přestavbu této budovy, kterou obec začátkem roku koupila za 405 tisíc korun, zůstala letos nevyslyšena.

Mlázovice - Když už konečně našla zdejší radnice způsob, jak naložit s opuštěnou a chátrající budovou, která je jednou z dominant tamního náměstí, plány na její obnovu ji překazili ministerští úředníci. Naděje, že obce získá dotaci na byty s pečovatelskou službou, totiž v minulých dnech vzala za své.

"Počítali jsme s tím, že v domě vybudujeme jedenáct bytů pro seniory. Bez výrazné podpory státu to ale není možné," posteskl si starosta Jiří Čeřovský. Jednopatrový objekt v severovýchodní části náměstí býval kdysi chloubou centra Mlázovic, v posledních letech se z něj však stává spíš dům hrůzy.

"Objekt patřil třem vlastníkům, kteří ho nakonec nabídli realitní kanceláři. Dozvěděli jsme se však, že se o nemovitost zajímá dobrovický cukrovar, který sem chtěl vystěhovat několik romských rodin. Bylo nám jasné, že pokud se tak stane, znamenalo by to její konec, proto jsme dům od realitní kanceláře odkoupili," vysvětluje Čeřovský.

Záměr, od něhož si obec slibovala rychlé a hlavně výhodné zhodnocení nemovitosti, se nezdařil, co dál, dnes nikdo neví. Radnice tak musí opět hledat zdroj, z něhož by její opravu financovala.

"Stojíme znovu před rozhodnutím - rekonstrukce, nebo demolice. Zatím žádné jiné náhradní řešení nemáme. Jedině snad kdyby se v obci usadil bohatý podnikatel, který by o budovu projevil zájem," říká zasmušile starosta. "Myslím však, že demolice není správná varianta. Neumím si vůbec představit, co by tu bylo místo toho domu, vždyť tady stojí už nejméně jedno a půl století. Když už ho obec koupila, tak se s ním musí vypořádat," míní Čeřovský.

Připustil, že jeho adaptace na dům s pečovatelskou službou by pomohla i zdejšímu domovu důchodců, který má v současnosti z kapacitních důvodů na třicet nevykrytých žádostí. "Ne všichni jeho obyvatelé potřebují nepřetržitou péči, několik lůžek by se určitě uvolnilo," dodal.

(jn)


Divokých holubů je u nás méně

Jičín - Již zběžným pohledem na střechy kulturních památek a další všem známá místa, kde ještě před několika málo dny sedávaly stovky holubů, se dá říci, že organizované tažení proti těmto přemnoženým opeřencům bylo úspěšné.

Celá akce, kterou pro město Jičín provedli pracovníci žamberské firmy Ekoservis DDD, byla nejprve zahájena komplexním monitoringem a vytipováním hromadných hnízdišť holubů. Jejich vlastní odchyt byl prováděn pomocí speciálních klecí, umístěných na kostele sv. Jakuba a na budově sila ZZN. Během cílené akce bylo odchyceno celkem 1458 holubů. Snížení jejich stavu na současnou přijatelnou míru přišlo okresní město na 98 tisíc korun.

V příštích dnech by měla stejná žamberská firma provést dezinfekci prostor, kde přenašeči infekčních chorob nerušeně hnízdili, a ve spolupráci s radnicí a samozřejmě s majiteli nemovitostí uzavřít dosud volné vstupy na půdy domů a kostelů.

Největším nepřímým "chovatelem" divokých holubů ve městě je na základě výsledků provedeného průzkumu Zemědělské zásobování a nákup, kde mají ideální možnost získání potravy. Dalším velkým "krmičem" mnoha stovek těchto ptáků je například i valdická věznice, kde se na každém zamřížovaném okně vězeňských cel najde vždy něco do "zobáku". Ve financování dalších aktivit bezpodmínečně nutných k udržení přijatelného stavu holubů ve městě by proto měly zcela logicky pomoci i obě zmíněné organizace.

(red)


Jarní práce zakončili zemědělci Agrodružstva Staré Místo minulý týden na polích u Labouně nedaleko Jičíněvse, kde seli kukuřici. Podle ředitele staromísteckého Agrodružstva ing. Oldřicha Hakena patří kukuřice vedle jarních obilovin k hlavním komoditám, na něž se letos zaměřili. Kukuřicí bylo oseto na 280 hektarů z celkově obhospodařované plochy.

jn


index