Už dnes má obec jasno, jak s penězi za akcie naloží

Mlázovice - Jelikož bude švédský investor emisi cenných papírů Východočeské energetiky od měst a obcí vykupovat zálohově, nechtějí v Mlázovicích nic ponechat náhodě a část z peněz, které přijdou na účet, prozatím uloží na termínovaný vklad.

"Chceme se pojistit pro případ, kdyby valná hromada Elektrárenského a plynárenského sdružení měst a obcí nakonec odmítla k prodeji akcií VČE dát souhlas. Může se totiž stát, že bychom museli zálohu vrátit," vysvětluje starosta Jiří Čeřovský smysl tohoto opatření. Jedním dechem však dodal, že obec má v záloze další variantu, jak s penězi ještě letos naloží. "Čekáme, jak dopadne naše žádost o dotaci na čtyři nájemní byty, pro které jsme vyčlenili budovu bývalé fary. Dostaneme-li od ministerstva pro místní rozvoj garanci, že nám dotaci přidělí, pro obec bude výhodnější, když se větší část peněz z prodeje cenných papírů uvolní na bytovou výstavbu. Taková investice se určitě vyplatí, zvlášť, když je náš rozpočet zatížen úvěrem," srovnává obě možnosti starosta.

"Poučili jsme se z minulých let, kdy okres Jičín získal čtyři milióny korun na bytovou výstavbu, a přitom žádná z obcí nebyla připravena tyto prostředky čerpat. Proto už máme zpracovánu projektovou dokumentaci a čekáme jen na stavební povolení," doplnil.

Švédská elektrárenská společnost Vattenfal nabídla za jednu akcii tři tisíce korun jako zálohu a dalších sedm set poté. Mlázovice by tak získaly do obecní pokladny jeden a půl miliónu korun celkem. Zdejší radnice přednostně uvítá, když se ještě letos začne s přestavbou vnitřních prostor budovy bývalé fary. "Pokud z tohoto záměru sejde, peníze uložíme na termínovaný vklad, některé bankovní domy se už sami přihlásily," shrnul Čeřovský.

(jn)


Místa ve školách i školkách chybí

Jičín - Na nedávné schůzce školské komise Městského úřadu Jičín byl opět otevřen dlouhodobý problém překračování normou daných kapacit tříd základních i mateřských škol a některých školních jídelen. Jičínským základním školám schází k dodržení hygienických norem přibližně deset kmenových tříd, v mateřských školách je pak stanovený limit překračován až na MŠ J.Š.Kubína ve všech případech.

Ze školních jídelen mají největší problémy na II. základní škole, kde je stanovená kapacita kuchyně 280 obědů překračována až na 607 obědů, přičemž tam dochází 127 cizích strávníků. Na IV. ZŠ je pak problém podobný. Současná kapacita kuchyně je 450 obědů (tento údaj je však z roku 1980 a na základě přehodnocení OHS má být kapacita zvýšena), přesto se zde stravuje 1203 lidí, z nichž je 190 "přespolních".

Jak je z čísel patrné, překračovat stanovené normy "pomáhají" cizí strávníci, z nichž ovšem městu plynou nezanedbatelné finanční prostředky. Cena jídla pro cizí strávníky se skládá z finanční normy na potraviny, mzdových a věcných nákladů. A právě věcné náklady (6,- Kč za jeden oběd) zůstávají městu, které je může podle svého uvážení využít například k vybavení a nákupu nových technologií do kuchyní a jídelen...

Pro příklad uvádíme roční věcné náklady odváděné městu z jídelny 4. základní školy v Železnické ulici, kam dochází denně 190 cizích strávníků, 10 měsíců je 213 stravovacích dnů x 6,- Kč = 242 820 korun ročně.

Do jídelen mateřských a základních škol v Jičíně dochází denně 2 841 dětí a 645 cizích strávníků, kteří pak ročně do pokladny města přinesou 824 310 korun, což může být jedním z důvodů, proč se nad problémem překračování kapacit některých stravovacích zařízení spravovaných městem zřejmě "přivírá oko".

(red)


Den plný barev v knihovně

Minulý čtvrtek byl v Městské knihovně v Jičíně dán zcela volný průchod dětským snům, představám a především pak vlastní umělecké tvořivosti, při níž občas poradily hodné paní knihovnice, jako na našem snímku vlevo stojící Alena Pospíšilová z dětského oddělení knihovny.

Jičín - Ačkoliv se svátek matek, který připadá na druhou květnovou neděli, slaví ve světě více než devadesát let, je pro většinu z nás svátkem novým. Starší generace dlouhá léta slavily 8. března Mezinárodní den žen. Až po revoluci v roce 1989 se postupně tradice poděkovat maminkám, babičkám a všem ženám za jejich péči a starostlivost postupně vrací k původnímu Dni matek.

Udělat radost své mamince, babičce nebo paní učitelce vlastnoručně vyrobeným dárečkem měli letos příležitost žáci nižších školních ročníků, kteří se zúčastnili celodenní akce pořádané pracovnicemi Městské knihovny v Jičíně.

Ty totiž velmi správně využily nabídky Marcely Hedrlínové z Prahy a na 6. května 1999 připravily den plný barev, umělecké tvořivosti a především pohody. Z dětského oddělení knihovny se zřejmě mávnutím kouzelného proutku stal malířský ateliér, ve kterém postupně téměř tři sta "umělců" od pěti do čtrnácti let malovalo keramické miniatury vyráběné k tomu účelu právě Marcelou Hedrlínovou. Výsledným efektem celého snažení, při kterém si naši nejmenší vychutnali vznik a zrod malého barevného zázraku, byl keramický šperk, k jehož dokončení přispěli především svojí pílí a šikovností.

Dětskou radost z výsledného efektu pak nelze dost dobře popsat, ale hrdost, s jakou autoři svá díla odnášeli jako dárky k trvalému potěšení svých nejmilejších, byla víc než dojemná. A že někteří plni dojmů zapomněli hodným knihovnicím poděkovat, nevadí. Pro ně jistě největší odměnou byl smích i rozzářené oči malých umělců a hlavně vědomí, že jejich přispěním se děti do knihovny budou rády vracet.

(red)


Kriminalita z pohledu okresního státního zástupce I.

Jičín - Vzhledem k tomu, že veřejností kolují nepodložené, zkreslené a mnohdy nepravdivé informace o současném stavu trestné činnosti páchané na našem okrese, požádali jsme okresního státního zastupitele JUDr. Michala Chvojku o odpověď na tři základní otázky, jejichž společným jmenovatelem je "kriminalita páchaná na Jičínsku". Vzhledem k tomu, že se jedná o společensky velmi závažnou problematiku a široké téma, zveřejňujeme dnes první část rozhovoru, odpověď na druhou otázku přineseme za týden, na třetí pak za čtrnáct dní.

Především je potřeba vysvětlit a upřesnit současné názory některých občanů, ale i veřejných činitelů, z nichž mnohdy vyplývá, že kriminalita v České republice stagnuje. Je tomu tak i v jičínském okrese?

"Administrativní údaje v rámci východočeského kraje skutečně signalizují určitý mírný pokles, což by snad mohlo svědčit i o jakési stagnaci páchání trestné činnosti v tomto regionu. Z evidenčních údajů a výsledků práce Okresního státního zastupitelství v Jičíně však vyplývá, že v našem okrese dochází spíše k jejímu postupnému nárůstu.

V roce 1998 bylo stíháno celkem 772 osob, což je proti roku 1997 o 46 osob více. Z uvedeného počtu stíhaných pachatelů pak byla obžaloba podána na 506 pachatelů, což je nárůst o 43 osob, tedy o 9,3%. Z pohledu dlouhodobé sledovanosti těchto čísel se jedná o jeden z nejvyšších údajů za posledních zhruba 10 let.

Ještě výraznější je pak nárůst vazebně stíhaných pachatelů, kdy za rok 1998 bylo do vazby umístěno celkem 112 osob, což z celkového počtu stíhaných činí 14,5%. To svědčí především o nárůstu závažnosti páchané trestné činnosti i o důvodech nařízení vazby vzhledem k problematice zjišťování totožnosti pachatelů, stálého bydliště nebo jejich recidivy. U některých jedinců, především z řad bezdomovců, pak lze konstatovat i určitý osobní zájem o umístění do vazby z pohledu zajištění ubytování a stravy, zejména pak v zimním období, kdy těmto osobám zřejmě nestačí možnosti a nabídky současné sociální sítě.

V roce 1998 bylo v našem okrese stíháno celkem 35 cizích státních příslušníků, což je rovněž poměrně výrazný nárůst o 22 osob. Obecně lze konstatovat páchání trestné činnosti převážně občany zemí bývalého východního bloku. Příčiny lze nepochybně hledat v poměrně značném uvolnění průchodu nekontrolovaného množství těchto občanů, spojeného s komplikovanou identifikací, nedostatečnou evidencí, častým měněním míst jejich pobytu a podobně.

Z tohoto důvodu jsou dle mého názoru opodstatněné úvahy o zavedení vízové povinnosti pro státy, odkud °mezinárodní° pachatelé trestné činnosti nejčastěji přijíždějí. Z pohledu justičních orgánů by pak mělo dojít ke zpřísnění postihu cizinců páchajících trestnou činnost na území naší republiky, či dokonce k možnosti udělování přísnějších trestů cizím státním příslušníkům než občanům České republiky."

Za týden si povíme o možnostech obrany občana proti stále se zvyšující protispolečenské činnosti.

Děkuji za rozhovor

(mar)


Varování pro evropské kuřáky

"Válka proti tabáku je v pacifické oblasti Asie prohrávána. Západní Pacifik je jediná oblast, kde podle šetření Světové zdravotnické organizace spotřeba cigaret na obyvatele výrazně roste", uvedla Dr. Judith Mackay, ředitelka asijského centra pro kontrolu spotřeby tabáku ve zprávě ze 14. asijské konference o rakovině, konané na podzim roku 1998 v Hong Kongu, uveřejněné v časopise European Journal of Canter.

V Kambodži, Číně, Japonsku a jižní Koreji kouří 3 z 5 mužů. Méně než 3 z 5 mužů kouří v Hong Kongu a na Novém Zélandu. Ženy kouří v mnohem menším počtu. Za období roků 1991 až 2000 předpokládá tabákový průmysl v této oblasti zvýšení prodeje o 33% úměrně vysokému růstu počtu obyvatel. V minulosti překrývala v mnoha rozvojových zemích následky kouření nízká životní úroveň. Kuřáci umírali dříve, než se u nich vyvinula nemoc způsobená kouřením. Na zvýšenou životní úroveň v Asii reagovaly společnosti intenzivní a všudypřítomnou reklamou. Výsledkem bylo například zvýšení počtu kuřáků v Číně na 73% u mužů, což je asi 450 milionů. Čína se také postupně stala největším producentem tabáku a daně z jeho prodeje představují největší položku státních příjmů.

Některé země se už dřív pokusily kouření legislativně omezit. V Singapuru byla zakázána reklama cigaret roku 1971, v Hong Kongu výroba a prodej nekouřového tabáku roku 1987, v Číně kouření na domácích leteckých linkách v roce 1983. Nedůslednými opatřeními se ale nepodařilo zabránit katastrofické epidemii nemocí a úmrtí, zapříčiněných kouřením. Dr. Kung-chuang z čínské Akademie lékařských věd uvádí: "V roce 1996 se v celostátním sledování 62% obyvatel domnívalo, že kouření neškodí zdraví nebo jen velmi málo. Přitom odhadujeme, že v roce 2000 zemře v Číně na následky kouření milion osob, v roce 2025 dva miliony a v roce 2050 tři miliony. Součet všech zemřelých za jednotlivé roky naznačuje, že do roku 2050 zemře celkem asi 100 milionů Číňanů, z nich bude třetina všech mužů, kterým je nyní méně než 29 let".

Uvedené výsledky jsou varováním pro evropské kuřáky, kteří stále více figurují v onkologických statistikách. Pro sledování vztahu kouření a rakoviny připravuje Národní onkologický registr evidování údaje o kouření u každého nahlášeného nádoru v ČR od 1. ledna roku 2000.

MUDr. Edvard Geryk, Masarykův onkologický ústav Brno


index