Parkování řeší město v předstihu

Nová Paka - Parkování v blízkosti zamýšlené tělocvičny, kterou město plánuje jako přístavbu u Základní školy v Komenského ulici, chtějí radní vyřešit v předstihu, aby v budoucnu předešli možným dopravním komplikacím.

Problémy s parkovacími místy jsou v Nové Pace pouze nárazové, zejména v některých dnech během letní sezóny, vzhledem k využití nové haly se však očekává, že počet automobilů v této lokalitě vzroste. "Projektant nám předložil několik variant, vybereme takové řešení, aby byl zásah do centra města minimální," řekl starosta Petr Kuřík s tím, že obslužnost a přístup k nové sportovní hale vybudují současně. "U jedné z variant se počítalo, že se upraví provoz v centru a zčásti zmenší park pod školou, předpokládám, že se zvolí jiná alternativa. Parkoviště se pravděpodobně umístí nad budoucí tělocvičnu, zásahu do zeleně se tedy nevyhneme, ale nebude nijak bolestivý," naznačil Kuřík.

"Univerzální tělocvična, jak zní její oficiální název, bude sloužit hlavně při hodinách tělesné výchovy žáků školy, ale v odpoledních hodinách a o víkendu ji využijí také místní sportovní oddíly," poznamenal starosta. Nový sportovní stánek se od obdobných staveb bude lišit především svým vnitřním uspořádáním, kromě palubovky se zřejmě dočká i zázemí pro diváky. Hlediště by podle našich informací mělo mít kapacitu dvou set sedadel.

Důstojných podmínek se tak po mnoha letech dočká především novopacký basketbal, který má v současnosti své zastoupení v dorostenecké lize, šanci na postup mají i ženy. Mistrovská utkání se dnes hrají v místní sokolovně, tamní prostory však nesplňují základní kritéria. Nad účastí v lize se proto rok co rok vznáší Damoklův meč, protože Novopačtí musí před startem každé soutěže žádat Český basketbalový svaz o výjimku.

(jn)


Na závody se členové klubu složili

Hořice - Ještě nikdy v šestatřicetileté historii nebyl start volného mezinárodního motocyklového závodu, známého pod názvem "300 zatáček Gustava Havla", ohrožen tak, jako letos.

Aby se tradiční motoristický podnik koncem května vůbec uskutečnil, nezbylo pořadatelům nic jiného, než sáhnout do vlastních úspor. A to i s tím rizikem, že své peníze už nikdy neuvidí. Předchozí rok byl podle slov zástupců hořického Automotoklubu z hlediska výdajů mimořádný, proto se letos peněz na závod nedostávalo. Mimořádný je ale hlavně způsob, jakým příznivci jedné rychlé stopy tradiční motoristický podnik zachránili.

O existenci v republice svého druhu posledního přírodního okruhu v délce 5,15 kilometrů se rozhodovalo během pouhých deseti dnů. "Na dobrovolné sbírce se nakonec vybralo téměř sto tisíc korun," oceňuje obětavost svých přátel Ladislav Kočí, tiskový mluvčí klubu se 180 členy, z nichž někteří žijí ve Spojených státech či ve Švýcarsku. "Trať byla po dlouhé zimě dost poničená, neměli jsme jistotu, jestli nám dá sportovní komisař povolení k pořádání závodu," říká jeho ředitel Jaroslav Luňák. "Silnice je totiž na mnoha úsecích okruhu buď rozbitá nebo propadlá. Do pořádku ji musíme dát každý rok, letos jsme se však dostali do vážné finanční tísně, na její opravu se nedostávalo," poznamenal. Uvést trať do náležitého stavu, aby se po ní mohly prohánět silné stroje, si vyžádá 300 tisíc korun. Pořadatelé už v tuto chvíli věří, že se tradice "zatáček" nepřeruší. Trať musí být spravena do 10. května, o čemž už dnes nikdo nepochybuje.

"Mohli jsme si půjčit peníze z banky, ale tato varianta je pro klub nemyslitelná. Zvolili jsme sbírku, každý dal tolik, kolik mohl," doplnil Luňák. Příspěvky od lidí se pohybovaly v rozpětí od několika stovek až po více než dvacet tisíc korun. "Jeden z členů nám přispěl i svými úsporami, které měl připravené na vojnu. Peníze na závody dal, ale sám z nich nic mít nebude, protože v té době bude v kasárnách," poukazuje na spontánní reakci jednoho z mladých členů klubu Renata Kolářová, která je důkazem toho, že motocykly nejsou jen typicky mužskou záležitostí. Už šestnáct let dělá traťovou komisařku. Ostatně na záchranu této tradiční akce přispěla jedna z žen celým svým odstupným, které získala od firmy. "Své peníze lidé dostanou. Finance se nám podaří získat zpátky ze závodu. A tomu by snad mohlo zabránit jen naprosto špatné počasí," shrnul Ladisla v Kočí. Sportovní podnik letos podpořilo také město, které ze svého rozpočtu uvolnilo 75 tisíc korun. Problém s kvalitou trati se objevuje každý rok, do oprav silnice za posledních osm let AMK investoval zhruba jeden milión korun. Pětikilometrový okruh si přitom pronajímá jen na pár dní v roce.

(jn)


HOUSLOVÁ SOUTĚŽ JOSEFA MUZIKY

Třetího ročníku soutěže mladých talentů na počest Mistra Josefa Muziky se v sobotu v Nové Pace zúčastnila šedesátka houslistů od pěti do osmnácti let. Jedním z účastníků byl i David Pokorný ze Stochova (na snímku). V kategorii 5 - 6 let věku si čestné uznání odvezl Michal Šimon z Police nad Metují. V kategorii 7 - 9 let získala zlaté pásmo Anna Skálová rovněž z Police. Mezi houslisty ve věku mezi 10 a 13 lety ocenila komise jako nejlepší dvojici Adam Novák z Kroměříže a Lukáš Novotný z Brna. V kategorii do 15 let zvítězila Magdalena Mašlaňová z Prahy a v poslední páté kategorii pak Ivana Kovalčíková z Brna.

jn


Rybník Kníže příkladem

Jičín - "Za Jičín krásnější" je motto činnosti spolku jičínských patriotů, kteří bedlivě sledují nejen vše špatné, ale i pěkné kolem nás.

Spolku tedy nemohlo ujít, že počátkem měsíce dubna došlo, dá se říci, k závěrečnému úklidu kolem celého rybníka Kníže. Již v zimních měsících byly ořezány živé ploty a opraveno oplocení. Nyní je již kolem celého rybníka uklizená, upravená a pohodlná cestička. Jičínští rybáři se tedy o majetek města, který je jim svěřen, starají příkladně.

Nelze však přehlédnout, že i současní nájemci navazujícího koupaliště nezahálejí. První vzrostlá travička již byla posekána a hned vše jinak vypadá. V zadní části koupaliště vyrůstá nenápadný, jistě nikoho neohrožující a nerušící prostor pro taneční večery. Je vidět, že pánové Petržilka s Kovářem jsou Jičíňáci a že mají vztah k městu i jeho stavebním památkám. Respektovali námitky občanů, kteří se postavili proti zastřešení přední části koupaliště, čímž by byl devastován jeho typický vzhled při pohledu především od hráze. Bylo nalezeno řešení, které vyhovuje provozovatelům a nic neničí.

Doufejme, že nájemci koupaliště zvládnou i nutné jarní úpravy a otevřou plovárnu co nejdříve a (ne jak to bývalo v minulosti, až v červnu) bez návaznosti na koupání. Mnohým občanům totiž stačí, když se budou moci slunit nebo si jen odpočinout v upraveném prostoru zeleně u hladiny krásného rybníka a přesto téměř ve středu města.

(Pka)


Frekvence kontrol je vyšší, počet deliktů však také

Lázně Bělohrad - Ani častější přítomnost policistů ve městě, na níž se po předchozích urgencích bělohradského starosty Pavla Šubra dohodli radní s vedením obvodního oddělení policie v Nové Pace, nepřinesla více klidu místním podnikatelům.

Především oni se totiž stávají terčem různých nenechavců. Když krátce po nástupu do funkce začal Šubr prosazovat obnovení nepřetržité činnosti zdejší policejní služebny, svoji žádost opíral především o časté krádeže v objektech místních firem. Se zavedením čtyřiadvacetihodinové služby v minulosti zrušeného obvodního oddělení v lázeňském městě sice neuspěl, nicméně policie přislíbila, že v Bělohradě zvýší dobu přítomnosti mužů v uniformě. Statistika o trestné činnosti na okrese z posledních týdnů však potvrzuje, že ani toto opatření není dostatečné.

Zástupce starosty Václav Machek je ale přesvědčen, že by se situace z hlediska bezpečnosti nezlepšila ani poté, i kdyby se městu podařilo prosadit Šubrův návrh. "Zatím není šance, aby se tady policie usadila natrvalo. Tabulkově totiž není naplněno ani samotné obvodní oddělení v Nové Pace. Od té doby, co jsme jednali s jeho zástupci, se počet deliktů možná částečně zvýšil, ale tak je to každý rok. V současnosti kulminuje období, během něhož zpravidla řešíme ulámané větve stromů, vyloupené firemní sklady a špejchary. Aktivita některých jedinců touto dobou pokaždé narůstá," vysvětluje Machek.

Jak řekl, za většinou deliktů stojí především narušená mládež. "V těchto měsících snad pokaždé zaznamenáme desítky drobných deliktů, těžko bychom je nějak řešili, i kdyby tady měla policie své stálé sídlo. Puberťáci by své pomatené aktivity vyvíjeli stejně a těch několik policistů navíc by nemohlo být úplně všude. Něco jiného je například Jičín, kde je počet hlídek podstatně vyšší, ale ani tam se nedá předcházet všem kriminálním jevům," míní místostarosta Machek. Dodal, že počet přestupků i trestných činů se ve městě v posledních letech ustálil. "Je možné, že se letos statisky zvýší. To je však celospolečenský problém, který by se měl řešit už přímo výchovou v rodině, pozdější represe ani prevence mnoho nenapraví," soudí Machek.

(jn)


Kolínský fotograf Aleš Kraus zahájil v sobotu svou výstavu černobílých snímků ve výstavních prostorách zdravotního střediska v Sobotce. Kolekce jeho fotografií nabízí divákům pohled na desítky míst v Českém ráji.

jn


Očekávají čtvrt miliónu korun

Sedliště - Příslovečný trn z paty vytrhne nejspíš mnohým zadluženým obcím švédská elektrárenská společnost Wattenfal, která se snaží výkupem akcií od měst a obcí získat kontrolu ve Východočeské energetice, a. s.

V důsledku nedávno čerpaných úvěrů má finanční problémy řada převážně menších obcí, peníze z prodeje cenných papírů by jim proto z větší části pomohly zlepšit bilanci jejich rozpočtů. V Sedlištích, které nedávno postavily novou budovu obecního úřadu a místní prodejny, očekávají, že za akcie distribuční firmy dostanou téměř čtvrt miliónu korun. "Podle posledních informací z elektrárenského a plynárenského sdružení, jehož zástupci s investorem jednají, bychom měli dostat 244 tisíc korun," potvrdil starosta Sedlišť Bohumil Císař.

"Tato částka by nám pomohla vyřešit některé dluhy a rychleji splatit úvěr," dodal s tím, že současná zadluženost měst a obcí v České republice se odhaduje na čtyřicet miliard korun. "V našem případě splácíme ještě sedm set tisíc korun, budova úřadu stála 1,8 miliónu. Kdybychom si nevzali úvěr, tolik peněz bychom nikdy dohromady nedali," říká Císař. Posteskl si, že výdaje stále stoupají, ale příjmy, zejména z daní, se pohybují opačným směrem. "Tyto peníze navíc dostaneme až v průběhu roku, nejdříve někdy v květnu. V Sedlištích máme sice dvě firmy, bohužel příjmy z daní jdou jinám, nezůstávají obci. Působí zde společnost Kůrana, přínos z ní má však Jičín a z místní pletárny mají zisk zase ve Starých Hradech," dodává starosta.

Není proto jediný, kdo by v této souvislosti uvítal změnu legislativy, a to tak, aby příjmy z podnikání zůstávaly v obci, kde se živnost nachází. Přesto je Bohumil Císař se situací v obci spokojen. "Ještě před dvaceti lety to vypadalo, že je vesnice před vystěhováním, dnes tady žije kolem stovky obyvatel, zejména mladší generace. Jak to vypadá, Sedliště se hned tak nevylidní," říká přece jen o něco spokojeněji tamní starosta.

(jn)


index