logo NN, 13K

Získá město peníze od EU?

Jičín - V jičínském rozpočtu na letošní rok figuruje částka 2,6 milionů korun na provedení dalších postupných oprav Valdštejnské lodžie a čestného dvora (stát 2 mil., město 600 tis.). Za tyto peníze má být dokončena v loňském roce zahájená rekonstrukce dvouramenného schodiště lodžie a přeložena střecha západního křídla hlavní budovy čestného dvora. Město uvažuje i o adaptaci části této nemovitosti na obytnou, aby zde mohl žít správce. Jeho potřeba se ukazuje nutnou právě v těchto dnech, kdy zloději plundrují loňskou okrasnou výsadbu libosadu. Než bude tato otázka dořešena, zaúkolovalo město zvýšeným dozorem v oblasti celého přírodního areálu městskou policii.

Vzhledem k tomu, že z omezených státních dotací (i když uvolňovaných pravidelně každý rok) se rekonstrukce lodžie a čestného dvora dají realizovat pouze velmi zvolna, má město Jičín eminentní zájem vstoupit svojí aktivní účastí do mezinárodního projektu Raffael. V případě, že současná jednání vedoucích představitelů města budou úspěšná, lze očekávat pomoc při realizaci oprav těchto historických objektů formou finančního grantu poskytnutého z prostředků Evropské unie.

Všechny ostatní občanské aktivity, směřující k získání většího objemu peněz na obnovu Valdštejnské lodžie a čestného dvora z jiných než státních zdrojů, jsou zatím bohužel zcela neúspěšné.

(red)


Květinový den na více místech

Centrum nezávislého života v Českém ráji a v Podkrkonoší, které je zároveň centrem onkologických pacientů v Českém ráji a v Podkrkonoší a členem Ligy proti rakovině, pořádá 12. května "Květinový den", a to ve městech Jičín, Lomnice n.P., Turnov, Semily, Jilemnice, Ostroměř a Železnice. Toto centrum především usiluje o nádorovou prevenci mezi veřejností, zlepšení kvality života nemocných a podporuje onkologický výzkum.

Dvojice dobrovolníků budou občanům nabízet žlutý květ měsíčku zahradního se stužkou za cenu nejméně 20 Kč. Současně předají návod, jak nejjednodušším způsobem podchytit vznikající nádorový proces některých orgánů. Tato sbírka je povolena rozhodnutím ministerstva vnitra z ledna letošního roku.

(red)


Názvy ulic zůstanou tak, jak jsou

Jičín - Nedávný návrh několika málo jedinců, vyjadřujících veřejně svoji nespokojenost se současnými názvy a požadujících přejmenování ulic Maršála Koněva, Ruské a Revoluční, se nesetkal s pochopením radnice, ale ani obyvatel a podnikatelů v těchto částech okresního města žijících a podnikajích.

Zcela logicky si všichni ti, jichž by se tato akce týkala především uvědomili, že by museli podstoupit obrovské, časově i finančně náročné martyrium, spojené mimo jiné s vystavením nových občanských a řidičských průkazů, pasů, změnou adres na všech používaných úředních listinách a v celé řadě institucí, kde je občan ať již z povinnosti dané mu zákonem nebo díky svým aktivitám evidován...

Protože více "žadatelů" usilujích o přejmenování zmíněných ulic se nenašlo a na jičínské radnici registrují větší množství názorů vyjadřujících spokojenost se současným stavem, odložila městská rada tento problém jako vyřešený a více se jím zabývat nebude.

(red)


Den matek oslaví estrádním večerem

Běchary - Pietní akt k uctění památky občanů padlých ve světových válkách se v Běcharech uskuteční dnes v 19 hodin.

Týž den u příležitosti Dne matek uspořádá Klub důchodců při obecním úřadě výstavu ručních prací místních žen. Expozice bude otevřena po dva dny, a to v pátek (16 - 20 hodin) a v sobotu (10 - 18) v budově běcharské základní školy. "O prvním víkendovém dni bude oslava Dne matek pokračovat estrádním večerem od dvaceti hodin v místním kulturním domě. V pořadu vystoupí běcharští divadelní ochotníci a žáci základních škol z Běchar a Kopidlna. K tanci bude vyhrávat kapela Jaroslava Svobody z Rožďalovic.

(red)


Především ti nejmenší si minulý víkend na staropackém vlakovém nádraží přišli na své. U příležitosti oslav 140 let Pardubicko-liberecké dráhy tu byly pro veřejnost připraveny jízdy drezín. Do 9. května je v areálu Železniční stanice Stará Paka zpřístupněna výstava, která prostřednictvím desítek archivních materiálů a dobových exponátů připomíná významné jubileum této nejstarší trati v severovýchodních Čechách.

jn


Sezóna před několika týdny začala také všem příznivcům motorového, ale i bezmotorového létání. Stejně jako ve Vokšicích u Jičína je v těchto dnech možné podobný obrázek běžně spatřit na většině dalších letišť v republice. ...zbývá poslední doladění stroje, usednout do kokpitu a pak už jen vychutnávat pohled z ptačí perspektivy.

jn


Hořické náměstí místem boje

Hořice - Dnes je tomu přesně čtyřiačtyřicet let, co se ozbrojený konvoj příslušníků 23. průzkumné squadrony, která byla součástí 16. obrněné divize 3. armády generála George S. Pattona, vypravila z Prahy do Velichovek. Cílem americké mise bylo velitelství polního maršála Ferdinanda Schörnera, velitele skupiny armád střed (Mitte), kde její účastníci jednali o kapitulaci německé armády.

U příležitosti této události z konce druhé světové války pořádá Vehicle Club WW II Praha v pořadí 4. ročník vzpomínkové jízdy historických vojenských vozidel pod názvem Mise Velichovky. Kolona historických amerických vozidel vyjede zítra 8. května v 7 hodin od Jeep baru v Praze 5. Pro diváky jsou připraveny i dvě ukázky bojů. V 9 hodin se střetne americká squadrona s německou posádkou na náměstí v Sadské. Do Poděbrad dorazí kolona v 10 hodin a předvede svá vozidla na náměstí Jiřího z Poděbrad. O hodinu později se američtí a němečtí vojáci střetnou v centru Chlumce nad Cidlinou. V pravé poledne dosáhne americká mise Hradec Králové, kde se na Velkém náměstí rovněž uskuteční přehlídka vozidel pro veřejnost. V Hořicích uspořádají obě znepřátelené strany boj ve 14 hodin. K pomníčku 23. squadrony 16. obrněné divize 3. US Army ve Velichovkách položí členové americké kolony květiny v 15.30. Všichni účastníci mise se poté ubytují v hořickém kempu U Věže, kde bude od 19 hodin koncert country kapely Ve Čtvrtek a výstava vojenských vozidel.

(jn)


Seminář chirurgů Českého ráje

Jičín - Tradiční, v pořadí již "19. jarní regionální seminář chirurgů Českého ráje" se uskuteční v jičínském K-klubu na Valdštejnově náměstí v úterý 14. května 1999.

Seminář, v jehož průběhu vystoupí celá řada významných lékařských kapacit, zahájí v 9.00 hodin úvodním slovem MUDr. Pavel Pafko z Prahy. Vědecký program je tentokrát složen z jedenácti odborných okruhů. K nezajímavějším budou jistě patřit například přednášky libereckých neurochirurgů na téma "Dlouhodobé výsledky po operacích zlomenin Th - L páteře, léčených vnitřním fixatérem Socon", nebo "Náhrady srdečních chlopní" v přednášce královéhradeckého specialisty MUDr. J. Dominika. Vědecký program doplní projekce videozáznamů a diapozitivů.

Na oficiální část naváže přibližně ve 13.00 hodin neformální, kterou bude důstojná oslava významného životního jubilea dlouholetého pořadatele tohoto semináře, primáře chirurgického odd. Okresní nemocnice Jičín, doc. MUDr. Teodoze Suchého, DrSc.

(red)


Psalo se před sto lety

NEPŘÍSTOJNOST O TRZÍCH (Jičínský Obzor 4.2.1899) Naši okolní rolníci a obchodníci, kteří na trhy zdejší své plodiny přiváží, mají ten neblahý zvyk, že nechávají tažný dobytek u vozu připřažený, až zase jedou domů.

Již vzhledem k těm užitečným zvířatům, která svému majetníku vezdejší chlebíček vydělávati pomáhají, není to humánní a měli by dotyční i jim ten odpočinek v teplé stáji popřáti. I vzhledem ke kupujícím a obecenstvu není to zrovna místné, musí-li mezi dobytkem se proplétati, nehledě k tomu, že snadno by mohl býti někdo zraněn. Myslíme, že měli by jak rolníci a obchodníci, tak i obec o nápravu se postarati.

TO OVŠEM MOŽNO JEN V JIČÍNĚ (Jičínský Obzor 18.2.1899) Poštovní správa zdejší poslala ve čtvrtek o 3. hod. natěrače p. Johna (který jinak nemá vzornou minulost), aby opravil poštovní schránku v Panské ulici.

Dotyčný šel sám se zámečníkem bez kohokoli z poštovního úřadu a schránku otevřeli, při čemž ovšem nebyv vak podsunut, dopisy vysypaly se na zem. Pan John dopisy sebral a nastrkal do kapes, a když pak okolojdoucí a sousedi se proti tomu ohražovali, ne dvakrát slušně jim odpověděl. Pánové z pošty snad ví, že dopisy ve schránkách již požívají listovního tajemství a nevíme, zda-li a jak se to s odpovědností c.k. pošty srovnává, pak-li člověk úplně cizí oprávněn jest dopisy vybrati a sám uschovati. Od slavného c.k. poštovního úřadu jménem občanstva žádáme vyšetření a odpověď.

(vybrala Há)


index