Sport též na str. 15

Výborný výkon házenkářů v semifinále Českého poháru

HCB Karviná - AGS HBC Jičín 26 : 25 (12:12)

Karviná - V pátek a v sobotu se v Karviné uskutečnilo semifinále a finále Českého poháru v házené pro rok 1999. V prvním pátečním utkání porazila Dukla Praha - HC Zubří 26:24, pak nastoupili domácí HCB Karviná proti AGS HBC Jičín.

Jičínští odjížděli velice oslabeni o Petra Švarce, Petra Babáka a Dana Čurdu a v obraně musel zaskakovat stále ještě zraněný Josef. Svoji premiéru v extralize si tak odbyl i nestárnoucí Míla Kůta. Domácí se před svými 600 příznivci chtěli představit v nejlepším světle. Utkání zahájili velice pružně, v patnácté minutě vedli již 7:3 a mohlo se zdát, že zápas bude mít hladký průběh. Domácí pak ale trochu polevili a jičínští borci najednou zjistili, že se s nimi dá hrát docela vyrovnaná partie.

Ve 25. minutě bylo srovnáno na 9:9 a nerozhodně skončil i celý první poločas, přičemž domácí diváci začali pískat, neboť je průběh střetnutí zcela zaskočil. Ve druhém poločase se rozpoutala opravdová sportovní bitva o každý metr palubovky a našim borcům se podařilo zkušený domácí kolektiv doslova zaskočit.

Bojovalo se o každou branku a skóre bylo vždy rozdílné nejvýše o jednu. Když Zdeněk Mičke chytil domácím čtyři sedmičky a Aleš Babák jich sedm bezpečně proměnil, svítil na ukazateli skóre stále nerozhodný stav. V deváté minutě to bylo 16:16, v patnácté 20:20 a ve 26. minutě 25:25. Dvě minuty před koncem po naší technické chybě dali karvinští z rychlého protiútoku branku. Jičínští šli do závěrečného náporu, odvolali dokonce brankáře a hráli power-play. Domácím začaly povolovat nervy, a tak museli postupně na dvě minuty (již vlastně do konce utkání) opustit hrací plochu dva hráči a nakonec za červenou kartu lavičku i domácí trenér.

Jičínští stále bojovali kolem brankoviště a čtyři vteřiny před koncem ve zcela vyložené šanci trefili bohužel pouze tyč domácí branky. Na jičínské střídačce zavládl velký smutek. Avšak odehrát tak těžké utkání bez čtyř hráčů základního kádru a nakonec prohrát o pouhou branku, může sice mrzet, ale je jistě úspěchem.

V sobotním finálovém utkání pak Dukla Praha porazila házenkáře HCB Karviná 29:24, stala se držitelem Českého poháru pro rok 1999 a bude naši republiku reprezentovat v Poháru vítězů pohárů.

Kolektiv AGS HBC Jičín nastupoval v sestavě: Mičke, Doman - Kořínek (3), Kraus (3), Maňák (2), Štégl (4), Aleš Babák (9), Straka (2), Šopejstal (2), Josef, Mašát, Kůta. Trenérem kolektivu je Miloslav Škarda, asistenty Vladimír Boháček a Jarda Petr.

(fk)

Mistrovská utkání SK Jičín hraná 24. a 25.4.

Muži A: SK Jičín - FK Ji.Heřmanův Městec 2:1 (0:0)

Důležité vítězství, konečně trochu fotbalového štěstí. U obou gólů Láďa Klička. Dárek všem Jiřím v mužstvu (Hloušek, Houžvička, Filip, Jeník). Ve středu do Litomyšle.

Utkání začalo za mírné převahy domácích, která byla ale spíše platonická. První střelu na branku viděli diváci až ve 12. minutě a vyslali ji hosté. Nechanický byl ale připraven. V 18. minutě po nádherné individuální akci Jendy Malého dostal Kozma přihrávku do vyložené pozice. Byl z toho ale pouze rohový kop. V 19. minutě šla střela Drbohlavova těsně nad. Hosté odpověděli ve 23. minutě. Jejich střela zastihla Nechanického připraveného. Zbytek prvního poločasu se odehrál většinou ve středu hřiště bez vážnějších příležitostí před oběma brankami.

Hned v úvodu druhého dějství měli dobrou příležitost hosté. Nechanický byl ale opět na místě. S přibývajícími minutami získával Jičín územní převahu a dostal svého soupeře pod tlak. V 57. minutě minul trestný kop Filipa branku hostí snad o centimetry. A znovu platilo. Nedáš, dostaneš. V 60. minutě nechali domácí zadáci před Nechanickým volného Kápičku a hosté šli do vedení. V ten moment bylo všem jičínským příznivcům krušno. Fotbalová štěstěna se ale tentokrát na Jičíňáky usmála (snad poprvé v soutěži). Po nevinné akci se dostal do trestného území důrazný Klička a byl faulován. Běžela 65. minuta a Filip z penalty vyrovnal. Tlak Jičína sílil. Po akci Kouckého se dostal do další šance opět Klička, ale neproměnil. Vše rozhodla 82. minuta. Po pravé straně se parádně uvolnil Klička a přihrál dobře postavenému Štěrbovi před branku. Ondra nezaváhal. Otáčíme skóre a vedeme 2:1. Do konce utkání kontrolujeme hru a vítězíme po snaživém výkonu. Chválíme všechny naše hráče. Sáhli si na dno svých sil. Ještě žijeme, ještě dýcháme, oblastní přebor chceme udržet.

Fakta - Sestava: Nechanický - Beneš, Velich, Brožek, Rančák (53. Malý Dan.), Drbohlav (46. Koucký), Houžvička, Filip, Štěrba, Kozma, Malý Jan (27. Klička). Trenér - Hloušek. Rozhodčí: Petřivý z Jilemnice, 200 diváků, ČK 1:1 (Filip), ŽK 2:2.

(md)

Výsledky dalších utkání

Muži B: Ji. Miletín - SK Jičín B 1:4 (1:2) - jednoznačná záležitost pro hosty. Branky: Šulc 3, Šimánek.

Dorost: SK Jičín - FC VTJ Milíčeves 7:0 (1:0) - postupem času získávali domácí územní převahu, která ve druhé části hry přerostla ve střelecký koncert. Branky stříleli: Rejha 3, Vejvoda 2, Koudelka a Repka. Okresní derby bylo odehráno velice slušně.

Mladší žáci: SK Jičín - FC Turnov 7:0 (4:0)

Starší žáci: SK Jičín - FC Turnov 0:3 (0:2)

SK Jičín B - TJ Kopidlno B

Minulý víkend "na Jiřího" uspořádal Klub českých turistů ze Dvora Králové nad Labem tradiční pochod "Jarním Podzvičinskem". Dvojice mladíků na snímku si vybrala nejdelší - padesátikilometrovou trať. Tomáš Rücker ze Dvora Králové skloněn nad mapou zjišťuje jejich současnou polohu. K orientaci jim jistě posloužil hrad Pecka, který se rýsuje v pozadí.

jn

Basketbalisté mají představu o příští sezoně

Jičín - V minulém týdnu se sešel výbor BSK TJ Jičín se všemi trenéry, aby v krátkosti zhodnotil výsledky minulé sezony a hlavně, aby společně navrhli scénář pro sezonu příští. Ta přinese několik změn - zejména pak u mládeže, kde se mají napravit chyby předchozích let a věkovým kategoriím navrátit jejich dřívější osvědčenou podobu (k tomu se vrátíme až po oficiálním zveřejnění). Znamená to, že pro příští sezonu mohou trenéři počítat se stejným hráčským kádrem jako v té právě skončivší. Hrát tedy budou opět starší dorostenci (ti se v kvalifikaci pokusí o postup do dorostenecké ligy), minižáci a minižačky, k nim by se měly připojit i zatím jen trénující mladší dorostenky (pokud jejich soutěž nebude finančně náročná). Přítomní se shodli i na tom, že je třeba snížit výkonnostní rozdíl mezi muži a současnými klíčovými hráči družstva dorostu. Vedou k tomu dvě cesty. Jednak (v případě, že dorostenci nepostoupí do DL) založení B týmu mužů, ve kterém by dorostenci získávali potřebné zkušenosti vedle mladších ročníků "áčka" a dalších odchovanců oddílu, kteří se do kádru ligového družstva nevešli, anebo cesta hostování těch nejlepších v družstvech dospělých sousedních měst. Konečné rozhodnutí padne nejpozději do poloviny června, kdy má skončit kvalifikace o DL. Klub má dále zájem rozšířit svoji hráčskou (i členskou) základnu. V měsíci květnu má zahájit svoji činnost přípravka pro chlapce a děvčata především pro ročníky 1989-1991 (u děvčat i 1992). První společný trénink se uskuteční v úterý 4. května od 16.00 hodin ve sportovním areálu. Vyjde-li tedy vše podle představ, měl by BSK TJ na podzim mít v činnosti celkem 8 družstev (z toho 6 mládeže). Jak je tedy patrno, prioritou i nadále zůstává práce s mládeží.

Výše uvedený scénář představuje ale hodně vysokou laťku pro hrstku lidí, kteří činnost klubu zajišťují. Přes letní období musí zajistit nejen dostatečný počet tréninkových hodin na celý rok (představa minimálně o 4-6 více jak dosud), což nebude zrovna věc jednoduchá. Daleko složitější však bude zajistit činnost oddílu po finanční stránce. Stoupnou totiž náklady na nájem i na soutěže. Basketbalisté se proto obracejí na všechny firmy a podnikatele v Jičíně a okolí s prosbou o jakýkoliv finanční příspěvek formou daru či možné propagace (plakáty, logo na dresech). Bez jejich pomoci budou naše záměry pouhými sny. Kontakt: Vl. Horyna, tel.:0433/522 608.

Josef Kozák

JUDO: "Chyno" s Milanem opět na špici

Hradec Králové - V úterý 20. dubna 1999 se ve sportovní hale Na Háječku v Hradci Králové konalo "Policejní mistrovství republiky v judu", kterého se zúčastnili i dva reprezentanti Okresního ředitelství Policie ČR Jičín.

V kategorii do 90 kilogramů nastupoval Roman Chynoranský, který prošel suverénně celou soutěží až do finále. To se pak stalo urputnou bitvou dvou bývalých reprezentantů ČR. Jičínský závodník v tomto těžkém zápase zvítězil nad hradeckým Pilařem až po závěrečném výroku rozhodčích na pomocné body. Svým vítězstvím si Roman Chynoranský vybojoval nominaci na Policejní mistrovství Evropy, které se uskuteční ve dnech 1. až 4. července 1999 v Praze.

Druhým jičínským zástupcem v soutěži byl v hmotnostní kategorii do 100 kilogramů Milan Letošník. Ten svedl těžký boj již v semifinále s o patnáct kilogramů těžším Hamplem z Hradce Králové. Z boje opět dvou bývalých reprezentantů ČR vyšel vítězně Milan Letošník, který pak svého přemožitele našel až ve finále, kde nejtěsnějším rozdílem podlehl Zbožínkovi, který v turnaji hájil barvy Jihomoravské policejní správy. Škoda jen, že ze strany rozhodčích zůstala neohodnocena pohledná akce, při níž dobře provedeným chvatem poslal Milan Letošník svého soupeře na zem. Svým umístěním se stal prvním náhradníkem na již zmíněné Mistrovství Evropy.

Oba jičínští zástupci svými výkony výrazně přispěli v hodnocení jednotlivých krajů, a tím k celkovému vítězství Východočeské policejní správy.

Vladimír Brendl

Volejbalové jaro začíná

Jičín - Ano, volejbal se vrací tam, kam bezesporu patří - tedy na venkovní antuková hřiště. V sobotu na prvního máje se rozjíždějí oblastní soutěže II. třídy mužů i žen.

V mužské soutěži se v Turnově s místním "béčkem" utká Sokol Dřevěnice B, Hořice B se představí v Benešově u Semil.

Ve stejné soutěži žen hostí Hořice tým Lánova a Jičín se představí v Jaroměři. Pro připomenutí uvádíme tabulky po podzimní části.