Hospodaření v lesích není o rychlém zisku

Jičín - Obce, které vlastní i desítky hektarů zalesněných pozemků, ústy svých představitelů připouštějí, že hospodaření v lesích je o všem možném, jen ne o rychlém zbohatnutí.

Peníze, které obce získají plánovanou nebo i mimořádnou těžbou v důsledku kalamit, se totiž většinou opět investují do údržby a výsadby nových dřevin. Jak ale potvrdil náš letmý průzkum, práce v lese prodělečné nejsou, příjmy tak alespoň zčásti pomáhají zacelit díry ve veřejných rozpočtech.

"Výše případných zisků z prodeje dřeva je různá, záleží, jaká je skladba a stáří porostů a jaký je poměr mezi těžební a pěstební činností," vysvětluje místostarosta Bělohradu Václav Machek, původní profesí lesák. "V lesích se nedá hospodařit za účelem rychlého zbohatnutí," konstatuje dále Machek. Připustil, že jednou z výhod je, že města a obce nemusí dřevo nakupovat, čímž mnohdy ušetří nemalou částku na výdajích.

"Ne všechny obce dodržují základní pravidla, ale asi tak dvě třetiny z nich hospodaří v lesích zodpovědně," připustil ing. Rudolf Janek z referátu životního prostředí Okresního úřadu Jičín. V případě, že kdokoliv z vlastníků nepostupuje podle odborných osnov nebo hospodářského plánu, může se dočkat nemilého překvapení v podobě pokuty, a to až ve výši jednoho miliónu korun.

"Vlastníci by měli být obezřetní především při uzavírání smluv s firmami, které provádějí těžbu. Rozhodně by neměli práce sjednávat formou nějaké ústní dohody, nedávno se totiž stalo, že pracovníci jedné takové firmy při kácení zabrali i kus cizího lesa. Revírník, který byl právě na obchůzce, je naštěstí včas zastavil," varuje ing. Janek.

Nová Paka má v majetku 140 hektarů lesa, který podle slov starosty Petra Kuříka nese ročně zisk kolem 140 tisíc korun. "Příjmy jsou závislé na rozsahu těžebních ploch. U nás však zpravidla převažuje kalamitní těžba," dodal Kuřík. Z měst a obcí největší plochu lesních pozemků na Jičínsku spravuje Kopidlno. "Obhospodařujeme zhruba 350 hektarů, vloni jsme dosáhli zisku, letos ale očekáváme, že skončíme s nulou," řekl kopidlenský starosta Zbyněk Smolík s tím, že město zdědilo většinů lesů ve zplundrovaném stavu.

Obecně platí úměra, že čím starší porosty, tím vyšší příjmy. Převládají-li však mladé porosty nad dřevinami předmýtního věku, náklady na pěstební činnost výrazně stoupají.

"Zdravotní stav lesů na Jičínsku koresponduje s celostátním průměrem. Kolem šedesáti procent jich je viditelně poškozeno emisemi," odpověděl na dotaz NN ing. Janek. Území okresu je zalesněno asi z pětadvaceti procent celkové výměry, což představuje něco málo přes 19 tisíc hektarů. Nejrozšířenější dřevinou je smrk. "Od roku 1996 bylo nově zalesněno 36 hektarů převážně orné půdy. Stát tyto aktivity podporuje formou dotací, které pokrývají větší část nákladů spojených se zalesněním vybraných lokalit. Než aby na neobdělávaném poli rostlo bodláčí, je v některých případech výhodnější, když se pozemek zalesní," schvalují tento trend pracovníci okresního úřadu.

(jn)


Šlikové se sami ujímají Prachova

Jičín - Signály, že se rodina Šliků chystá převzít správu Prachovských skal do vlastních rukou, se v posledních letech objevily už několikrát. Většina zainteresovaných jim však příliš pozornosti nevěnovala. Nedávné definitivní rozhodnutí Šliků proto možná některé překvapilo.

Smlouvu o pronájmu Prachovských skal s šlechtickou rodinou Šliků má Klub českých turistů uzavřenu ještě do konce letošního roku, poté už znovu obnovena nebude.

Jaký však bude další vztah mezi KČT a majiteli panství, které zahrnuje i jednu z nejnavštěvovanějších oblastí turisty od nás i ze zahraniční, není v tuto chvíli až tak zcela zřejmé. Obě strany zatím jakoby opatrně říkají: počkejme a uvidíme.

"Smlouva končí v prosinci. Mrzí nás to, i když postoj vlastníků chápeme," řekla k celé záležitosti předsedkyně KČT Věra Franců. "Osobně bych v tom nespatřoval žádný problematický moment. Nejde přece vůbec o nic mimořádného. Je to rozhodnutí vlastníka, který svůj majetek přebírá plně do svých rukou, a na tom přece není nic zvláštního," komentuje současnou situaci zdroj blízký rodině Šliků z J. M. Schlik kontinuum, které má na starosti správu veškerého majetku. "Spolupráci s KČT vidím do budoucna optimisticky, nemyslím si, že by mělo docházet k nějakým konfliktům," podotkl závěrem.

Osobnímu kontaktu s novináři se ale zatím Schlikovi vyhýbají. Snad až příští rok, kdy budou mít čerstvou zkušenost s chodem této exponované lokality, která každoročně přitahuje desítky tisíc návštěvníků.

"V Prachovských skalách jsme působili velmi dlouhou dobu, už od minulého století. Pojmenovali jsme i všechny skalní útvary a vyhlídky," ohlíží se Franců s trochou nostalgie zpět za činností členů Klubu českých turistů, kteří provozovali tamní návštěvnické okruhy a zajišťovali celkový pořádek ve skalách. Po mnoha letech, kdy KČT věnovala většinu svých aktivit této přírodní rezervaci, tuto změnu nesou někteří z členů klubu těžko. "Prachovským skalám věnovali svůj volný čas desítky nadšenců. Klub má v současnosti 150 členů", řekla NN jeho předsedkyně Věra Franců. Do budoucna se také počítá s připojením Prachovských skal k Chráněné krajinné oblasti Český ráj koridorem Žehrovka.

(jn)


Hvězdy sociálních služeb

Očima médií se dnes zdá, že nejdůležitější a nejoceňovanější stránkou ženy jsou její míry: např. 94 - 70 - 92 apod. V sociálních službách, obávám se, by nám taková obdivovaná a fotografovaná krasavice mnoho platná nebyla. Tady totiž platí jiné míry (i když trocha ženského půvabu nikdy neuškodí), umění vcítit se do duše starého člověka, umění získat si jeho důvěru, umění naslouchat mu, poradit, uklidnit ho. Srdečnost, upřímnost, přívětivost, vlídnost, to jsou důležité míry sociální pracovnice. Ing. Vodák, vedoucí sociálního odboru městského úřadu, mi naznačil, že jedna nová sociální hvězda, jak se zdá, v Jičíně vychází. Je to sociální kurátorka paní Vitíková, která se stala pracovnicí sociálního odboru v červnu minulého roku. Staří lidé ji prý mají velmi rádi a má zásluhu i na založení a činnosti Klubu důchodců v "Babylonu". Ať září dlouhá léta a nepohasne! V rozhovoru s paní Víchovou, vedoucí sestrou domova - penzionu ve Vrchlického ulici - jsem poznal podobné vlastnosti. Ani dvacet let práce se starými lidmi je neudusilo. Paní Víchova přitom chválila i své tři sanitární sestry: mají ke starým lidem hezký vztah a umějí si s nimi popovídat a potěšit je. Zdá se, že v jičínských sociálních službách září hodně hvězd.

Ú

CHOVATELSKÉ POTŘEBY

Na Lidickém náměstí v Jičíně naproti samoobsluze byla otevřena nová prodejna chovatelských potřeb a krmiv. Najdeme zde vše potřebné hlavně pro psy, ale i kočky, drobné hlodavce, ptactvo, rybičky a želvy. Obchůdek nabízí široký sortiment krmiv od granulí až po mražené maso, potřeby k výcviku psů (vodítka, obojky, ochranné rukávy, aporty, stopovací postroje), psí kosmetiku, nerez misky, hračky, pelíšky a samozřejmě také pamlsky pro naše zvířecí miláčky. Nechybí zde ani odborná literatura. Navíc, majitel prodejny, Leoš Škrha, je zkušený chovatel a rád poradí, co je pro vašeho psa nejlepší. Samozřejmě zprostředkuje i stříhání a koupání psů, jejich výcvik a veterinární služby. Pokud neoplýváte manuální zručností, zajistí vám boudu, případně kotec pro vaše zvíře.

Nejaktuálnější nabídkou prodejny jsou směsi pro nosnice, kuřata a pro králíky granule obsahující léčiva.

mar


Reakce na článek "Sprejeři slib nedodrželi..."

Jičín - Považuji za nutné reagovat na článek s tímto titulkem ze 16. dubna 1999 v Nových Novinách. 24. března t.r. jsem vedl jednání s Mgr. Matuchou, místostarostou města Jičína, které se týkalo plánovaných protidrogových aktivit v okresním městě. Na tomto jednání jsem se rovněž poprvé oficiálně dozvěděl o zájmu jisté skupiny jičínských mladých lidí, kteří údajně přišli na radnici s návrhem vytvořit městem požehnané dílo - grafiti - s protidrogovou tématikou. Z dalšího našeho jednání potom vyplynulo, že město by bylo ochotno nějakou plochu za určitých podmínek na tuto aktivitu vyčlenit, avšak s požadavkem na barvy odkázalo navrhovatele na OkÚ Jičín s tím, že by snad nějaké prostředky mohli získat z financí na protidrogovou politiku okresu.

Toto řešení bylo sice ze strany radnice trochu alibismem, avšak na druhou stranu zakládalo se na skutečnosti, že takovouto aktivitu by opravdu bylo možné podpořit. Jenomže do této fáze, dalo by se říci přípravy, přišla tisková konference s výstupy jednání městské rady dne 25. března a rozpoutala se mediální kampaň kolem "sprejerů". Speciálně Nové Noviny nešetřily silnými slovy o požehnaném ničení majetku, který bude dokonce financovat Okresní úřad Jičín.

Zajímavostí je, že postup OkÚ byl prezentován na základě cca tříminutového telefonického rozhovoru se mnou, kterým si p. redaktor pouze ověřoval informaci, zda o tomto návrhu vím a zda by bylo opravdu možné přispět na nákup barev. Potvrdil jsem mu tedy, že s danou věcí jsem částečně obeznámen ze včerejšího jednání s panem místostarostou, avšak s eventuálními předkladateli projektu v kontaktu nejsem.

V tomto telefonátu jsem jej zároveň informoval o eventuálním dalším postupu. Tedy, že zástupci "sprejerů" musí předložit na okresní úřad projekt, jehož součástí bude grafický návrh obrazu a dále vyjádření městského úřadu a dalších zainteresovaných institucí. Teprve potom se bude okresní úřad tímto záměrem zabývat. Vzhledem k tomu, že nic z toho se nestalo a ani v Nových Novinách nebyla tato informace zveřejněna, považuji za nutné na tuto situaci reagovat. A nejen na to.

V případě, že by ona skupina "sprejerů" opravdu projekt splňující všechna kritéria předložila, rozhodoval by o finančním příspěvku okresní úřad s tím, že projekt by byl posuzován jako jednorázové výtvarné ztvárnění postoje k drogám jeho autorů a nikoli jako ústupek "sprejerům", jejichž jednání s radnicí, kterému nikdo z OkÚ nebyl přítomen, údajně hraničilo s vydíráním.

Ještě jednou však zdůrazňuji, že do dnešního dne, t.j. 20. dubna, se na mě se žádostí o podporu projektu žádný "sprejer" neobrátil. Přesto jsem jim kdykoli ochoten sdělit podrobnosti o náležitostech a formě projektů, stejně jako komukoli, kdo by měl zájem přijít s konkrétním nápadem s protidrogovou tématikou na Jičínsku.

Ladislav Jiřička, protidrogový koordinátor OkÚ


A ještě jedna reakce

Jičín - V Nových Novinách ze dne 16. a 24.4.1999 jsou uvedeny útoky proti Okresnímu úřadu Jičín a Okresní protidrogové komisi (OPK) v souvislosti s poskytnutím finančních prostředků pro "sprejery".

Jako předseda OPK musím tyto útoky označit za lživé vzhledem k tomu, že tato komise nikdy žádné finanční prostředky na v novinách prezentovaný účel neuvolnila a dokonce se ani touto záležitostí na žádném svém zasedání nezabývala. Jakýsi projekt, který je v novinách prezentován, nikdy nebyl OPK ani předložen. I kdyby se tak stalo, troufám si pochybovat o tom, že by byl příslušnou komisí schválen.

Ing. Jiří Vitvar, přednosta OkÚ


Omluva redakce OkÚ

Jičín - Ani v jednom z uvedených článků jsem se nezmínil o tom, že OPK na "prezentovaný účel finanční prostředky uvolnila", přesto si uvědomuji, že ve druhém jsem nevhodně použil slovo "přislíbil". Za tento "lživý útok proti Okresnímu úřadu Jičín" se všem jeho úředníkům, kterých se dotkl, velmi omlouvám.

Nechci v této chvíli polemizovat o důležitosti a jistě pozitivních výsledcích práce Okresní protidrogové komise, ale je faktem že podle shora uvedených skutečností by "byla ochotna aktivity sprejerů podpořit" a spolupodílet se tak na ničení obecního majetku. Na druhou stranu je však také pravdou, že ale až "po posouzení projektu jako jednorázového ztvárnění postoje jeho autorů k drogám". V tomto případě doporučuji učinit dotaz na okresní ředitelství policie v Semilech, kde vám postoj "navrhovatelů" k drogám objasní.

Pakliže ani teď nechápete obsah našich předešlých článků na téma "sprejeři", berte je prosím pěkně jako malý příspěvek redakce Nových Novin akci "za Jičín krásnější" v boji proti vandalům všeho druhu a upřímnou snahu zamezit ničení našeho společného majetku.

Martin Horák


Zloději aut mají smůlu

Firma Secar Pardubice je schopna najít vaše odcizené vozidlo do 1 hodiny a ještě přitom můžete ušetřit až 30 % na pojistném !

LOJACK SHERLOG je velice účinný aktivní pozemní systém, který využitím celostátní radiové frekvence umožňuje lokalizaci a následné vyhledání odcizených motorových vozidel.

Do vozu se umístí skrytý minivysílač s vlastním zdrojem energie, který poté, co s vozidlem manipuluje neoprávněná osoba, vyšle alfanumerický kód chráněného vozidla. Tento signál je zachycen stacionárními vyhledávacími body, které ho prostřednictvím datových komunikačních cest přenesou do centrálního výpočetního systému firmy. Komplex vzájemně propojené výpočetní techniky pak informace zobrazí na mapách v centrálním středisku - v tuto chvíli již pracovníci firmy Secar vědí, že vaše vozidlo je ohroženo. Vzniklou situaci pak řeší stálá operační služba, která je v přímém kontaktu s Policií ČR a hraničními přechody.

Pro právnické osoby a podnikatele lze uplatňovat u pojišťoven až 30% slevu z pojistného. Kromě dokonalého zabezpečení vašeho vozu tak navíc ušetříte i na pojistném. Bližší informace Vám rádi sdělí na adrese: SECAR PARDUBICE s.r.o., Jahnova 8, 53O 02 Pardubice, nebo na tel.a fax. čísle: 040/661 24 50.

(Záv-PI)


index