Zastupitelé znovu otevřeli diskusi o bezpečnosti ve městě

Hořice - Ani na svém posledním zasedání nedokázali zastupitelé přesvědčit veřejnost, že je nedávno sepsaná proklamace sjednotí. Není to poprvé, co se názory zastupitelů na zajištění bezpečnosti ve městě rozcházejí.

Zatímco část z nich je přesvědčena, že dohled nad pořádkem v Hořicích může být plně ponechán na bedrech obvodního oddělení policie, další se přiklánějí k už vícekrát zvažované funkci inspektora veřejného pořádku nebo k obnovení činnosti před pár lety zrušených městských strážníků. Přitom v programovém prohlášení je kromě jiného garantováno právě zavedení funkce inspektora veřejného pořádku. Zdá se tedy, že i tento dokument může mít drobné trhlinky.

Skutečnost, že zastupitelé stále nemají jasno o úloze města při prevenci bezpečnosti, potvrdila i nedávná diskuse o zajištění pořádku ve Smetanových sadech.

"Na úřadě jsme zaznamenali několik stížností na nepořádek ve Smetanových sadech. A protože letos chystáme nákladnou inovaci celého parku, padl návrh na zřízení funkce městského hlídače, který by zamezil jeho devastaci," přiblížila s vysvětlením průběh jednání místostarostka Zdeňka Vaškovová. "Prvním krokem bude uzamčení celého areálu, zatím je volně přístupný po celý den," poznamenala. K tomuto opatření se přistoupí hned po opravě a instalaci hlavních bran, jimiž pak bude vzhledem k úpravě oplocení jediný možný vstup do parku, kde například vloni někdo poškodil Šalounovu sochu Krakonoš. "V letošním roce bude ve Smetanových sadech postaveno nové jeviště, osvětlení, ploty a v původním slohu také brána u tenisových kurtů. Pod odborným dohledem se také obnoví veškerá zeleň v areálu parku. Když už se do parku investují takové peníze, mělo by se předejít útokům vandalů," míní místostarostka.

Návrh zřídit funkci městského hlídače z řad pracovníků Technických služeb, který by kontrolu prováděl vpodvečer a ráno, ale neprošel. Stejně jako místostarostka, je i další hořický zastupitel Zdeněk Lhota přesvědčen, že hlídka by měla být alespoň dvoučlenná. "Nejde jen o Smetanovy sady, ve městě jsou další místa, která by měla být pravidelně kontrolována. Rozhodně ve dvou se spíš ubrání případnému útoku, navíc by měli mít uniformu, bez ní člověk nemá potřebný respekt," říká Lhota. "Ani městští policisté nemají tolik pravomocí, ale nevím, proč by je měl nahradit inspektor veřejného pořádku, který jich má ještě méně," přemítá Lhota.

(jn)


Provozovatelé jičínského koupaliště Miroslav Petržilka (na fotografii) společně s Michalem Kovářem se v těchto dnech plně věnují posledním úpravám interiérů i exteriérů plovárny, která by v závislosti na počasí měla být zpřístupněna veřejnosti již od prvních květnových dnů. Přijít na "plovku" však můžete již dnes v podvečer, kdy se zde v rámci "tradičního reje čarodějnic" budou opékat buřty za doprovodu "živé country".

mar


Jde především o generální prevenci a ochranu celé společnosti

Jičín - Každý týden informujeme o nehodovosti na silnicích našeho okresu. Ze statistik však není patrné, kolik dopravních nehod končí "soudní dohrou". Tuto problematiku chceme alespoň částečně objasnit rozhovorem s náměstkem okresního státního zástupce (dále jen OSZ) v Jičíně JUDr. Petrem Krupkou, který agendu nehodovosti profesionálně zpracovává.

Kolik případů havárií a s nimi související trestné činnosti řešilo OSZ v Jičíně v roce 1998?

"V loňském roce to bylo 128 případů. Šlo především o trestné činy ublížení na zdraví dle § 223 a § 224, ohrožení pod vlivem návykové látky dle § 201 (lidově opilství), maření výkonu úředního rozhodnutí dle § 171/1c a v jednom případě i o obecné ohrožení dle § 180/1 tr.zákona."

Které z těchto jmenovaných trestných činů jsou nejzávažnější?

"Vzhledem k následkům to jsou trestné činy, při nichž dochází k těžkému ublížení na zdraví, a to zejména poté, kdy řidič porušil důležitou povinnost uloženou mu zákonem. Za zcela nejzávažnější však považuji souběh trestných činů ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. K tomu dochází v případě, kdy opilý řidič zaviní dopravní nehodu s následkem těžkého ublížení na zdraví."

Jaké byly počty jednotlivých trestných činů?

"V loňském roce jsme řešili 65 případů trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí, 59 ublížení na zdraví, 25 trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a konečně 8 případů lehčích ublížení na zdraví. Měli jsme i případ obecného ohrožení, což je méně se vyskytující, ale o to závažnější trestná činnost. Šlo o havárii autobusu na lince Libáň - Jičín, kdy naštěstí nedošlo k žádným vážnějším zraněním, i když pohled na autobus převrácený do potoka vyvolával velké obavy. Naštěstí se dá říci, že vše dobře dopadlo.

Chtěl bych také veřejnost upozornit na tzv. latentní (skrytou) kriminalitu u trestného činu dle § 201 tr.z., tedy "opilství". Někteří řidiči totiž jezdí pod vlivem alkoholu i potom, co byli za toto jednání již dříve trestáni anebo dokonce trest vykonávají. Důkazem toho je fakt, že vždy, když se uskuteční větší dopravně bezpečnostní akce, zvýší se okamžitě počet případů této formy kriminality předaných na OSZ v Jičíně."

Co se skrývá pod pojmem maření výkonu úředního rozhodnutí?

"Jde o to, že pachatel maří výkon rozhodnutí soudu anebo jiného státního orgánu (v daném případě rozhodnutí Dopravního inspektorátu Policie ČR) tím, že vykonává činnost, která mu byla zakázána. Jednoduše řečeno, řídí motorové vozidlo, ač mu byl řidičský průkaz odebrán ve formě zákazu řízení motorových vozidel při uložení trestu zákazu činnosti. Vysoký počet páchání těchto trestných činů svědčí o celkové neúctě k právu v naší společnosti a zákonům tohoto státu. Nezbývá než v této oblasti zpřísnit postih tohoto jednání. Ve vyspělých demokraciích je díky daleko tvrdší represi tato trestná činnost minimální. V Německu je například nemyslitelné usednout za volant a nebýt připoután, což je v našem případě zcela běžný přestupek. A právě podobnými "maličkostmi" začínají problémy, které vrcholí nerespektováním zákonů velkého rozsahu, ale to u nás bohužel platí nejen na úseku kriminality v dopravě."

Co se děje dál s případy, které dostanete od policejního vyšetřovatele?

"Po důkladném prostudování celého spisu se můžeme rozhodnout pro vypracování obžaloby, což se děje ve většině případech, eventuálně máme možnost věc vrátit zpět vyšetřovateli k doplnění vyšetřování. Také můžeme trestní stíhání zastavit nebo případ postoupit k projednání (DI Policie ČR), pokud shledáme, že se jedná o pouhý přestupek. Chtěl bych upozornit na institut podmíněného zastavení trestního stíhání ve smyslu ustanovení § 307 trestního řádu, kdy má mimo soudce již státní zástupce právo rozhodnout tak, že se případ nemusí ani dostat před soud. Je však nutné upozornit, že tuto možnost lze využít pouze za splnění několika podmínek, přesně vymezených literou zákona. Pravdou však je, že ve věcech dopravních se tento institut vyřízení vyskytuje stále častěji."

Jak přísně se u nás trestné činy v dopravě postihují?

"Mohu říci, že u Okresního soudu v Jičíně je této trestné činnosti věnována opravdu patřičná pozornost. Tresty odpovídají celospolečenské situaci na úseku dopravy a jsou přísné. Musíme si uvědomit, že trestní postih u soudu by neměl být rozhodně mírnější než před správním orgánem (DI Policie ČR). V poslední době, kdy se množí případy "opilství" a jízdy v době zákazu činnosti, jsou ukládány mimo jiné přísné tresty i další tresty zákazu činnosti například až na dobu sedmi let. Jde nám především o generální prevenci a ochranu celé společnosti."

Děkujeme za rozhovor.

(red)


Napravují vlastnické vztahy k pozemkům

Miletín - Někteří lidé zřejmě ani netuší, že už několik let hospodaří na pozemcích, které jsou sice bez sebemenších pochybností v jejich vlastnictví, do osobního užívání však dosud převedeny nebyly.

"Když se na tehdejší geodézii prováděly výpisy z katastru nemovistostí, nebyl v některých případech vyřešen převod pozemků do osobního užívání. Jsou to už letité záležitosti, které je ale potřeba postupně napravit," uvedla starostka Miletína Lenka Kožíšková s tím, že se to v praxi týká především několika desítek oplocených zahrádek. Právě o nich se hovořilo na veřejném zasedání zastupitelstva minulý týden.

S problematikou nedořešených pozemkových a majetkových vztahů se ještě dnes trápí většina obcí a měst. Pracovníkům katastrálních úřadů stále zbývá vyřešit snad stovky zapeklitých případů, které jsou mnohdy i několik desítek let staré. "Pravdou je, že obce dokonce někdy nemají ani ucelený přehled, co všechno je v jejich vlastnictví. Nedivím se starostům, že se na nás stále častěji obracejí," přiznává jeden z pracovníků Katastrálního úřadu Jičín. Dodal, že administrativní nepřesnosti jsou zejména u majetku obcí, které po devětaosmdesátém získaly samostatnost.

(jn)


Vytvoří klub pro seniory

Stará Paka - Pro lidi, kteří už dosáhli důchodového věku, připravuje obecní úřad společenskou místnost, kde se budou mít možnost scházet, a to nejen v čase oběda, tak jako tomu bylo dosud.

"Pokračujeme v přestavbě bývalého pečovatelského střediska, které bude nyní koncipováno jako Klub důchodců," oznámil NN staropacký místostarosta Eduard Hradecký. "I po dokončení nové společenské místnosti se počítá s tím, že zde všechny běžně nabízené služby přetrvají. I nadále sem budeme vozit obědy z Velvety, lidé se zde mohou vykoupat a také si nechat vyprat své oblečení a prádlo," dodal Hradecký.

Počty seniorů však podle něj stále klesají, v poslední době chodilo do střediska pravidelně asi dvanáct lidí. "Středisko ve Staré Pace má však už dlouhou tradici, dříve sem docházelo mnohem více starších občanů, aby využívali tamních služeb," vzpomíná Hradecký. Přesto odhaduje, že bude mít nový klub kolem třiceti stálých členů. Jiné zařízení, jako například dům s pečovatelskou službou, zatím obec k dispozici nemá.

Výhodou stávajícího objektu sociálního charakteru je, že se nachází takřka v centru obce, lidé tak jeho návštěvu mohou spojit například s cestou na nákupy. Nová společenská místnost - Klub seniorů - bude dokončena ještě v letošním roce. V budově se současnou přestavbou zároveň vyřeší i problém s narůstající vlhkostí.

(jn)


index