logo NN, 13K

Od Lepařova gymnázia k NASA

Staré Hrady - Přístroj, který se několik dní pohyboval po oběžné dráze planety Země, si budou mít možnost na vlastní oči prohlédnout účastníci blížících se oslav 375. výročí Lepařova gymnázia.

Autoři tohoto speciálního zařízení, používaného k získávání dat při výzkumu vesmíru, jsou totiž shodou okolností vědci, kteří mají vztah k Jičínu. Kontakt na tyto špičkové odborníky získali před několika dny organizátoři gymnaziálních oslav, jež vyvrcholí v letních měsících.

"Profesoři Ladislav Sehnal i Josef Kabeláč studovali na Lepařově gymnáziu v Jičíně a oba předběžně přislíbili, že se zúčastní také chystaného setkání absolventů," připustila předsedkyně přípravného výboru dr. Eva Bílková v předstihu jejich možnou osobní účast v Jičíně. "S oběma odborníky spolupracoval ještě David Vokrouhlický, syn známého lékaře profesora Lubora Vokrouhlického, rovněž studujícího v Jičíně," dodala vzápětí.

O tom, že i Praha může držet krok se špičkovým současným vědeckotechnickým vývojem v oblasti astronomie a kosmonautiky, se přesvědčil i NASA. Mechanismus, který se svou velikostí vejde do dvou příručních zavazadel, byl na podzim v roce 1996 součástí mise amerického raketoplánu Atlantis k ruské orbitální stanici MIR. "Celé to zařízení bylo kompletně připraveno a také smontováno v Čechách, při výrobě jednotlivých součástek se používaly i domácí suroviny. Profesor Sehnal měl vytipováno několik desítek českých firem, které s ním na projektu spolupracovaly," poznamenala dále dr. Bílková s tím, že o schopnostech našich vědců se experti americké NASA dozvěděli přes jednu z amerických univerzit.

Aby vlivem zvýšeného přetížení při startu raketoplánu nedošlo k poškození přístroje, do provozu byl spuštěn až na oběžné dráze, a to americkým astronautem Johnem Blahou, jehož předci pocházejí z jižních Čech. Profesor Sehnal působí v Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky.

(jn)


Vyhrajte vstupenku na Chinaski

Jičín - Nové Noviny a Rádio OK vás zvou na soutěžní odpoledne plné hudby, které se uskuteční ve čtvrtek 6. května ve 14.00 - 17.00 hodin na Žižkově náměstí v Jičíně. Moderátoři k vám přijedou s rádiem na kolečkách. V průběhu celého odpoledne se bude soutěžit o skvělé ceny, ale především o vstupenky na večerní koncert a křest nového CD populární skupiny Chinaski. Přijďte prožít prima odpoledne s rádiem, které letí...

(max)


Miletín letos oslaví 875. výročí

Miletín - Nejen obec Podůlší letos oslaví výročí svého vzniku, respektive nejstarší písemnou zmínku. Oslavy v Miletíně, rodišti Karla Jaromíra Erbena, se ponesou ve znamení 875. výročí od první písemné zmínky. "Miletín zřejmě existoval už před rokem 1124, dokumenty staršího data se však nezachovaly," poznamenala starostka Lenka Kožíšková. Vedle úřadu se do příprav slavností zapojily také spolky, škola a řada jednotlivců. Chystá se například vydání drobné publikace o historii obce, v níž bude i řada dobových a současných fotografií. "Propagace nebude nijak nákladná, to si nemůžeme dovolit, ale chtěli bychom, aby se o životě v Miletíně a o tom, co se zde změnilo, návštěvníci dozvěděli," říká Kožíšková. Miletín má bohatou historii, ta zde dýchá z každého koutu. Městečko těžilo především z blízkosti působiště předního českého sochaře Matyáše Brauna, z jeho dílny je zde zachována řada plastik.

(jn)


Bývalý nájemce musí dluh platit

Jičín - V minulých dnech byla provedena avizovaná odborná hloubková kontrola účetnictví bývalému nájemci hotelové a restaurační části jičínského sportovního areálu.

Výsledkem činnosti Kontrolní a finanční komise Městského úřadu Jičín je doporučení městské radě neodpustit firmě Dakura dlužnou částku za nájemné, naopak tento dluh všemi možnými dostupnými prostředky vymáhat.

Bývalý pražský provozovatel hotelu Start dluží městu smluvně sjednané nájemné za období přibližně pěti měsíců, což je v penězích vyjádřeno téměř čtyři sta tisíc korun.

(red)


TOVÁRNA ALUCON PŘED DOKONČENÍM

Výstavba nové výrobní haly společnosti Alucon na okraji Lázní Bělohradu spěje k závěru. Práce finišují a podle stavařů budou ukončeny v závěru měsíce. Jak uvedla ředitelka společnosti Alucon ing. Stanislava Novotná, v květnu se začne stěhovat výrobní technologie a strojní zařízení ze současného střediska v Miletíně. Alucon v první fázi nabídne třicet nových pracovních příležitostí.

jn


Galavečer Miss Český ráj 1999 už zná své finalistky. V sobotu vybírala porota v Kulturním domě Jičín z pětatřiceti přihlášených dívek dvanáct finalistek do letošní soutěže krásy. Patrně rozhodující disciplínou byla závěrečná promenáda v plavkách, adeptky však musely prokázat také své všeobecné znalosti, slovní projev a estetiku pohybu. Která z dívek usedne na trůn krásy, se rozhodne 29. května. Slavnostního večera se zúčastní následujících dvanáct kandidátek: Lenka Pinkasová z Jičína, Romana Musilová z Chotěboře, Monika Filipová z Jilemnice, Michaela Kaparová z Pardubic, Tereza Sládková z Chocně, Tereza Jirounková z Mladé Boleslavi, Lenka Žižková z Robous, Lucie Hanyková z Hradce Králové, Renáta Matysková z Hradce Králové, Jana Příhodová z Hradce Králové, Lucie Pírková a Zdena Mačátová (obě) z Libuně.

jn


První půdní vestavby ve městě

Sobotka - Podkroví domu č.p. 216 v centru Sobotky bude využito k rozšíření bytového fondu města.

"Objekt čeká celková rekonstrukce střechy, fasády a schodiště, při té příležitosti bychom chtěli v podkroví nově vybudovat tři půdní vestavby," sdělila NN tajemnice Městského úřadu v Sobotce Jaroslava Vraná.

Bude to tak vůbec první stavební úprava tohoto charakteru v Sobotce, kterou financuje město ze své pokladny. "Máme zažádáno o dotaci, ale výsledek zatím neznáme. Problém je, že stavební povolení, smlouva o dílo - že všechny tyto náležitosti musí být uzavřeny ve velmi krátkém čase. To vše nás samozřejmě také něco stojí. Jistotu, že nám dotaci přidělí, však nikdy nemáme," upozorňuje tajemnice na úskalí dnešního systému přidělování dotací.

Sobotecká radnice v posledních několika letech postavila zatím jeden jediný bytový dům s takzvanými jedenácti startovacími byty, jejichž nájemníci se průběžně obměňují. Plánované tři půdní vestavby budou tedy dalším krokem, kterým chce vedení města vyjít vstříc současné poptávce po bytech. "Nepochybuji, že se nám zájemci o tři nové byty přihlásí, i v Sobotce jich je stále nedostatek," poznamenala Vraná. Jakou formou budou nové jednotky budoucím nájemníkům nabídnuty, ještě není rozhodnuto.

(jn)


Třetí zasedání zastupitelstva

Jičín - Pouze pětice místních občanů se zúčastnila pondělního, v pořadí třetího veřejného zasedání městského zastupitelstva v kulturním domě na Husově třídě.

Narychlo svolaná schůze měla ve své podstatě jediný důležitý bod programu, kterým bylo schválení majetkových záležitostí města, týkající se vesměs odkoupení parcel v oblasti průmyslové zóny Na Větrově od jejich současných vlastníků. Tento krok je nutnou podmínkou k získání státní dotace, pomocí níž bude realizována výstavba infrastruktury v této lokalitě okresního města a zejména pak kanalizačního sběrače, vedoucího od AEG do čističky odpadních vod v Čejkovicích.

Státní dotace může dosáhnout výše až 60% celkové částky investice, která se má v tomto případě pohybovat okolo dvaceti milionů korun. Kolik město od státu dostane se po několika jednáních komise na ministerské úrovni rozhoduje právě v těchto dnech.

Sedmnáct přítomných členů městského zastupitelstva v průběhu jednání rovněž schválilo převedení 100 000 korun na konto humanitární nadace "Člověk v tísni" na pomoc válkou strádajícím obyvatelům Kosova.

(red)


Telefonát pomohl chytit zloděje

Jičín - V časných ranních hodinách dne 22. dubna 1999 nahlásil obyvatel jednoho z domů v Jarošovské ulici na tísňovou policejní linku 158 eventuální možnost páchání trestné činnosti, když si všiml třech podezřele se pohybujících mladíků kolem vozidel parkujících v ulici.

Na místo činu okamžitě vyjeli policisté, kteří v udaném prostoru skutečně přistihli tři pachatele ve věku od 18 do 22 let, kteří se vytlačením větracího okénka právě vloupali do jednoho z osobních vozidel. Zloději vytrhali elektrické vodiče spínací skříňky a jejich propojením se snažili nastartovat a s ukradeným autem odjet. To se jim však díky pohotovému zásahu policistů nepodařilo.

Šetřením pak bylo trojlístku loupežníků prokázáno dalších sedm obdobně provedených případů krádeží na různých místech okresního města. Vyšetřovatelem OÚV bylo ještě týž den dvojici zlodějů z Jičína a jejich stejně vydařenému komplicovi z Pardubic sděleno obvinění z pokusu o spáchání trestného činu neoprávněného užívání cizí věci ve spolupachatelství. Nejmladší z trojice byl navíc obviněn ze spáchání trestného činu krádeže, neboť ten ve stejnou dobu, kdy jeho kumpáni kradli auto, "udělal" dvě vozidla, z nichž vymontoval autorádia v hodnotě asi patnácti set korun.

Okresní ředitelství Policie v Jičíně touto cestou děkuje muži, jenž duchaplným přivoláním policejní hlídky zabránil trojici zlodějů v páchání další možné trestné činnosti. Opět se tedy ukázala nezbytnost a důležitost vzájemné spolupráce Policie ČR a občanů, kterým by nemělo být lhostejné především dění v jejich blízkém okolí.

(tm)


index