Chtějí zastavit přísun vody

Drahoraz - Stačí pouhopouhé otočení jedním kohoutkem a vesnice se rázem ocitne bez vody. Právě k tomu jsou zřejmě definitivně odhodláni majitelé pozemku, na němž se nachází studna, zásobující celou Drahoraz. Příčinou jsou, jak jinak, sousedské spory.

"Do konce června nemusí mít občané obavy, do té doby má město uzavřenu smlouvu s majiteli v restituci navráceného pozemku, na němž se diskutovaná studna nachází," uvedl kopidlenský starosta Zbyněk Smolík. "V současnosti vedeme jednání s představiteli Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín (VOS) a s vodohospodáři okresního úřadu. Snažíme se po právní stránce najít takové řešení, abychom nemuseli dělat vrty a budovat nový vodovod, protože na tuto několikamiliónovou investici peníze nemáme," dodal starosta. Připustil, že v rámci zákonů o vodách a o veřejných vodovodních a kanalizačních sítích je možné nalézt pro město přijatelnější řešení.

"S vlastníky pozemku jsme se do této chvíle nedokázali dohodnout, nabízeli jsme jim různé varianty včetně té, že jim za studnu budeme pravidelně platit nájem. Ani s tím nesouhlasili," popisuje Smolík snahu města najít kompromis. Druhá strana ale o něj zřejmě vůbec nestojí, veškeré návrhy odmítá z principu. Důvodem jednání těchto lidí, kteří v Drahorazi tráví převážně jen víkendy, jsou podle našich informací narušené sousedské vztahy, na které ovšem může doplatit celá vesnice. Pokud své rozhodnutí o přerušení dodávky vody nezmění, město je ze zákona povinno zajistit náhradní zdroj pitné vody, ať už prostřednictvím cisterny, nebo instalací nové vodovodní sítě.

Zda se městu nakonec podaří stávající vodovod zachovat, záleží podle ředitele VOS Jičín JUDr. Jindřicha Koutného na tom, zda je studna včetně příslušného zařízení garantována jako vodohospodářské dílo, které plní funkci zdroje pitné vody za účelem zásobování místního obyvatelstva. "V takovém případě by studna byla součástí tamního vodovodu, jednalo by se o stavbu ve veřejném zájmu odlišnou od pozemku, nikdo by pak nesměl bránit v jejím fungování. Každý, kdo se o něco takového pokusí, se vystavuje riziku, že bude trestně stíhán," vysvětluje Koutný. Přitom prohlášení studny za stavbu ve veřejném zájmu je v kompetenci Okresního úřadu Jičín.

(jn)


Výhody a nevýhody bydlení II.

V první části vedle statistických údajů o privatizaci bytového fondu v Jičíně jsme uvedli právní důsledky související s dispozičním právem k bytu družstevnímu, v osobním vlastnictví a k nájemnímu. Nyní poukážeme na institut přechodu práv a povinností na základě dědictví.

Družstevní byt: Úmrtím nájemce družstevního bytu přechází jeho členství v družstvu a nájem bytu na dědice, kterému připadl jeho členský podíl podle ustanovení § 706 občanského zákoníku.

Byt v osobním vlastnictví lze dědit jako jakoukoliv nemovitou či movitou věc.

Nájemní byt (Vlastníkem je právnická či fyzická osoba). Nájemní vztah nelze dědit. Nájemní práva - nejde-li o byt ve společném nájmu manželů - přecházejí na děti, vnuky, rodiče, sourozence, zetě či snachu, kteří s oprávněným nájemcem sdíleli společnou domácnost v den jeho smrti či trvalého opuštění společné domácnosti. Nájemní práva přecházejí i na cizí osoby, které se zemřelým nájemcem sdílely společnou domácnost alespoň tři roky. U manželů podobně jako u příbuzných v řadě přímé je právní nárok na přechod nájmu, pokud žili ve společné domácnosti a nemají vlastní byt. Mezi další právní skutečnosti patří ochrana nájemního (užívacího) vztahu.

Družstevní byt: Nájem (jedná se o družstevníka-nájemce, nikoliv o družstevníka-vlastníka) je chráněn podle § 711 až 714 občanského zákoníku. Za absolutní ochranu nájemního práva lze považovat ustanovení § 23 odst. 1) zákona č.72/94 Sb o vlastnictví bytů, že družstevní byt, jehož nájemcem je osoba fyzická-člen družstva, lze převést jen tomuto členu.

Byt v osobním vlastnictví: Vlastník má právo užívat byt, který je volný. V evropských státech obvykle jeden byt. Ostatní byty ve svém vlastnictví je povinen pronajmout.

Nájemní byt: Nájemní bydlení je chráněno zákonem. Výpověď je možná pouze z důvodů uvedených v občanském zákoníku. Patří mezi ně často i užívání dvou či více nájemních bytů. Platí zásada, že řádný nájemník má vždy právo na přiměřenou náhradu. Spory řeší příslušný soud. (Příště o platbách spojených s užíváním bytu - nájmy).

JUDr. Vlastimil Krejča


Hřbitovní kříž musel do opravy

Vysoký litinový kříž z roku 1893, dominanta zadní části novoměstského hřbitova, prodělává v těchto dnech tolik potřebnou kompletní rekonstrukci.

Jičín - V první části "Historické topografie města Jičína" uvádí autor Jaroslav Mencl, že ještě do poloviny 17. století se v Jičíně pochovávalo na hřbitov svatojanský a na nově zřízený hřbitov novoměstský, oba však byly v neutěšeném stavu. Se stavbou kostela p. Marie De Sale byl v letech 1662-3 hřbitov na Novém Městě znovu upraven a opraveny byly rozvalené zdi. K větším opravám pak došlo ještě v letech 1795, 1835 a 1861, kdy bylo za prudké vichřice mnoho pomníků pokáceno a zničeno.

Hřbitov se rozkládal souměrně po obou stranách kostela a byl ohrazen zdí vysokou jeden sáh. Kostnice byla do roku 1806 při jižní straně chrámu. Do roku 1868 zachovával původní rozlohu 67x110 metrů, ještě v témže roce byl prodloužen dozadu asi na 67x170 metrů. Ale ani to nestačilo, a tak v roce 1904 město odkoupilo pozemky až k vokšické silnici a rozhodlo o stavbě nevelké novorenesanční kaple a umrlčí komory, kterou provedl Jan Mareš, stavitel jičínský. Zároveň byly provedeny drenážní práce, vyroben oltář pro kapli a upraven železný kříž v zadním traktu hřbitova. Všechny tyto práce provedené v roce 1906 si podle Jaroslava Mencla vyžádaly nákladu 20.617,36 K a v roce 1907 dalších 4.470,65 K.

Hřbitov je orientován na střední cestu, od které odbočují cesty příčné k obvodovým. Střední cesta a odbočky jsou lemovány lipovými alejemi. Za kaplí se střední cesta láme a směřuje k zadním mřížovým železným vratům. Na této cestě stojí vysoký litinový kříž s nápisem: "Zřízen nákladem záduší kostela B.M.V. (Beatae Mariae Virginis) de Sale roku 1893."

A právě tento historický kříž je po mnoha letech kompletně opravován. V minulých dnech byl snesen a spolu s litinovým podstavcem bude odborně restaurován. Pískovcový podstavec s třemi schody opraví pracovníci Technických služeb města Jičína.

(red)


index