logo NN, 13K

Eurotel chce zlepšit pokrytí

Vysoké Veselí - Možná, že se už koncem letošního roku majitelé mobilních telefonů dočkají potřebného signálu i v jižní části jičínského okresu. Telekomunikační společnost Eurotel totiž projevila zájem vystavět na vyvýšeném místě v blízkosti Vysokého Veselí svou novou věž.

Na její aktivity zatím obecní radní pohlížejí víceméně zdrženlivě a s rozpaky, přesto si někteří z nich od investora slibují, že jim pomůže vyřešit problémy, na něž v obecní pokladně zatím nejsou peníze.

"S pracovníky projekční kanceláře, kteří v této fázi firmu Eurotel zastupují, budeme dále jednat. Máme však připraveno několik podmínek, záleží jen na investorovi, zda je ochoten je akceptovat," oznámil starosta Vysokého Veselí Luboš Holman. Pokud na ně firma Eurotel nepřistoupí, vysokoveselští zastupitelé zřejmě povolení ke stavbě základny veřejné radiotelefonní sítě na obecním pozemku souhlas nedají. "Pozemek pod novou stanicí bude budoucímu uživateli předán do pronájmu," netají se starosta tím, že by obec touto cestou ráda získala nějakou tu korunu do obecní kasy. Dalším požadavkem je podle něj instalace nových elektrických rozvodů v lokalitě zahrádek, nacházející se právě pod vrchem Kákovice, který si Eurotel vyhlédl, a do třetice zpevnění tamní komunikace.

"V tuto chvíli jsme ve stadiu vzájemného oťukávání, nic jistého ještě není. Některým patriotům se nelíbí, že by nedaleko od obce měla vyrůst nějaká věž, jako je třeba mezi Robousy a Úlibicemi. Avšak lidé, kteří jsou s tímto záměrem technicky obeznámeni, se k němu staví pozitivně. Vítají ho zvlášť ti, co mají mobilní telefon nebo o jeho koupi uvažují," říká Holman. V případě souhlasu by se tak doposud slabý signál zlepšil v okruhu až po Podhorní Újezd, Ostroměř a také směrem na Novobydžovsko.

(jn)


600 let obce Podůlší

Podůlší - V letošním roce uplyne 600 let od vzniku malé obce Podůlší. Obecní úřad plánuje oslavy tohoto výročí na sobotu 19. června od 14.00 hod., v jejichž rámci se uskuteční sjezd rodáků a přátel obce, bude uděleno čestné občanství významným rodákům - spisovateli Dr. Josefu Knapovi in memoriam a herci ND Josefu Vinklářovi, proběhne zábavný program pro děti i dospělé. Podrobnější informace budou na plakátech a pozvánkách, případně i v tisku. Obecní úřad Podůlší však již předem upozorňuje všechny rodáky a přátele obce na výše uvedený termín, aby si neplánovali jinou akci a mohli se těchto oslav zúčastnit.

(zý)


BROUČEK JE KOSHER

Pondělní návštěva rabína Karola Sidona v novopackém pivovaru vyústila v udělení certifikátu Kosher pro desetistupňové pivo Brouček. Bez něj by městský pivovar nemohl dodávat svůj pěnivý mok do specializované sítě prodejen, kde nakupují pravověrní Židé. Certifikát, osobně udělovaný rabínem na jeden rok, má hlavní význam pro export, a to nejen do Izraele. Podle sládka Daniela Váši bude letos do Spojených států, jmenovitě do Kalifornie a na Floridu, vyvezeno 120 hektolitrů piva Brouček - Kosher. Z českých pivovarů se osvědčením Kosher může vedle Paky pochlubit Prazdroj, Budvar a Starobrno. "Nejde o vyloučení syntetických látek, ale o to, aby byly při výrobě dodrženy postupy, dané naším zákonem Halacha," uvedl rabín Sidon. Dodal, že se jedná o 3300 let starý rituál, vztahující se na všechny druhy potravin. Kosher Brouček se od běžného liší tím, že se při jeho přípravě místo chmelového extraktu používají chmelové granule a podmínkou je také stará sklizeň ječmene. Na chuti to však znát není.

jn


Zbývá jen volba starosty

Třtěnice - Ještě než byly oznámeny výsledky mimořádných sobotních voleb ve Třtěnicích, už se spekulovalo, zda si zdejší občané cestu k volební urně v dohledné době nezopakují.

Někteří naznačovali, že může dojít k podobné situaci jako v listopadu, kdy část zvolených kandidátů včetně náhradníků v reakci na výsledek voleb rezignovala. Zatímco na podzim získala většinu mandátů skupina kolem stávajícího starosty Arnošta Budiny, v sobotu rozhodlo 209 voličů ve prospěch opozice, zastupovanou především předsedou místního Sokola Josefem Vohánkou. Podle Arnošta Budiny ale nehrozí, že by se rozpad zastupitelstva opakoval. "Od začátku bylo jasné, že tento krok z naší strany učiněn nebude," řekl NN Budina.

Do sedmičlenného zastupitelstva usednou za Občanské sdružení Sokol Třtěnice Josef Vohánka (88 hlasů), Petr Hanke (96) a František Balcar (97). K této trojici se zřejmě připojí i Miroslav Kracík (77) ze Sdružení nezávislých kandidátů Za obnovu Třtěnice. V menšině tedy budou tentokrát zástupci Sdružení nezávislých kandidátů Třtěnice I a II: Jaromír Splítek (106), Arnošt Budina (66) a Josef Kubíček (75). "Do voleb jsme šli především s tím, že chceme zprůhlednit finanční aktivity obecního úřadu a zlepšit informovanost veřejnosti," uvedl Vohánka, který je podle našich informací jedním z kandidátů na nového starostu, o němž by mohlo být rozhodnuto ještě do konce týdne.

(jn)


Komín letošní zimy nedožije

Jičín - Třiačtyřicet metrů vysoký komín bývalé mazutové kotelny "Husova 2.", dnes výměníkové stanice Městského bytového podniku Jičín (fa. Intop, RK Tisk) je po přechodu na centrální plynové vytápění a ohřev užitkové vody zcela nefunkční, hyzdí a ohrožuje bezpečnost okolí svým špatným technickým stavem, proto bylo v minulých dnech zcela logicky rozhodnuto o jeho "fyzické" likvidaci.

Z pravidelné periodické kontroly již v prosinci loňského roku vyplynulo, že elektrická instalace, signalizace a hromosvody komínu jsou zcela nefunkční, zdivo je po celé ploše silně narušeno, styčné i ložné spáry a čela cihel vypadávají ve velkých plochách, litinová koruna komínu je zcela uvolněna a zhroucena. Touto "zdravotní anamnézou" bylo tedy konstatováno, že komín je ve zcela dezolátním stavu a jeho stávající technický stav v žádném případě neodpovídá současným předpisům a normám.

Proto bylo vyvoláno stavební řízení, které mimo jiné rozhodlo o způsobu postupného ručního bourání komínu horolezeckou technikou a o likvidaci sutě na příslušné skládky podle zjištěných hodnot její kontaminace (vnitřní zdivo).

Na základě vyhodnocení výběrového řízení, které bude vypsáno začátkem května, pak bude komín demolován na přání obyvatel okolních domů až po konci letní sezóny, zřejmě tedy v průběhu měsíců září a října.

(red)


Dáme sprejerům naše peníze?

Jičín - O aktivitách jičínských sprejerů jsme veřejnost informovali již několikrát, proto dnes pouze krátce. Dva zástupci této "umělecké společnosti" před nedávnem požádali městský úřad o přidělení městských ploch za účelem jejich organizovaného zničení a dále pak o peníze na barvy, kterými by dílo vykonali.

Vedení radnice je "přehrálo" na nájemce plovárny, aby jim určil, kterou ze zdí městského koupaliště mohou beztrestně zničit. Okresní úřad, aby nebyl ve výchově naší mládeže za městem ani o krok pozadu, přislíbil prostřednictvím okresní protidrogové komise uvolnit deset tisíc korun na spreje, a to zřejmě proto, že obsahem části návrhu budoucího "uměleckého díla" měla být jakási protidrogová tématika.

Říkáte paradox? To ale není všechno. Nám se v minulých dnech podařilo zjistit, že jeden ze dvou veřejně vystupujících zástupců sprejerů je v současné době stíhán za přechovávání, distribuci a užívání drog a psychotropních omamných látek.

(red)


Psalo se před sto lety

Záhadný Škůdce (Krakonoš 1.9.1899) V noci na den 26. t.m. přistihl zde městský ponocný neznámého mladíka v okamžiku, kdy olamoval na náměstí se stromů oleandrových větve a listí. Zadržel jej a odvedl na městskou policejní strážnici, kde podroben byl výslechu a prohlídce.

Zjištěn byl v něm dle nalezených průkazů 21letý svobodný obchodní příručí Alois Kohout, bytem v Hořepníku, příslušný do Vamberku. Mezi jinými listinami nalezen u něho cestovní pas, ve kterém napsáno bylo několik slov, obsahujících urážku Veličenstva. Dále nalezeny byly u něho tři ostré náboje do ručnic vojenských a pískovcový kámen as kilo vážící. Byl na to prohlášen za zatčena, do rána ponechán v městském vězení a pak dodán do věznice krajského soudu. Zatčený jest mladík inteligentního vzezření, prostřední postavy a slušně oblečený. Přes svrchní oděv nosil havelok. Za jakým účelem ony ostré náboje a kámen při sobě nosil, zjistí se asi soudním vyšetřováním s ním zavedeným. Možno že tu vyjdou na jevo i jinaké záhady, mladíka onoho se týkající.

JEŠTĚ CESTA OD NÁDRAŽÍ (Obzor 7.1.1899) Jde-li cizinec z nádraží do města, jest podoben "Heráklovi". Stane totiž na rozcestí a neví, kudy kam. Ve tři strany vede silnice a každá zdá se vésti do města. Volí-li cestu prostřední, jest dobře - ale ne každý to vycítí. Myslíme, že může-li každá Kocourkovská Lhota postaviti ukazatele na rozcestí, že naši obec by pořízení takového sloupu na rozcestí silnice ku nádraží také na mizinu nepřivedlo.

(vybrala Há)


I NA JIČÍNSKÉM RYBNÍKU KNÍŽE byla 16. dubna 1999 v šest hodin ráno zahájena rybáři tolik netrpělivě očekávaná jarní sezóna. Samostatně hospodařící místní organizace Českého rybářského svazu sdružuje v současné době přibližně 420 dospělých členů i žáků. Jičínští rybáři spravují patnáct větších či menších hospodářských rybníků, z nichž jsou pak dospělé ryby většinou přemísťovány do rybníků sportovních, mezi které patří například Kníže, Oborský, Němeček, Radim, Dřevěnice, Dvorce... Mezi dlouholeté rybáře, v sezóně každodenně věrné jičínským vodám, patří bezpochyby Jiřina Kalenská a Ervín Jiroušek. První dva "mírové" kapry na Knížeti chytil hned po ránu 16. dubna 1999 Petr Štieber, který jim věren prastaré rybářské tradici dal svobodu. Takže všem sportovním rybářům "Petru zdar".

mar


index