Změny v sociálních službách

Jičín - Sociální služby města Jičína, to je obrovský komplex, kde dnes pracuje, počítáme-li v to i zaměstnance sociálního odboru MěÚ, ke čtyřiceti lidem. Počtem pracovníků je to vlastně menší fabrika. Jenže nevyrábí, neprodukuje zisk, nýbrž naopak peníze polyká. Letos na tuto oblast město vynaloží 8 miliónů korun.

Sociální služby prioritou města

Poslední čtyři roky (do konce roku minulého) celý tento komplex spravovaly a řídily Sociální služby města Jičína, instituce, kterou počátkem posledního volebního období zřídila městská rada. Do čela byl postaven ing. Miloslav Fišer. Ředitelství dostalo místnosti v přízemí od základu rekonstruovaného "Kachláku" v ul. Přátelství, onoho pověstného obytného domu sovětské armády, kde místo záclon bývaly v oknech nalepeny noviny. Instituce měla svého ekonoma a účetního, údržbáře a domovníka, čtyři řidiče s třemi auty, tři zdravotní sestry, tři sestry sanitární, deset pečovatelek atd. Nezapomeňte ovšem, že právě sociální služby jsou oblastí, kterou se Jičín může chlubit a kterou mu mnohde závidí. Už v prvním volebním období se rekonstruoval "Babylon" v ul. K. Vika, dosáhlo se převzetí "Kachláku" a začalo se s jeho přestavbou. Druhé volební období (1995 - 98) si tuto oblast mezi prioritami ponechalo a Jičín získal státní dotaci na stavbu domova důchodců, který zatím městu chyběl.

Stejná koncepce jako v H. Brodě

Řekli jsme, že sociální služby na konci roku 1998 svou existenci skončily. Město hledalo v oblasti tak náročné na peníze ekonomičtější řešení. Vedoucí sociálního odboru MěÚ ing. Rostislav Vodák se díval na organizaci sociální oblasti v jiných městech, zalíbil se mu model v Havlíčkově Brodě a rada jeho koncepci přijala. Sociální odbor převzal přímé řízení pečovatelské služby pro staré občany; "Kachlák", "Babylon" a domy s pečovatelskou službou v Židovské ulici a také zařízení pro postižené lidi, jako je stacionář. Ten byl vloni přemístěn ze Zvláštní školy v Soudné do upravených prostor bývalého bytu domovníka v "Kachláku". Tím, že město převzalo ekonomickou stránku a účetnictví, ušetřilo čtyři pracovníky, čímž i přes letošní zvýšení mezd státních zaměstnanců o 17%, uspoří 138 tisíc korun.

Služby: příslib pracovních míst

Stranou zůstává Domov - penzion ve Vrchlického ulici, který narozdíl od domů s pečovatelskou službou poskytuje vyšší péči, a pak hlavně nový domov důchodců, který bude letos nákladem 32,3 miliónu korun ze státních prostředků dokončen a od podzimu se zaplní vážně zdravotně postiženými starými lidmi, kteří potřebují komplexní péči. Na tři staré lidi zde připadnou skoro dva zdravotní pracovníci. Ti se budou střídat ve třísměnném provozu, proto se počítá nejméně s pětatřiceti novými zaměstnanci. Pro tento nový domov důchodců a domov - penzion vytvoří město novou organizaci s právní subjektivitou - Služby seniorům.

Novým ředitelem Tomáš Kolátor

Ing. Fišer odchází: ne všechno se mu podařilo - ale o tom, že do sociálních služeb vnesl akcent na citlivý, lidský přístup ke "klientům", ke starým a postiženým lidem, o tom myslím pochybovat nelze. Konkurz na nového ředitele Služeb seniorům vyhrál mladý uchazeč - Mgr. Tomáš Kolátor, který má za sebou nejen studium, ale i praxi v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Ředitel nového domova důchodců by měl být také zdatným managerem, neboť tlak města na ekonomickou stránku a hospodárnost služeb bude velký.

Vladimír Úlehla


Co trápí městskou radu a Rostislava Vodáka?

Jičín - Především to, že staří lidé stále méně využívají nabízených sociálních služeb, to znamená například dovážení obědů a zařizování nákupů. Dále praní prádla, úklidu, mytí oken a podobně.

Za všechno se dnes platí - ne mnoho, cena je dotována, ale přece. Staří lidé víc a víc šetří. Je jim líto vydávat, ačkoliv jim z důchodu dosti přebývá. Vždyť za ubytování, elektřinu, vodu a plyn neplatí ve třech jičínských sociálních domech v průměru 1500 Kč. Šetří pro své děti a pro vnoučata. Někteří jejich blízcí asi opravdu potřebují pomoc: "Nezaměstnaných i v Jičíně přibývá," říká například paní Víchová. A pak starý člověk má zafixováno v hlubších vrstvách paměti, co si za desetikorunu koupil kdysi, a nerad korunky vydává. To má negativní důsledky. Má město platit dál služby, jako je prádelna, když nejsou tamní zaměstnanci využití? Až se na podzim otevře nový domov důchodců, budou mít sociální služby k dispozici kuchyň s kapacitou 450 obědů (a třeba i večeři), a to i po oba víkendové dny. Bude objednávek dost, aby byla kuchyně rentabilní? A k tomu nová moderní prádelna, která dokáže za jednu hodinu vyprat i vyžehlit 200 kilogramů prádla! Naštěstí podle posledních informací počet zákazníků sociálních služeb stoupá.

Ú


JEDINÝ PŘEPYCH: lidské vztahy

Jičín - Stále se setkáváme s tím, že mnoho lidí neví, co přesně pečovatelská služba znamená, komu je určena, co je její náplní.

Zákon stanoví: "Pečovatelská služba je poskytována osobám zdravotně postiženým a starým občanům, kteří nejsou schopni si sami obstarat nutné práce v domácnosti a další životní potřeby nebo kteří pro nepříznivý zdravotní stav potřebují péči jiné osoby, pokud jim potřebnou péči nemohou poskytnout rodinní příslušníci." V dnešní době se stárnutí mnohdy prezentuje jako ekonomické a společenské břemeno a problémy s ním se příliš často chápou výhradně z finančního nebo lékařského hlediska. Základním předpokladem duševního (i tělesného) zdraví pro starého člověka je klidný život v původním prostředí. Jakákoliv změna starého člověka vyčerpává. Právě v tom je nezastupitelnost pečovatelské služby, která pomáhá občanům přímo v jejich domácnostech. Obstarává základní životní potřeby jako je zajištění stravy, hygieny, údržby domácnosti i kontaktu se společenským prostředím. Pomocí této služby je prodlužováno období relativně nezávislého života lidí v jejich domácnosti. Vzájemná spolupráce pečovatelské služby a rodiny klienta je velice důležitá.

Pečovatelská služba je podstatným doplňkem péče rodinné, která by měla přirozeně zajišťovat to nejhlavnější v životě stárnoucích lidí. I přes veškerou péči rodiny a pečovatelské služby může nastat chvíle, kdy se už nelze starat o starého člověka doma, protože se jeho zdravotní stav zhorší a rodina má přece jen omezené možnosti. V tomto momentě nastávají dva nové problémy: učinit konečné rozhodnutí (je těžké vzhledem k respektování vůle starého člověka) a nalézt vhodné řešení a vyhovující místo. Pečovatelská služba jako doplňková péče nemůže zajistit komplexní péči 24 hodin denně. Pečovatelskou službu v Jičíně zřídil pro občany města i přilehlých obcí (Sedličky, Robousy a Popovice) městský úřad. Žádosti o zavedení PS se podávají na odboru sociálních a zdravotnických věcí. Úhrada za provedené úkony se řídí vyhláškou platnou na území celé republiky.

Samozřejmě, že každý klient má individuální potřeby, v rámci svých ekonomických a sociálních možností, ale především svého zdravotního stavu. Stáří a nemoc s sebou přináší charakteristické změny v myšlení a chování lidí, poruchy paměti a emoční přeladění člověka. Práce pečovatelek není lehká, jsou na ně kladeny vysoké nároky po stránce psychické a fyzické, aby vždy maximálně uspokojily specifické požadavky klientů. Pečovatelka mnohdy jako jediný člověk vyplňuje jeho samotu. Chceme-li do této oblasti zavést něco nového, musíme především změnit svůj názor na poslední etapu lidského života, osvojit si realistický, pozitivní a humanitní pohled, založený na respektování každého, jemuž chceme pomoci.

Olga Jarešová, Jiří Jílek


Na rekonstrukci a částečné dovybavení jednoho z pavilónů hořické nemocnice uvolní letos město osm set tisíc až jeden milión korun. Dalších půl miliónu poskytne Okresní úřad Hradec Králové. Z celkem 110 lůžek zdejšího zdravotnického zařízení, které je od loňského roku klasifikováno jako léčebna dlouhodobě nemocných, je totiž 30 lůžek garantováno pro okres Hradec Králové. Na snímku zdravotní sestra Blanka Valentová a Julie Seifertová (1903).

jn


Radíme seniorům: nabídka služeb, které můžete využít

Jičín - S léty přicházejí nemoci. Píchá v kříži, srdíčko trošku zlobí a člověk se zadýchá, bolí klouby a nohy už také plně neslouží. Už se neobejdeme bez pomoci. Alespoň občas. Přitom máme děti daleko, a ochotnou a vlídnou sousedku sice někdy o něco poprosíme, ale nechceme ji obtěžovat... Co teď?

1) V Jičíně funguje pečovatelská služba a můžete si vyžádat její pomoc. Ta vám může denně (ve všední dny) přivážet obědy, může vám přinést nákup, pomoci s úklidem, s mytím oken... K tomu je třeba zajít na sociální odbor Městského úřadu Jičín a vyplnit tam s pomocí sociálního pracovníka žádost. Pečovatelské služby však nejsou zadarmo. Nejde o služby výdělečné, naopak lehce dotované, ale za dovezení oběda z kuchyně ZŠ na Novém Městě (stojí 28,80 Kč) zaplatíte 9 Kč. Za malý nákup 6 Kč, za větší (50-300 Kč) dvojnásobek. Hodina úklidu přijde na 50 Kč atd. A jak je to s koupáním? Pečovatelská služba vás může odvést do "Domovinky" vedle "Kachláku" na Novém Městě a tam vás vykoupají zadarmo (doprava 10 Kč).

2) Co je platný dovoz oběda a občasný nákup pečovatelky? Jste sami a samota vás tíží, zvláště některé dny. Je tu jedna možnost: nechat se denně brzy dopoledne odvést autem do "Domovinky" v pavilonu vedle "Kachláku" v ulici Přátelství. Tam se scházejí společenští důchodci a důchodkyně, aby si tam popovídali, zahráli společně hry, nebo aby si s pečovatelkou zacvičili. V poledne se tu klidně naobědváte. Odpoledne vás auto pečovatelské služby zaveze domů. Na provoz "Domovinky" přispíváte 10 Kč za den, za dovoz a odpolední odvoz rovněž 10 Kč. Do "Domovinky" vás může zavést přímo i syn nebo dcera.

3) Venkovský domek, kde žijete, je už nad vaše síly. Chtěli byste se zbavit starostí s topením a s údržbou bytu... Můžete si zažádat o byt v jednom ze tří domů s pečovatelskou službou - v Kachláku, v nedalekém Babylonu nebo v Židovské ulici. Nejste bez šance. Výhodou Jičína je, že má 94 takových bytů a nečekají na ně desítky žadatelů. Podmínkou je lékařské vysvědčení, že už nejste plně soběstačný. Roli hrají vaše rodinné a majetkové poměry. Pokud nabízíte náhradou svůj dosavadní byt, máte velké plus. Žádost podáte na sociálním odboru MěÚ a sociální a bytová komise ji zařadí podle sociální naléhavosti do pořadí žadatelů. Schválit to musí městská rada a také referát soc. věcí na okresním úřadě. Poté s vámi městský bytový podnik uzavře běžnou smlouvu o užívání bytu, který si můžete vybavit vlastním nábytkem. Je to velmi výhodné: počítat musíte jen s 1500 - 1800 Kč měsíčně. V každém domě slouží denně od 7 do 15 hodin jedna pečovatelka, na kterou se můžete obrátit se svými problémy i starostmi. Praktického lékaře MUDr. Bosáka máte v Kachláku dole v přízemí denně a z Babylonu sem není daleko. Sociální služby se starají také o občasný program - besedy, vystoupení dětí, zábavu při hudbě. Jezdí se i na výlety.

4) Pro staré, vysloveně nemocné lidi, kteří potřebují zdravotní péči, ale přitom jsou pohybliví a z větší části soběstační, slouží dům - penzion ve Vrchlického ul. Tady vedle vrchní sestry Víchové, která tu pracuje už dvacet let, pracují od 6 do 18 hodin tři zdravotní sanitární sestry. Obyvatelé mají většinou malé pokoje s kuchyňským koutem, záchodem a sprchou. Navíc se mohou vykoupat ve dvou vanách dole pod dohledem sestry, která má ku pomoci zvedák pro špatně pohyblivé lidi. Také měsíční praní ložního prádla a záclon jednou za tři měsíce je zahrnuto do nájmu. Za vyprání osobního prádla však musíte zaplatit, stejně jako za úklid svého pokoje. Měsíční pobyt vás zde přijde v průměru na 1200 Kč a v penzionu ordinuje MUDr. Fiala.

Ú


Zajímavé knihy U Pašků

Golonovi Angelika - Markýza andělů. Historický román o krásné Angelice. Ikar Kč 169,-

Eco Jméno růže. Detektivka, jejíž děj se odehrává ve středověku. Český klub Kč 179,-

Kludská Velký snář. Abecedně řazená hesla. Brána Kč 158,-

Cooperová Ilustrovaná encyklopedie tradičních symbolů. MF Kč 270,-

Ferda mezi otrokáři. Příběhy Ferdy Mravence. Albatros Kč 99,-

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.: 0433/222 67)


Železná sobota 17.dubna 1999

V sobotu 17. dubna 1999 proběhne svoz železného odpadu v ulicích:

Jungmannova, Fügnerova, Č.Bratří, Lošťákova, Denisova, Železničářská, Dělnická, Textilní, Konecchlumského, Hradecká, Nad Cidlinou, Moravčická, Šturmova, Jičínského, Barákova, Butovská, Cidlinská, Dlouhá, Hofmanova, Jabloňová, Janouškova, K.Vika, Lidické nám., Mládežnická, Na Výsluní, Nábřeží kpt. Jaroše, Nábřeží I.Geisslové, Pod Koželuhy, Poděbradova, Podhradská, Pražská, Porák, Protifaš. Bojovníků, Přátelství, Raisova, Ruská, Sokolovská, U Tržiště, Zahradnická, Robousy a Popovice.

Téhož dne se zbavte i odpadů obsahujících nebezpečné složky:

Hradecká (u Europroduktu 7.00 až 7.30 hod.), K.Haranta a Konecchlumská (křižovatka 7.30 až 8.00 hod.), Denisova (u Slávie 8.00 až 9.00 hod.), Lidické nám. (u Veselky 9.00 až 10.00 hod.), Přátelství ("bunkr" 10.00 až 11.00 hod.), Popovice (u hospody 11.00 až 12.00 hod.), Robousy (u hospody 12.00 až 13.00 hod.). Bližší informace vám poskytne pan Drobný na tel. 0433/21624.

(red)


Stěhování již v listopadu

Jičín - V minulých dnech se uskutečnil kontrolní den na stavbě budovy domova důchodců na Novém Městě. Ředitel "Služeb seniorům města Jičína" Mgr. Tomáš Kolátor se pak zúčastnil i zasedání městské rady, kde informoval o dalších krocích a termínech bezprostředně souvisejících s blížícím se zprovozněním tohoto sociálního zařízení pro starší občany jičínského okresu.

15. července 1999 mají být dokončeny stavební práce a přesně na den za měsíc proběhne kolaudační řízení. Prvním říjnem nastoupí pětačtyřicet zaměstnanců a o měsíc déle se začnou stěhovat první klienti.

V první fázi to bude 35 důchodců z Nové Paky, kde byla budova domova důchodců vrácena na základě restitučních nároků původním majitelům a posledním dnem roku 1999 končí smlouva o možnosti jejího využívání k sociálním účelům. Dalších patnáct míst do naplnění kapacity zařízení má pak být obsazeno důchodci z Jičína, kteří byli v minulých letech umístěni v zařízeních mimo své původní trvalé bydliště. I přesto, že stát ročně přispívá na jedno lůžko částkou 50 500 korun, bude pro město hrazení vlastního provozu domova důchodců zřejmě tvrdým oříškem.

(red)


index