Čepro chce rozšířit kapacity

Cerekvice nad Bystřicí - Náklady ve výši zhruba 150 miliónů korun si vyžádá rozšíření skladovacích kapacit pohonných hmot místního střediska akciové společnosti Čepro, jejímž stoprocentním vlastníkem je stát.

"Jedním z důvodů instalování nových nádrží je splnění norem Evropské unie, stát by podle nich měl zabezpečit zásobu pohonných hmot a topných olejů po dobu 90 dnů z vlastních zdrojů," oznámil Jaroslav Kudláček, poradce předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Zástupci investora, vědomi si strategického významu této investice, nepochybují, že jim bude stavební povolení vydáno, a to i přesto, že tato stavba patří mezi ostře sledované. Podmínkou je takzvaný proces EIA, tedy zhodnocení jejího vlivu na životní prostředí. Na Jičínsku stejnou proceduru vloni absolvovala například společnost Sklopísek Střeleč - Eximos, která žádala o povolení k těžebním a trhacím pracím v dobývacím prostoru Střeleč.

Minulý týden se v Milovicích uskutečnilo veřejné projednávání investičního záměru - instalace sedmi nádrží o objemu deseti tisíc kubíků, v nichž budou uskladněny pohonné hmoty (zřejmě nafta). Kromě zástupců investora a dotčených orgánů státní správy se jej zúčastnilo i několik cerekvických občanů. Ti zde vyjadřovali své obavy z následků případných havárií. Připomínky se týkaly i poklesu hladiny spodních vod, jejich možného znečištění a zvýšení emisního zatížení ovzduší v důsledku výparů při přečerpávání ze železničních nebo do automobilových cisteren.

"I kdyby snad k nějaké explozi došlo, což je z hlediska statistik a zabezpečení skladovacích prostor nepravděpodobné, tlaková vlna občanskou zástavbu nezasáhne," uvedl ing. Jiří Kaláb, CSc., jeden z přizvaných expertů. Podle něj musí nejprve vytéct dvě tuny benzinu, aby se vytvořil dostatečný oblak par, který by pak explodoval. Takový oblak se navíc udrží pohromadě maximálně do vzdálenosti 90 metrů. "Ani v takovém případě tedy k ohrožení zdraví a majetku obyvatel obce nedojde. Při náhodném pádu letadla, teroristickém útoku nebo při sabotáži nádrže neexplodují, ale jejich obsah vyhoří, nafta navíc není tak nebezpečná jako benzin," ujišťoval přítomné Kaláb.

Právě otázka, čím budou nově instalované nádrže naplněny, zda benzinem, či naftou, je podle vedoucího odboru výstavby MěÚ Hořice Františka Tomáška rozhodující z hlediska formulování žádosti o stavební povolení. K této otázce se však zástupci Čepra jednoznačně nevyjádřili. "Dotace ve výši 100 až 200 miliónů korun, kterou správa každoročně uvolní, je určena na vybudování nádrží pro nouzové strategické rezervy České republiky. Nádrže ve většině střediscích Čepra jsou až třicet let staré a dosluhují, tyto kapacity je potřeba průběžně nahradit," oznámil Kudláček z SSHR s tím, že v cerekvickém středisku se počítá s rozšířením zásob nafty. Odborník, který zpracovával dokumentaci EIA, krátce po skončení jednání připustil, že ministerstvo životního prostředí k této investici pravděpodobně vydá souhlasné stanovisko. Jediné, co zatím schází, je hydrotechnická studie, kterou si vyžádal Mgr. Jan Müller z referátu životního prostředí OkÚ Jičín. "Aby nedošlo k ohrožení spodních vod a nedalekého toku Bystřice, musíme mít jistotu, zda je stávající systém (retenční nádrž a čistička) v případě havárie schopen zachytit veškeré znečištěné vody," zdůraznil Müller.

(jn)


Cerekvičtí stále váhají

Cerekvice na Bystřicí - Další zřejmě bouřlivou diskusi ohledně změny regionální příslušnosti obce a jejího začlenění pod sousední okres Hradec Králové očekávají cerekvičtí zastupitelé na dnešním veřejném zasedání.

Starosta František Bernkopf pro náš list připustil, že v této věci stále není rozhodnuto. "Část občanů se přiklání k názoru, že bychom měli zůstat součástí okresu Jičín, s nímž nás spojuje mnohaletá historická sounáležitost. Druzí zase naopak argumentují tím, že Hradec jako okresní město by byl blíž než Jičín," srovnává Bernkopf dva zásadní pohledy na živě diskutovanou změnu příslušnosti Cerekvice nad Bystřicí. V obci s více než šesti sty obyvateli, pod kterou spadají také blízké vesnice Černice a Třebovětice, se tento spor rozhořel už před několika měsíci. "S problematikou se postupně seznamujeme, abychom získali bližší informace, hovořili jsme s přednosty obou okresních úřadů. Není jednoznačné, zda by byla v našem případě spádovost výhradně na Hradec Králové. Podstatná část úřadů by pro nás byla mimo východočeskou metropoli, zejména ve Smiřicích, kam bychom podle našeho prvního zjištění měli horší dopravní spojení, než do Hořic, kde máme například matriku i stavební úřad," poznamenal Bernkopf a dodal, že otázka nyní zní: Smiřice, nebo Hořice? Nicméně připustil, že okres Hradec Králové je bohatší, což v praxi znamená větší daňovou výtěžnost, tedy i více peněz pro obec.

Její případné začlenění pod jiný okres by se týkalo i největšího podniku v Cerekvici - provozního skladu pohonných hmot společnosti Čepro. Jeho vedoucí ing. Petr Hron uvedl, že co se týče vzdálenosti, Hradec jako okresní město by byl svou spádovostí výhodnější. "Na Královéhradecku bychom však byli jen jedním z mnoha podniků, kdežto Jičínsko je svých charakterem spíš zemědělskou oblastí, firem této velikosti tu tolik není," míní Hron, podle něhož je toto postavení Čepra nutné znát především při jednáních s úřady. Dodal však, že o příslušnosti obce rozhodují její občané. "Když se v minulosti zvažovalo, kam budeme patřit, rozhodlo se pro Cerekvici," poznamenal vedoucí střediska společnosti Čepro, jejíž areál protíná hranice obou okresů.

(jn)


Výhody a nevýhody bydlení I.

Privatizace bytového fondu probíhá postupně a především v rovině právní má svá úskalí. U nezprivatizovaných bytů je pak v popředí forma deregulace nájemného v bytových domech, které jsou ve vlastnictví obce, města. Pro tzv. smluvní nájemné nejsou vytvořeny ekonomické podmínky.

Jak probíhá privatizace bytů v Jičíně? Odpověď poskytnou následující údaje. Město Jičín schválilo do privatizace prostřednictvím Městského bytového podniku celkem 232 bytů. Privatizace byla dokončena u 119 z nich, které mají konkrétního vlastníka. U SBDO Jičín bylo ke konci minulého roku převedeno do osobního vlastnictví zatím 159 bytových jednotek. Bytová družstva v celé ČR čekají na novelu zákona, který by definitivně vyřešil především vlastnický vztah k stavebním pozemkům, na nichž jsou bytové objekty postaveny.

Současná legislativa rozeznává tři způsoby bydlení: ve vlastním, družstevním a nájemním bytě. Jaké jsou výhody či nevýhody těchto způsobů bydlení? Zaměříme se na konkrétní právní úkony:

1) Dispozice s bytem

Družstevník může uzavírat dohodu o převodu členských práv a povinností podle § 230 obchodního zákoníku. Tato dohoda nepodléhá souhlasu družstva. Dohoda o výměně bytu, smlouva o podnájmu bytu nebo jeho části podléhá souhlasu příslušného orgánu družstva. Při odepření souhlasu bez závažných důvodů může projev vůle družstva nahradit soud.

Vlastník bytu provádí jakékoliv dispoziční úkony s bytem bez omezení. Týká se např. koupě, prodeje, zástavy, nájmu, podnájmu.

Nájemník bytu (dům je v majetku obce, města) nemůže provádět žádné majetkové dispozice. Lze ubytovat osoby, které budou s nájemníkem sdílet společnou domácnost, a to i bez souhlasu majitele. Ke vztahu k vlastníku domu musí nájemce splnit ohlašovací povinnost podle § 14 vyhl.č.176/93 Sb. Písemný souhlas majitele, resp. pronajímatele je nutný při sjednávání pronájmu a při výměně bytu. Při odepření souhlasu s výměnou může projev vůle majitele nahradit soud. (Příště o přechodu práv a povinností na základě dědictví.)

JUDr. Vlastimil Krejča


TĚLOCVIČNA: stát uvolnil dotaci

Jičín - Místostarosta Vlastislav Matucha převzal na Ministerstvu financí ČR polovinu z dvaceti milionů korun uvolněných státem na výstavbu tělocvičny 3. základní školy na Novém Městě. Druhá polovina peněz pak bude převedena na účet města ihned po vyčerpání prvních deseti milionů.

Podle původního projektu měla stavba tělocvičny propojené s novou přístavbou školy přijít na pětadvacet milionů korun, jeho konečnou úpravou se však celková hodnota díla snížila na zmíněných dvacet milionů. Sportovní zařízení nejen pro žáky 3. ZŠ, ale i širokou sportovní veřejnost, bude tedy kompletně postaveno ze státních finančních prostředků.

Do celkové rekonstrukce 3. ZŠ s novou přístavbou a tělocvičnou se v posledních letech investovalo přibližně osmdesát milionů korun, z nichž zhruba pouhých pět šlo přímo z rozpočtu města.

(red)


Nehodovost na Jičínsku od 5.4. do 11.4.

Nehody a jejich následkyv roce 1998v roce 1999
Počet dopravních nehod celkem 3124
Počet usmrcených osob 0 1
Počet těžce zraněných osob 0 3
Počet lehce zraněných osob 4 2
Způsobené škody1 873 500 1 198 500
Hlavní příčiny dopravních nehod
Alkohol 3 0
Rychlost jízdy 66
Nedání přednosti v jízdě 8 4
Špatné předjíždění 3 4
Špatný způsob jízdy 10 6
Nedodržení bezpečné vzdálenosti 3 3
Technická závada na vozidle 0 1
Havárie z jiných příčin 1 0
Účastníci dopravních nehod
Řidiči autobusů 0 0
Řidiči nákladních vozidel0 3
Řidiči osobních vozidel 1617
Řidiči motocyklů 0 0
Řidiči traktorů 00
Chodci 0 0
Děti do 8 let 00
Děti nad 8 let 0 0
Cyklisté00
Zvířata 1 0
Zaviněno stavem vozovky 0 0
Jiný účastník 0 1
Nezjištěno, řidič ujel0 3

V období od 5.4.1999 do 11.4.1999 bouralo 18 mužů (nejčastěji ve věku od 25 do 29 let). Ženy havarovaly 4 (ve věku od 54 do 59 let). Ze statistiky dále vyplývá, že se nejčastěji bouralo v úterý a ve středu (po 5), v pondělí a v pátek (po 4), ve čtvrtek (3), v sobotu (2) a neděli (1). V obcích došlo k 11 (proti 1998 - 5) a na silnicích mimo katastrální území měst a obcí ke 13 (- 2) případům nehod. Na Hořicku došlo k 3, na Jičínsku k 15, na Kopidlensku ke 2, na Novopacku k 1 a na Sobotecku ke 3 dopravním nehodám. K největšímu počtu havárií (8) došlo mezi 12.00 a 15.00 hodinou. Ke smrtelnému úrazu došlo ve Žlunicích.

(DI)


Z bloku Policie České republiky

Jičín - Dosud nezjištěný pachatel ve večerních hodinách dne 1.4.1999 na sídlišti v Jičíně vnikl do osobního auta Opel-Kadet, z něhož ukradl mobilní telefon Nokia s nabíječkou, peněženku s 5 200,- Kč, a osobní doklady majitele vozidla, kterému způsobil celkovou škodu v částce 11 200,- Kč.

Střevač - Pro velikonoční nákup bez placení se rozhodl zatím nezjištěný pachatel v době od 18.00 hodin dne 4.4.1999 do 18.00 hodin dne následujícího. V udané době vylomil nezvaný návštěvník zámek FAB u rampy prodejny ve Střevači. Takto otevřenými dveřmi vnikl do místnosti skladu, kde vylomil další dveře do příručního a velkého skladu. Z těchto prostorů si potom s sebou odnesl lahvové pivo, kávu, sušenky, alkoholické i nealkoholické nápoje, drogistické zboží a další věci v hodnotě asi 10 tisíc korun. Na poškozených dveřích způsobil výtečník další škodu, rovněž za 10 tisíc korun.

Kopidlno - V těchto dnech byl na OOP Kopidlno zadokumentován trestný čin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci dle § 197/a tr.z. Uvedeného trestného činu se dopustil v polovině letošního března 42 letý muž na Kopidlensku tím, že doma po předešlé hádce fyzicky napadl svoji manželku, kterou bil pěstmi do obličeje, čímž jí způsobil tržnou ránu na hlavě a otřes mozku. Na pomoc napadené ženě musel přiběhnout její syn, který otci zabránil v dalším napadení. Vzhledem k tomu, že trestní stíhání je podmíněno souhlasem poškozené a tento dán nebyl, je stíhání nepřípustné, a proto byla věc dle § 159/22 tr.z. odložena.

Čejkovice - Řidič nákladního vozidla AVIA jedoucí v ranních hodinách dne 6.4.1999 u obce Čejkovice vlivem nepřiměřené rychlosti nedobrzdil své vozidlo za další Avií, jejíž řidič zastavil za osobním vozidlem Š-Favorit, které zde stálo se zapnutým oranžovým majákem z důvodu provádění oprav na silnici. Při nárazu byla vpředu jedoucí Avie odhozena na odstavené osobní vozidlo. Při dopravní nehodě utrpěl řidič vzadu jedoucího nákladního vozidla těžké zranění. Na vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši asi 122 tisíc korun.

Hořice - Po vypáčení plechových zábran sklepního okna v době od 20.30 hodin dne 5.4.1999 do 7.4.1999 vnikl dosud neznámý pachatel do jednoho z domů v Hořicích. Zloděj potom v přízemí domu vyrazil dveře se zárubněmi mezi jednotlivými místnostmi. Výtečník však při své návštěvě nic neodcizil. Násilným vniknutím do objektu vznikla oznamovatelce škoda ve výši asi 5 tisíc korun.

Kopidlno - Na přímém úseku vozovky za železničním přejezdem v Kopidlně v dopoledních hodinách dne 7.4.1999 kleslo řidiči jeho osobní vozidlo Š 120 náhle na vozovku. Následně řidič zjistil, že mu upadlo levé zadní kolo, které narazilo do protijedoucího vozidla Citroen ZX. Kolo upadlo z důvodu nedostatečně utažených šroubů. Při nehodě nedošlo ke zranění osob. Na poškozeném Citroenu vznikla hmotná škoda ve výši cca 25 tisíc korun.

(tm)


Městská policie

Jičín - Dne 29.3.1999 se v prostoru čerpací stanice v Koněvově ulici pohyboval osobní vůz Opel Kadet s německými SPZ. Ve voze bylo pět občanů romské národnosti, kteří se kolemjdoucím občanům snažili nabízet blíže nezjištěné zboží. Na povedenou osádku vozu upozornila hlídka CBA, která ji pak spolu s městskými policisty bezúspěšně pronásledovala.

(MěP)


index