Společenská kronika

Rozloučení od 29.3. do 3.4.

Marie Šimonová (*1919, Vrbice)
Božena Komárková (*1913, Chyjice)
Rudolf Odvárko (*1921, Jičín)
Anna Špátová (*1925, Lázně Bělohrad)
Josefa Pourová (*1919, Jeřice)
Arnošt John (*1926, Lázně Bělohrad)
Jan Šimek (*1927, Libošovice)
Vincent Merva (*1941, Dolní Bousov)
Marie Škodová (*1921, Střevač)
Miloslav Smetana (*1927, Budčeves)
MUDr. Jaroslav Rejlek (*1917, Jičín)
Josef Kosina (*1945, Volanice)
Karel Porsch (*1928, Batín)
Emilie Kořínková (*1904, Volanice)
Jiří Škutina (*1923, Lázně Bělohrad)
Marie Vokatá (*1926, Jičín)
Josef Maxa (*1924, Kovač)
Božena Dudková (*1914, Nemyčeves)
Jaroslav Podzimek (*1940, Bystřice)
Hana Kazdová (*1935, Kopidlno)


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Vzhledem k hojnosti vášnivých rybářů v kraji a na dveře klapající rybářské sezóně bych rád postupem času uvedl i několik netradičních receptů z tradičního českého kapra.

Kapr dušený na pepři

4 porce kapra po 15 dkg zbavené páteřních kostí, 2 stroužky česneku, sůl, mletý pepř, 30 dkg syrových brambor, 15 dkg cibule, 8 dkg másla, zelená petržel, šťáva z jednoho citrónu a rybí vývar nebo vývar připravený z jedné kostky masoxu.

Připravené porce kapra slabě potřené rozetřeným česnekem osolíme a opepříme. Brambory a cibuli oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Ohnivzdornou misku (nebo kastrol) vymažeme máslem a narovnáme do ní vedle sebe porce připraveného kapra, a to hřbetem nahoru. Vzniklé mezery mezi porcemi kapra vyplníme nakrájenými bramborami a cibulí. Vše zalijeme vývarem tak, aby porce kapra byly potopeny. Povrch pokrmu posypeme jemně rozsekanou zelenou petrželkou, pokapeme citrónovou šťávou, zakryjeme pokličkou a v troubě asi 40 minut dusíme. Podáváme jako samostatný pokrm.

Dobrou chuť


Firma Zich: špička ve svém oboru

Černožice - Jídlo. Při vyslovení tohoto slova si každý představí něco jiného. Někdo právě proběhnuvší svátky, příjemné posezení v restauraci, jiný zase nepříjemnosti ve své staré závodce. Dá se říci, že všechny příjemné okamžiky strávené u jídla má na svědomí právě dobrá kuchyně a kuchař. Kde sehnat dobré kuchyně jsme se zeptali majitele firmy Zich a spol, s.r.o., která se tímto oborem zabývá.

Jak vznikla Vaše společnost?

Firma Zich Miloš velkokuchyňská zařízení byla založena v roce 1990. V roce 1993 jsme rozšířili činnost o komplexní dodávky technologií. Nástupnická firma Zich a spol, s.r.o. vznikla začátkem roku 1997 a převzala veškerou činnost a zaměstnance předcházející společnosti. K dnešnímu dni máme 10 stálých pracovníků.

Rozhodli jste se poskytovat komplexní služby v oblasti gastronomie. Co si pod tímto pojmem máme ve skutečnosti představit?

Prodáváme, dodáváme a montujeme veškerá zařízení potřebná k provozu a údržbě velkokuchyní v hotelích a restauracích, včetně zařízení barů. Navrhujeme školní a závodní jídelny a provozy rychlého občerstvení. Dodáváme jak zahraniční, tak tuzemské výrobky, jejichž kvalita je na vysoké úrovni. Jak praví naše motto: "Zařízení firmám navrhujeme, dodáváme a staráme se o něj po celou dobu jeho životnosti". V naší obchodní politice je první zásadou nabídnout zákazníkovi komfort výběru. Proto jsme doplnili sortiment o profesionální hygienické prostředky.

Jakým způsobem jste schopni postarat se o své klienty, dojde-li k nějaké závadě či poruše?

Na dodávky sestav kuchyňských zařízení nabízíme záruku 12 až 36 měsíců ode dne uvedení do provozu. Pozáruční servis pak automaticky navazuje na záruční, s garantovanou dostupností náhradních dílů minimálně deset let. Naši pracovníci navíc servisují veškerá námi dodávaná zařízení. Termín oprav a likvidace objednávky servisu vyřizujeme do 24 hodin.

Vaše společnost patří mezi špičku v oboru, mnohý čtenář však může namítnout, že do novin si každý může napsat, co chce. Co Vy na to?

Po celou dobu naší existence se jen utvrzuje rčení, že dobrá a kvalitní práce se chválí sama. Ten, kdo je stále na pochybách, může získat informace nebo reference u některého z našich pěti set klientů. Mezi ně patří například Hotel Černigov, Lázně Bohdaneč, Lázně Poděbrady, VČE Hradec Králové a další. Informace získáte také na našem telefonním čísle 049/594 10 20.

Děkuji za rozhovor.

(VAD - PI)


Šachy hrají i děvčata

Kopidlno - Místní základní škola má dlouholetou tradici ve výchově šachové mládeže. Zdejší šachový kroužek navštěvují děti již od mateřské školy a většina vytrvá ve své zálibě až do 9. ročníku, kdy školu opouští. Velkou raritou je skutečnost, že víc než třetinu členů kroužku tvoří dívky.

Kopidlenský šachový kroužek při základní škole je organizátorem mnoha turnajů a soutěží pro šachové nadšence. Nejznámější je "Turnaj špuntů", který měl již téměř 30 ročníků. Velmi známý a hojně navštěvovaný je také "Vánoční turnaj" nebo turnaj "O kopidlenského šachového krále a královnu", jehož další ročník proběhne v polovině května.

(such)


Soudnička - "Jak zámečník hadérky prodával"

Ne nadarmo se říká: "Ševče, drž se svého kopyta!" Pan XY na to ale příliš nedal, a tak nakonec skončil před soudem. Ač byl vyučen strojním zámečníkem, chtěl rychle zbohatnout. Začal tedy podnikat v textilním oboru. Nic složitého. Lacino nakoupit a draze prodat.

Žádné vlastní investice, žádné velké pracovní nasazení ani úsilí. Zboží nakupoval od různých firem s tím, že je v určitém termínu zaplatí, když neprodá, zboží vrátí. O účetnictví se moc nezajímal. Taky proto, že mu vůbec nerozuměl, a tak dlužné faktury nehradil, a to zejména proto, protože neměl dostatek finančních prostředků. Jak by také ano, když i jemu zase dlužili jiní, takoví vypečení obchodníci, jako byl on sám. Tahle výmluva však u části jeho věřitelů nestačila a ti se s důvěrou obrátili na policii.

Ta začala vyšetřovat, a když mu dluhy sečetla, bylo toho bratru přes 80 tisíc korun. Státní zástupce na něj podal obžalobu pro trestný čin zpronevěry podle § 248 odst. 2 tr.z. a pan XY byl nejdříve odsouzen trestním příkazem, kterým mu byl uložen trest odnětí svobody v trvání 8 měsíců, přičemž vlastní výkon trestu mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 2 roků.

Proti tomuto rozhodnutí podal pan XY odpor a soud nařídil hlavní líčení. U něho se obžalovaný ke svému jednání zcela doznal a doložil doklady o tom, že některé dlužné částky v průběhu trestního řízení uhradil a že má upřímnou snahu uhradit dluh celý.

Vzhledem k tomu, že pan XY doposud soudně trestán nebyl, že v průběhu trestního řízení prokázal snahu, aby dlužné částky uhradil, tak soud nakonec podle § 307 odst. 1 tr.z. podmíněně trestní stíhání zastavil na zkušební dobu v trvání jednoho a půl roku. Pan XY už v textilu podnikat nebude.

(RYŠI)


LIDICKÉMU NÁMĚSTÍ na Novém Městě se celou řadu let zpátky příliš péče a pracovního nasazení nevěnovalo. Letošním jarem však pracovníci Technických služeb města Jičína za tímto nepříznivým stavem udělali tečku. Bylo zmlazeno dvouřadé lipové stromořadí, lemující obvod náměstí, a jeho vnitřní prostor je dnes postupně zbavován letitých nánosů, které daly veřejnosti téměř zapomenout na jeho původní povrch. A tak v těchto dnech můžeme po mnoha letech opět obdivovat vzorně uklizené a upravené náměstí, jehož jedna polovina je zcela netradičně zatravněna a druhá polovina pak vydlážděna čedičovými "kočičáky". Dík patří pracovníkům Technických služeb.

mar


Neplaťte víc, než musíte

Žiju ve svém rodinném domku a zajímalo by mě, jaké % nákladů na otop, energii, telefony apod. je možné uplatňovat do daňově uznatelných výdajů? Je tato výše nějak stanovena?

Náklady na energii, otop a další výdaje vynaložené na provoz rodinného domku jsou obecně výdajem daňově neuznatelným (podle § 25 odst. 1 písm. u/zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu, ve znění p.p.), jelikož se jedná o osobní spotřebu poplatníka.

Podle § 7 odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu, lze příjmy, které jsou základem daně snížit o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.

Z tohoto důvodu je při stanovení základu daně rozhodující vztah mezi dosahovanými příjmy a uplatňovanými výdaji. Základ daně lze snížit v daném případě o takovou část výdajů, která představuje zvýšení nákladů na provoz domku výhradně v důsledku podnikatelské činnosti. Poplatník musí být však schopen prokázat souvislost uplatňovaných druhů výdajů a jejich výše s dosahovanými příjmy, jak stanoví zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků ve svém ust. § 31.

Obecně lze doporučit poměrný postup, tj. stav měřičů před zahájením podnikání a po zahájení podnikání. U telefonních poplatků lze nárůst v důsledku podnikatelské činnosti prokázat účty před zahájením a po zahájení. Ovšem maximálně jednoznačně lze výše uvedené skutečnosti prokázat odděleným způsobem měření spotřeby energií prostřednictvím samostatných odpočtových měřidel.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 533)


Než vejdeme do ordinace zubního lékaře

Minule jsme četli o zubním kartáčku jako základním prostředku ústní hygieny. A co ty další, a hlavně co zubní pasty? Jak poznám dobrou od špatné při tak plných regálech v obchodech?

Mám-li zachovat posloupnost důležitosti prostředků ústní hygieny, musím na dalším místě jmenovat dentální niť a mezizubní kartáčky. Je prokázáno, že klasickým zubním kartáčkem si vyčistíme pouze tři pětiny celého povrchu zubů, ostatní plochy jsou takto nedosažitelné.

A když zjistíme ze statistik, že u dospělých lidí vzniká až 70 procent všech zubních kazů na ploškách přivrácených do mezer, k dokonalosti čištění (pojičínsku "pucování") jsme nuceni používat dentální niť anebo pokud to situace dovolí, mezizubní kartáčky.

S nácvikem je zase nutno se obrátit na svého zubního lékaře. Všichni máme různě veliké mezery mezi zuby a mezizubní kartáčky jsou barevně odlišeny a výrobci je dovedou zhotovit již velice tenké pro skutečně malé mezery. Dokonce již existují měrky na jejich změření. To už je ovšem dokonalý a na čas velice náročný, ale i účinný způsob tak zvané individuální stomatologické prevence.

Až pánbůh dá a vše se otočí a zdravotní pojišťovny budou dobře platit tento způsob stomatologické péče, nebudou muset hradit deseti až stonásobně vyšší sazby za můstky a protézy. Nelze opomenout určitě i ostatní kroky prevence orálního zdraví. Ale toto otočení znamená změnu v myšlení ministrů, politiků, pedagogů a nás všech včetně stomatologů. A to není utopie. Jeďte se podívat pár stovek kilometrů do jednoho hornatého evropského státu nebo na sever Evropy.

Co se týká zubních past, v dnešní době lze jen těžko říct, že by byly nějaké špatné. V zásadě by nám stačil jeden druh kvalitní zubní pasty, ale existuje trh a konkurence. A pro motivaci k čištění zubů je určitě důležité, že někdo má rád mentolovou příchuť, jiný ovocnou či peprmintovou. Také pro děti jsou důležité pasty s lákavým vzhledem, vůní a chutí. To hlavní, co od zubní pasty očekáváme, je sloučenina fluoru, který v ústním prostředí působí jako fluoridový iont. Patří to k velmi významné lokální prevenci vzniku zubního kazu. Samozřejmě má zubní pasta řadu přísad, které dle reklamy působí na bělení zubů, proti mikrobům, způsobují vonný dech, neutralizují kyseliny, zpevňují dásně a znecitlivují citlivé zubní krčky.

Všechny jsou pochopitelně testovány na biologickou neškodnost a každý nechť si vybere dle své chuti. Ale první podmínka, vhodná sloučenina fluoru, je zvláště u dětí a mladších lidí nezbytná. Moderní výrobci mají též uvedenu dobu expirace (ve staré zubní pastě už nemusí být fluorid aktivní) a samozřejmostí je popis přesného složení výrobku, už pro případnou alergii pacienta na některou přísadu. Léčení alkoholici musí být upozorněni na obalu o přítomnosti alkoholu v pastě. Často nám ale v prodejně chybí lupa na nesmírně malá písmenka.

Jen zcela zběžně se zmíním o výplaších a ústních vodách. Nepatří k hlavním oporám ústní hygieny, ale mohou přispět k dobrému pocitu čistoty. Není zdravé dlouhou dobu používat drastické ústní vody, neboť naruší v ústech rovnováhu důležitých mikrobů pro zdraví sliznice, neumí totiž odlišit přesnou míru těch správných. Žvýkačky lze také doporučit, žvýkání zvyšuje produkci sliny a ta neutralizuje produkty mikrobů.

Ale nakonec musím zdůraznit, že odborníci se pouze obávají, aby tyto vedlejší prostředky ústní hygieny nenahrazovaly mechanické odstraňování zubního povlaku, které je i na konci dvacátého století pro zdraví chrupu nezbytné.

MUDr. Ivan Hejduk, soukromý zubní lékař, Čechova 273 Jičín, tel.fax.: 0433/24261


Lékárenská pohotovost od 9.4. do 16.4.

Pohotovostní služba:
Po-Pá : 17.00 - 21.00 hod.
Sobota : 12.00 - 17.00 hod.
Neděle : 9.00 - 17.00 hod.
Svátek : 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:
T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

9. dubna 1999A
So10. dubna 1999T
Ne11. dubna 1999T
Po12. dubna 1999H
Út13. dubna 1999T
St14. dubna 1999T
Čt15. dubna 1999N
16. dubna 1999A


index