PROBLÉM: sehnat nájemníky

Hořice/Lázně Bělohrad - Hlad po bytech přetrvává, je ale znát, že lidé mají hlouběji do kapsy. To se projevuje i na zájmu veřejnosti o spolupodílení se na výstavbě bytových domů. Přesvědčili se o tom například radní v Hořících a v Bělohradě, kde se letos staví nové činžovní domy.

Obě města v poslední době marně shání budoucí nájemníky, a tím i peníze na dokončení už rozjetých prací. "V letošním roce bychom měli dokončit výstavbu domu se sedmadvaceti bytovými jednotkami, zatím ale všechny obsazeny nemáme," připouští hořický starosta Ladislav Vrba. Přesto věří, že se nakonec prodají. "Někteří už mají zaplaceno a další zájemci se hlásí. Lidé dnes mohou kromě stavebního spoření získat od státu také dvou set tisícovou bezúročnou půjčku, potřebné peníze dají určitě dohromady," míní Vrba. Přesto by podle jeho slov bylo výhodnější, kdyby se podíl státní dotace zvýšil ze současných 370 tisíc korun alespoň na půl miliónu za byt.

V podobné situaci se ocitli i v Bělohradě, kde by měl letos v Harantově ulici vyrůst objekt s 18 byty. Ještě nedávno plný pořadník však před několika měsíci značně prořídl. "Původně se přihlásilo zájemců víc, než kolik bychom jich byli schopni uspokojit, dnes je to naopak," říká bělohradský starosta Pavel Šubr. Aby tamní radnice přilákala občany, slevila i z výše nájemného, které možná spolu s vkladem mnohé z nich odradilo. "Před tím jsme schválili dvou a půl násobek regulovaného nájemného, městská rada se nyní dohodla na jeden a půl násobku," poznamenal Šubr.

Starosta Hořic potvrdil, že objekt město dokončí i přes to, že se všechny byty prodat nepodaří. Totéž uvedl i jeho bělohradský kolega. "Počet osmnácti bytů je definitivní. Abychom nepřišli o státní dotaci, museli bychom vyčlenit peníze z našeho rozpočtu. To je ale opravdu krajní řešení, doufám, že k němu nedojde," soudí Pavel Šubr.

V reakci na současnou ekonomickou situaci, která postihuje rodinné rozpočty, zřejmě hořická radnice odloží na příští rok plánovanou stavbu dalšího nájemního domu s třiceti byty. Pro ně by vzhledem k letošní zkušenosti zřejmě jen s obtížemi našla uplatnění.

(jn)


Nehodovost na Jičínsku od 29.3. do 4.4.

Nehody a jejich následkyv roce 1998v roce 1999
Počet dopravních nehod celkem2329
Počet usmrcených osob02
Počet těžce zraněných osob01
Počet lehce zraněných osob18
Způsobené škody573 0001 080 600
Hlavní příčiny dopravních nehod
Alkohol31
Rychlost jízdy34
Nedání přednosti v jízdě211
Špatné předjíždění00
Špatný způsob jízdy136
Nedodržení bezpečné vzdálenosti35
Technická závada na vozidle02
Havárie z jiných příčin21
Účastníci dopravních nehod
Řidiči autobusů00
Řidiči nákladních vozidel04
Řidiči osobních vozidel321
Řidiči motocyklů01
Řidiči traktorů00
Chodci00
Děti do 8 let00
Děti nad 8 let00
Cyklisté13
Zvířata01
Zaviněno stavem vozovky00
Jiný účastník00
Nezjištěno, řidič ujel10

V období od 29.3.1999 do 4.4.1999 bouralo 24 mužů (nejčastěji ve věku od 35 do 39 let). Ženy havarovaly 4 (ve věku od 60 a výše let). Ze statistiky dále vyplývá, že se nejčastěji bouralo v úterý, ve čtvrtek a v neděli (po 5), potom v pátek a v sobotu (po 4), a v pondělí a v úterý (po 3). V obcích došlo k 15 (proti 1998 + 3) a na silnicích mimo katastrální území měst a obcí ke 14 (+ 3) případům nehod. Na Hořicku došlo k 5, na Jičínsku k 19, na Kopidlensku k žádné, na Novopacku ke 4 a na Sobotecku k 1 dopravní nehodě. K největšímu počtu havárií (12) došlo mezi 15.00 a 18.00 hodinou. Účastníkem jedné nehody bylo dítě mladší 8 let. Ke dvěma smrtelným úrazům došlo na Jičínsku

(DI)


Středem pozornosti včelaře je matka

Jarní sluneční paprsky probudily i statisíce včel chovatelů jičínského okresu. Jedním z nejkrásnějších a "nejobydlenějších" včelích úlů stojí pod lesem nedaleko obce Cidlina směrem na Košov.

Kopidlno - Vláda zimy skončila. Den již zase předbíhá svojí délkou noc. Objevují se první kvítky jara. Přichází doba, kdy se probouzejí včely a kdy vykonají svůj první očistný prolet. Pro včelaře tak začíná nová radost, ale i nemalá starost. Sleduje prolet svých včel, prohlíží stav zimních zásob a první plod nové jarní generace. Středem jeho pozornosti je samozřejmě matka. Ta rozhoduje o budoucím rozvoji včelstva i příští úrodě medu. Tam, kde najde úl ztichlý, bez života, tam byla letošní tvrdá zima silnější. Je čas sčítání aktiv a pasiv, čas přijímání potřebných opatření, která rozhodnou o úspěchu celé sezóny.

O tom všem jednají včelaři, sdruženi v Českém svazu včelařů na nejrůznějších místech našeho okresu. Významný díl odpovědnosti nese okresní výbor. Řídí ho již mnoho let přítel Jiří Táborský z Jičína. Významnou oporou mu je jednatel přítel Vlastimil Dlab. Na posledním jednání okresního výboru byla projednávána zdravotní situace včelstev v okrese. Není dobrá a vyžaduje trvalou pozornost včelařů. Tam, kde je ochrana včelstev společným zájmem všech členů, jsou výsledky dobré. Jinde se přijatá opatření plní málo důsledně a tam jsou problémy.

Není možné opatření přecházet, jinak dopadneme tak, jako včelaři v okolních zemích. Včelstva hynou, včelaření jako záliba zaniká, kvalita medu klesá. Díky tomu, že naše organizace v Čechách zůstala jednotná, řídí se jednotnou metodikou ochrany danou Výzkumným ústavem včelařským v Dole, je situace u nás ještě relativně dobrá a náš med konkurenceschopný. Přesto i u nás počet včelařů a tím i počet včelstev každým rokem klesá. Loňský výsledek sice ukázal zastavení této nepříznivé tendence, ale šlo o výsledek dobrého včelařského roku, daný příznivými přírodními poměry. Je třeba tento nepříznivý vývoj zastavit.

Stát se snaží formou dotací pomoci včelařům finanční podporou pokrýt alespoň část zvýšených nákladů na chov včel. Hodně dělá pro své členy i samotný svaz. Pořádá přednášky, zájezdy, výstavy a soutěže. To přináší zájem a příliv nových, hlavně mladých včelařů. V tomto směru může být náš okres příkladem díky výborné práci s mládeží v Hořicích, Ostroměři a v Jičíně. Vždyť jejich zástupci uspěli dva roky po sobě v celostátním kole soutěže "Zlatá včela". Naši včelaři z Kopidlenska se zúčastnili 1. ročníku celostátní soutěže "Med roku", organizované při mezinárodní včelařské výstavě v Olomouci. Mezi 350 zaslanými vzorky byl náš med oceněn mezi 50 nejlepšími a označen medem vynikající kvality.

Na okrese máme mnoho zkušených a odborně zdatných včelařů. Je to třeba přítel Josef Stejskal z Vitiněvsi, přítel Lánský v Hořicích, Stuchlík v Lázních Bělohradě, Válek ve Mlýnci, Hrdý v Židovicích a desítky dalších.

Všichni jsou příkladem pracovitosti, vždy ochotni pomoci těm, kteří s včelařením teprve začínají. Příchod jara je nejlepší dobou ke startu zajímavé záliby. Kdo má rád přírodu a chce jí pomoci konkrétním způsobem, ať přijde a zkusí pracovat se včelami. Pomůže tím nejen přírodě, ale i sám sobě.

Oldřich Suchoradský


Z bloku Policie České republiky

Nová Paka - Dosud nezjištěný pachatel v době od 19.3. do 25.3.1999 vytrhl zajišťovací oko dveří sklepní kóje v domě v Nové Pace. Poté odsud odnesl pánské jízdní kolo zn. Corrado a sjezdové lyže zn. Elan. Majiteli způsobil škodu v částce přibližně 11 tisíc korun.

Jičín - Dvaadvacetiletému mladíkovi bylo dne 26.3.1999 sděleno obvinění z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Tohoto se dopustil tím, že v měsíci červenci 1998 na zahradě v místě svého bydliště zasadil semínka marihuany. Vypěstované rostliny potom sušil na půdě a používal ke kouření.

Bukvice - V době od 4.30 hod. do 5.15 hod. dne 27.3.1999 dosud nezjištěný poberta odcizil od objektu kravína v obci Bukvice osobní automobil zn. Škoda 125. Majitel si vozidlo zapomněl uzamknout a klíčky ponechal ve skříňce zapalování. Pachatel krádeží vozidla způsobil majiteli škodu asi 40 tisíc korun.

Nová Paka - V odpoledních hodinách dne 23.3.1999 vnikl dosud nezjištěný pachatel do jednoho z domů v Nové Pace, kde se na majitelce dožadoval prodeje v bytě vystaveného broušeného skla. Majitelka s prodejem nesouhlasila, ale vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu nemohla nezvanému návštěvníkovi zabránit, aby broušenou vázu z čirého skla v hodnotě cca 15 tisíc korun neodcizil.

Malechovice - I přes pokročilý věk vyrazil 62 letý muž z okresu Jablonec n/Nisou do našeho okresu, aby v katastru obce Malechovice v brzkých ranních hodinách dne 30.3.1999 kamenem rozbil dvojitou skleněnou výplň okna u jedné z rekreačních chalup. Po vniknutí do objektu si připravoval potravu, k čemuž si ještě zapnul televizor. Nezvaný návštěvník byl po rychlém policejním zásahu za pomoci služebního psa přímo na místě zadržen policisty našeho okresního ředitelství. K odcizení věcí nedošlo, násilným vniknutím vznikla majitelce škoda ve výši cca 1000 korun.

Sobotka - V průběhu noci z 29. na 30.3.1999 došlo na Sobotecku k vloupání do dvou zaparkovaných osobních vozidel. V obou případech odcizil dosud neznámý pachatel autorádia zn. Blaupunkt v celkové hodnotě 15 a půl tisíc korun.

Moravčice - V dopoledních hodinách dne 30.3.1999 se na křižovatce u obce Moravčice rozjel řidič osobního vozidla Š-Felicia po té, co nejprve zastavil a dával přednost v jízdě, přímo do jízdní dráhy po hlavní silnici jedoucímu osobnímu vozidlu Peugeot 106. Při střetu obou vozidel došlo ke třem lehkým zraněním. Hmotná škoda na vozidlech činí přibližně 230 tisíc korun.

Holín - Řidič nákladního vozidla AVIA A.31 jedoucí v ranních hodinách dne 30.3.1999 po silnici I/16 si před jízdou řádně nedotáhl šrouby na levém zadním kole, v důsledku čehož pak u obce Holín ztratil oba disky kol i s pneumatikami. Jedno z takto ztracených kol narazilo do za ním jedoucího nákladního vozidla Citroen Jumper, u kterého došlo k poškození pravé přední části a čelního skla. Do toho vlétla jedna z matic kola. Ke zranění osob nedošlo, hmotná škoda na vozidlech činí cca 18 tisíc korun.

Kněžnice - V době od 10.3. do 25.3.1999 se dosud neustanovený pachatel prořezal do kovové skladovací klece na kovové láhve s propanbutanem u jednoho z domů v Kněžnicích. Vzniklým otvorem vnikl do klece, z které odcizil několik kusů 10 kg lahví na plyn. Postižené firmě způsobil škodu ve výši cca 20 900 korun.

(tm)


Rekonstrukce bazénu

Jičín - Tajemník městského úřadu ing. Peter Bareš seznámil v minulých dnech městskou radu s konečnou variantou studie výstavby velkého bazénu, která bude podkladem pro změnu stávající projektové dokumentace. Městská rada ještě v průběhu jednání upravenou "úspornou" variantu rekonstrukce plaveckého zařízení sportovního areálu v lípách odsouhlasila, a tak by v těchto dnech měly být již zahájeny bourací a přípravné stavební práce druhé etapy rekonstrukcí. Ty stejně tak, jako kompletní opravu malého bazénu, zajistí trutnovská stavební společnost BAK a.s.

"Úsporná" varianta v hodnotě zhruba dvaceti milionů korun počítá samozřejmě především s rekonstrukcí a technickými úpravami vlastní vany bazénu i jeho nevyhovujícího opláštění. Podle harmonogramu prací by se první milovníci vodních radovánek mohli v jičínském velkém bazénu teoreticky smočit ještě v posledních dnech tohoto tisíciletí. V té době by mělo být sportovně-rekreační zařízení již ve zkušebním provozu, avšak za uvedenou cenu bez vnějších vodních atrakcí, tobogánu a bez občerstvení. Rekonstrukce bude zhruba jednou polovinou financována z úvěru a druhou pak město získá prodejem budovy okresního úřadu v Havlíčkově ulici.

(red)


index