Jitka Bílková opět nezaváhala

Jičín - Institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR vyhlašuje každoročně "Soutěž mladých historiků". Je dobrovolná a vždy dva nejlepší soutěžící ze školních kol postupují do kol okresních, krajských a do závěrečného národního.

V Jičíně tuto soutěž již tradičně z pověření Školského úřadu organizuje středisko pro volný čas dětí a mládeže K-klub. A právě poslední březnový den si v nových prostorách K-klubu na Valdštejnově náměstí dali mladí historici své dostaveníčko. Tématem letošního v pořadí již 28. ročníku soutěže byly "České země za vlády Přemyslovců a Lucemburků". Okresního kola se zúčastnilo 25 soutěžících, vesměs žáků 8. a 9. tříd základních škol a jim věkově odpovídající studenti gymnázií.

S osmnácti zadanými úkoly si nakonec nejlépe poradila Jitka Bílková, studentka jičínského Lepařova gymnázia, která z možných 119 bodů získala celých 104. O dvacet bodů méně napočítala hodnotící komise Evě Rejmontové a Martinu Černému z hořického gymnázia, kteří tak v soutěži obsadili 2. a 3. místo. Jmenovaný "trojlístek" gymnazistů postupuje do krajského kola, které se koná v Hradci Králové 5. května 1999.

(kat)


Ochota spolupracovat je podmínkou

Jičín - Najdou tři budoucí kraje - Hradecký, Pardubický a Liberecký společnou řeč při prosazování svých zájmů? Budou-li chtít získat ze "štědrých" dotačních fondů Evropské unie peníze na projekty, směřující k rozvoji těchto oblastí, nic jiného jim nezbývá.

Pro EU, kde regiony hrají významnou roli, budou totiž české kraje svou velikostí příliš malé. V minulých dnech proto vznikla třicetičlenná reprezentativní skupina, v níž mají rovnoměrné zastoupení všechny tři kraje severovýchodních Čech, označovaných pod zkratkou NUTS 2. Za okres Jičín byla do výboru NUTS delegována ředitelka okresní agrární komory ing. Jaroslava Nekvasilová a PhDr. Čestmír Jung z referátu regionálního rozvoje okresního úřadu. Ve výboru sedí mimo jiné i představitelé měst, poslanci a také lidé z neziskového sektoru.

Zdá se, že i příslovečná rivalita mezi Hradcem a Pardubicemi ustoupila do pozadí. "Když už se nějaký projekt vybere, je potřeba, aby se na něm všechny zainteresované strany shodly a prosazovaly jej společně, jinak je už dopředu ztracen,"upozorňuje Jung na jeden ze základních principů regionální politiky Evropské unie. Ta bude podle nedávné dohody pokračovat v předvstupní pomoci, na kterou uvolnila pro příštích sedm let více než tři miliardy euro, tedy přes sto miliard korun ročně, jež jsou určeny pro šestici kandidátských zemí včetně České republiky. Představy lidí, kteří si od nového regionálního celku tří budoucích krajů slibují, že budou mít možnost "dosáhnout" na dotace z často připomínaných strukturálních fondů EU, se však rozcházejí s realitou.

"Rozhodně tomu tak není, peníze ze strukturálních fondů jsou určeny jen pro země začleněné do Evropské unie. Pro nás je důležité, abychom se nejprve seznámili s různými materiály a úřednímy postupy, které jsou velice striktní a byrokratické. Bez těchto zkušeností bychom těžko uspěli," míní Jung. Přesto se finanční podpory dočkáme: už příští rok by mělo být možné čerpat předvstupní prostředky, které nám v tuto chvíli Brusel nabízí. To se vztahuje třeba i na obnovu zanedbané infrastruktury obcí, výstavbu čistíren odpadních vod, důležitých silničních tahů, podporu cestovního ruchu, zemědělství a rozvoj venkova. Jedná se víceméně o široké spektrum aktivit, které se vlastně týkají všech, kteří o něco usilují, nejen měst a obcí, ale například i podnikatelů. "První zemí, která se touto formou seznamovala s programy Evropské unie a s jejími principy bylo Portugalsko, kde se tento systém osvědčil," dodává Jung.

(jn)


SERIÁL: 375. výročí založení gymnázia

V červnu tohoto roku budou probíhat oslavy 375 let založení gymnázia v Jičíně. Dříve než v Jičíně vzniklo gymnázium v Praze (1556), Krumlově (1584), Chomutově (1589), Jindřichově Hradci (1592) a v Kladsku (1597), na Moravě v Olomouci a Brně. Vznik gymnázia je spjat s Albrechtem z Valdštejna, který pozval do Jičína jezuity.

Jezuitský řád, Tovaryšstvo Ježíšovo, založil Ignác z Loyoly. Řád byl schválen bulou papeže Pavla III. 27. září 1540. Řád se podílel výrazně na obrodě římské církve, zaměřen byl na činnost školskou, misijní a katechetickou. Sídlem Tovaryšstva byl Řím, odtud vycházeli jezuité do evropských států i na mise do zámoří. Řád zde zakládal své provincie a uvnitř nich řádové domy.

18. dubna 1556 se vypravilo 12 členů jezuitského řádu z Říma do Prahy, aby pomohli pozvednout skomírající katolické náboženství v Čechách. Jejich sídlem se stal dominikánský klášter sv. Klimenta v Praze (dominikáni klášter opustili). Jezuité spoléhali na přízeň císaře Ferdinanda I., a i když při jejich příchodu došlo k výtržnostem, postupně se včlenili do českého prostředí, naučili se jazyku a začali s výukou i misijní činností. Z kláštera sv. Klimenta vybudovali rozsáhlý komplex - Klementinum.

Nejvíce rozšířeným typem jezuitských řádových domů byly koleje. Zde vyrůstal řádový "dorost", proto vznikaly při kolejích školy, kde se vzdělávali jak jezuité, tak i nejezuité. Nižší školy, zvané gymnázia, byly při všech kolejích, při některých byly i školy vyšší, tj. fakulty filozofické a teologické. Ty mohly získat i práva univerzity, což je případ koleje Klementinum, kterou císař Matyáš povýšil z akademie na univerzitu 27. srpna 1616. V čele koleje stál páter rektor, jmenovaný na tři roky.

Pedagogické působení jezuitů bylo obsaženo ve Studijním řádu, schváleném sice až v roce 1599, ale hlavní pedagogické principy byly dílem Ignáce z Loyoly. Základem výuky bylo jazykové vzdělání, především v latině, typický byl výklad, často pouze diktování a následné opakování, povinná byla čtvrthodina pro dotazy studentů. Pobídkou pro dosažení co nejlepších znalostí bylo soutěžení a předkládání výsledků veřejnosti. Důraz se kladl i na tělesná cvičení (procházky, hru s míčem, kuželky, střelbu na terč). Ke studentům byli jezuité poměrně benevolentní, hájili dokonce jejich drobné výtržnosti.

Jezuitské školství bylo třístupňové. nejnižší studia (gymnázia) trvala 5 až 6 let. Podřazena jim byla elementárka (ABC třída), 3 třídy byly gramatické, 2 vyšší - poetika a retorika. Vyšší studia začínala na filozofické fakultě, ta měla 3 ročníky - logiku, fyziku a metafyziku. Třetím stupněm jezuitského školství byla teologická fakulta trvající 4 léta. Do nejnižších tříd vstupovali studenti 6 až 8 letí, někdy i starší.

Učiteli a profesory byli výhradně jezuité, žáky mohli být i nekatolíci. Jezuitské školství bylo bezplatné. Profesoři se na školách střídali, přecházeli mezi kolejemi.

Součástí řádových domů byly semináře a konvikty, poskytující chovancům přístřeší a materiální zabezpečení.

(Pokračování příště)

V. Horčičková


Nepomáhejme v práci zlodějům!

Jičín - První jarní sluneční paprsky vyhánějí včelky z úlů, myši a krtky z děr, jezevce z nor, medvědy z brlohů a specializované loupežníky pak za jejich každodenní nepoctivou prací. Po zimě odpočinuti, s novými silami se opět s elánem vrhají do svých každoročních jarních aktivit, kterými jsou především vykrádání sklepů, sklepních kójí a půd. Odtud odnášejí veškeré prodejné "zboží" a v těchto dnech začínající cyklistické sezóny pak kola všech typů a značek, o která je na "černém trhu" samozřejmě eminentní zájem.

V loňském roce vyšetřovali policisté v jičínském okrese více než 60 případů vloupaček do sklepů a půd, odkud se ztratilo téměř sto bicyklů, větším dílem "horských" a o něco menším pak kol silničních.

Z rozhovoru s kriminalisty okresního úřadu vyšetřování v Jičíně, kteří se tímto druhem trestné činnosti zabývají profesionálně, a pohledem do neúprosných policejních statistik jednoznačně vyplývá, že si na spoustu nepříjemných, finančně nákladných problémů, "zaděláváme" sami zejména ležérním přístupem a neodpovědností k hodnotám, ale i vlastní hloupostí.

Faktem je, že naše obrana proti organizovaným a technicky dobře vybaveným zlodějům je značně složitá. Velmi často jim ale jejich nekalou výdělečnou činnost ulehčujeme naším chováním. Před hospodami stojí volně opřená kola, sklepní prostory a půdy v domech jsou neuzamčeny a tedy veřejně přístupny. Po domech se pohybují cizí pochybné kreatury, na které se bojíme upozornit, pravidelně nekontrolujeme sklepy a půdy, a tak návštěvu nezvaného hosta zjistíme mnohdy až s odstupem několika dnů.

Jak tedy znesnadnit práci zlodějům? Především zamykat! Sklepy i půdy, kóje, dřevníky... Pohled oknem do sklepů zamezte například záclonou, dveře z latí opatřete zevnitř neprůhledným materiálem. Kola duplicitně zamykejte, i když jsou ve sklepě "pod zámkem". V přírodě kolo zamykejte řetězem nebo ocelovým lankem vždycky za rám k nepřenosnému předmětu. Zamknete-li k sobě kola dvě či tři pouze mezi sebou, přichystáte zlodějům k jejich velké spokojenosti několikanásobný výdělek.

V případě, že zjistíte pohyb podezřelých osob po domě, neváhejte volat policejní bezplatnou telefonní linku 158 a nebojte se, že za planý poplach budete hubováni - rozhodně nebudete. Když zjistíte, že jste vykradeni, učiňte oznámení okamžitě, odkládáním problému dáváte zlodějům větší šanci na "přežití". V žádném případě po nich neuklízejte, zahladíte tím možná jedinou stopu k jejich dopadení. Rozhodně si více všímejte svého okolí a lidí kolem sebe. Pakliže můžete v krizové situaci druhému pomoci, nikdy neváhejte. Nevíte totiž, kdy příště budete volat o pomoc vy nebo vaši blízcí. Mějme na paměti, že zloděj je profesionál ve svém oboru a svojí činnost vykonává "v pracovní době". Nebuďme vůči těmto skvrnám společnosti benevolentní, oni totiž náš majetek také neobejdou, oni nám ho ukradnou!

(red)


Okresní hospodářská komora informuje

NOVÝ ČTRNÁCTIDENÍK O PODNIKÁNÍ A PRO PODNIKATELE Od ledna letošního roku vychází nový čtrnáctideník o podnikání a pro podnikatele - list Hospodářské komory České republiky - s názvem Lobby. V úvodníku prvního čísla uvádí prezident Hospodářské komory České republiky dr. Zdeněk Somr, že Lobby je určen zejména pro vzájemné informování o problémech, starostech, ale i radostech a úspěších podnikatelů v ČR. Tento list nahradil dosavadní čtyřstránkový bulletin stejného názvu. Jeho rozsah je nyní 32 stran, vychází v barevném provedení a obsahuje řadu zajímavostí a cenných informací. Cena jednoho čísla je 20 korun a Lobby si lze předplatit. V okresní hospodářské komoře jsou již první čísla tohoto čtrnáctideníku a zájemci si je tam mohou také prohlédnout.

FIREMNÍ KONTAKTY UŽ DO ŠESTÉHO ROČNÍKU Dalším významným čtrnáctideníkem informatiky Hospodářské komory České republiky jsou FIREMNÍ KONTAKTY, které vstoupily již do šestého ročníku. Každých čtrnáct dní přinášejí podnikatelům i ostatním zájemcům řadu nabídek a poptávek z tuzemska i zahraničí. Cena jednotlivého vydání činí 40 korun, roční předplatné 945 korun. Tento časopis je zaměřen výhradně na informační podporu českých firem a zveřejňované informace jsou k dispozici jak podnikatelům navštěvujícím Hospodářskou komoru ČR, tak i uživatelům informačního systému EOTEL. Je potěšitelné, že o tyto služby je stále větší zájem. Nabídka nebo poptávka je umístěna v systému EOTEL jeden měsíc a další měsíc v archivním souboru. Základní poplatek za každý vstup do KONTAKT SERVISU ČR je pro členy hospodářské komory 800 korun bez DPH, pro nečleny 1500 bez DPH. Také s tímto čtrnáctideníkem se mohou zájemci seznámit v Okresní hospodářské komoře v Jičíně, Havlíčkova 177, 506 01 Jičín, tel. 0433/524 020.

PhDr. Čestmír Jung


Osm let práce tiskárny Fitos

Stará Paka - Opět přišlo jaro, pro většinu z nás nejkrásnější období roku, kdy všichni nabíráme novou chuť do života a do práce. Ve staropacké tiskárně FITOS zažívají toto období již po osmé. Co vše se zde od té doby změnilo, jsme se zeptali jednoho ze spolumajitelů ing. Zdeňka Fidranského.

Vzpomenete si dnes ještě na úplné začátky? Kolik zaměstnanců pracuje ve vaší společnosti a co je jejím nosným programem?

Tiskárnu FITOS spol. s r.o. jsme s kolegou panem Jiranem založili na přelomu let 1991 a 1992. K dnešnímu dni zaměstnáváme přes dvacet lidí, z nichž většina u firmy pracuje po celou dobu její existence. Každý z těchto lidí je člověkem na svém místě. V současné době produkujeme jak běžné tiskoviny v laciném a jednoduchém provedení, tak i tiskoviny luxusní, u kterých zákazník klade větší důraz na kvalitu zpracování.

Jaká je tedy vaše současná nabídka?

Základ tvoří ofset v kombinaci s knihtiskem a sítotiskem, doplněnými termotransferovým tiskem, barevným kopírováním a knihařským zpracováním. Ofsetové zakázky zpracujeme na jedno a dvoubarevných strojích do formátu A2, na knihtiskových strojích upravených pro výsek a násek pracujeme s maximálním formátem A2, sítotiskem potiskujeme materiály do formátu B1 a termotransferem převážně etikety do šíře kotouče 110mm. Tiskneme běžné soukromospolečenské a hospodářské tiskopisy i samopropisující. Samozřejmostí jsou vizitky, svatební oznámení, smuteční oznámení, pozvánky, dopisní papíry. Navrhneme a vytiskneme barevné letáky a plakáty, návody, katalogy, brožury a knihy. Zkontrolujeme, vytiskneme, vysekáme a zkompletujeme krabičky, lepené i skládačky. Vysekáváme také etikety a podobně. Dále perforujeme a číslujeme. Dalším produktem, který můžeme nabídnout, jsou samolepicí etikety na kotoučích. Etikety mohou obsahovat čárové kódy a každá v sérii může být originálem. Sítotiskem vytiskneme nejrůznější grafické a textové plakáty. Potiskneme polyetylenové nebo papírové tašky, plech, dřevo, fólie a samolepicí etikety.

Především o barevné kopírování je velký zájem, můžete říci, proč?

Před několika lety jsme jako první na jičínském okrese zavedli plnobarevné digitální kopírování pro veřejnost. Od té doby jsme tuto službu ve spolupráci s dodavatelem zařízení zdokonalovali, což nám umožnilo snížit ceny barevných kopií až na 16 Kč za 1 kus A4 u vyšších počtů v sérii a na 21 Kč za 1 kus A4 při kopírování jednokusových zakázek. Maximální velikost kopie, kterou dokážeme zhotovit, je A3 30x42cm nebo 160x120cm formou dlaždic. Předloha může mít maximální velikost 30x42cm.

Co byste závěrem vzkázal čtenářům NN a vašim zákazníkům?

Do budoucna všem přeji, aby jejich zkušenost s naší firmou byla tou nejlepší, a aby od nás vždy odcházeli spokojeni a rádi se vraceli.

Děkuji za rozhovor.

(VAD - PI)


index