Připomeňte si s námi Den Země

Jičín - Dvaadvacátého dubna se již více než čtvrt století slaví Den Země. Poprvé to bylo roku 1970, kdy američtí studenti vystoupili s požadavky na přijetí nových ekonomických zákonů a zvýšení státních rozpočtů na ochranu životního prostředí.

Základní organizace Českého svazu ochrany přírody Křižánky ve spolupráci s přírodovědným oddělením Okresního muzea a galerie Jičín vás tímto zvou k aktivní účasti na několika akcích, které především pro rodiče a jejich děti na 22. dubna 1999 chystají. Společně si tak připomeneme velmi důležitý fakt, že péče o životní prostředí je věcí nás všech.

První akcí, na kterou se můžete začít připravovat již dnes, je "Soutěž o nejlepšího recyklátora". Jistě víte, že problém odpadu je jeden z nejzávažnějších ekologických problémů dneška. Jediným jeho řešením je důsledná separace a recyklace odpadů. Zahrajte si tedy s námi na "inženýra - recyklátora" a pokuste se vymyslet, na co by se dal využít nebo co by se dalo vyrobit z domovního odpadu: prázdných plastových láhví, misek od Perly, Ramy, sáčků od mléka, plastových kanystrů od čisticích prostředků a podobně.

Na vaše nápady a výrobky budeme v okresním muzeu čekat již od 19. do čtvrtka 22. dubna 1999 do 15.00 hodin. V 16.00 hodin potom vyhlásíme vítěze soutěže, který obdrží pěknou cenu.

Z dalších akcí, které na 22. dubna 1999 chystáme, můžeme uvést "Vypouštění ježků", které se ale bude konat pouze v případě vhodného počasí. Do okolí Jičína vypustíme ježky, kteří přežili zimu v našem ježčím útulku. Druhou akcí pak bude "Instalace psích patníků". Těch bylo v rámci festivalu Jičín - město pohádky vyrobeno celkem sedm a my bychom je spolu s vámi rádi rozmístili po Jičíně. Podrobnosti o těchto dvou akcích se v Nových Novinách dozvíte přibližně v polovině měsíce dubna.

Mgr. Petra Zíková ZO ČSOP Křižánky


PODÉL NEMYČEVSKÉHO POTOKA nedaleko Slatin došlo v minulých dnech k odtěžení přestárlých stromů (topolů), které se rozpadaly. Odtěžení zhruba tří set kubíků dřevní hmoty provedla Státní meliorační správa - pracoviště Jičín zčásti i pod tlakem zemědělců, kterým spadané větve komplikovaly práce při obhospodařování okolních pozemků. Vykácení stromů, které budou nahrazeny novou kulturou, zároveň snížilo riziko případného ucpání koryta Nemyčevského potoka.

mar


Přilákat investora není snadné, přiznávají starostové

Jičínsko - Transformace ekonomiky je bolestivá, fabriky propouštějí a vidina nového pracovního místa se mnohým ztrácí v nedohlednu. Občané, kteří své radnice bombardují otázkou: "Jak to, že se jinde staví nové továrny a tady ne?" netuší, jaké podmínky si potencionální investoři kladou.

Nad propracovanou strategií firem, které rozesílají městům dotazníky s cílem nalézt vhodné místo pro své investiční záměry, většina starostů nechápavě kroutí hlavou. "Zejména zahraniční firmy mají požadavky, které jsou zdánlivě nepodstatné. Zajímá je, jaká je ve městě míra nezaměstnanosti, jak je postaráno o občany v popracovní době - zda máme zajištěnou nadstavbu, kulturní vyžití nebo jaká je struktura vzdělanosti. To nejsou jen obyčejné dotazníky, ale hloubková analýza," podělil se o svou zkušenost novopacký starosta Petr Kuřík. "Dokonce kalkulují i s tím, že je v Nové Pace v zimě o tři až čtyři stupně nižší teplota, než třeba v Jičíně. Ti lidé si spočítají, že zde budou mít vyšší náklady na vytápění," posteskl si Kuřík. Naznačil, že pokud firmy uvažují o rozšíření svých výrobních kapacit, pak si svůj záměr umí velmi dobře zhodnotit. Města se předhánějí, aby přilákala zahraniční společnosti, řada z nich však naráží na často opakující se problém, a tím jsou pozemky. Snad s výjimkou Jičína většině měst komplikují další rozvoj. V Hořicích mají vyčleněny tři lokality, ty jsou však zablokované. "Zatím nevíme, v jaké vzdálenosti od města povede nově plánovaný obchvat a kde bude řešen sjezd do centra. Přitom to jsou jedny ze zásadních hledisek, abychom vůbec mohli s nějakými zájemci jednat," říká hořický starosta Ladislav Vrba. "Zahraniční firmy chtějí pozemek u hlavní silnice a pokud možno na rovině. Ještě nedávno jsme si mysleli, že na pozemcích vyděláme, dnes bychom je nabídli velmi levně, v Hořicích je už skoro sedm set lidí bez práce," dodal.

V Bělohradě se nyní nezaměstnanost pohybuje kolem 7 procent. "Podstatné je, že Alucon zanedlouho rozjede výrobu ve své nové hale v Horní Nové Vsi, kde je příslib několika desítek pracovních příležitostí. Na druhou stranu víme, že řada místních firem má potíže. Čekáme na další osud areálu bývalého podniku Kovo-dřevo-elektro, kde působila společnost Kroky, která je v konkursu. V budoucnu zde počítáme s podnikatelskou zónou," popisuje situaci starosta Pavel Šubr. S nejmenší perspektivou získat nové pracovní místo se potýkají obyvatelé Kopidlna a okolí. Podle tamního starosty Zbyňka Smolíka je minimálně jedna ze dvou lokalit, vyčleněných pro podnikání, zajímavá tím, že se nachází poblíž kotelny cukrovaru, hned vedle je i čistírna odpadních vod. "Narážíme však na problém pozemků. Nejprve bychom museli jednat s jejich vlastníky, vykoupit je a investorovi nabídnout jako celek, což se mělo předvídat, dnes na to nemáme peníze," přiznává Smolík s tím, že v Kopidlně se byli přes CzechInvest informovat už i zájemci z Anglie.

Ani do Sobotky, která by mohla těžit ze své blízkosti od Mladé Boleslavi, se firmy zatím nehrnou. "Byli bychom rádi, kdyby někdo začal a ostatní se připojili. Zóna, kde by se mohlo investovat, je k dispozici, chybí tam však inženýrské sítě. V minulosti došlo několikrát k přečíslování pozemků, o to je to složitější. Nejprve musíme dohledat záznamy v katastru, abychom mohli jednat s konkrétními vlastníky," sdělila NN vedoucí Městského úřadu v Sobotce Jaroslava Vraná.

(jn)


Neplatiče nastěhují do buněk!

Jičín - Myšlenka, aby se na výstavbě "Azylového domu" - či spíše chybějících holobytů v Jičíně - podílelo polovinou nákladů město a druhou polovinou pak Komerční banka, se ukázala jako nereálná.

Jak uvedla zástupkyně ředitele KB v Jičíně, chybějí totiž právní normy, které by umožnily vystěhovat dlužníka banky z jeho domu do náhradního bytu, dům prodat a dluhy tak splatit. Dále řekla, že jak je vidět, tak zákon paradoxně chrání právě dlužníky. Jejich dluh činí například dva miliony korun a oni se klidně usmívají ve své honosné vile nebo se vozí v mercedesu...

Město je v odlišné pozici, má právní nástroj, může tedy neplatiče vystěhovat z bytu buď do hotelu, což je ovšem nákladné a tedy dočasné řešení, nebo přímo do holobytů. Jenomže těch má Jičín nedostatek, proto usiloval o propojení finančních prostředků právě s Komerční bankou, aby pro tyto účely byly odkoupeny a zrekonstruovány stavební buňky u čističky odpadních vod u Popovic. I přes uvedené skutečnosti však město podle místostarosty ing. Miloslava Šebíka do této akce půjde. Podle posledních informací probíhají již v současnosti řízení, ve kterých se k záměru vyjadřují všechny dotčené kompetentní orgány (hygiena, stavební úřad, hasiči...).

(vm)


Železná sobota již zítra

Jičín - Tak jako každý rok na jaře připravily Technické služby města Jičína pro jeho obyvatele bezplatný svoz starého železa.

Zítra, tedy v sobotu 10. dubna 1999 proběhne svoz v ulicích:

Kollárova, Koněvova, J.Š.Kubína, Seifertova, Novoveského, Prachovská, Šrámkova, Markova, Hviezdoslavova, Máchova, Vrcha, Na Tobolce, Revoluční, Soudná, Sedličky, B.Němcové, Komenského nám., Jiráskova, Jarošov, Jarošovská, Smetanova, Krátká, Křídlova, Bolzánova, Fibichova, Dvořákova, V.Dobiáše, Čelišova, Železnická, Husova, Sv.Čecha, Tyršova, Vrchlického, Kosmonautů (sídliště), Zahradní, Foersterova, B.Čeňka, L.Janáčka, Kukulova, Argonská, Jakubova, Štrauchova, Dukelská, Jaselská, Pod Čeřovkou, Erbenova, Valdštejnovo náměstí a přilehlé ulice v centru města.

Téhož dne se zbavte i odpadů obsahujících nebezpečné složky:

J.Š.Kubína (Veterina 7.00 až 7.30 hod.), Prachovská (samoobsluha 7.30 až 8.00 hod.), Komenského (SPŠ 8.00 až 8.30 hod.), Foersterova (samoobsluha 8.30 až 9.00 hod.), Dukelská (u sirény 9.00 až 9.30 hod.), Železnická (4. ZŠ 9.30 až 10.00 hod.), obec Češov (u ZŠ 10.00 až 10.30 hod.), Sedličky (autobusová zast. 10.30 až 11.00 hod.), Kosmonautů (u fontány 11.00 až 12.00 hod.), Pod Lipami (za Družbou 12.00 až 13.00 hod.). Bližší informace vám poskytne pan Drobný na tel. 0433/21624.

(red)


Nová provozovna v Libuni

Libuň - Podnikem, který se rozhodl investovat nemalé finanční prostředky do nové provozovny stranou velkých městských aglomerací, je pražská společnost Ekosystem s.r.o.

Podle informací libuňské radnice objekt, který byl nejprve soukromou stavbou, poté majetkem JZD a pouze v nerealizované představě autoservisem a bistrem, získala nakonec v roce 1996 společnost Ekosystem. Podle svých představ začala budovu měnit na provozovnu určenou k výrobě svařovaných plastových nádrží. Převážně muži by zde měli najít pracovní uplatnění ve dvousměnném provozu. Vítáni jsou především manuálně zruční jedinci, které čeká kurs na sváření plastů. Finálními výrobky by totiž měly být plastové nádrže pro sanační technologie i další použití (např. jímky, septiky, domovní ČOV, nádrže na vodu, zásobníky agresivních kapalin, podzemní šachtice, aj.). Společnost Ekosystem se od svého vzniku v roce 1990 zabývá především ekologickou problematikou a vodním hospodářstvím.

K dnešnímu dni funguje v několika divizích, které nabízejí a zajišťují moderní komplexní služby v oblasti ekologie. Divize auditů a poradenství provádí a vyhodnocuje komplexní hydrogeologický průzkum. Zpracovává dokumentace vlivů na životní prostředí podle zákona č. 244 tzv. EIA a mimo jiné řeší organizačně správní vztahy a podmínky u staveb a provozů ovlivňujících životní prostředí. Divize výroby a sanačních prací zajišťuje komplexní realizaci asanací všech druhů ekologických zátěží a divize úpravy vody a vodárenství (do té by měla patřit nová provozovna v Libuni) zajišťuje řešení a dodávky vodohospodářských systémů.

Právě v Libuni není do budoucna vyloučen další rozvoj a rozšiřování provozovny, protože společnost Ekosystem zde vlastní část potencionálně využitelných pozemků. Podle slov starostky Jany Burdové jsou další aktivity jedině vítány, a to nejen pro nově vytvořené pracovní příležitosti. Nový provoz je totiž nezávadný, tichý a bezpečný. Vždyť ho konec konců postavila a provozuje společnost, která má ekologii v náplni práce.

(VAD-PI)


Nový šéf odboru MěÚ

Jičín - Městská rada na svém posledním březnovém zasedání jmenovala počínaje prvním dubnem 1999 do funkce vedoucího samostatného odboru Městského úřadu Jičín RNDr. Břetislava Jírovce. Ten na základě výsledků nedávného výběrového řízení usedl poprvé "na Apríla" do křesla vedoucího odboru školství MěÚ, jehož činnost byla v minulých dnech rozšířena o práci s dětmi a mládeží především v oblasti hledání možností, rozvoje a následného organizování jejich volného času. Také proto byl radou přejmenován název samostatného odboru školství na "Odbor školství, mládeže a tělovýchovy MěÚ".

(red)


index