Společenská kronika

Rozloučení od 22.3. do 27.3.

Josef Pažout (* 1936, Dolní Rokytňany)
Václav Kubišta (* 1940, Jičín)
Josef Lánský (* 1926, Brtev)
Josef Vlk (* 1944, Rovensko p.T.)
Václav Šádek (* 1927, Robousy)
Růžena Čermáková (* 1919, Veselská Lh.)
Anna Pospíšilová (* 1903, Sobotka)


Lékárenská pohotovost od 2.4. do 9.4.1999

Pohotovostní služba:
Po-Pá : 17.00 - 21.00 hod.
Sobota : 12.00 - 17.00 hod.
Neděle : 9.00 - 17.00 hod.
Svátek : 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:
T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

2. dubna 1999A
So3. dubna 1999N
Ne4. dubna 1999N
Po5. dubna 1999A
Út6. dubna 1999T
St7. dubna 1999H
Čt8. dubna 1999N
9. dubna 1999A


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Opilá hovězí pečeně

Na 4 porce potřebujeme: 400 až 600 g hovězího zadního masa, 90 g prorostlé slaniny, 4 až 5 dcl světlého piva, 30 g másla, 4 polévkové lžíce strouhaného tmavého chleba, 2 cibule, špetku rozmarýnu, tymián, hřebíček, pepř, bobkový list.

Maso protáhneme slaninou, osolíme, okořeníme, zastříkneme pivem a necháme přes noc marinovat. Potom na másle a zbylé slanině dorůžova osmahneme nakrájenou cibulku. Přidáme marinované maso, zlehka podlejeme trochou piva a vody a pod pokličkou v troubě zvolna dusíme. Když je maso téměř měkké, přidáme nastrouhaný chléb, dolejeme zůstatkem piva a provaříme. Šťávu pak náležitě propasírujeme. Vhodnou přílohou jsou bramborové knedlíky.

Navíc něco sladkého: "Kávová miska"

Uvařte hrnek silné kávy, "šoupněte" do ní velký rum a do vzniklého lahodného moku namáčejte piškoty. Předtím ale utřete 3 žloutky, 3 lžíce moučkového cukru, 3 lučiny, ušlehejte 1 šlehačku a vše spojte dohromady. Na dno hlubší misky dejte malou vrstvu ušlehané hmoty, na ni pokládejte hustě vedle sebe v kávě s rumem namočené piškoty. Pak naneste opět vrstvičku hmoty a na ni nastrouhejte čokoládu nebo ji posypete grankem. Hotové kávové misky nechte několik hodin odležet v lednici.

Dobrou chuť


Soudnička - "Recidivista"

Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní, anebo je jim prostě všechno jedno. Pan XY byl v minulosti totiž již pětkrát soudně trestán. A třebaže pro některé trestné činy byl odsouzen k trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem, páchal další trestnou činnost, za kterou byl znova souzen a musel jít "sedět do basy".

I případ, který byl projednáván zdejším soudem, začínal tím, že pan XY seděl. Ale trochu jinak a někde jinde než ve vězení. Seděl totiž v restauračním zařízení, kterých mimochodem ten večer vystřídal několik.

Tomu samozřejmě odpovídal i počet vypitých piv a jim pak i úměrně vysoká hladina alkoholu v krvi. Nicméně to mu vůbec nevadilo, když byl požádán svým stejně hezky opilým kamarádem, aby řídil jeho motorové vozidlo. Pan XY s klidným svědomím laskavě svolil, a tak mohla být odstartována spanilá jízda dvou opilců. Pan XY však patrně pro vlastní opilost zapomněl, že mu byl před několika měsíci zadržen řidičský průkaz poté, kdy byl policií přistižen při řízení ve zhruba stejném stavu jako v popisovaný den.

Tehdy to však byl pouze přestupek. Nyní byl opětovně přistižen za volantem s větším množstvím alkoholu v krvi opilý a navíc samozřejmě lehčí o odebraný řidičský průkaz. Tentokrát už jeho jednání bylo posouzeno jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí dle § 171/1c tr.z. a byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání pěti měsíců, jehož výkon mu byl opět podmínečně odložen na zkušební dobu v trvání 3 let a dále mu byl uložen trest zákazu řízení motorových vozidel všeho druhu na dobu 3 roků a nakonec i peněžitý trest ve výši 5000 korun.

Myslím, že panu XY při vyhlašování takto nízkého rozsudku spadl ze srdce veliký kámen. Taky se ihned vzdal práva odvolání a trest přijal.

(RYŠI)


Vyzkoušejte si novou buginu

Jičín - Místní firma "K soukromý servis" s několikaletou tradicí a sídlem v Soudné se zabývá především prodejem a záručním i pozáručním servisem malé zahradní mechanizace.

Otec a syn Kredvíkovi rozšířili v posledních měsících sortiment prodávaného zboží o nejkvalitnější výrobky a příslušenství firem VARI, Briggs & Stratton, Tecumseh a Honda. Kromě klasické malé zahradní mechanizace v Soudné koupíte i travní sekačky, sněžné frézy a na českém trhu zcela nový typ křovinořezů se čtyřtaktními motory světové značky HONDA.

Široký sortiment prodávaného zboží si můžete denně prohlédnout, "osahat" i prakticky vyzkoušet v jičínském autosalónu autoservisu pánů Vojtíšků, kde má "K soukromý servis" instalovánu stálou výstavní expozici. Podrobnější informace o výrobcích pak získáte přímo v sídle firmy v Soudné čp. 45.

"U Vojtíšků" v Koněvově ulici je také k vidění poslední novinka, s kterou Roman Kredvík přichází obohatit náš "sportovní automobilový" trh. Je jí "MINI BUGGY" pro volný čas, zábavu a sport dětí a juniorů. Terénní bugina je určena pro použití mimo veřejné komunikace, pro jízdu v blátě, sněhu, na písku i ve vysoké trávě. Je osazena elegantním motorem BRIGGS 5,5 HP OHV s hydrostatickou vysokootáčkovou převodovkou, kotoučovými brzdami a parkovací brzdou. Bugina dosahuje rychlosti až 40 kilometrů v hodině a když se do jejího masivního trubkového ochranného rámu dokáže vsoukat dospělý člověk, uveze i jeho.

Jak se v nové "MINI BUGGY" jezdí, si můžete s vašimi potomky přijít vyzkoušet zítra v sobotu 3. dubna 1999 od 14.00 do 16.00 hodin. V autoservisu u Vojtíšků pro vás Roman Kredvík připravil předváděcí akci, při níž se dozvíte nejen podrobnější parametry nové minibuginy pro budoucí velké autokrosové jezdce, ale i podmínky jejího prodeje. Mladí závodníci pak budou mít jedinečnou příležitost buginu pod dohledem otců testovat přímo v praxi na "závodním" okruhu dvora autoopravny.

(red-PI)


Reakce našich pravidelných čtenářů

Jičín - Vážená redakce, dne 12.3.1999 jste uveřejnili článek pod titulkem
"Městská zařízení budou muset zefektivnit svoji činnost", který se týkal provozu domů s pečovatelskou službou. Protože některé údaje v něm jsou zkreslené a nepravdivé, dovolte nám se proti nim ohradit a zároveň tak veřejně informovat radního Petra Volfa (jehož slova jsou v článku citována) o skutečné situaci v těchto zařízeních.

Jsme občané, kteří do důchodu odešli v letech 1980 až 1990, přičemž jsme předtím všichni odpracovali více než 25 let. Státu jsme odváděli daně, mimo jiné proto, abychom ve stáří měli nárok na důchod - výsluhu. Ze slov pana Volfa vyplývá, že zřejmě žijeme v blahobytu a přepychu, takže je potřeba z nás peníze nějak vyždímat, abychom z nich náhodou nepřilepšovali našim dětem. Nejdřív by nám měl ale pan Volf prozradit, kam se poděly naše daně, které jsme po celý život odevzdávali? Jestli bylo možné tyto peníze utratit na jiné účely, nebo je vyplýtvat jinak, či je rozkrást, je povinností státu tyto závazky krýt a převzít za ně odpovědnost. Pokud chybí státu a tím i městům finanční prostředky, je nutné je hledat tam, kde je jich dostatek a především zamezit jejich rozkrádání.

Protože žiji v domově s pečovatelskou službou již čtvrtý rok, mohu podat přesné informace o platbách za poskytované služby dle platného ceníku vydaného Městským úřadem Jičín, kde je pan Volf radním, a právě proto by on měl tento dokument znát nejlépe.

Nájemné z bytu spolu se zálohami na topení, vodu a úklid v domě činí více než 1 500,- Kč měsíčně. Za pomoc při oblékání nebo přesunu na lůžko či vozík, WC, za donášku léků, aplikace mastí, obkladů, kapek apod. platím denně 10,- Kč, za dovoz oběda nebo jeho podání v jídelně 6,- Kč, za přípravu snídaně v jídelně 5,- Kč a v bytě 10,- Kč, za zajištění malého nákupu (do 50,- Kč) platím 6,- Kč, za větší (do 300,- Kč) 12,- Kč, a za velký nákup (do 600,- Kč) platím 20,- Kč. Za malé pochůzky 6,- Kč, za větší 12,- Kč a za velké 20,- Kč. Průvodcovská služba pro nevidomé stojí za jednu hodinu 30,- Kč, stejně na tolik přijde doprovod k lékaři. Práce spojené s údržbou bytu přijdou na 50,- Kč za hodinu, všechny ostatní běžné domácí práce (úklid, luxování, žehlení...) pak na 60,- Kč za hodinu, v případě, že přijdou 2 pečovatelky, je to 120,- Kč. Vyprání 1 kg prádla ve společné prádelně stojí 30,- Kč. Podobných položek je více než 20, vypisuji pouze některé, aby radní Petr Volf viděl, že pečovatelská služba, poskytovaná mimochodem pouze 5 dnů v týdnu, (bez sobot, nedělí a svátků), není službou bezplatnou.

Cena dovážených obědů je asi 28,- Kč, a proto si některé z nás vaří samy většinou proto, že to přijde levněji. Snídaně, svačina, oběd a večeře, občas trochu ovoce, přijde denně v průměru na 90,- Kč, tedy měsíčně asi na 2 790,- Kč. Když k tomu přičtete doplatky na léky, kterých staří a většinou nemocní lidé potřebují více, mýdlo, šampon na vlasy, prostředky na mytí nádobí a podobně, nejnutnější doplnění osobního prádla, šatů a bot, tak vám z 5 000,- Kč důchodu mnoho nezbyde, natož abychom mohli podporovat děti vděčné či nevděčné.

Petr Volf by proto neměl přemýšlet, jak nás zbavit posledních pár korun, ale o tom, jak zkvalitnit pečovatelské služby, kterým chybí například zdravotní sestra, která by mohla před příchodem lékaře změřit krevní tlak, nebo píchnout injekci...

Pečovatelky pracují pouze do 15.30 hodin, což jim samozřejmě vyhovuje, ale staří lidé potřebují pomoc i odpoledne a večer, v sobotu, neděli a o svátcích.

Já jsem již několik let upoutána na invalidní vozík. I přes zdravotní potíže a věk 70 let se však snažím péči o svoji hygienu, úklid bytu a stravování zastat sama. Jsou však práce, které udělat nemohu a pomoc potřebuji, ale musím se v rámci svých finančních možností omezovat. Ani moji sousedé mi s ničím nemohou pomoci, protože jsou sami obtíženi zdravotními problémy a věkem.

Marie Klimešová


Ochrana ptáků II.

Jičín - V minulém díle našeho miniseriálu jsme se dozvěděli, jak pomoci úspěšně vyhnízdit dutinovým ptákům. Usnadnit hnízdění můžeme ale i ptákům hnízdícím v křovinách a korunách stromů. Tři základní způsoby, kterými jsou hnízdní kapsy, svazování větví v křovinách a úpravu vidlic ve větvích stromů, si můžete prohlédnout na obrázcích.

Na podporu hnízdění vlaštovek, které dnes také řadíme k chráněným živočichům, umísťujeme asi 15 cm pod střechy kravínů, vepřínů a stájí prkénka široká od 10 do 15 centimetrů. Jiřičky tuto pomoc nepotřebují, vhodně umístěné prkénko ale zabrání znečišťování balkonů nebo chodníků ptačím trusem.

Při ochraně některých ohrožených druhů ptáků je třeba i speciálních opatření: například posunutí senoseče o několik dnů umožní úspěšně vyhnízdit čejkám, vodoušům, břehoušům nebo linduškám. Zorganizování takovéto akce je však pro jedince nemožné. Přesto však všichni můžeme pomoci: pokud si povšimnete, že se někde vyskytuje, případně rozmnožuje některý z chráněných druhů živočichů (nejen jmenované druhy ptáků, ale i sovy, netopýři, obojživelníci, raci...), oznamte to prosím do přírodovědného oddělení Okresního muzea a galerie Jičín osobně nebo na telefon 0433/22204. Jedině přesné zmapování výskytu ohrožených živočichů nám umožní vytvořit pro ně takové podmínky, které povedou k jejich účelné ochraně.

Mgr. Petra Zíková OMaG Jičín


index