Historická sídla zahajují sezónu

Podkost/Sobotka/Staré Hrady/Pecka - Přilákat návštěvníky se správci přes zimu uzavřených hradů a zámků snaží různými způsoby. Otvírání velkých historických sídel bývá v posledních letech obvykle spojováno s řadou doprovodných akcí.

Zahájení sezóny na hradě Kost bude v následujících třech dnech doplněno vystoupením skupin historického šermu. Od soboty do pondělí tu mohou návštěvníci zhlédnout rytířské turnaje na koních, trubače a jiné středověké postavy. "Neříkám, že by otvírání velkých historických objektů mělo být nějak pompézní, ale slavnostní ráz by mít mělo. Hrady a zámky si to určitě zaslouží, přes zimu se většinou udělá spousta práce, a proto je dobře, když se o tom lidé dozvědí," říká Jiří Brandýský, ředitel kulturních památek a zástupce rodiny Kinských. "V minulosti se udržovala řada tradic, chtěli bychom na ně navázat. Proto se snažíme každý rok začátek sezóny něčím oživit, vždyť jsou přece Velikonoce, a to je o důvod víc," míní Brandýský.

Na hradě Pecka sice žádný mimořádný program v prvních dubnových dnech nechystají, návštěvníci si však mohou kromě stálé expozice prohlédnout výstavu hrdelního práva a expozici dřevěných plastik Mojmíra Vokolka v přízemí hradu. "Loňský rok přinesl rekordní návštěvnost, letos opět očekáváme nápor. Sezóna ještě nezačala a už máme nasmlouváno spoustu akcí. Už v dubnu se na hradě uskuteční několik svateb," uvedl kastelán dr. Jiří Červenka. Vrcholem kulturních aktivit bude další ročník Harantovských hudebních slavností, které se konají v červnu.

Správa zámku Humprecht připravila pro první příchozí čtrnáctidenní výstavu s velikonoční tématikou, jejíž autorkou je Eva Pánková. "Od května ji vystřídá výstava krajek Gabriely Tůmové," doplnila kastelánka Humprechtu dr. Dagmar Faměrová.

Dříve, než bývá zvykem, zahajují už tradičně kulturní sezónu na zámku ve Starých Hradech. Jeho brány se otevřely už první jarní den vernisáží výstavy Hany Antošové. Další výstava (obrazy Pavla Trnky z Turnova) v gotické části zámku bude zahájena právě tuto neděli ve 14 hodin. V letošním roce se v místním depozitáři literárního archivu Památníku národního písemnictví plánuje instalace nové expozice - pracovny Jaroslava Foglara.

(jn)


Zemřel čestný občan Jičína

Jičín - Dva dny před nedožitými dvaaosmdesátinami, v pátek 26. března 1999, ukončil svojí přebohatou životní pouť čestný občan města Jičína a dlouholetý primář dětského oddělení Okresní nemocnice v Jičíně MUDr. Jaroslav Rejlek CSc.

Navždy po něm zůstává celoživotní dílo a vzácný příklad současným i budoucím generacím jak nezištně rozdávat lásku a vědění nejen svým blízkým, ale i širokému okolí.

S Jaroslavem Rejlkem se rozloučíme v jičínské smuteční síni dnes, v pátek 2. dubna 1999 v 11.00 hodin.

(red)


Lipové stromořadí je chloubou města

Jičín - Naše krásné lipové stromořadí je sice po hlubokém seříznutí stromů chudé na zeleň a jaksi holé, ale co se dalo dělat, když se po padesát let do korun stromů nezasáhlo?! Jinak je však v stromořadí dík Technickým službám města Jičína v posledním roce takový pořádek, jako býval málokdy.

Podívejme se do první třetiny našeho století. Dne 25. ledna 1909 upozorňuje městskou radu dopisem majitel cihelny pan Boh. Mareček, že je třeba zařídit úklid lip od spadaného dřeva. Může se dát chudým lidem na otop. 23. července 1912 žádá pan starosta V. Jírů Okrašlovací spolek, který se o lípy po celá léta staral, aby dal lípy "znešvařené papíry a odpadky" (vida, už tehdy) zamést. V listopadu roku 1920 upozorňuje pisatel, jehož jméno je nečitelné, městský úřad, že "dívky a ženy sekyrami srážejí větve v korunách lip", čímž je ničí. To neznáme, ale tehdy byl druhý poválečný rok a nebylo čím topit.

Dne 10. ledna 1923 upozorňuje čtveřice jičínských občanů, že lípy jsou "znešvařovány a poškozovány přibíjením plakátů, vyhlášek a oznámení na stromy". Vidíte, co všechno se už před pětasedmdesáti lety nedělo! Každoročním nebezpečím pro lípy pak bylo letní trhání lipového květu, při němž vzala za své mnohá větev.

Za první republiky byl problém v tom, že lípy byly majetkem šlechtické rodiny Trauttmansdorffů, která přišla po vzniku ČSR o šlechtický titul a hlavně pozemkovou reformou ztratila značnou část majetku. Bývalý pan kníže byl dosti chudý a na udržování lip prostě neměl. Městský úřad ho několikrát žádá, aby upravil cesty v lípách apod. Když to nepomáhalo, obrátilo se město 24. února 1928 na Státní památkový úřad se stížností, že majitel lip se o udržování stromořadí nestará, a žádalo úřad, aby ho k plnění povinností přiměl. Problém se vyřešil až v červnu 1936, když město Jičín koupilo od Trauttmansdorffů lípy, Libosad s lodžií a Zebín. Město dalo lípy hned odborně ošetřit.

Nynější hezký pořádek v lípách kazí snad jen přejíždění stromořadí auty, hlavně vyjeté "silničky" přes lípy v Sedličkách, k domům stojícím nejblíž k městu. Nebylo by možno najít řešení?

(Ú)


Nájemce jídelny tvrdí: privatizace je nelogická

Novopacké P-centrum je největším stravovacím střediskem ve městě. Budoucnost této firmy i jeho zaměstnanců je nyní nejistá, městské zastupitelstvo totiž schválilo záměr budovu bývalé jídelny Velvety zprivatizovat.

Nová Paka - Zprvu slibně se rozvíjející spolupráce mezi městem a místním podnikatelem Pavlem Hylmarem, provozovatelem P - centra v budově bývalého zařízení Velvety, je v tuto chvíli již minulostí. Tuto skutečnost podtrhlo rozhodnutí novopackých zastupitelů, kteří podpořili návrh rady o prodeji objektu do soukromého vlastnictví.

"Schválili jsme záměr budovu zprivatizovat, nyní je na komisi, jak výběrové řízení vypíše a jaké stanoví podmínky," oznámil novopacký starosta Petr Kuřík. Jednou z nich bude převzetí pracovně právních vztahů vůči současným zaměstnancům tamního P - centra, přičemž cena nemovitosti při tržním odhadu vychází na tři milióny korun. "Přednost dostane takový zájemce, který se zaručí, že zachová stávající podnikatelský záměr. Rozhodující bude také nabízená cena a její splatnost. Město si vyhradí právo od privatizace odstoupit, nebudou-li nabídky pro město přijatelné," vysvětluje Kuřík. Připustil, že v případě minimálního zájmu není vyloučeno, že současný nájemní vztah bude zachován.

P - centrum se sedmi sty připravenými obědy denně je největším stravovacím střediskem ve městě. "Celý objekt je využíván na více než devadesát procent. Pořádají se tu prakticky všechny plesy, společenské akce a další aktivity. Nechápu, proč se chce město tohoto objektu zbavit, připadá mi to naprosto nelogické," komentuje Hylmar záměr zastupitelstva. "Pokud jsou nespokojeni s mou osobou, nabídl jsem, že odstoupím. Nic jim nebrání v tom, aby vypsali výběrové řízení na nového nájemce, nikde přece není řečeno, že tady musím být zrovna já," dodal.

K prvnímu vážnějšímu střetu mezi podnikatelem a městem došlo už v loňském roce. Radnice tehdy Pavlu Hilmarovi předložila novou smlouvu. "Překvapilo mě to, protože původní smlouva zněla na dobu neurčitou. Nejprve by tedy muselo dojít k vypovězení nájemního vztahu, a to buď z podnětu jedné, nebo druhé strany. Navíc v té smlouvě mělo město jednoznačně navrch," poznamenal na adresu radnice. "Rozhodně odmítám celou záležitost stavět do roviny osobních sporů. Objektu se nechceme za každou cenu zbavit, ale jsme přesvědčeni, že pro město bude výhodnější, když změní majitele. Dům je ve stavu, kdy je potřeba investovat do údržby a oprav. Je jasné, že nájemce není schopen vkládat do nemovitosti tolik peněz, kolik by si zasloužila," uvedl Kuřík. Podle Hylmara jsou však tyto investice povinností města, které je jejím vlastníkem. "Rozhodli jsme o privatizaci, a ta zahrnuje i možnost pronájmu, i když se o něm zatím příliš nehovoří. P-centrum platí městu roční nájem ve výši 100 tisíc korun, z těchto peněz nám nezbývá ani na dílčí opravy, pro město není výhodné, aby drželo nebytové prostory, které nepřinášejí zisk," shrnul Kuřík.

(jn)


index