logo NN, 13K

Akcie získá Cinergy, nebo Vattenfall

Nová Paka/Libáň/Sobotka/Hořice - Záměr Elektrárenského a plynárenského sdružení obcí východních Čech (EPSO) prodat akcie distribuční společnosti VČE snad nejvýstižněji charakterizují slova novopackého starosty Petra Kuříka: "Akcie VČE jsou pro nás mrtvá investice, nenesou žádné dividendy a ani nemůžeme chod této společnosti ovlivnit".

Ovšem ještě před časem EPSO nedoporučovalo prodávat cenné papíry distribučních firem. Podle vyjádření libáňského starosty Jana Šestáka své stanovisko sdružení změnilo poté, co stát, jakožto vlastník majoritního balíku akcií, navýšil kmenové jmění. Obce, jejichž podíl rázem klesl, tím zároveň ztratily možnost zabránit i případným změnám stanov. "Za těchto okolností už nemá smysl, abychom dál tyto akcie drželi, k prodeji mohlo dojít už mnohem dřív," dodal. Libáň dá podle jeho slov přednost nejvyšší nabídce.

K prodeji akcií VČE jsou připraveni i v Sobotce. "Pokud nám bude učiněna nabídka, akcie prodáme," oznámil sobotecký starosta Petr Hejn. V této souvislosti však zdůraznil, že město zachová jednotný postup, který byl schválen minulý týden na valném shromáždění Elektrárenského a plynárenského sdružení obcí východních Čech. "Jednání o prodeji akcií VČE povedeme nadále pouze s americkou elektrárenskou společností Cinergy, která nabídla nejlepší cenu a platební podmínky," oznámil krátce po setkání místopředseda EPSO Zdeněk Neubauer. Stanovisko Cinergy je však v tuto chvíli nejasné. Její zástupci z obavy z možného sporu s konkurenční švédskou společností Vattenfall, která rovněž usiluje o akcie rozvodného závodu VČE, v němž mají obce dohromady v držení 33 procent, od nabídky ustoupili.

"Za prodej akcií Východočeské plynárenské a práva s jejich výkonem spojená jsme obdrželi tři milióny korun. Předpokládáme, že za akcie VČE, kterých máme zhruba dva a půlkrát tolik, získáme podstatně větší částku. Záleží ale, jaká bude nabídka investora," připustil novopacký starosta Kuřík. Nová Paka má také několik kusů akcií České spořitelny, které si zatím ponechá. Hořická místostarostka Zdena Vaškovová se k dalšímu osudu cenných papírů VČE nechtěla vyjadřovat. "Záleží, jak rozhodne městská rada," řekla.

Kromě firmy Cinergy, která se zdála být favoritem, ale koncem minulého týdne od snahy získat obecní akcie překvapivě odstoupila, zůstává ve hře švédská společnost Vattenfall. Ta už má ve VČE osmiprocentní podíl a své zástupce v představenstvu.

(jn)


Cross Country pod Zebínem

Jičín - V prostoru bývalého vojenského cvičiště se zítra, v sobotu 3. a pozítří v neděli 4. dubna 1999, pojede první podnik letošního motocyklového "Cross Country", započítávaného do Mistrovství České republiky a zároveň také do Přeboru České republiky. Tohoto podniku se zúčastní nejlepší soutěžní jezdci v čele s našimi reprezentanty.

Technická přejímka strojů bude probíhat dnes, tedy v pátek 2. dubna 1999 od 15.00 hodin, v prostoru motorestu Rumcajs v Koněvově ulici. Sobotní závod má být odstartován okolo deváté hodiny dopolední.

(mj)


Díky Butasu budou mít obce plyn

Butoves - Státní správa hmotných rezerv, která bude v letošním roce plynofikovat areál svého závodu Butas, přispěla k tomu, že se nového topného media dočkají i občané okolních obcí, kteří by si jinak o této investici mohli nechat pouze zdát.

"Bez Státní správy hmotných rezerv, by pro nás byla plynofikace finančně nedostupná," potvrdil starosta Butovse Lubomír Tichý. Obce, které nyní o plynofikaci usilují, si však rozvod po vesnici musí zaplatit ze svého. "Objíždíme úřady a ministerstva, peníze se snažíme získat, kde se dá," říká Tichý. Každá obec sice postupuje samostatně, ale jednu aktivitu vyvíjejí společně. "Zapojí-li se i Vrbice, která je přihlášena do Programu obnovy vesnice, mohli bychom dohromady získat dotaci na projektovou dokumentaci z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj. Stačí totiž, když je do programu obnovy přihlášena alespoň jedna obec. Všichni tak ušetříme šedesát až osmdesát tisíc," dodal butoveský starosta. Za tímto účelem iniciovaly obce Konecchlumí, Kovač, Tuř, Butoves a Vrbice vznik mikroregionu.

V letošním roce by mělo být hlavní potrubí přivedeno od regulační stanice u Konecchlumí až k vrátnici závodu Butas. "Tuto první etapu zaplatí Státní správa hmotných rezerv, celkové náklady se pohybují kolem 16 až 18 miliónů korun. V Butovsi musíme ještě tento rok vyřešit vytápění bytovky. Ta je prioritou, protože je napojena na uhelnou kotelnu závodu Butas, který nás upozornil, že ji odpojí," dodal Tichý.

(jn)


Stavba společensko-obchodního domu v Libáni se blíží k závěru. Dokončený objekt, jehož zakonzervovaný skelet zůstával několik let v centru obce jako pozůstatek gigantomanie minulých desetiletí, má být předán investorovi 17. května. V přízemí budou otevřeny expozitury České pošty, České spořitelny, Lékárny Melisa, Květinové síně Lemberk a Domácích potřeb Lemberk. Do prvního patra se ještě během léta nastěhují nájemníci do jedenácti nových malometrážních bytů.

jn


S MIMOŘÁDNOU PÉČÍ PŘIPRAVILY pracovnice Okresního muzea a galerie v Jičíně ve výstavní chodbě muzea expozici východočeských lidových tvůrců pod názvem "Velikonoce z vrbového proutí". Až do 4. dubna 1999 si zde můžete prohlédnout předměty vztahující se tématicky k velikonočnímu období. Výstava byla uvedena dvoudenní "Velikonoční dílnou", v jejímž průběhu se pletly pomlázky, malovaly kraslice, vyráběly dekorace z pečiva, vařily tradiční velikonoční dobroty... Jak vyrobit z vrbového prutu píšťalku předvedli naší mládeži ředitel muzea Jaromír Gottlieb spolu s Mariánem Klapkou.

mar


Oprava brány byla zahájena

Jičín - Navážením materiálu a stavbou lešení byly včera oficiálně zahájeny stavební práce spojené s opravou pláště Valdické brány. Vítězem výběrového řízení na kompletní realizaci projektu RNDr. Ivany Bursíkové se ze šesti uchazečů stala kolínská firma Geosan Group a.s.

Od původního záměru provést výměnu poškozených kamenů, jejich doplnění, přespárování a penetrování proti dalšímu zvětrávání z lávek zavěšených na lanech, se ustoupilo. Běžný pěší provoz pod bránou tedy omezí stavba lešení a chodci budou nuceni využívat nejbližšího vstupu na Valdštejnovo náměstí "myší dírou". Do čtrnácti dnů má být lešení postaveno a provoz pod bránou opět obnoven. Veškeré regenerační práce na plášti Valdické brány mají být hotovy do července a přijít asi na jeden a půl milionu korun, proti původním třem milionům. Snížení původního cenového návrhu bylo mimo jiné jedním z důvodů, proč byl pracemi pověřen Geosan. Celá akce by měla být financována jedním milionem z rozpočtu města, další třetinu peněz získá město formou státní dotace.

Renesanční Valdická brána byla stavěna v letech 1568 až 1578 jako součást městského opevnění. Po roce 1589 byla zvýšena a později pak několikrát upravována, zejména po jejím poškození požáry v letech 1681 a 1768. Pozdně barokní poslední patro pochází právě z roku 1768 a jeho autorem je J. Heger. Novogotické ukončení věže ochozem a jehlanovou střechou od J. Opolzera bylo realizováno v roce 1840. Brána nebyla nikdy omítnuta a poslední zásadnější oprava jejího pláště byla provedena v roce 1833 a částečná pak ještě v letech 1934 až 1935.

(mar)


Rockové Velikonoce po šesté

Valdice - Bez tradičního festivalu Rockové Velikonoce si dnes už nikdo z hudebních fanoušků na Jičínsku období velikonočních svátků neumí představit. O nadcházejícím víkendu se uskuteční v pořadí už šestý ročník této nadregionální akce, z níž bude opět část výtěžku věnována na dětskou léčebnu v Železnici. Na scéně KD Valdice se první dubnovou neděli vystřídají formace: Burma Jones, Echt!, Josef IX. & Ultrablue, Znouzecnost, Břitníci, Potřeba činnosti, Folimanka Blues, Crusher, Ready Kirken a Dr. Mozse. Nezbytným doplňkem koncertu budou obdobně jako na nedávných Rockových Vánocích také taneční scény v režii předních DJ°s. Poprvé se vytvoří třetí scéna, zaměřená na hudbu šedesátých let. Festival v KD Valdice začíná v neděli 4. dubna od 17 hodin.

(jn)


Zkušenost za sedm tisíc

Možná, že se i vám stalo něco podobného jako ženě, která nás nedávno navštívila v redakci. Tu jistá společnost pozvala jako výherkyni průzkumu o cestování na setkání, kde ji bude čekat určitá velmi výhodná nabídka. Neváhala tedy, vzala s sebou manžela a šla.

"V luxusním prostředí hotelu se nás sešlo asi osm párů. Firma, která celou akci organizovala, nám nejprve prezentovala možnost velmi atraktivní dovolené formou předplacení apartmánu s tím, že každým rokem budeme moci místo svého odpočinku měnit. Abychom prý poznali kvalitu služeb, byl nám následně nabídnut týdenní pobyt na ostrově Lanzarote, údajně v hodnotě dvou set tisíc korun, v dražbě, s desetiprocentní vyvolávací cenou," vyprávěla nám.

Ve chvíli, kdy se hodnota dovolené zájmem trojice přítomných párů vyšplhala na třicet tisíc korun, bylo pořadateli oznámeno, že se jedná o reklamní akci a firma proto nehodlá na lidech vydělávat. Zájezd vyhrávají všechny tři trojice za pouhých osmadvacet tisíc. "V ten okamžik nás začali aktéři obskakovat. Ženy dostaly květiny, bouchalo šampaňské, ke každému z vyhrávajících párů si přisedl jeden agent. Ten byl sice velmi milý, ale nutil nás se rozhodnout ihned. Váhali jsme, zda se chopit jedinečné nabídky, nakonec jsme smlouvu podepsali. Bylo však nutné okamžitě zaplatit polovinu, zbytek dva měsíce pře odletem. Měli jsme u sebe však jen sedm tisíc korun. Firma nám udělila výjimku s tím, že zbylých sedm přineseme druhý den ráno," pokračovala.

Přes noc si manželé nechali celou věc v klidu projít hlavou. Nějak se jim to nezdálo a navíc zjistili, že sehnat ihned sedm tisíc korun se jim nepodaří. Na smluvenou schůzku tedy dorazili bez peněz s tím, že zájezd zruší. "Řekli nám, že ještě v noci faxovali objednávky a že nic stornovat nemohou. Navíc jsme si prý určitě pečlivě pročetli smlouvu, kde stojí, že v případě odstoupení je složená částka nevratná. Doslova se nám vysmívali," vzpomíná na skutečnost, která ji stála nemalé peníze, podvedená paní.

"Zjistila jsem, že tyto akce pořádají v hotelu každý den. Víte, co se jim musí podařit nachytat blbů? Takových, jako jsme my?"

(hlo - převzato z Polabských listů)


index