Po půl století se škola dočkala, výstavba nové haly je realitou

Stavbu nové sportovní haly u Masarykovy obchodní akademie v Jičíně zahájila minulý týden firma Stump. Historickou budovu postavil koncem 20. let jičínský stavitel Josef Novotný podle projektu arch. Čeňka Musila. Dnes stejně jako před sedmdesáti lety budou základy přístavby položeny na piloty (železobetonové). Generálním dodavatelem této více než padesátimiliónové investice je liberecká společnost Syner.

Jičín - Když ředitel Masarykovy obchodní akademie Jiří Tajč před časem zažádal na misterstvu školství o peníze na rozšíření stávajícího objektu školy, patně netušil, že se dotace za svého působení ve funkci ještě vůbec někdy dočká.

O přístavbu totiž marně usilovali už mnozí jeho předchůdci. Nejstarší zmínka o snaze vybudovat jednopodlažní halu je z roku 1948, připomíná Tajč údaje z kroniky školy. "Další pokusy o rozšíření areálu budovy byly učiněny i v následujících letech, pokaždé z nich však sešlo. Jsem rád, že se této změny dočká už současná generace studentů," poznamenal ředitel. Stavba byla zahájena v těchto dnech přípravnými zemními pracemi. Přitom o vybudování sportovní haly usilují v současnosti také v Hořicích střední školy - tamní gymnázium a obchodní akademie.

Objekt školy, který se nachází poblíž Biografu Český ráj, byl postaven koncem třicátých let podle návrhu architekta Čeňka Musila a v roce 1991 vyhlášen kulturní památkou. "Kapacita školy byla plánována pro čtyři třídy, ovšem už čtyřicet let se jich tu tísní dvakrát tolik. Nevyhovují šatny, sociální zařízení ani odborné učebny. Největší nedostatek však představuje chybějící tělocvična," zdůvodnil ředitel oprávněnost této investiční dotace z rozpočtu ministerstva školství. Náklady na přístavbu včetně rekonstrukce některých částí historické téměř sedmdesát let staré budovy přijdou na více jak padesát miliónů korun.

"Z rozpočtu města nepůjde ani koruna, naopak občané Jičína a okolí získají další možnost pro sportovní vyžití. Žádnému z oddílů ani jednotlivcům nebudeme bránit. Každému, kdo bude mít o pronájem tělocvičny (19x30m) zájem, vyjdeme vstříc," oznámil v předstihu Tajč. Jeho příslib bude aktuální v srpnu následujícího roku, kdy se očekává její slavnostní otevření. Do té doby budou studenti Masarykovy obchodní akademie docházet na hodiny tělesné výchovy do sprotovního areálu v lipách. "V minulých letech jsme měli pronajatou tělocvičnu Hasičského záchranného sboru okresu Jičín, od loňska všechny třídy navštěvují sportovní areál. Současný stav je naprosto nevyhovující, poněvadž cesta tam a zpět trvá zhruba čtyřicet minut," upozorňuje Tajč. "Někoho možná napadne, proč se nová sportovní hala vůbec staví, když je v sousední průmyslovce tělocvična k dispozici. Vysvětlení je jednoduché, tamní prostory jsou po celý den obsazeny," podotýká závěrem ředitel akademie. Přístavba bude s původní budovou propojena spojovacím krčkem a v jejích prostorách se počítá se šatnami a odbornými učebnami.

(jn)


Již zítra si vyšlápneme za Rumcajsem

Jičín - Zítra, v sobotu 27. března 1999, můžete od 6.00 do 10.00 hodin vyrazit na šest různě dlouhých tras 33. ročníku populárního "Pochodu Českým rájem", respektive "Putování za Rumcajsem"..

Start v průběhu zmíněných čtyř hodin je v přednáškové síni okresního muzea v přízemí 1. nádvoří zámku na Valdštejnově náměstí, kde zároveň obdržíte startovní lístky. Ty si však můžete zajistit již dnes od 16.00 do 21.30 hodin v tělocvičně sokolovny na Husově třídě.

Cíl pochodu, který bude uzavřen v 19.00 hodin, je shodný s místem startu. Každý účastník, který zaplatí startovné (10,- Kč) a projde všemi kontrolami zvolené trasy, obdrží diplom s motivem Rumcajse od Radka Pilaře a čaj. Největší motivací k účasti na pochodu by však měla být radost ze zdravého pohybu v jarní přírodě krásného Českého ráje.

Pořadatel, Klub českých turistů Jičín, doporučuje vybírat délku tras podle časových možností i fyzických sil a vzít s sebou mapu Českého ráje, kterou lze koupit na startu.

Trasa 50 kilometrů: Z Valdštejnova náměstí k rybníku Kníže, na Brada, hotel Skalní město, Pařez, do Mladějova, na Trosky, Hrubou Skálu, k Věžáku, na Nebák, Mladějov, přes Blata do Maršova, k Šikmé věži, Českému ráji a zpět do Jičína.

Trasa 30 kilometrů: Z Valdštejnova náměstí Valdickou bránou do lip, Valdic, Železnice, na Kyje, Tábor, Košov a ke Křížku. Pak osadou Svatý Petr do Libuně, Hvozdce, na Březku, k hotelu Skalní město, Český ráj, na Brada, do Rybníčku, Kbelnice, k Bílému mlýnu, na Čeřovku a do Jičína.

Trasa 21 kilometrů: Z Valdštejnova náměstí Valdickou bránou do lip, Valdic, Železnice, do Dílců, na Bradačku, Brada, Český ráj a přes Holín do Jičína.

Trasa 15 kilometrů: Z Valdštejnova náměstí Valdickou bránou do lip, Valdic, na Zebín, do Bílého mlýna, Kbelnice, Rybníčku, na Brada, Český ráj a přes Holín do Jičína.

Dětská trasa 8 kilometrů: Z Valdštejnova náměstí Valdickou bránou do lip, na Čeřovku (soutěže), k Bílému mlýnu, na Zebín, do Valdic a lipovou alejí zpět do Jičína.

Dětská trasa 5 kilometrů: Z Valdštejnova náměstí Valdickou bránou do lip, na Čeřovku (soutěže), pod Zebín a lipovou alejí zpět do Jičína.

Závěrem přejeme hezké počasí a mnoho "odšlapaných" kilometrů bez puchýřů.

(red)


Rozhovor z vysílání JRT

Jičín - Okresním městem se šíří zpráva, že do pracovního poměru, respektive za personál do nového domova důchodců, budou přijímány pouze řádové sestry. Kořeny této myšlenky sahají do září roku 1997. V říjnu pak byla odsouhlasena městskou radou a starosta města oficiálním dopisem oslovil hlavní představitelku řeholnic v České republice se žádostí o pomoc.

Co je na této zvěsti pravdy, jsme se zeptali ředitele "Služeb seniorům města Jičína" mgr. Tomáše Kolátora.

"Z plánované účasti dvou až čtyř sester nakonec sešlo nebo sešlo pro nejbližší období, protože žádná pozitivní odpověď nepřišla. Město tedy v polovině roku 1998 svůj záměr upravilo v tom smyslu, že v domově důchodců nebude vybudována kaple, ale pouze menší rozjímací místnost. Co se týká zaměstnávání občanů Jičína v souvislosti s otevíraným domovem důchodců, pomůžeme ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku 35 pracovními místy. Služby seniorům pak budou zaměstnávat 45 lidí. Počítáme, že jičínští občané tuto skutečnost uvítají. Pokud se někdy v budoucnu podaří velmi žádanou službu řeholních sester do Jičína zavést, tvořila by v celkovém počtu zaměstnanců zhruba pět procent. Rozhodně by se tedy nejednalo o konkurenci v obsazování pracovních míst, ale spíše o nasazení vyšší laťky v péči o naše bližní".

(JRT)


Důstojně, ale skromně!

Jičín - V roce 1896 se stavěla hospodářská škola v Denisově ulici. Je skryta v nižší západní části pozdější hospodyňské školy, která tu v dnešní podobě vznikla podle návrhů ing. arch. Čeňka Musila v srpnu roku 1927 a dnes slouží jako internát průmyslové škole.

V čele komitétu pro stavbu této zimní hospodářské školy stál, jako u mnoha jičínských podniků v tehdejší době, JUDr. František Lohař. Když pro stavbu opatřoval prostředky, a to on uměl jako málokdo, zdůrazňoval, že stavba bude skromná, ale důstojná. I dnes by si jistě většina občanů přála, aby zvláště z veřejných prostředků se stavělo sice důstojně, ale skromně. A každá neskromnost, například při rekonstrukci městského úřadu nákladné vybavování místností novým nábytkem, lidem vadí. Prosíme proto napříště: důstojně, ale skromně!

(Ú)


Suchý den

Opatřit si láhev tuzemského rumu v hodnotě 80 korun, trochu si "zachlastat" a útratu nezaplatit se dne 16.3.1999 dopoledne rozhodl třiadvacetiletý zoufalec z Hořic v Podkrkonoší při návštěvě místního Penny Marketu. Ukrást flašku z dobře střeženého krámu mu však nebylo osudem jaksi dáno. Zbožňovanou značkou alkoholu ještě neopojen byl dopaden a předán do rukou nekompromisního zákona. Policisté místního obvodního oddělení uhasili mladíkovu žízeň přímo na místě. Nezdařenou akci mu "přišili" jako přestupek, za což mu bylo natrháno pokutových bločků za rovný jeden tisíc korun.

Stejná, ne-li trýznivější úterní žízeň sužovala i povedenou čtyřku z města pod Ještědem. Ta se však rozhodla "nakupovat" o několik málo hodin déle a o několik málo kilometrů blíže svému trvalému bydlišti, v jičínském supermarketu Delta Edeka. I přes nízký věkový průměr má tato čtveřice za sebou již přebohatou "nákupní" minulost a s ní v přímé souvislosi zřejmě i vyšší vytýčené cíle. Pokusili se totiž ukrást alkoholu za více než 3000 korun. Bohaté zkušenosti však ani v tomto případě nestačily. Žíznící čtveřice byla při páchání trestného činu přistižena bezpečnostní ostrahou, a tak na řadu musel nutně přijít opět zákon. Čtyřčlenný liberecký výsadek zlodějů ve složení třech mužů ve věku od 18 do 22 let a 23 leté společnice byl obviněn ze spáchání trestného činu pokusu krádeže ve spolupachatelství. Mládencům pak bylo rozhodnutím policejního vyšetřovatele poskytnuto vkusné ubytování v přítmí policejní cely, milostivá odcestovala za další prací do podhůří Jizerských hor.

(red)


Dejte pozor na novou třicítku

Ve čtvrtek 18. března 1999 došlo na základě požadavků občanů k dalšímu omezení rychlosti ze čtyřiceti na třicet kilometrů v hodině v ulici 17. listopadu. Této úpravě na křižovatce u Biografu Český ráj předcházela petiční akce, které se zúčastnilo 1099 občanů Jičína. Omezením rychlosti je však petiční výbor uspokojen zřejmě pouze částečně. Jeho původním požadavkem bylo osazení křižovatky semafory, které by okresní město přišlo přibližně na jeden a půl milionu korun.

Jičín - Na základě výsledků jednání ze dne 17.2.1999 vyvolaného občanským petičním výborem, jemuž se podařilo získat 1099 podpisů obyvatel města, byla ve čtvrtek 18. března 1999 osazena křižovatka ulic 17. listopadu, Smiřických a Pod Koželuhy (u Biografu Český ráj) dopravními značkami omezujícími rychlost jízdy ze čtyřiceti na třicet kilometrů v hodině.

Této změně předcházelo zmíněné jednání na městském úřadě, kterého se za dopravní inspektorát PČR zúčastnil mjr. Ladislav Spousta, za Správu a údržbu silnic ing. Karel Charousek, za OkÚ pan Ručínský, za MěÚ Miroslav Vaněk, tajemník ing. Peter Bareš, místostarostové Vlastislav Matucha a ing. Miloslav Šebík. Za petiční výbor pak Zdeněk Žemlička a RNDr. Lenka Šoltysová.

Zástupci petičního výboru nejprve přítomné seznámili s vlastním obsahem a smyslem petice, kterým je zajištění bezpečnosti dětí přecházejících přes ulici 17. listopadu, a pak z jejich pohledu s nejpřijatelnějším řešením současné situace - osazením křižovatky semafory (což by přišlo asi na 1 500 000 korun?).

Výsledkem jednání pak tedy je další snížení rychlosti na křižovatce a příslib města, že koncepční řešení situace zadá firmě Atelier-K, která je královéhradeckým sdružením pro projektování dopravních staveb. Opatřením vedoucím k okamžitému řešení současné situace má být zvýšení aktivit městské policie v inkriminované oblasti. V tomto případě je však nutné si uvědomit, že strážníci zde mohou provádět pouze dozor. Na vlastní řízení provozu dopravy v prostoru křižovatky totiž nemají patřičné kompetence.

(red)


index