Dějiny Holovous na stránkách publikace

Holovousy - Svou velikostí Holovousy sice nepatří k největším obcím, o to neobvyklejší je současná aktivita, kterou patrně zastíní i některá města.

S publikací, mapující historii jedné jediné obce od pravěku až po současnost, se zase tak často nesetkáme. Holovousy, jimž byl v roce 1996 udělen znak a prapor, takovou knihu v nejbližších dnech vydají, a to hned v nákladu sedmi set výtisků. "O doplnění obecní kroniky se v uplynulých letech hovořilo velmi často, protože poslední zápis byl z roku 1940. A právě při té příležitosti nás napadlo, proč přímo nevydat i nějakou obsáhlejší publikaci," vysvětlil okolnosti jejího vzniku ing. Jiří Dvořák, místostarosta a kronikář v jedné osobě. V těchto dnech tedy vrcholí několikaleté úsilí tříčlenného autorského kolektivu, který kromě Dvořáka tvoří archeoložka jičínského okresního muzea Eva Ulrychová a student Univerzity Karlovy Tomáš Petráček.

"Nechtěli jsme, aby prezentace nové knihy kolidovala s rokem 2000, proto jsme ji nakonec plánovali na jarní měsíce letošního roku. V současnosti jsou už veškeré materiály v tiskárně. Počítám, že finální podobu knihy budeme mít k dispozici někdy v polovině dubna," doplnil informaci holovouský starosta ing. Rudolf Křovina. "Aby publikace obsahovala všechna historická údobí, o spolupráci jsme požádali archeoložku Evu Ulrychovou z Jičína, která zpracovala nejstaršího osídlení zdejšího kraje. Dějiny od první písemné zmínky až po vznik samostatné republiky sestavil student Tomáš Petráček, kterého nám doporučila paní Tomíčková z Hořic. Novodobou historii napsal ing. Dvořák, který ještě před tím, než byl zvolen mým zástupcem, zastával funkci kronikáře," popisuje přípravy starosta.

Součástí knihy, jejíž přebal bude mít pevnou vazbu, je i několik příloh. "Když už jsme k něčemu takovému odhodlali, tak jsem prosazoval, aby publikace obsahovala prakticky všechny údaje o obci," říká Křovina. Čtenář se tak například dozví i o pomístních jménech a také o tom, jak se některým částem obce říká a proč. Na stránkách najde i vyobrazení nedávno uděleného znaku obce, seznam starostů od roku 1864, kdy bylo ustaveno obecní právo, přehled všech evidovaných i neevidovaných kulturních památek, fotografie a základní zeměpisné určení. Jedna část je věnována i zdejšímu Výzkumnému ústavu ovocnářskému. Jistou perličkou by mohla být zmínka o údajné podzemní chodbě mezi místním zámkem a kostelem. "Už několik století se zde traduje, že se pod zemí nachází tajná chodba, někteří dokonce tvrdí, že se dostali na její začátek. Vnuci doktora Malinského, tehdejšího majitele zámku, kteří zde prožívali své dětství, se však přiklánějí k verzi, podle níž se spíš jedná o pověst," uvedl Dvořák.

Kniha vychází pod záštitou obecního úřadu, zčásti na ni přispěli i místní podnikatelé. "Ne všichni možnost své prezentace na stránkách publikace přijali, pár se jich ale přece jen angažovalo," posteskl si nad zájmem podnikatelů starosta.

(jn)


Přeprava písku ze Střelče tvoří hlavní příjem železničního uzlu

Jičín - České dráhy - největší a patrně i nejzadluženější státní podnik v zemi. V poslední době se dokonce hovoří o vyhlášení konkursu, který by alespoň zčásti uspokojil desítky nespokojených věřitelů. Diskuse o situaci ČD je dostatečně většinovým tématem už několik let a jistě ještě nějaký čas bude. O problematice regionálních tratí jsme hovořili s přednostou Železniční stanice v Jičíně Josefem Tippeltem.

Cestující veřejnost více než cokoliv jiného zajímá především to, zda se omezí rozsah dopravy. Jaké změny můžeme očekávat od nového grafikonu?

K redukci vlaků v rámci našeho železničního uzlu nedojde. Od 1. června, kdy vejde v platnost nový grafikon, naopak přibudou nové spoje. Znovu bude zaveden jeden dopolední vlak na trati Jičín - Kopidlno, který byl před několika lety zrušen. Především lidem z Kopidlenska umožní návštěvu lékaře nebo některého z úřadů v Jičíně. Na stejné trati bude také nově zaveden vlak po dvaadvacáté hodině, a to z důvodu zajištění odvozu zaměstnanců z odpoledních směn a návštěvníků kulturních zařízení.

Je vůbec o osobní vlakovou dopravu zájem? Jak si stojí v porovnání s autobusovými spoji?

V uplynulých letech počet cestujících poklesl, ale nepřičítal bych to ani tak zvýšenému zájmu o autobusy, jako spíš o individuální dopravu. Především na vesnicích se lidé často dohodnou a do práce jezdí společně jedním vozem. Služeb Českých drah využívají lidé hlavně na trati Stará Paka - Mladá Boleslav, především od Sobotky jezdí vagóny plně obsazeny cestujícími do škol a do zaměstnání. Podobná je situace i na trati z Turnova do Jičína. K nárazovým výkyvům také nedochází, protože v nejbližším okolí nejsou velké podniky, které by náhle propouštěly nebo přijímaly větší množství pracovníků. Přesnou statistiku ale v tuto chvíli ještě nemáme. Skutečný přehled budeme mít až za několik týdnů. V průběhu dubna se uskuteční sčítání cestujících, přesně se bude evidovat, jak jsou sedadla obsazena a také kolik lidí nastoupí a vystoupí na jednotlivých zastávkách.

Během letních prázdnin zřejmě tržby klesají...

Tržby jsou konstantní po celý rok, přes léto mají sice výluku školní a dělnické vlaky, zvýší se však počet turistů. Český ráj nám velmi pomáhá, v době turistické sezóny je vyhledávaným cílem mnoha návštěvníků z celé republiky. Potvrzuje to i tradiční jarní pochod za Rumcajsem.

České dráhy se v minulých letech rozhodly řešit problém ztrátovosti osobních vlaků tím, že přinutily některé obce, aby se na jejich financování spolupodílely. Ale například příspěvek Sobotky byl vzhledem k zájmu o takto dotovaný spoj nelogický.

Pravdou je, že některá rozhodnutí byla sporná. Mohla souviset s reorganizací, k níž došlo po zrušení Obchodněprovozního ředitelství v Hradci Králové. Část kompetencí byla převedena na OPŘ v Ústí nad Labem a část do Prahy. Pokud vím, letos bude uzavřena smlouva s několika obcemi na trati Dolní Bousov - Kopidlno - Bakov. Starostové si totiž stěžovali, že jsou tamní obce po zrušení autobusových linek o víkendu odříznuty od okolního světa. Proto bude od června na základě společné úhrady zaveden víkendový spoj, garantem smlouvy má být starosta z Dětenic.

Negativní bilanci hospodaření Českých drah alespoň zčásti dorovnává nákladní přeprava. Platí to i v případě této stanice?

Hlavním obchodním partnerem Železniční stanice Jičín je firma Sklopísek Střeleč - Eximos. Odvoz písku ze Střelče představuje až devadesát procent celkových příjmů z nákladní přepravy. Výkony se nám daří udržovat i na jiných tratích, z tohoto důvodu také zatím nejsme přinuceni snižovat stavy našich pracovníků. V současnosti máme 231 zaměstnanců a pod ŽS Jičín spadají také stanice v Libuni, Kopidlně, Butovsi, Rožďalovicích a v Křinci. Při nedávné inspekci generálního ředitelství byl tento stav posouzen jako optimální, žádný pracovník tu není navíc.

Alarmující je především zanedbaný stav infrastruktury a také chybějící radiové spojení, které by snížilo riziko případných kolizí.

Radiové spojení bude v dohledné době zavedeno na trati Kopidlno - Dolní Bousov - Bakov. Tuto investici si vynutily opakované krádeže položených kabelů. Ostatní je zatím řešeno nouzovým způsobem - několika mobilními telefony, které mají k dispozici vlakvedoucí pro případ mimořádných událostí a při střídání směny si je předávají. Víme, že to není ideální, ale je to první vlaštovka. Letos budeme také modernizovat závorářské stanoviště v Mlýnci, ruční pohon zde vystřídají automatické závory. Postupně se budou modernizovat i další stanoviště. Sníží se tím mzdové náklady a také se zvýší bezpečnost, protože technika je lepší, než lidský faktor.

(jn)


Zámecká kolébka opět v provozu

Jičín - Vítání nově narozených dětí mezi občany města Jičína je slavnostní událostí nejen pro ty nejmenší, ale jistě i pro rodiče a prarodiče novorozenců.

Pozvání na nedávné sobotní "vítání" obdrželo patnáct rodičů a bylo zcela na jejich svobodné vůli, zda do obřadní síně jičínského zámku chtěli či nechtěli přijít. Během sobotního dopoledne se sešlo dvanáct dětí, které společně s jejich doprovodem přivítal krásný hlas Ivany Záveské za varhanního doprovodu Milana Ročka.

Svoji slavnostní premiérovou řeč pronesla členka městské rady Eva Veselá. V závěru poděkovala rodičům, že do obřadní síně přinesli svůj nejvzácnější poklad - své děťátko, a vyzvala je, aby se zde za krátký čas opět sešli, samozřejmě při stejné příležitosti. Dětem pak vyjádřila dík za trpělivost, kterou měly v onen slavnostní okamžik s námi dospělými, a poprosila je, aby jim vydržela po celý život.

Závěr patřil samozřejmě nezbytnému fotografování a činili se také kameramani, vždyť v takové kolébce, jaká je ve Valdštejnském zámku, se jen tak někomu pohoupat nepodaří.

Tato tradice, ať pochází zleva nebo zprava, by se měla uchovat. Je to nejen výraz radosti a úcty nad novým životem, ale také toho, že si město při dnešním klesání populace nesmírně váží každého nového človíčka.

(mar)

Členkou městské rady Evou Veselou byli v sobotu 13. března 1999 přivítáni do řad obyvatel okresního města tito novorozenci: Veronika Limprechtová, Bronislava Žemličková, Eliška Kubátová, Nela Šoltysová, Kateřina Žáková, Vojtěch Hrnčalík, Ondřej Koubík, Vít Kracík, Veronika Ondřichová, Vojtěch Knap, Karolína Svajčíková a Filip Jína.


Ubytovna zahajuje činnost

Jičín - Zimní sportovní sezóna skončila i na jičínském zimním stadionu, přesto tu zůstane i nadále živo. Budou se zde pořádat různé sportovní akce, včetně turnaje v hokejbale, do kterého se mohou družstva hlásit až do 9. dubna 1999. V restauraci na stadioně probíhá v současné době karetní turnaj v "Kozlu" a populární šipkový turnaj.

Od dubna až do poloviny října zde pak bude své služby poskytovat v minulých sezónách velmi vyhledávaná ubytovna. Její výhodou je nejen poloha v centru města, ale i kapacita pětadvaceti lůžek, nízká cena za ubytování a především pak možnost celodenního stravování pod jednou střechou. V případě krátkodobého pobytu do tří dnů se zde platí 100 korun na den a noc, nad tři dny pak pouhých 80 korun za den.

Zařízení je ideální pro soustředění sportovních oddílů i pro dlouhodobé umístění různých pracovních skupin realizujících v Jičíně například dodavatelské stavební práce.

V případě vašeho zájmu o levné ubytování v okresním městě kontaktujte Františka Bezuchu na tel. 0433/21 582.

(red)


Velikonoční vystoupení sokolů

Jičín - Široká veřejnost a všichni přátelé Sokola jsou co nejsrdečněji zváni na přehlídku dětských oddílů, která se uskuteční dne 31. března 1999 od 17.00 hodin v tělocvičně sokolovny na Husově třídě.

V bohatém sportovním programu se představí děti od dvou do patnácti let, které budou cvičit na nářadí stejném pro všechny. Každý oddíl pak zvlášť předvede krátké cvičení s hudebním doprovodem.

Všichni organizátoři věří, že veselé písničky a radostné skotačení dětí bude pěknou oslavou velikonočních svátků. Zároveň děkují za podporu Sokola, kterou prokážete svojí přítomností a shlédnutím zajímavých vystoupení našich dětí.

(red)


index