logo NN, 13K

Osud cukrovarů stále nejasný

Bašnice/Kopidlno - Výroba cukru na území okresu Jičín v loňském roce definitivně skončila odstavením do té doby už jediného funkčního podniku v Bašnicích.

Zbývající část zaměstnanců projde branami závodu příští týden naposledy. "V cukrovaru zůstanou jen tři vrátní, s osmi zaměstnanci z provozu bude pracovní poměr ukončen tento měsíc," potvrdil NN Reinhard Polz, ředitel cukrovaru, který je od 31. prosince mimo provoz. Tamní závod, jenž měl ještě koncem loňského roku více než 70 lidí ve výrobě, se tak ocitl v situaci ne nepodobné té, v níž se už několik let nachází zakonzervovaný cukrovar v Kopidlně. Ten už od roku 1991 čeká na své další využití. S touto skutečností se musí vyrovnat i samotní producenti z řad zemědělských družstev, společností a soukromých pěstitelů. "Budeme muset snížit plochy oseté cukrovkou, ovšem zvolit náhradní komoditu, která by našla uplatnění na trhu a zároveň nám přinášela zisk, není v současné době vůbec jednoduché," reagují takřka shodně zemědělci. Odstavení bašnického závodu mnohé z nich zaskočilo, a to i přesto, že jim cukrovar za loňské dodávky řepy dluží statisícové částky.

Výstavba cukrovaru v Kopidlně, který měl být na svou dobu jedním z nejmodernějších podniků, zpracovávajících cukrovku u nás, přišla na 1,2 miliardy korun. V Bašnicích se rovněž v uplynulých letech proinvestovalo do modernizace zhruba sto miliónů korun. "Technologické a strojní zařízení se postupně odváží do cukrovarů v Českém Meziříčí, Mělníku a v Dobrovicích, které jsou součástí téhož holdingu," popisuje současnou situaci Reinhard Polz. Zatímco v Kopidlně se i po změně vlastníka, kterým je nyní berlínská firma Spreinsel, stále uvažuje o výrobě technického lihu, využití zainvestovaného areálu v Bašnicích je dnes otevřenou záležitostí. V poslední době se ale objevují informace o probíhajících jednáních s případným investorem, který údajně o odstavený cukrovar projevil zájem s tím, že by jej využil pro svůj podnikatelský záměr. "Promiňte, ale k tomu se nemohu vyjařovat," reaguje Polz, který jakékoliv spekulace na téma dalšího využití v tuto chvíli odmítá.

(jn)


Policie žádá o pomoc

Jičín - Ve středu dne 17. března 1999 v 11.30 hodin došlo v ulici U Trati k loupežnému přepadení novinového stánku maskovaným mužem. Ten se s pistolí v ruce naklonil do prodejního okénka stánku a požadoval vydání peněz. Prodávající ženě se podařilo před zlodějem okno zabouchnout, což ho asi překvapilo, a tak se dal na útěk směrem do sídliště.

Policie ČR se touto cestou obrací na občany se žádostí o pomoc v pátrání po zmíněném ozbrojeném zloději, kterého mohli v kritický okamžik v blízkosti stánku nebo již na útěku vidět. Muž byl přibližně pětadvacetiletý, asi 160 cm vysoké štíhlé postavy. Obličej měl maskován neprůsvitnou punčochou hnědé barvy, na hlavě měl černou čepici. Oblečen byl do černé silonové bundy do pasu u krku v kombinaci s tmavěčervenou barvou a tmavých kalhot.

V případě, že si někdo popsaného muže všiml, prosíme, aby se obrátil na kteréhokoliv policistu nebo zavolal na bezplatnou telefonní linku 158.

(tm)


Jak dál s objekty kasáren?

Jičín - V pondělí 29. března 1999 se jedenadvacet členů městského zastupitelstva sejde na pracovním zasedání v objektu bývalých vojenských kasáren v lipách.

Jediným bodem schůze má být posouzení a zvážení návrhů budoucího možného využití jejich jednotlivých budov, do kterých se poprvé v historii stěhovalo vojsko v počtu čtyř set mužů v roce 1887.

Rozhodnout, jak do budoucna naložit s uvolněnými nemovitostmi, nebude však rozhodně nikterak jednoduché. Mezi zpracovanými návrhy, které zastupitelstvu začátkem příštího týdne předloží městský architekt ing. Pavel Beneš spolu s pracovníkem územního rozvoje MěÚ ing. Ondřejem Bodlákem je řada variant, mezi nimi například i možnost využití "kasárenského zámku" (největší budova vpravo od současné vojenské správy) pro zřízení Střední policejní školy nebo utečeneckého tábora.

(mar)


PŘÍCHOD JARA DO JIČÍNA přivítala malo i velkoobchodní prodejna potravin ZOPO v sobotu 20. března 1999 zcela netradiční kulturně-prodejní akcí. V prodejně v bývalém areálu městských jatek v ulici Na Hrádku se po celý den výhodně nakupovalo a bezplatně ochutnávalo. Spokojené zákazníky vítala hudba a oživlé pomazánkové máslo se smetanovým jogurtem. Majitel prodejny připravil i celou řadu zajímavých nákupních akcí pro mamky, pohoštění pivem a polévkou pro taťky, přičemž jejich potomci pak měli jedinečnou možnost celé "hemžení" přehlížet ze hřbetů dvou přítomných koníků.

mar


Vyměníme staré za nové?

Jičín - První aktivity některých občanů města volajících po změně názvů ulic Maršála Koněva (dříve Boleslavská, později Jeřábkova), Ruské (dříve Velišská) a Revoluční (dříve Lepařova a za 2. světové války Victoria Str.) zaznamenala jičínská radnice krátce po roce 1989.

Dnes se podobné hlasy ozývají po delším čase opět. Městský úřad proto vyzývá občany, kteří nejsou se současnými názvy zmíněných ulic spokojeni, aby dali svůj názor veřejně najevo a zároveň jej podložili návrhy nových pojmenování. V případě, že se sejde větší počet hlasů nesouhlasících se současnými názvy ulic, je město ochotno uskutečnit příslušné kroky k jejich přejmenování.

Chraň bůh ale potom všechny obyvatele, žijící v těchto třech ulicích a ještě víc pak podnikatele, provozující zde svoji činnost. Velmi jednoduchou administrativní změnu názvů ulic bude totiž provázet naopak velmi těžké "řehtání byrokratického šimla": budete si muset totiž nechat změnit adresy na občanském a celé řadě dalších průkazů, pasu, řidičáku, účtech, půjčkách, spoření, razítkách, živnostenských listech, výpisech, registracích... Nejjednodušším ze všech problémů, ale finančně zřejmě nejnákladnějším, se pak jeví například změna firemních dopisních papírů, vývěsních štítů, vizitek...

V případě, že máte i nadále chuť měnit názvy ulic Maršála Koněva, Ruské a Revoluční, obraťte se laskavě se svým požadavkem a návrhem nových názvů na Městský úřad Jičín.

(red)


Koupaliště už má své nájemce

Pecka - Peckovští zastupitelé rozhodli o novém pronájemci místního koupaliště. Nejbližších devět let jím bude sdružení podnikatelů Aqua sport centrum Pecka.

Obec si od nového provozovatele slibuje, že areál koupaliště postupně přemění na kemping, jehož prostřednictvím v turistické sezóně přiláká do Pecky další návštěvníky. "V této sezóně s tím ještě nepočítáme. Zprovoznění kempingu je závislé na tom, kdy se zahájí výstavba sociálních zařízení. Bez hygienického zázemí na něj zatím nemůžeme ani pomýšlet. V první řadě se chceme soustředit na zkvalitnění služeb. Letos nás čeká dobudování dalších kurtů a také instalace oplocení. Doufáme, že koupaliště bude konečně ziskové," uvedla starostka Hana Štěrbová s tím, že v loňském roce začalo poprvé prosperovat.

Podle jejího vyjádření by si sdružení Aqua sport centrum s místním podnikatelem Iljou Malým, který provozuje zdejší rekreační zařízení ZVU, nemělo konkurovat. "Obě střediska by se naopak měla vzájemně doplňovat. Kemping bude určen spíš pro méně náročnou skupinu rekreantů, zatímco do tábora mohou jezdit lidé, kteří vyžadují přece jen kvalitnější ubytování," soudí Štěrbová.

Aby vůbec mohlo dojít k pronájmu koupaliště, obec se musela nejprve dohodnout s organizacemi TJ Harant a Sokol Pecka, které jsou rovněž zčásti jeho vlastníky. Zároveň tedy byly uzavřeny smlouvy nájemní a o výpůjčce. Majitelem části přístupového pozemku je také církev. "S církví jednáme o možnosti odprodeje tohoto pozemku, což by bylo pro obec ideální nebo nejlepší řešení," dodala starostka.

(jn)


Novým zákonem mají získat nové návyky

Praha - Zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky předložili v minulých dnech vládě návrh novely zákona, kterým by měl být nadále upravován systém vstupu vysokoškolských a středoškolských kádrů do prvního zaměstnání, respektive jeho bezproblémové získání.

V návrhu se mimo jiné hovoří o "umístěnkách", na základě kterých budou mladí pracovníci (perspektivně zařazeni na tabulková místa všech typů a stupňů státní správy) zaměstnáni po zákonnou "ochrannou" dobu tří let v soukromě hospodařících firmách, u živnostníků a soukromých podnikatelů. Jim pak zákon přikáže tuto lhůtu bezpodmínečně dodržet. Teprve po jejím uplynutí budou mít možnost pracovníka přijmout do trvalého zaměstnaneckého poměru anebo se s ním podle vlastního uvážení rozloučit.

Cílem a hlavním důvodem tohoto zákonného opatření má být výchova budoucí generace úředníků státní správy. V případě, kdy absolventi vysokých nebo středních škol nebudou mít jinou možnost získat první zaměstnání po zmíněnou dobu jinde něž v soukromém sektoru, počítají předkladatelé zákona s tím, že již od prvních krůčků v novém místě začnou získávat správné pracovní návyky. Poznají, co je úcta k práci, zaměstnavateli, hodnotám, a především pak k lidem, s nimiž se budou na úřadech denně stýkat, tedy k daňovým poplatníkům, kteří budou i nadále ve své podstatě jejich jedinými a skutečnými chlebodárci.

Tříleté pracovní zkušenosti v soukromé sféře je mají zároveň navždy zbavit myšlenek na nadstandardní požitky, například v podobě ondulace hlav úřednic v pracovní době, či poskytování masérských služeb fyzicky vysíleným pracovníkům, hrbícím se nad tíhou odpovědnosti a množstvím vykonané úřednické práce.

(zaznamenáno 26.9.1999)


index