Společenská kronika

Rozloučení od 8.3. do 12.3.

Zdeněk Tobiáš (* 1939, Cidlina)
Žofie Jakubcová (* 1907, Jičín)
Žofie Štyrlová (* 1924, Lomnice)
Josef Michalčík (* 1929, Kbelnice)
Radoslav Dohnal (* 1934, Vojice)


Lékárenská pohotovost od 19.3. do 26.3.

Pohotovostní služba:
Po-Pá : 17.00 - 21.00 hod.
Sobota : 12.00 - 17.00 hod.
Neděle : 9.00 - 17.00 hod.
Svátek : 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:
T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

19. březen 1999N
So20. březen 1999T
Ne21. březen 1999T
Po22. březen 1999H
Út23. březen 1999T
St24. březen 1999A
Čt25. březen 1999H
26. březen 1999N


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Telecí řízek s hruškou a sýrem

Pět plátků masa (telecí oříšek), 500 g kompotovaných hrušek, 250 g sýra (camembert nebo hermelín), olej, sůl, čerstvě mletý pepř.

Plátky masa zlehounka naklepeme a zprudka na oleji opečeme. Potom je osolíme a poprášíme čerstvě namletým pepřem. Na opečené plátky masa klademe okapané kompotované hrušky. Pod pokličkou vše ještě asi 4 až 5 minut prohříváme. Po odkrytí pokličky položíme na hrušky plátky sýra a necháme v troubě asi jeden a půl minuty "roztéci". Vhodnou přílohou k chuťově znamenitému jídlu jsou brambory nebo zeleninová rýže.

Dobrou chuť


Neplaťte víc než musíte

Jak spočítat náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty u osobního automobilu, který má pohon na propan-butan i benzin? Jedná se o fyzickou osobu používající vozidlo pro své podnikatelské účely.

Při používání vozidla na kombinovaný pohon je v první řadě třeba rozlišovat strukturu jízd, tj. kolik kilometrů vozidlo ujede na plyn. Toto rozlišení se provede v knize jízd, kterou je poplatník povinen pro používané vozidlo v každém případě vést.

Při zvolení způsobu uplatňování výdajů za spotřebované hmoty u osobního automobilu je rozhodující, zda je automobil vložený do obchodního majetku poplatníka, či nikoli.

Za předpokladu, že osobní automobil bude vložen do obchodního majetku poplatníka, uplatní se výdaje za spotřebované pohonné hmoty na pracovních cestách v souladu s ust.§ 24 odst. 2 písm. k/bod 1 v prokázané výši, tj. doklady o nákupu benzinu a propan-butanu. Opodstatněnost množství uplatněných pohonných hmot se potom prokáže záznamy vedenými v knize jízd. Zde je poplatník povinen uvést stav tachometru k prvnímu a poslednímu dni zdaňovacího období, datum cesty, počet ujetých kilometrů, dále cíl cesty (tento je třeba podložit účelem, za kterým byla cesta uskutečněna - obchodní jednání apod.), eventuelně pro uplatnění stravného doporučuji uvádět celkovou dobu trvání pracovní cesty.

Poněkud složitější je situace, kdy se jedná o vozidlo podnikatele, které do jeho obchodního majetku vloženo není.

V případě provozu vozidla na benzin není povinnost předkládat prvotní doklady od čerpacích stanic, pokud poplatník použije průměrné ceny vyhlašované MF ČR po uplynutí zdaňovacího období ve Finančním zpravodaji. Pro rok 1998 je toto upraveno pokynem č. D - 187. Jako výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle ust.§ 24 ZDP se uplatní sazba základní náhrady podle § 7 zákona o cestovních náhradách a náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty podle zákona o cestovních náhradách, tj. spotřebu pohonných hmot podle technického průkazu.

Při provozu vozidla na plyn je třeba předložit prvotní doklady o jeho nákupu, ve kterých bude uvedena nákupní cena plynu. Tento způsob stanovení ceny plynu pro výši daňových výdajů na provoz vozidla je potřebné použít vzhledem k tomu, že nejsou vyhlašovány jeho průměrné ceny. Poplatník má nárok uplatnit daňový výdaj jako náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty obdobně jako při provozu na benzin s tím, že jako cena PHM se použije cena z předloženého dokladu o jeho nákupu. Pokud v technickém průkazu vozidla není uvedena průměrná spotřeba plynu, poplatník vhodným způsobem tuto průměrnou spotřebu prokáže správci daně - například potvrzení od autorizované zkušebny. Dále má poplatník nárok podobně jako při jízdách na benzin na uplatnění sazby základní náhrady za každý ujetý kilometr na pracovní cestě. Tato sazba základní náhrady činí od 1.7.1998 Kč 3,30.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 533)


Soudnička - "Pěkné hnízdo..."

Bylo to docela príma hnízdo v jednom malém městečku nedaleko Jičína. Tak trochu za větrem, kde byl docela klid a život tu ubíhal celkem monotónně, poklidným tempem. A právě sem se uklidila trojice aktérů dnešního vyprávění.

Všichni byli bývalými chovanci psychiatrické léčebny. Hlavní postava dnešní soudničky pan XY byl zdatným pijákem a v léčebně si prožil hezkých pár let. Říkám-li hezkých, myslím to doopravdy, protože pokud byl v léčebně, tak neměl příležitost k pití. Pokud byl venku, tak se zase brzo ocitl v léčebně. Tam také poznal svojí současnou partnerku, se kterou žil ve společné domácnosti. A jakoby neměli dost starostí sami se sebou, vzali na byt ještě "šlofa", kamaráda puštěného rovněž z léčebny.

Jak se říká, pro dobrotu na žebrotu. Kámoš brzo začal "dělat" do družky pana domácího, což se mu samozřejmě nemohlo ani trochu líbit, zvlášť potom, když se dozvěděl, že ho tihle dva chtějí vyštípat z bytečku a sami si pak v hnízdečku lásky pěkně užívat. Tohle teda pana XY náramně popudilo. V hospodě si dal pivo, několik rumových nebojsů na kuráž a když přišel domů, zjistil, že smilníci jsou za zamčenými dveřmi. Nezaváhal. Běžel do kůlny pro pořádnou sekeru a začal do dveří mlátit, přičemž řval jako pominutý, že je oba zabije. Intenzita jeho útoku byla tak veliká, že dveře pod sekerou skutečně začaly povolovat. Družka pana XY vzala ihned roha oknem, její kámoš to pak udělal za několik okamžiků, když ještě stačil křiknout na XY co blbne, že má v kapse klíče od bytu. Ten je skutečně v kapse měl. Když byt otevřel, byl už doma úplně sám.

Pan XY kajícně připustil napadení sekerou, ale to jen proto, že ho pořádně naštvali, že ho chtěli dostat do kriminálu, a že ho družka podváděla, když on už přece konečně chtěl začít žít nový život. A jak to všechno dopadlo?

Okresní soud nakonec trestní stíhání s ohledem na závěry znaleckého posudku z oboru soudní psychiatrie zastavil. Pan XY sice netrpí duševní chorobou, ale duševní poruchou a jeho intelektuální schopnosti jsou sníženy do pásma lehčí debility. V době, kdy se měl dopustit trestného činu, byla jeho schopnost ovládnout své jednání téměř vymizelá a on tedy jednal ve stavu nepříčetném.

V tomto případě musí soud závěry znaleckého posudku respektovat a řízení zastavit. A vidíte, taková to na začátku mohla být pěkná kauza.

(RYŠI)


Rady veterináře: Toxoplasmóza

Velmi častá otázka, kterou slýcháváme v naší veterinární ošetřovně, se týká soužití těhotných žen s kočkou v jedné domácnosti. V obecném povědomí lidí je velmi dobře známý fakt, že existuje jakési onemocnění šířené kočkami, které může způsobit při přenosu na gravidní ženu potrat nebo poškození plodu.

Takové onemocnění skutečně existuje a my si dnes povíme, jaký je původce této nemoci a především o mechanismu a cestách jeho vzniku. Doufám, že na konci tohoto článku vezmeme kočky na milost a zjistíme, že zdaleka nepředstavují takové riziko pro budoucí maminky, jak se obecně traduje.

Původcem tohoto onemocnění je prvok nazývaný Toxoplasma gondii. Jedná se o mikroorganismus příbuzný kokcidiím, jež známe jako původce onemocnění například králíků. Jejich vývoj je však podstatně složitější. Komplikovanější jsou proto i cesty nákazy. Pro porozumění nám postačí uvést následující fakta. Vnímaví k nákaze jsou všichni teplokrevní živočichové (ptáci i savci včetně člověka). Kočka domácí a ostatní kočkovité šelmy jsou však jediným hostitelem, v němž probíhá i takzvané pohlavní množení parazita. To probíhá ve střevě, trusem jsou pak vývojová stadia, tzv. oocysty, šířeny do prostředí. Odtud se dostávají do organizmu tzv. mezihostitele (například myši, hospodářská zvířata, pes, člověk atd.), v němž jsou schopni vyvolat onemocnění a mohou být také zdrojem onemocnění pro další mezihostitele či definitivního hostitele - kočku. Tím se kruh uzavře.

Důležitým zjištěním pro nás tedy je, že nákaza se může uskutečnit pozřením potravy kontaminované kočičím trusem nebo syrovým masem. Uvědomíme-li si, že oocysty vylučuje jen asi 1% kočičí populace, a to v drtivé většině pouze do věku dvou let, zjistíme, že možnost nákazy se výrazně snižuje. Vyšetřením lidské populace v osmdesátých letech v tehdejším Československu na detekci protilátek proti toxoplasmóze bylo zjištěno, že 30% lidí přišlo do styku s tímto parazitem, aniž by se to u nich projevilo jako onemocnění.

U lidí, kteří jsou v těsném kontaktu se zvířaty či jejich produkty (především masem) je to dokonce 90%. Dospělý a přiměřeně odolný jedinec se tohoto onemocnění příliš obávat nemusí. Jedinci s oslabeným imunitním systémem však mohou onemocnět. To se týká také jedinců v embryonální fázi, tzn. v první třetině těhotenství.

Budoucím maminkám sdílejícím společnou domácnost s kočkou je proto možno doporučit několik jednoduchých rad. Starost o krmení, ošetřování a hlazení kočky přenechte partnerovi. Dodržujte úzkostlivě osobní hygienu po dobu gravidity. Předpokládá to i správné návyky kočky majitelovou výchovou (zákaz přístupu na stůl a ostatní plochy, kam se pokládá jídlo, nezvykat kočku spát v posteli apod.). Při jakémkoli podezření, že kočka trpí nějakým onemocněním, vyhledejte veterinárního lékaře. Vyšetřením trusu lze zjistit, zda kočka vylučuje oocysty a zda je tedy pro své okolí nebezpečná, či nikoli. Pak je na místě separace kočky od gravidní ženy, případně i malých dětí. Utracení zdravé kočky jenom z důvodu gravidity ženy žijící ve stejné domácnosti je naprosto neadekvátní.

Příště si ještě povíme o tom, jak před tímto onemocněním ochránit samotné kočky.

MVDr. Vladimír Šoltys, Jičínská veterinární ošetřovna


index