Výsledek koncertu věnovaný na poustevnu

Jičín - Může to trochu překvapit, ale je to tak. Výtěžek čtvrtečního koncertu, který se uskuteční 25. března v 16,30 hod. v Porotním sále se rozhodla ZUŠ věnovat ve prospěch rekonstrukce poustevny v Libosadu. Hlásí se tím k obnově místa, které bylo většině Jičíňáků vždy milé a zvláště pro děti přitažlivé. Občanské sdružení Lodžie tímto koncertem zahajuje další kolo sbírky k dokončení započatého díla - obnovy grotty - poustevny.

Proto zveme na koncert absolventů, už vyspělých hudebníků (uslyšíme např. Ondřeje Koláčného, Barboru Řeháčkovou, Viléma Valkouna a další) jednak ty, kteří mají rádi vážnou hudbu, jednak příznivce poustevny. Na shledanou 25. března.

Ú


Nedaří se odhalit hnízdiště holubů

Jičín - Po nedávném "sčítání" holubů probíhá v těchto dnech na území okresního města systematické snižování jejich stavů. Pracovníci žamberské firmy Ekoservis DDD instalovali odchytová zařízení na budovu sila v ZZN, na střechu Střední průmyslové školy strojní na Komenského náměstí a na střechu kostela sv. Jakuba na Valdštejnově náměstí.

Každý den se tak daří odchytit několik desítek přemnožených divokých holubů, kteří jsou v roli přenašečů infekčních nemocí nebezpeční nám lidem, a vzhledem ke svým agresivním extrementům pak i všem kulturním památkám, střechám, vikýřům, půdám, okapům...

Pracovníkům odborné žamberské firmy se však přes veškerou snahu stále nedaří odhalit centrální hnízdiště holubů, které může být například na některé z půd ve městě, nebo v nepoužívaných prostorách, kde mají holubi ke hnízdění klid a vhodné podmínky. V případě, že jste schopni k tomuto problému podat jakékoliv konkrétní informace, můžete tak učinit přes redakci Nových Novin tel. 0433/523 443.

(red)


Ještě k městským policiím

Se zájmem jsem si přečetl v Nových Novinách č. 5 z 5.2.1999 dva články o činnosti městských policií v Jičíně a Nové Pace. Protože nejsem znalý problematiky této práce, nemohu posuzovat věcný obsah článků, ale udělal jsem si jednoduchý číselný rozbor. Nejedná se o úplně přesná čísla, avšak i ta něco vyjádří.

V téměř sedmnáctitisícovém okresním městě, kde slouží 8 strážníků, činily náklady na městskou policii v loňském roce přibližně 1,8 milionu korun, na jednoho policistu tedy 225 000 korun. Odpočítám-li částku asi 300 000 korun vybraných na pokutách, pak se náklad na jednoho policistu snižuje na 187 000 korun. Jeden policista v Jičíně se stará o bezpečnost a pořádek pro 2 125 obyvatel.

V Nové Pace jsou tato čísla poněkud jiná. Město má přibližně 9 500 obyvatel a 10 městských strážníků. Každý z nich střeží bezpečnost 950 obyvatel. Při ročním nákladu na městskou policii za rok 1998 kolem 2,5 milionu korun činí náklad na jednoho strážníka 250 000 korun. Ve zmíněném článku není uvedeno, kolik bylo městskou policií vybráno na pokutách. Odhaduji, že asi jako v okresním městě, tedy 300 000 korun. Po tomto odpočtu vychází náklad na jednoho strážníka 220 000 korun. Rozdíl činí 33 000 korun ve prospěch okresního města.

Třetí z velkých měst našeho okresu Hořice s více než 9 000 obyvateli, nelze takto srovnávat, protože zde už téměř dvaapůl roku městskou policii nemají. Hořická radnice za tu dobu ušetřila 4 až 5 milionů korun, které mohla věnovat na jiné účely.

Nabízí se otázka, je-li v Hořicích výrazně vyšší kriminalita a nekázeň některých občanů a cítí-li se spořádaní hořičtí obyvatelé ve svém městě méně bezpečně než v Jičíně a Nové Pace.

ing. Josef Holata


Rada jmenovala členy komisí

Jičín - Městská rada na jednom ze svých posledních zasedání s konečnou platností jmenovala do dobrovolných veřejných funkcí nové členy sociálně-bytové a finanční komise Městského úřadu Jičín.

Sociálně bytová komise MěÚ bude nadále pracovat ve složení: Předseda - Věra Řeháčková, členové - Alena Knittlová, Eva Veselá, František Svoboda, Jaroslav Zachara, ing, Pavel Bílek a ing. Rostislav Vodák.

Finanční komise MěÚ pak ve složení: Předseda - ing. Martin Puš, členové - MUDr. Karel Lenc, ing. Libor Houžvička, ing. Bohuslav Janda a ing. Milan Köstinger.

(red)


Zemědělci říkají: Vracíme se do prvobytně pospolné společnosti

Staré Místo - Již delší dobu Agrodružstvo Staré Místo nabízí za velice výhodných podmínek prodej širokého sortimentu vlastních produktů pro veřejnost. Ceny těchto výrobků jsou téměř srovnatelné s výrobními náklady, což je výhodné pro spotřebitele. Proč jsou tyto ceny tak nízké, jsme se dozvěděli přímo od ředitele družstva ing. Oldřicha Hakena. "Naše družstvo je bohužel v takové katastrofální finanční situaci, že se musíme chovat jako v prvobytně pospolné společnosti a téměř všechny obchody realizovat formou výměny našich produktů za zboží, které naopak potřebujeme ke své činnosti a holému přežití. Přímý prodej produktů i za výrobní náklady nám pomáhá alespoň částečně získat hotovost. To víte, například výplaty pro zaměstnance nemůžeme poskytnout pouze v kuřatech, kachnách, nebo v hnojivu. Našim pracovníkům ještě naštěstí platíme výplaty přeci jenom v penězích".

Nelehká a řečeno slovy ing. Hakena zničující situace v zemědělství se na druhou stranu vyplácí právě spotřebitelům. Posuďte sami.

Každý týden ve středu, čtvrtek a pátek od 14 do 16 hodin probíhá v Čejkovicích u Jičína prodej mražených kuřat a kachen. Horkou novinkou od začátku března je zahájení spolupráce s Polabskými drůbežářskými závody z Nymburka a s jatkami Liduška z Hradce Králové. Lahůdky drůbežářských závodů jsou samozřejmě vakuově balené, s delšími záručními lhůtami a distribuované opět za téměř "směšné" ceny každou středu od 14 do 16 hodin přímo ve Starém Místě. Dle našeho zjištění je například veliký zájem o mraženou sekanou (záruční doba 6 měsíců) a to za neuvěřitelně nízkou cenu, necelých 35 Kč/kg a bavorskou sekanou 53 Kč/kg.

Agrodružstvo Staré Místo i nadále pro veřejnost prodává například celé půlky prasat, opět za velice výhodných cenových podmínek a znovu je to cena k neuvěření (35 Kč/kg). Jediné, co spotřebitel "musí" udělat, je zvednout telefon, přímo se domluvit s ochotnými pracovníky Agrodružstva a zboží si objednat na tel.: 0433/21 249.

(max)


PROSTŘEDNÍ MLÝN: Dej Bůh štěstí tomu domu!

Železnice - "Pochválen buď Ježíš Kristus! Tento mlýn vyhořel 8. prosince 1871 a znovu postaven s pomocí Boží a nákladem Václava a Kateřiny manželů Proškových z Rovenska byl v roce 1872 Stavitelem Františkem Šonským z Kartovic."

Tento nápis je vytesán nad vchodem do jedné z budov "Prostředního mlýna", bývalého rekreačního zařízení ležícího na říčce Cidlině nedaleko železnické vlakové zastávky. To se svojí velikostí, kapacitou i bazénem dá směle přirovnat k rekreačnímu zařízení "LIAZ" na Pařezské Lhotě.

Bůh však tomuto původně hospodářskému stavení příliš nakloněn zřejmě nikdy nebyl. Přestože se zde v dobách nedávno minulých pořádala různá ideologická školení jedné strany a pofiderní mejdany pražských prominentů, byly to pro mlýn časy relativně dobré a v každém případě rozhodně příznivější než současné.

Smutná stránka novodobých dějin "Prostředního mlýna" se začala psát někdy po roce 1989, kdy ho koupila od předchozího majitele pražská společnost RASK s.r.o. zastoupená panem XY. Ten, aby mohl za rekreační zařízení zaplatit a provést jeho částečné rekonstrukce, musel jím krýt úvěr v celkové hodnotě přesahující sedm milionů korun (konečná částka pak byla vyšší o penále apod.) a v podstatě ho tedy velmi zjednodušeně řečeno dát do "zástavy" jičínské Komerční bance.

Na dotaz, jaký je současný vztah majitele mlýna a Komerční banky Jičín, nám jeden z jejích vedoucích pracovníků odpověděl, že vůbec žádný a že se touto záležitostí nemáme zabývat, protože nám do toho nic není. A protože není pravdou, že nám do toho nic není, museli jsme pro informace jinam.

Pan XY měl, jak už to tak v dnešní době bývá, o provozování rekreačního zařízení zřejmě úplně jiné finanční představy, a tak po krátkém čase krachuje a přestává bance úvěr splácet. Okolnosti a banka ho pak donutili mlýn prodat, k čemuž došlo 17.9.1996. Panu YZ z Mariánských Lázní přenechal pan XY nemovitost v podstatě pouze za to, že bude pravidelně pokračovat ve splácení devítimilionového dluhu Komerční bance. A protože pan YZ měl představy ještě mnohem zkreslenější, dostal se brzo do vazby, a tak samozřejmě nebylo nikoho, kdo by dál úvěr splácel.

Během několika málo měsíců, to znamená někdy na jaře roku 1997, pak dochází s největší pravděpodobností k úmyslné devastaci rekreačního zařízení, z něhož je v současné době zastřešená, totálně vybydlená ruina, jejíž hodnota rozhodně nepřesahuje jeden milion korun. Vzhledem k tomu, že není žádným způsobem zabezpečena, může být ideálním útulkem bezdomovců a feťáků.

Bance se pak v zoufalém boji o záchranu svých peněz podařil ještě jeden husarský kousek. Dokázala totiž nějakým prazvláštním způsobem přesvědčit původního majitele pana XY, aby na základě soudního rozhodnutí o neplatnosti kupní smlouvy mezi ním a panem YZ převzal "Prostřední mlýn" opět pod svá děravá křídla. Pan XY ale neměl sílu a především, nebo možná lépe řečeno, zcela logicky už vůbec žádné peníze. A protože kde nic není, ani smrt nebere, zeje v sejfu Komerční banky devítimilionová díra, kterou případný prodej dnešních trosek rekreačního zařízení nezaplácne ani z jedné její devítiny.

A že veřejnosti do problému nic není? Ale je! Hádejte totiž, kdo v konečné fázi oněch devět milionů Komerční bance zaplatí? Můžete třikrát.

(mar)


index