Nové Noviny č. 10/9912. března 1999strana 13

Společenská kronika

Rozloučení od 1.3. do 6.3.

František Plecháč (* 1957, Jičín)
Františka Tulachová (* 1905, Libáň)
Marie Malá (* 1908, Nová Paka)
Margita Klacková (* 1915, Brodek)
Andrej Funda (* 1958, Jičín)
Ladislav Burgert (* 1912, Valdice)
Jaroslav Záboj (* 1948, Úlibice)
Václav Patřín (* 1933, Konecchlumí)
Marie Václavíková (* 1914, Markvartice)
Věra Malátová (* 1922, Žlunice)
Anežka Trakalová (* 1925, Cidlina)
Miluše Březovská (* 1924, Rovensko)
Věra Berná (* 1922, Vysoké Veselí)
Marie Kyzivátová (* 1916, Dolní Bousov)
Miroslav Vávra (* 1943, Železnice)
Františka Šandová (* 1915, Jičín)
Bohunka Richterová (* 1936, Milíčeves)


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Plněný kuřecí řízek "Lucie"

(Specialita restaurantu Lucie)

Pět 150 g kuřecích řízků, 100 g čabajky, 100 g anglické slaniny, 50 g cibulky, 50 g kyselé okurky, 30 g hořčice, máslo, sůl, mouka, olej.

Podélně rozříznutá kuřecí prsíčka s láskou, ale dobře naklepeme, lehce osolíme a vzniklou masovou "kapsu" naplníme připravenou směsí z drobných nudliček nakrájené čabajky, slaniny, okurek a cibule, vše spojené hořčicí. Směsí naplněné plátky, nebo chcete-li "kapsy", na jejich rozkrojené straně přehneme a paličkou dobře sklepneme, aby se při tepelné úpravě neotevřely. Plněné kuřecí řízky "Lucie" potřeme rozpuštěným máslem, lehce zaprášíme moukou a pečeme v troubě na olejem vymazaném pekáči 15 až 20 minut. Vhodnou přílohou k této dobrůtce jsou různě upravené brambory a zeleninové saláty.

Dobrou chuť


"Příspěvky" našich čtyřnohých kamarádů patří do koše

Jičín - Na základě městské vyhlášky je každý chovatel psa ve městě Jičíně povinen do 31. března 1999 zaplatit městskému úřadu poplatky ze svého čtyřnohého kamaráda. Důchodci zaplatí v každém případě pouze 150 korun, všichni další pak za psa chovaného v rodinném domě 200 korun a v ostatních obytných domech (činžácích, panelácích apod.) 800 korun. Posledně jmenovanou částku lze rozložit do dvou splátek (splatnost do 31.3.1999 a do 30.9.1999).

Městský úřad v tomto roce reaguje na časté kritiky z řad veřejnosti poukazující na psy chované "načerno" a především pak na neúnosné znečišťování ulic, chodníků, veřejných ploch, parků a podobně psími výkaly.

Město ročně vybere na poplatcích přibližně 210 tisíc korun, přičemž podle odhadů je to pouze za jednu třetinu psů, dvě třetiny psů jsou chovány "načerno". Tento letitý problém by měla pomoci řešit důsledná kontrola, která v první fázi začne "sčítáním" psů, mimo jiné například prostřednictvím "domovních důvěrníků" pravidelně spolupracujících s Městským bytovým podnikem a městskou policií.

V případě neuhrazení poplatků se chovatel vystavuje nebezpečí padesátiprocentního navýšení původní částky a v případě, že ani pak nezaplatí, musí počítat s dalšími zákonnými sankcemi.

Druhá akce městského úřadu by měla vést ke zlepšení životního prostředí ve městě, nebo chcete-li k menšímu znečišťování chodníků psími extrementy. Za část vybraných poplatků budou nakoupeny sady igelitových pytlíků, které majitel psa "vyfasuje" na městském úřadě. Proto doporučujeme platit složenkou, která vám stejně tak jako v loňském roce přijde domů, ne na poště, ale přímo v pokladně městského úřadu, kde zároveň obdržíte zmíněné igeliťáky. No a do nich pak budete při svých procházkách vesele sbírat "příspěvky" vašich miláčků a úhledně zabalené je pak odhazovat do odpadkových košů nově instalovaných hlavně v exponovaných částech města. V případě, že se nám podaří tuto akci pochopit a především ze strany majitelů psů ji alespoň částečně realizovat, bude Jičín zase o něco krásnější.

Je však nutné si všeobecně uvědomit fakt, že psí hovínka dělají kolem obytných domů (například sídlišti Na Jihu) nepořádek minimální proti binci, který tam zcela úmyslně vytvářejí lidé. Ten ale zřejmě nikomu nevadí. Jen se kolem sebe podívejte: vysypané odpadkové koše na chodnících a kolem kontejnerů i přesto, že jsou prázdné, z oken pravidelně vysypávané popelníky s nedopalky a všechno ostatní, s čím se majiteli nechce do popelnice, rozbité lahve od alkoholu, a to i v pískovištích pro děti, papíry, plechovky...

Na konkrétního člověka "bordeláře" si však nikdo stěžovat nejde, nikdo do něho nekopne a už vůbec si po něm nedovolí požadovat poplatky za znečišťování veřejného prostranství. V případě psa a jeho majitele je to totiž mnohem jednodušší.

(mar)


Soudnička – "Školní docházka..."

Nejsem si tak zcela jist, zda paní XY, o které budu psát, je tou "pravou" obžalovanou a posléze odsouzenou, nebo je ve skutečnosti jenom obětí, či poškozenou. Posuďte sami.

Paní XY nepoznala své rodiče a vychována byla v dětských domovech. Jak sama uvedla, pochází z dvaceti sourozenců. Navštěvovala pouze zvláštní školu, není ničím vyučena. Opakovaně se léčila v psychiatrických léčebnách. Jediné, čím jí osud obdařil, je skutečnost, že se stala postupně matkou tří dětí, na které byla sama. Nakonec se dostala až k soudu, když na ni byla podána žaloba a byla odsouzena pro trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže dle § 217a tr.z. Tohoto svého jednání se dopustila tím, že svého nezletilého syna neposílala do školy, takže ten za jeden školní rok měl více než 1000 absencí, z toho více jak 400 hodin neomluvených. Na výzvy školy nereagovala a nepomohl ani rozhovor, který s ní provedla policie. Dokonce, jak sama doznala, smířila se s tím, že syn do školy nechodí, prostě "na něj neměla".

Věděla i o tom, že syn krade, a odcizené věci sama prodala a peníze synovi dala, aby měl na diskotéku a cigarety. Na svoji obhajobu uvedla pouze to, že je na všechno sama a výchovu svých dětí prostě nezvládá. Zdejší soud vzal v úvahu všechny polehčující okolnosti a přihlédl i k tomu, že trestného činu se nedopustila úmyslně, ale z nedbalosti a uložil jí trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců, jehož výkon podmíněně odložil na zkušební dobu v trvání dvou let.

Jenom pořád nevím, zda obžalovaná XY byla ta pravá, která se ocitla před soudem, zda také něco nezanedbalo její okolí.

(RYŠI)


Zkažený dojem

Jičín - Nápis na plakátku vylepeném na dveřích restaurace se vznešeným jménem "Amádeus" naproti hřbitovu hlásal a oznamoval všem, že otevřeno bude pro veřejnost 3.3.1999. Dlouho očekávaná restaurace tedy zahajuje provoz.

Samozřejmě i já jsem byl zvědavý, jak to tam vypadá. Po práci odpoledne jsem změnil trasu, kudy chodím domů, a šel jsem na výzvědy. V občanském oděvu, čist a hmyzu prost jsem vstoupil dovnitř. V prázdném lokále jsem se zeptal mladého číšníka, jaké že točí pivo. Slušně, striktně jsem byl upozorněn, že "oni točí Prazdroj a Gambrinus, ale že u nich stojí 18 korun a že z toho nechtěj dělat pivnici a že mně teda to jedno pivo natočí".

Nevím, proč mi s gustem hlásil i cenu (asi si myslel, že na víc nemám). Poděkoval jsem a vyšel ven směrem ke staré dobré "Veselce". Cestou jsem přemýšlel, kde se stala chyba a pojednou jsem se bouchl do hlavy. "Ty starej vole! Ne, že ses z rochcapenosti chtěl podívat do nóbl podniku, ale hlavně ses neměl ptát, jaké točí pivo, ale jestli mají žraločí ploutve, klokaní a pštrosí maso, bambusové výhonky a salát z chřestu, nezapomenout na želví polévku. To už bys udělal jiný dojem." Skončeno, podtrženo.

Veni, vidi, vici - přišel, ne-viděl, odešel natrvalo. Doporučení: Vážení majitelé "Amádea". Příště dejte do výlohy vedle plakátku "Svíčková 50 Kč" také plakát s nápisem "Zde není pivnice - pivo pouze k jídlu".

P.S. - Páni Křížové z Veselky, dík za vaší ochotu a vaše ceny. Toto pro vás v žádném případě konkurence není a nikdy nebude!

Karel Peregrin


Amádee, díky

Ráda bych poděkovala za krásné chvíle, které jsem prožila minulý týden v Jičíně společně s mými dětmi v restauraci Amádeus. Jelikož děti měly prázdniny, rozhodli jsme se jet do Jičína na výlet. Trochu to v Jičíně znám, a tak jsem již dopředu rozhodla, kam svou dceru a syna vezmu na oběd. Počasí nebylo zrovna valné, ale zkuste malým dětem vysvětlit, že rušíte výlet, na který se tolik těší. Takže i přes nepohodu počasí jsme se vydali na cestu. Když přišel čas oběda, neochvějně jsme zamířili do jedné restaurace. Potom do druhé a nakonec do třetí. Vždy s podobným výsledkem. Obsazeno. Nakonec se nad námi slitovala jedna ze servírek a poradila nám, že můžeme vyzkoušet nově otevřenou restauraci Amádeus naproti hřbitovu na Novém Městě. Útulné prostředí, dobré jídlo, bohatá nabídka a ceny přijatelné i pro mne. Když jsme však přišli do restaurace, málem jsem se chtěla otočit a odejít, neboť mi bylo jasné, že tento podnik nebude pro mou peněženku. Nakonec jsme ale zůstali a rozhodně jsme nelitovali. Po nahlédnutí do jídelního lístku jsem byla opravdu mile překvapena. Sortiment zahrnoval nejen jídla stylu pštrosí maso a kachna s rozinkami, ale i naprosto běžná jídla. Já osobně jsem si dala klasickou svíčkovou a zůstala jsem téměř v šoku. Nebyla to žádná vodová omáčka, kterou můžeme očekávat v restauraci, ale pravá domácí svíčková. Podle toho, že ztichly děti, jsem poznala, že i jim chutná.

Jsem ráda, že takovýto podnik v Jičíně vznikl. Doufám jen, že zůstane na stejné úrovni. V současné době mne nenapadá nic, co by se tomuto podniku dalo vytknout a to je dobře.

Marie Plachá


Než vejdeme do ordinace zubního lékaře

Obchody jsou plné prostředků pro ústní hygienu, záleží na tom, který si koupím, nebo je to v zásadě jedno?

"Není to tak docela jedno, když si uvědomíme, jakou funkci mají plnit. Podle důležitosti je na prvním místě zubní kartáček. Na konci dvacátého století stále platí, že zubní mokrobiální povlak, který je nutný ke vzniku zubního kazu a takzvané paradentózy, není možno dokonale odstranit jinak, než mechanicky, a tedy zubním kartáčkem.

Tvar a povrch zubu je velice variabilní a složitý a k očištění všech ploch je třeba asi takového zubního kartáčku: pracovní část neboli hlavice má v sobě zapuštěny svazky vláken, a protože musí při čištění zaujímat až šest poloh, má být poměrně krátká, s velikou hlavicí se v ústech ani neotočíte.

Tedy 20 až 40 mm dlouhá, samozřejmě u dětí nejmenší. Vlákna dnes již doporučujeme pouze umělá, nejčastěji z nylonu, protože jsou hygienická, konce se narozdíl od přírodních dají zaoblit, aby nezraňovala dásně. Poměr mezi délkou a tloušťkou vlákna udává jejich tvrdost. Já doporučuji pacientům pouze měkká vlákna, v krajním případě středně tvrdá, ale v žádném případě ne tvrdá. Ta se především nemohou přizpůsobit zmíněným komplikovaným ploškám zubů a při nepozorném používání mohou závažně poškodit jak tkáň krčků zubů, tak dásně. Zástřih vláken s jejich nestejnou délkou nemá zvláštní výhodu, někteří výrobci je navíc neumějí na konci zaoblit.

Držátko zubního kartáčku může být rovné či různě tvarované, důležité je, aby se pohodlně drželo v ruce a umožnilo různé pohyby. Z toho důvodu není pochopitelně vhodné velké odpružení hlavice od držadla, protože kartáček se má pohybovat tam, kam chceme my a ne jiným směrem. Zubní kartáček potřebuje také určitou péči. Patří k věcem které nikdy nepůjčujeme, po každém použití ho opláchneme a zavěšený necháme oschnout, neb mikrobi nemilují suché prostředí. Při cestování má být kartáček v pouzdře a ne na dně kabely. Při správném používání se má zubní kartáček vyměnit nejpozději za dva měsíce. Nejdůležitější je správná technika čištění zubů, je třeba se jí naučit pod vedením svého zubního lékaře, neboť se schopností dokonale si čistit zuby se nerodíme. Váš zubní lékař vás také upozorní na některá zubní zákoutí, kam je třeba zaměřit pozornost.

Chtěl bych k překvapení mnohých zdůraznit, že zuby lze kromě klasického čištění v koupelně za použití zubní pasty též čistit kartáčkem bez zubní pasty, například při sledování televize, a potom není třeba úzkostlivě sledovat čas a dohadovat se, zda 2 nebo 3 minuty. Zubní pasta má samozřejmě též svůj význam, hlavně kvůli fluoridům, ale to už je mimo dnešní povídání, stejně tak jako mezizubní prostředky ústní hygieny, bez kterých dokonale vyčistit zuby nelze.

MUDr. Ivan Hejduk, soukromý zubní lékař, Čechova 273 Jičín, tel.fax.: 0433/24261


Lékárenská pohotovost od 12.3. do 19.3.

Pohotovostní služba:
Po-Pá : 17.00 - 21.00 hod.
Sobota : 12.00 - 17.00 hod.
Neděle : 9.00 - 17.00 hod.
Svátek : 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:
T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

12. březen 1999N
So13. březen 1999A
Ne14. březen 1999A
Po15. březen 1999H
Út16. březen 1999T
St17. březen 1999A
Čt18. březen 1999H
19. březen 1999N


SPORT

Jirka Brumlich: nový rekord

Jičín - K velice důležitému střetnutí nastupovali jičínští kuželkáři v dalším utkání II. kuželkářské ligy proti nebezpečnému kolektivu SKK Rokycan.

Domácí nastoupili do utkání vynikajícím způsobem a již po čtyřech hráčích vedli nejen 8:0, ale také o 174 shozených kuželek. I když hosté měli nejlepší hráče nasazené až na závěr utkání, tento náskok již nemohli ovlivnit, i když o více jak 100 kuželek celkové skóre upravili.

Výborný výkon a nový rekord kuželny vytvořil hned v úvodní dvojici Jirka Brumlich, když shodil 914 kuželek. Starý rekord držel Slávek Vik z Hořic, který hraje v současné době za prvoligový celek SKK Solnice, a já věřím, že se v létě do Jičína určitě vrátí a na tento nový rekord zaútočí.

Jednotlivé výsledky: Pavlata - Chmelíř 833:824, Brumlich - Sachunský 914:808, Louda - Schwarz 842:807, Dymáček - Maleček 797:773, Křivka - Honsa 848:852 a Řehák - Prokůpek 794:904.

A tak mohl rozhodčí utkání František Čermák vyhlásit: muži SKK Jičín porážejí v utkání II. kuželkářské ligy kolektiv SKK Rokycany 12:4 a výborným výkonem 5028:4968 vítězí o 60 shozených kuželek.

Jičínští kuželkáři jsou v průběžné tabulce s 13 body na devátém místě. První je s 29 body Vrchlabí a na posledním místě jsou s šesti body Loučovice.

K dalšímu mistrovskému utkání II. ligy zajíždějí muži SSK Jičín v sobotu 13. března 1999 do Liberce.

(fk)


Mladí atleti se neztratili

Jičín - Halová sezóna atletů 1998/1999 je minulostí, a tak je čas na malé ohlédnutí. Jičínští atleti měli možnost předvést svoji výkonnost jak na přeborech východočeské oblasti v Praze a v Pardubicích, tak na Mistrovství České republiky.

Účast na přebornických soutěžích lze hodnotit jako vcelku úspěšnou, i když v minulosti bylo medailistů, především v oblastním přeboru, více.

Titulem přeborníka východočeské oblasti se mohou pochlubit žákyně Veronika Plesarová v běhu na 800 metrů, dorostenec Jan Mach v závodě na 3000 metrů a dorostenka Petra Šindelářová ve skoku vysokém v kategorii žen. Kromě přebornických titulů mají jičínští na svém kontě dalších šest umístění na stříbrných pozicích.

Úspěšně si vedli především mladší atleti na republikových mistrovstvích. Kompletní sadou medailí se může pochlubit Petra Šindelářová, která vybojovala titul Mistryně České republiky v pětiboji, druhá skončila v závodě výškařek a bronz vybojovala v závodě na 60 metrů překážek. Dvě bronzové medaile vybojovala Veronika Plesarová, a to v závodě na 800 metrů žákyň a spolu s Ditou Ondřejovou a Petrou Vymlátilovou ve štafetě na 3x300 metrů. Velmi dobře si vedla i Eliška Stará, která skončila na šesté příčce mezi dorostenkami v závodě na 400 metrů.

Věřme, že tyto úspěchy budou motivací i pro ostatní závodníky v přípravě na letní část atletické sezóny a že se dočkáme dalších příjemných atletických výsledků.

(PeŠ)

Sport též na
str. 14


Nové Noviny