Nové Noviny č. 10/9912. března 1999strana 2

Myšlenku vzniku nového sdružení vítá i královédvorský starosta

Jičínsko - Turistický region Podzvičinsko - obdoba marketingového sdružení Český ráj - získává stále zřetelnější kontury. Přestože jeho území dosud nikdo oficiálně nedefinoval, už dnes je téměř jisté, že "překročí" hranice okresu Jičín.

Ti, kteří myšlenku rozvoje cestovního ruchu v kraji pod zalesněným vrchem Zvičina iniciují, si totiž vznikající sdružení bez Dvora Králové a přilehlých přírodních lokalit na Trutnovsku neumí představit. V tomto duchu se vyjádřili především zástupci Nové Paky a Hořic. "Do této chvíle se na nás žádný člověk neobrátil, ale pokud bude naše město v souvislosti se vznikem takovéhoto sdružení osloveno, nabídku rádi přijmeme," reagoval na dotaz NN Viktor Švub, starosta Dvora Králové, města, v jehož středu se nachází známé ZOO. "I když tomu tak zatím zcela není, předpokládám, že turistický ruch bude jednou představovat nemalé příjmy do pokladny města. V tuto chvíli nám ale schází také dostatek kvalitních ubytovacích kapacit," poznamenal Švub.

Novopacký starosta Petr Kuřík připustil, že na toto téma už hovořil se svými kolegyněmi z Miletína a Pecky. "Jičínsko nejsou jen Prachovské skály a okolí, okres je mnohem rozmanitější a zahrnuje i jiné krajinářsky atraktivní oblasti. Prezentace tohoto území by měla být mnohem vyváženější, což zatím postrádám," uvedl Kuřík. "Vzpomínám si, že se v minulosti pořádal turistický pochod z Tábora do Kuksu. Trasa protínala tři okresy a vyznačovala se především neobyčejnou pestrostí krajiny, která turisty jistě osloví víc, než jen samotná návštěva Prachovských skal," míní Kuřík. Snaha spojit jednotlivé lokality napříč okresy je podle něj správná, zatím však naráží na rozdílné názory a také schází motor, který by tuto aktivitu rozhýbal, a tím i dokázal, že je životaschopná, což se bohužel nedávno zaniklé společnosti Koridor nepodařilo. Zástupci měst a obcí, sdružených v Koridoru, dnes s odstupem času upozorňují, že jedním z důvodů rozpadu Koridoru byla také tendence cestovní ruch centralizovat na Český ráj, potažmo Jičín.

Současná snaha definovat Podzvičinsko jako turistickou oblast od Nové Paky přes Bělohrad, Miletín, Pecku, Hořice až po Dvůr Králové není nová, tuto skutečnost potvrzují i dobové mapky z počátku století. Podle Jana Petery, místopředsedy Klubu českých turistů oblasti Český ráj a Pojizeří, by hlavní aktivitu měli vyvíjet především představitelé státní správy a samosprávy. "Samozřejmě, že tuto myšlenku vítám, KČT ji určitě podpoří i konkrétní činností. Ale k tomu, abychom kontaktovali například zástupce České centrály cestovního ruchu nebo Euroregionu Nisa, mandát nemáme. O to by se měl postarat především okresní úřad," vzkazuje Petera. Přednosta OkÚ Jičín Jiří Vitvar s tím až tak zcela nesouhlasí. "Vznik sdružení jako je Český ráj nebo i Podzvičinsko musí vycházet především z iniciativy samospráv obcí, které mají zájem takovéto subjekty zakládat. Těmto aktivitám není důvod bránit, naopak, okresní úřad je bude tak jako dosud podporovat," reaguje přednosta Jiří Vitvar.

(jn)

V roce 2000 se produkce zvýší o 130%

Jičín - "Stoprocentní majetkový podíl jičínského RONALu CR s.r.o. vlastní lucemburská firma SDTI a naší současnou stoprocentní náplní je finální výroba litých automobilových disků," uvedl náš rozhovor ředitel závodu ing. Jiří Hnízdo a dodal, že "do dvou let by měl RONAL být největším podnikem v okrese Jičín."

Kvalitativním a výrobním cílem závodu W 15 Jičín pro obchodní rok 1999 je výroba vynikající kvality ve smyslu požadavků zákazníků a požadavků vlastních, při dodržení optimálních výrobních nákladů - tak zní základní myšlenka velmi dobře prosperujícího polistopadového podniku.

Na podzim loňského roku jste zahájili výstavbu nové výrobní haly. Jaký je současný stav?

"Za plného provozu začínáme využívat vnitřní kapacitu nové haly, jejíž výstavbou jsme původní výrobní plochy RONALu rozšířili o 6000 metrů čtverečných. Ve zkušebním provozu je obrobna a postupně se stěhují další technologická zařízení a výrobní i nevýrobní provozy. Ve staré hale dochází ke stavebním úpravám a v současné době se připravuje realizace výstavby slévárenské linky. Montáž její technologické části bude zahájena v polovině března a ukončena pak má být koncem měsíce června."

S rozšířením výrobních kapacit závodu souvisí i rozšíření pracovních příležitostí?

"Samozřejmě. RONAL má v současné době 296 zaměstnanců. V minulých dnech jsme naše řady rozšířili zatím pouze asi o deset lidí, kterými jsme obsadili nová místa vedlejších a pomocných provozů. Dnes však již mohu odpovědně říci, že větší nábor zaměstnanců připravujeme od měsíce května. V předstihu přijmeme 50 až 60 lidí pro slévárnu. Ti se totiž musí do nové profese postupně velmi odpovědně zaškolit. Tyto aktivity samozřejmě velice úzce souvisí s naším systémem řízení jakosti a poznáním vlastního pracoviště v takovém rozsahu, aby ho byl pracovník schopen odborně, bezchybně a především bezpečně ovládat.

V průběhu června a července pak nabereme 80 až 90 obráběčů. Během příštího půl roku tak vytvoříme okolo 150 nových pracovních příležitostí."

Jaký je zájem o práci v RONALu?

"Reakce na rozšiřování pracovních míst v našem závodě je pro nás velmi příjemná. Dá se říci, že každý den se v personálním oddělení poptává až několik desítek uchazečů. Zatím však vedeme pouze jejich evidenci. Vlastní přijmutí do pracovního poměru připadá opravdu nejdříve až na květen. "V šuplíku" dnes máme 300 až 350 zájemců o práci, což nám umožní výběr kvalitních pracovníků, což je samozřejmě naším prvořadým cílem."

Bude nová hala, budou noví zaměstnanci, co bude dál?

"Práce nás čeká samozřejmě ještě mnoho. Nejprve musíme dokončit realizaci výstavby bezproblémového výrobního provozu, sociálního zázemí, jídelny a pak ještě celou řadu drobností, bezpodmínečně nutných k zajištění spokojenosti našich zaměstnanců. Ti se totiž v práci musí cítit dobře, a to když už pro nic jiného, tak proto, aby mohli řádně a odpovědně vykonávat svoje povolání.

No a pak nás čekají úpravy okolí závodu, komunikací, vnějších zelených ploch a osvětlení. Rekonstrukcí projde i vlastní vstup a vjezd do podniku, vybudováno bude nové parkoviště pro kamiony a autobusová zastávka."

V jakém tempu bude narůstat výroba kol do využití stoprocentní kapacity závodu?

"Ověřování výroby jednotlivých částí závodu chceme zahájit v průběhu června. Potom se budou do provozu postupně spouštět jednotlivé stroje slévárny a pak se naplno rozjede obrobna a lakovna. V průběhu měsíce srpna bychom se měli dostat asi na 35% úrovně nové technologické kapacity a do konce roku pak na 80 až 90 procent. V lednu roku 2000 by měla být výrobní kapacita RONALu využita na 100%. V té době budeme zaměstnávat okolo 480 pracovníků. Produkce by se pak měla pohybovat na hranici 6500 litých kol denně, což představuje navýšení přibližně o 130%."

Velmi opatrně "prosakují" informace o rozšiřování sortimentu výroby?

"To jsou informace zatím zcela nezveřejnitelné, ale v případě, že se vše podaří podle našeho záměru, připravíme dalších padesát pracovních míst. Jediné co mohu říci, že nový projekt nebude mít zcela nic společného s výrobou hliníkových kol."

Děkujeme za rozhovor

(mar)

MOUNT EVEREST: cíl letošní expedice Himalaya 8000

Jičín - Stejně jako před rokem i letos se do Nepálu na přelomu března a dubna vypraví vysokohorská expedice pod hlavičkou víceméně jičínské společnosti Himalaya 8000. Její účastníci se tentokrát pokusí zdolat nejvyšší horu světa - Mount Everest (8848m).

Jedním z těch, kteří v těchto dnech balí svou horolezeckou výstroj, je i Josef Kubíček. A jaké pocity má před odletem? "Výstup na Everest je samozřejmě velmi náročný. Osobně si však cením především loňské úspěšné expedice na Makalu, která je vedle K2 zřejmě nejobtížnější osmitisícovkou. Ne každému, kdo stanul na Everestu, se podařilo na tyto dva vrcholy vystoupit," poznamenal Kubíček. Právě vloni na Makalu (8481m) vytvořila jeho týmová kolegyně Soňa Vomáčková v doprovodu s Josefem Šimůnkem český ženský výškový rekord. V květnu bude mít příležitost svůj dosavadní nejlepší výkon překonat. Neboť i ona se v současnosti připravuje na expedici, kterou organizačně zajišťuje společnost Himalaya 8000, jejíž aktivity v posledních letech pomáhají udržet dobrou prestiž českého horolezectví, které se v mezinárodní konkurenci rozhodně neztrácí. Z hlediska četnosti vysokohorských expedic jsme podle Josefa Kubíčka dokonce hned za Španělskem, které je v této disciplíně v současnosti světovou velmocí. Letošní výpravy na Everest se zúčastní také Stanislav Berkovec, Josef Šimůnek a Luděk Ondřej. Poslední dva jmenovaní odlétají do centrální části Himálají jako předvoj už koncem března.

Zda se k této zkušené pětici horolezců připojí ještě někdo další, není v tuto chvíli zcela jisté. Nepálští úředníci si totiž za povolení vstupu na Everest účtují 70 tisíc dolarů, přičemž celkové náklady na letošní expedici přesáhnou pět miliónů korun. Josef Kubíček připouští, že shánění sponzorů, kteří by finančně podobné podniky podpořili, bývá leckdy mnohem náročnější než samotný výstup. Zvlášť v posledních letech, kdy se ekonomika našeho hospodářství potýká s recesí. Horolezectví o to víc doplácí na skutečnost, že nemá takovou publicitu jako jiná sportovní odvětví.

Snad s výjimkou Standy Berkovce, který, jak sám přiznal, v posledních týdnech opakovaně zdolává kopec nedaleko svého bydliště s netradiční cihlovou zátěží na zádech, se nikdo z ostatních na Everest nijak speciálně nepřipravuje. "Osmitisícovka se totiž neptá, co jsi dělal poslední rok. Důležité je, co jste dělali posledních deset let," říkají shodně horolezci, kteří minulý týden, tak jako každý rok před odjezdem do hor, navštívili jičínskou radnici.

(jn)

Z rozpočtu města na rok 1999

Jičín - Ve schváleném rozpočtu města na rok 1999 je samozřejmě i kolonka s titulkem "kultura", na jejímž konci figuruje částka dvanácti a půl milionů korun. Podívejme se tedy společně, do jakých odvětví kultury a kolik korun město v tomto roce uvolní:

Kulturní dům Jičín (1 550 000,- Kč), Městská knihovna Jičín (3 200 000 Kč), Biograf Český ráj (700 000,- Kč), Městské informační středisko (280 000,- Kč), turistický rozvoj a cestovní ruch (120 000,- Kč), Jičínský občasník (50 000,- Kč), Jičínská regionální televize (200 000,- Kč), příspěvek na Festival Jičín - město pohádky (100 000,- Kč), ostatní kulturní činnost (230 000,- Kč), odměny za ostatní kulturní činnost (70 000,- Kč), ošetření lipové aleje (150 000,- Kč), rekonstrukce pláště Valdštejnské brány (3 000 000,- Kč), údržba Libosadu (250 000,- Kč), udržovací práce na lodžii (2 600 000,- Kč).

(red)


Nové Noviny