Nové Noviny č. 9/995. března 1999strana 13

Společenská kronika

Blahopřání

Dne 28. února oslavila své 75. narozeniny paní Miloslava Havlová z Kostelce u Jičína. Vše nejlepší, pevné zdraví a pohodu ze srdce přeje rodina Hartmanova a Havlova.

Vzpomínka

Dne 1. března uplynuly 2 roky, kdy nás navždy opustila naše milá maminka, babička a prababička paní Ludmila Matějková z Jičína. S láskou vzpomínají dcera Lída, Jana a syn Jiří.

Rozloučení od 22. do 27. února

Eva Hadincová (* 1920, Lázně Bělohrad)
Zdenka Neumanová (* 1926, Kamenice)
Alena Vaverková (* 1944, Bartoušov)
Ing. František Žižka (* 1913, Jičín)
Jana Racková (* 1946, Rovensko pod Tr.)
Julie Kykalová (* 1907, Nemyčeves)
Anna Baumheierová (* 1902, Jičín)
Josef Podobský (* 1913, Jičín)
Anastázie Antošová (* 1903, Ostroměř)
Milena Čerychová (* 1918, Bašnice)
František Krásl (* 1911, Heřm. Městec, Jičín)
MUDr. Jaromír Gillár (* 1922, Dolní Bousov)
Marie Tůmová (* 1914, Kopidlno)
Zdeňka Macháčková (* 1923, Hradec Králové)
František Jirčák (* 1925, Dobšice-Dehetník)
Růžena Janďourková (* 1912, Hrdoňovice)
Zdeňka Brodská (* 1913, Keteň)


Okresní hospodářská komora informuje:

Podnikatelé, používejte správné názvosloví!

Jičín - Okresní hospodářská komora v Jičíně obdržela oznámení České společnosti pro propagaci a public relations - MOSPRA, které je reakcí na stále častěji se opakující dotazy, jaký název pro Českou republiku by měli podnikatelé používat v mezinárodní obchodní a hospodářské praxi.

Po prostudování podkladových materiálů včetně podkladů České geografické společnosti dospěla k závěru, s nímž se ztotožňuje i Hospodářská komora ČR a se kterým by měli být seznámeni všichni podnikatelé.

V hospodářské praxi je účelné používat označení ČESKO, v angličtině CZECHIA, v němčině TSCHECHIEN, ve francouzštině TCHÉQUIE, ve španělštině CHEQUIA a v ruštině ČECHIJA.

Uvedené označení v češtině odpovídá podle vyjádření renomovaných filologů zásadám tvorby slov a je tudíž obsaženo i v akademickém Slovníku spisovné češtiny z roku 1994. Vhodnost používání slova ČESKO je podložena dalšími skutečnostmi, například doporučením Ministerstva zahraničních věcí ČR z 24. února 1993 zastupitelským úřadům nebo uvedením v Geografických názvoslovných seznamech OSN. Pokud se týká uvádění slova ČESKO - MADE IN CZECHIA, jako označení země původu (výrobky, obaly), je rovněž použitelné, doporučuje se však projednat je s partnery předem. Česká geografická společnost zpracovala i překlady do dalších jazyků, které lze u této společnosti objednat i s příslušnou mapkou.

PhDr. Čestmír Jung


Lékárenská pohotovost od 5.3. do 12.3.

Pohotovostní služba:
Po-Pá : 17.00 - 21.00 hod.
Sobota : 12.00 - 17.00 hod.
Neděle : 9.00 - 17.00 hod.
Svátek : 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:
T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

5. březen 1999N
So6. březen 1999N
Ne7. březen 1999N
Po8. březen 1999H
Út9. březen 1999T
St10. březen 1999A
Čt11. březen 1999H
12. březen 1999N


Kurzy plavání

Jičín - Počínaje zítřkem 6. března 1999 budou v malém bazéně jičínského sportovního areálu v lipách zahájeny populární kurzy plavání pro děti neplavce ve věku od 7 do 8 let.

Kurz je rozdělen do dvanácti výcvikových hodin vedených zkušenými instruktory plavání. Celý výcvik, po jehož absolvování by dítě mělo teoreticky zcela samostatně plavat, přijde na pouhých 450 korun.

Podrobné informace můžete získat přímo v recepci bazénu nebo na telefonu 0433/21 860.

(red)


Do bazénu i o víkendu

Jičín - Dnes, v pátek 5. března 1999, jsou malý bazén sportovního areálu, ve kterém může plavat i dospělá veřejnost, vířivky a parní lázeň otevřeny od 8.00 do 20.00 hodin.

V sobotu 6. března 1999 je pak otevřeno od 8.00 do 12.00 hodin a od 14.00 do 20.00 hodin.

V neděli 7. března 1999 se můžete přijít smočit od 14.00 do 19.00 hodin.

Sauny a masérnu paní Tlusté můžete navštívit dnes - v pátek a zítra, v sobotu 6. března 1999 od 15.00 do 21.00 hodin.

(red)


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Zapečené karé

5 vepřových žebírek, 5 porcí sýrové omáčky "Mornay", 150 g anglické slaniny, 200 g cibule, olej, sůl, petrželka (pažitka).

Vepřová žebírka po okrajích několikrát nasekneme, zlehýnka naklepeme, osolíme, opepříme, zprudka je po obou stranách opečeme, a potom je s láskou a polehounku přendáme do zapékací misky. Do výpeku po nich zbylém přidáme na proužky nakrájenou anglickou slaninu a cibuli, osolíme, opepříme a pod pokličkou podusíme. Vzniklou směsí pokryjeme připravená žebírka, bohatě je posypeme jemně sekanou petrželkou a přelejeme omáčkou "Mornay". Zapékací mísku vložíme do rozpálené trouby a jak již z názvu této dobrůtky vyplývá, vše dozlatova zapečeme. K hotovému pokrmu podáváme různě upravené brambory a pikantní zeleninové saláty.

Zapékací omáčka "Mornay"

75 g másla, 75 g hladké mouky, 1 a 1/2 dl smetany (mléka), 1 nebo 2 žloutky, 75 až 100 g tvrdého sýra (aidam, ementál), sůl, muškátový květ.

V kastrůlku na másle připravíme světlou jíšku, do které přidáme muškátový květ, sůl a zalijeme studenou smetanou. Za stálého míchání uvaříme nahusto a necháme částečně zchladnout. Přidáme žloutky, strouhaný sýr a vše dobře promícháme. Takto připravenou sýrovou omáčku používáme na zapékání vajec, masa, ryb a zeleniny.

Dobrou chuť


Soudnička - "V parku..."

Vlastně to všechno měla být jenom a pouze legrace. Alespoň tak se snažili charakterizovat svoji trestnou činnost oba mladiství XY a MN. Toho odpoledne se jako obvykle sešli v parku a jako obvykle se také nudili až k uzoufání. Ony dvě přítomné slečny, rovněž mladistvé, je svými půvaby nedokázaly rozptýlit. Nudou a únavou z nicnedělání se všem oči přímo zavíraly. Velmi však pookřáli, když se na místě objevil budoucí poškozený čtrnáctiletý chlapec.

Konečně se dostavil nějaký objekt zábavy. Jejich nadšení bylo o to větší, když poškozený uvedl, že odjíždí na "Den šílenců" a že se potřebuje trochu rozšoupnout. Jeden z pachatelů měl u sebe náhodou "placatku" ohnivé vody, kterou poškozený s velkou rutinou do sebe téměř naráz vyklopil. Netrvalo dlouho a následky se dostavily. Poškozený se začal motat a nemohl stát ani na nohou.

Oba mladiství pachatelé toho využili a proti vůli poškozeného mu vzali částku 200 korun. Jenomže pak dostali "lufta". To když poškozený v důsledku opilosti nemohl ani chodit a bezvládně zůstal ležet na zemi. Pachatelé museli přivolat pomoc. Poškozený byl převezen k lékařskému ošetření, protože mu hrozila vážná újma na zdraví. Ale ani toto jednomu z mladistvých pachatelů nestačilo, protože za nějakou dobu poškozenému začal vyhrožovat fyzickou likvidací, pokud jeho rodina nestáhne trestní oznámení, které na policii učinila.

Okresní soud oba pachatele uznal vinnými trestnými činy krádeže dle § 277/1d tr.z. a jednoho z nich i trestným činem podávání alkoholických nápojů mládeži dle § 218 tr.z. a trestným činem vydírání dle § 235/2e tr.z..

Mladistvý XY byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku, jehož výkon mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 18 měsíců. U nezletilého MN bylo upuštěno od trestného stíhání, když soud zvážil jeho věk i skutečnost, že nebyl doposud trestán. Vidíte, jak takové nevinné posedávání v parku může nakonec dopadnout?.

(RYŠI)


Ochrana ptáků I.

Jičín - Vždy, když navštívím starý venkovský dům s rozlehlou zahradou, uvědomím si výjimečnou druhovou pestrost místních ptačích obyvatel.

Dutiny ve starých ovocných stromech, husté neprořezané křoví, škvíry ve zdi stodoly, otevřené prostory nad chlévem - zde všude nacházejí ptáci možnost zahnízdit. Moderní zahrada a nový dům tyto možnosti ptákům nedávají, a proto bychom jim je měli připravit uměle.

Uvědomme si, že naše snaha bude odměněna nejen oživením naší zahrádky, ale především přirozeným bojem se škodlivým hmyzem. Nejznámějším způsobem pomoci je rozmísťování ptačích budek, ve kterých zahnízdí takzvaní dutinoví ptáci. Ptačí budky můžeme rozdělit na dva základní typy: polobudky a klasické budky.

Polobudky nebo-li rehkovníky (obr. 1) umísťujeme na zdi domů. Zde jsou obsazovány rehky, lejsky, červenkami a v blízkosti vod i konipasy. Klasickou čtverhrannou budku (obr. 2) s kulatým otvorem pak podle velikosti a umístění obsazuje sýkora, brhlík, špaček, kavka nebo i holub doupňák.

Budky je nejlépe vyvěšovat na podzim. Do jara splynou s okolím a nátěry vyčichnou. Ale ani nyní v únoru není ještě pozdě, budka ovšem poslouží spíše pozdě se vracejícím tažným druhům ptáků. Může se stát, že vaši ptačí budku osídlí plch, netopýr nebo sršni. I toto jsou ohrožení živočichové, a proto je nevyháníme.

V Jičíně bude nutné v nejbližší době rozmístit větší množství budek. Prořezání lipové aleje, rekultivace Libosadu, budoucí změny v zámeckém parku a nutná likvidace trouchnivějících vrb podél toku Cidliny - to všechno má a bude mít za následek pokles hnízdních příležitostí pro dutinové ptáky. Je tedy na nás pracovnících přírodovědného oddělení muzea, abychom tuto akci uvedli do pohybu.

Mgr. Petra Zíková OMaG Jičín


Nové Noviny