Nové Noviny č. 8/9926. února 1999strana 11

Společenská kronika

Blahopřání

Dne 28. února oslaví své 51. narozeniny naše milovaná maminka paní Alena Záveská z Jičína. Vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a lásky do dalších let přeje syn Libor s manželkou.

Rozloučení od 15. do 20. února

Jaroslav Vach (* 1925 z Dolního Bousova)
Milada Krejčová (* 1909 z Chlumu u Hořic)
Václav Malina (* 1930 z Tereziných Darů)
Jaroslav Čipera (* 1909 z Holovous)
Růžena Landovská (* 1910 z Rovně)
Blažena Habrová (* 1926 z Hrubé Skály)
Milada Víchová (* 1929 z Jičíněvse)
Rostislav Volf (* 1916 z Butovse)
Božena Tankóová (* 1944 ze Sylvárova Újezda)
Naděžda Zemanová (* 1946 z Jičína)
Marie Florová (* 1908 z Jičína)
Emilie Valentová (* 1913 z Kopidlna)
František Bradský (* 1908 z Horního Lochova)
František Šouta (* 1915 z Podkosti)
Marie Červená (* 1925 z Osenic)
Miluše Stuchlíková (* 1927 z Lázní Bělohradu)
František Bartoníček (* 1913 z Kněžnic)
Bohumil Soukal (* 1920 z Brodku)
Marie Vávrová (* 1920 z Jičína)


Je tu CD Bazar !

Jičín - Nevíte kam s "cédéčkem", které již neposloucháte a máte pocit, že vám zabírá místo ve skříňce? KaB Music má pro Vás řešení. První březnové pondělí totiž otevírá CD Bazar ve Fortně, kde můžete svá "přebytečná" cédéčka nabídnout k odprodeji. Možná uvítáte i možnost nákupu a za velmi příznivou cenu si odnesete svůj vysněný titul. V "Kábéčku" můžete prodat i nakoupit.

(max-PI)


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Gaskoňské řezy

10 řezů ze svíčkové, 100 g tvrdého sýra, 100 g kečupu, 100 g sterilovaných žampionů, 50 g oleje, 1 dcl červeného vína, 25 g kaparů, 50 g sterilovaných cibulek, sůl, pepř, hladká mouka, dvě vejce, strouhanka, olej na smažení.

Řezy ze svíčkové osolíme, opepříme, obalíme v mouce, vejcích a strouhance smíchané s jemně strouhaným sýrem. Vložíme do rozpáleného oleje a s láskou je dozlatova usmažíme. Jednotlivé porce masa doplníme omáčkou připravenou z oleje, kečupu, červeného vína, hlaviček žampionů, kaparů a malých sterilovaných cibulek. Podle vaší fantazie pak podáváme s různě upravenými bramborami.

Dobrou chuť


Služby daňového poradce

Konec března není jenom začátkem jara, ale pro mnoho z nás i dobou, kdy zažíváme největší stres v roce. Stres z toho, že do konce března musíme odevzdat daňové přiznání. Někdo se ničí vyplňováním kolonek a kravínků, někdo tuto starost přenechává daňovému poradci. Výhody i nevýhody druhé možnosti pro Nové Noviny stručně shrnula ing. Jana Kavková.

Pokud zpracování daňového přiznání přenecháte daňovému poradci, přináší vám to následující výhody:

Daňový poradce odpovídá za zpracování daňového přiznání. Zpracovává-li daňové přiznání daňový poradce a jsou-li dodrženy stanovené podmínky, prodlužuje se lhůta pro podání daňového přiznání do 30. června. Současně s prodloužením lhůty pro podání přiznání se automaticky prodlužuje lhůta pro zaplacení daně, posouvá období penalizace, oddaluje platba záloh z nově zjištěné daňové povinnosti, prodlužuje lhůta pro podání přehledu o příjmech pro účely sociálního a zdravotního pojištění.

Lhůty pro podání daňového přiznání v případě jeho zpracování daňovým poradcem se prodlužují do 30.6. jen tehdy, jsou-li současně splněny následující podmínky: daňový poradce přiznání zpracovává a také předkládá. Plná moc daňového poradce k zastupování je předána správci daně nejpozději do 31. března.

Se lhůtou pro podání daňového přiznání je ze zákona spojena i lhůta pro doplacení vypočtené daně. Znamená to, že ve lhůtě pro podání přiznání, tj. nejpozději poslední den stanovené lhůty, je nutno uhradit doplatek daně zjištěný jako rozdíl mezi daňovou povinností ze všech zdanitelných příjmů za uplynulý rok a zálohami na daň zaplacenými poplatníkem přímo správci daně a zálohami na daň, které srazil poplatníkovi jiný subjekt.

Je-li tedy termín pro podání daňového přiznání posunut z 31. března na 30. června, odkládají se o stejnou dobu i splatnosti vypočtené daně, což znamená na dobu 91 dní úsporu celé částky doplatku daně.

Tento odložený termín splatnosti daně následně ovlivňuje i počátek běhu penalizačního období. Penalizační období začíná běžet ...ode dne původního dne splatnosti ..., tj. ode dne, kdy měla být daň zaplacena až do dne platby včetně.

Znamená to, že případná chyba při nesprávném výpočtu daně za uplynulý rok nebo při pozdní platbě daně bude v případě prodloužené lhůty penalizována nikoli od 1. dubna, ale až od 1. července běžného roku. Z uvedeného vyplývá, že při podání přiznání daňovým poradcem v případě zjištění nesprávnosti při výpočtu daně dosáhnete úspory 91 penalizačních dnů, což představuje v případě: podání dodatečného přiznání 4,55 %, pozdní platbě 9,1 % a doměření daně finančním úřadem 18,2 % z hodnoty rozdílu na dani.

Nevýhodou pak je zejména případ, kdy se poplatník ve zpracovaném daňovém přiznání dostává do daňové ztráty, zatímco v předcházejícím roce docílil vysoké daňové povinnosti, nebo se mu významnějším způsobem snižuje daňová povinnost. V případě daňové ztráty není vhodné využívat prodloužené lhůty pro podání daňového přiznání z následujících důvodů: prodlužuje se termín vzniku přeplatku na dani z titulu záloh zaplacených v příslušném roce a až do lhůty pro podání daňového přiznání v prodloužené lhůtě, tj. do 30. června je nutno platit zálohy na daň z předchozí známé daňové povinnosti.

Přeplatek na dani z titulu zaplacených záloh na daň vzniká až v prodlouženém termínu podání daňového přiznání vzhledem k tomu, že spolu se lhůtou daňového přiznání se posouvá i lhůta splatnosti daně, tj. i den určující datum vzniku přeplatku na zálohách. Jediná možnost, jak se vyhnout zbytečně vysokým platbám záloh na daň, je požádat finanční úřad ještě před splatností příslušných záloh o vydání rozhodnutí, kterým by stanovil zálohy jinak, respektivě na základě kterého by byla zrušena povinnost placení záloh.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 533)


Soudnička - "Práce neschopný..."

Pan XY byl v pracovní neschopnosti. Ruku měl v sádře a doma se nudil. Místo toho, aby jak se říká, seděl doma "na zadku", tak věčná žízeň a naléhavé vemlouvání kamaráda způsobilo, že do hospody musel, i kdyby na chleba nebylo.

Protože v důsledku pracovní neschopnosti měl již delší "půst", co se týkalo pití alkoholu, tak se toho večera pořádně rozmáchl. A to nejen pokud se jedná o množství vypitého alkoholu. Rozmachoval se kolem sebe rukou v sádře s takovou vehemencí, že postupně napadl čtyři účastníky vypíjendy. Ti všichni utrpěli drobná poranění bez pracovní neschopnosti. Měsíc na to šel pan XY navštívit svůj oblíbený podnik znova a vše se opakovalo stejně jako poprvé. Tentokrát si pro svoji agresivitu a podnapilost vyhlédl ženu romského původu. Nadával jí pro její původ, vyhrožoval likvidací a dokonce ji i fyzicky napadl.

U soudu samozřejmě vše popřel. Proč by také ne. Nebyl před soudem poprvé. Věděl, že co se zatluče, to se nepočítá. Zřejmě musel ovlivňovat i svědky, protože jeden, který na policii uvedl, že slyšel, jak pan XY romské ženě vyhrožoval, tak u soudu řekl, že nic takového neslyšel. Ostatně nepřipomíná vám tohle jednu epizodu z právě uváděného televizního seriálu?

Pokud jde o to, že pan XY napadl čtyři mladíky, muselo být jeho trestní stíhání zastaveno z důvodu amnestie. Pokud jde o druhý skutek, byl odsouzen pro trestný čin výtržnictví dle § 202/1 tr.z., trestný čin násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci dle § 197a tr.z. a konečně pro trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení dle § 198/1a tr.z., k trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku. Výkon trestu mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 3 roků a zároveň jako podmínka pro osvědčení mu byl uložen zákaz požívání alkoholu během zkušební doby.

(RYŠI)


Chtěli bychom mít miminko, ale...

V minulých článcích jsem psal o možnostech, které partneři mají, pokud chtějí zabránit nechtěnému těhotenství. I když zahájení pohlavního života nebývá spojováno ihned s potřebou zplodit potomka, v každém z nás kdysi doutnala jiskřička pochybností. Budu schopen se svojí partnerkou (partnerem) počít dítě, až přijde ten vhodný čas?

Nutnost zachování rodu máme však v sobě každý zakódovánu. Někdo více, někdo méně. Žádné lékařské vyšetření vám tyto pochybnosti nevyvrátí stoprocentně. Až praxe ukáže, jaká je pravda. Ve většině případů se ukáží tyto obavy jako liché. O tom svědčí přibývající počty těhotných v gynekologických ambulancích. Před dvěma léty zachmuřené tváře porodníků se začínají rozjasňovat.

Někdy se však nedaří. Přijde čas, kdy mladá žena vysadí antikoncepční tabletky a čeká. Měsíc, dva, půl roku a pořád nic. Menstruace, která byla dříve vítána s úlevou, se stává strašákem a každé další krvácení bývá spojeno s oplakáváním vajíčka, které opět přišlo nazmar.

Z gynekologického hlediska mluvíme o neplodném páru až v případě, kdy žena neotěhotní během 12 cyklů při pravidelné pohlavní aktivitě (tj. zhruba za jeden rok). Předem je třeba říci, že zplození potomka je vždy záležitostí párovou. Ve většině případů se proto na případném neúspěchu podílí různou měrou oba partneři.

Současná medicína má dostatek možností, jak těmto neplodným párům pomoci. S problémem neplodnosti se na svého lékaře obrací většinou žena. Zřejmě proto, že v ženách je mateřský pud daleko silněji zakotven. Proto také mají daleko větší pocit viny za neúspěšné pokusy o otěhotnění. Lékař ženu vyšetří a doporučí další léčebný postup. Někdy stačí jenom stanovit přesně den ovulace. Tím rozumíme den, kdy se vajíčko uvolňuje z vaječníku. U žen s pravidelným osmadvacetidenním menstruačním cyklem to bývá okolo 14. dne. V tomto datu však mohou být u žen velké rozdíly. Je třeba si uvědomit, že neoplozené vajíčko přežívá ve vnitřním pohlavním ústrojí ženy pouze 24 hodin. Jen během této doby je žena schopna oplodnění.

Datum ovulace lze stanovit řadou metod a také s rozdílnou přesností. Každý ženský lékař bude na své pacientce vyžadovat vedení menstruačního kalendáře a ve většině případů i měření bazálních teplot. Je to metoda stará, dostupná a v dnešní době stále používaná. Nevýhodou je nižší přesnost. Vyžaduje také na ženě určitou sebekázeň. Daleko přesnějším postupem je stanovení vzestupu hladiny luteinizačního hormonu (krátce a nečesky se označuje jako Peak LH). Tento hormon se stanovuje v moči pomocí speciálních papírků. Trochu se to podobá těhotenskému testu, který již řada žen zná. Tímto způsobem lze datum ovulace určit s přesností na 12 hodin. Nevýhodou je vysoká cena vyšetřovacího setu - několik set korun (není hrazen z prostředků ZP). V mnoha případech stanovení nejvhodnějšího data pro otěhotnění stačí, aby se manželé dočkali svého potomka. Když se přesto otěhotnění nezdaří, je třeba ve spolupráci s lékařem absolvovat další vyšetření a léčbu. Většinou bývá na řadě muž. Jak praxe ukazuje, právě mužský faktor se na příčinách neplodnosti podílí stále více. Co všechno to pro muže znamená a jaké jsou případné možnosti léčby mužské neplodnosti, si povíme zase příště

MUDr. Miloslav Skřivánek, gynekolog-sexuolog, GYN-TRIO Jičín, tel. 0433/24511


Nové Noviny