Nové Noviny č. 8/9926. února 1999strana 4

Požadavek opomnělo ministerstvo včas uplatnit

Hořice - Naděje, že hořická nemocnice letos získá slíbené peníze na dovybavení v souvislosti s přechodem na ošetřovatelskou péči, se její ředitel ing. Ladislav Dytrych nevzdal ani poté, když zjistil, že jeho žádost nejspíš skončila na dně šuplíku některého z ministerských úředníků.

Nijak se netají svým zklamáním z přístupu ministerstva zdravotnictví, které, ač finanční příspěvek Hořicům na letošní rok nejprve přislíbilo, nakonec požadavek do státního rozpočtu nezařadilo. A to i přesto, že ing. Dytrych za poslední měsíce strávil desítky hodin na cestách mezi Hořicemi a Prahou, kde opakovaně navštěvoval Odbor zdravotní péče ministerstva zdravotnictví s podrobně vypracovanou studií na modernizaci a dovybavení více než sto let staré nemocnice.

"Ministerstvo přislíbilo dotace všem nemocnicím, které úspěšně prošly reprofilizací, do státního rozpočtu na rok 1999 však tento požadavek opomnělo včas uplatnit. Přitom každý ze tří ředitelů Odboru zdravotní péče, kteří se v této funkci za uplynulý půlrok vystřídali, shledali naši žádost jako opodstatněnou s tím, že ji podpoří," vysvětluje Dytrych, který i nadále hledá cesty, jak by bylo možné finanční prostředky získat. Kromě více než dvoumiliónové dotace na nejzákladnější dovybavení ošetřovatelské péče se 110 lůžky je potřeba provést také rekonstrukci zastaralých sociálních zařízení, které jsou z pohledu dnešních potřeb neodpovídající. V tristním stavu je také většina rozvodů v areálu celého zařízení. "Tuto situaci je potřeba urychleně řešit, protože pokud by došlo k nějaké vážné havárii, museli bychom okamžitě někam převést na osmdesát pacientů, ale nemocnice v Jičíně a nejbližším okolí jsou plné," varuje ředitel. Město, jakožto zřizovatel nemocnice, je podle něj připraveno se na těchto investicích spolupodílet.

"K finančním ztrátám při poskytování zdravotní péče nedochází, dotace ze strany města jsou použity výhradně na opravy budov a na dofinancování některých nepřetržitých provozů. I přes jejich ztrátovost se je hořické zastupitelstvo rozhodlo na podnět občanů zachovat, patří mezi ně například chirurgická ambulance, oddělení klinické biochemie a hematologie a rentgen," uvedl dále v rozhovoru pro NN ředitel Dytrych, který do funkce nastoupil vloni v červnu. Tedy v době, kdy firma NaSa CZ ukončila své dvouleté působení v nemocnici, kterou v roce 1996 převzala do své správy.

Hořická nemocnice se 130 zaměstnanci má nyní 110 lůžek následné péče, z toho je v současné době 30 lůžek garantováno pro okres Hradec Králové, způsob jejich úhrady však ještě není definitivně dořešen. Obložnost se pohybuje kolem 98 procent. Denní náklady na jedno lůžko hrazené zdravotními pojišťovnami činí 495 korun, z toho náklady na léky jsou pouze ve výši 20 Kč. "Vzhledem k tomu, že zatím není termín následné péče v našem zdravotnictví legislativně upraven, je hořická nemocnice brána jako Léčebna dlouhodobě nemocných," objasnil Dytrych současný statut tohoto zdravotnického zařízení, jehož začátky jsou spjaty se jménem MUDr. Eugena Levita.

(jn)


Tělovýchova a sport v Jičíně

Jičín - Takto by se mohla jmenovat publikace, která by měla vzniknout z podnětu profesora Emanuela Bosáka, pod patronací Spolku občanů a přátel města Jičína.

Počáteční konference všech sportovních oddílů a klubů se uskutečnila 5. listopadu 1998. Následně byla zpracována písemná osnova, která byla schválena dne 29. ledna 1999 při první ustavující schůzi redakční rady, která byla vybrána ze zúčastněných sportovních zástupců, a to ve složení: Josef Kozák, Václav Fejfar, Vladimír Carda, Jiřina Holá, Václav Nidrle, Pavel Řehák, Emanuel Bosák a Petr Krupka. Předsedou redakční rady byl zvolen pro svoji všesportovní znalost a své schopnosti strhnout k práci ostatní "baskeťák" Josef Kozák.

Nyní budou oslovující dopisy s doporučenou osnovou textu doručeny všem sportovním oddílům, které se zúčastnily prvotní konference, a bude na nich, aby se věnovaly zpracování písemného materiálu a přípravě fotodokumentace.

Zhodnocení prvé fáze této práce by mělo být uskutečněno na druhé konferenci dne 5. listopadu 1999 tak, aby výhledově mohla být "prvotina - maketa" publikace zveřejněna symbolicky v roce 2000.

Pokud tyto řádky osloví některý dosud nekontaktovaný sportovní subjekt, který má zájem o své činnosti informovat v připravované publikaci, nechť se obrátí na kontaktní místo - OV ČSTV Jičín, případně osobně na Václava Nidrle, tajemníka OV ČSTV.

(PKa)


Zápisy prvňáčků u konce

Jičín - Tak jako ve všech městech i v Jičíně proběhly zápisy do prvních tříd základních škol. O tom, kam měly děti jít k zápisu, rozhodla městská vyhláška. Škola v ulici 17. listopadu (1. ZŠ) si pro příští školní rok 1999-2000 zapsala 56 jičínských a 18 žáčků z okolních vesnic.

Základní škola v Železnické ulici (4. ZŠ) zapsala 64 dětí a z toho deset mimojičínských. Na Husově ulici (2. ZŠ) přijali 52 dětí a novoměstská škola (3. ZŠ) jich má 41.

Tyto počty nejsou ještě konečné, protože u některých dětí je žádáno o odklad školní docházky a některé, a to je mnohem horší, se nedostavily k zápisu. Je s podivem, že si rodiče neuvědomují svoji zákonnou povinnost dítě nechat do školy zapsat. Mají ještě šanci toto opomenutí napravit.

Radovan Sál


Lékárenská pohotovost od 19.2. do 26.2.1999

Pohotovostní služba:
Po-Pá : 17.00 - 21.00 hod.
Sobota : 12.00 - 17.00 hod.
Neděle : 9.00 - 17.00 hod.
Svátek : 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:
T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

26. únor 1999N
So27. únor 1999H
Ne28. únor 1999H
Po1. březen 1999H
Út2. březen 1999T
St3. březen 1999A
Čt4. březen 1999H
5. březen 1999N


Okresní hospodářská komora informuje:

51. řemeslnický veletrh

Od 18. do 24. března 1999 proběhne v Mnichově (SRN) na novém výstavišti již 51. ročník mezinárodního řemeslnického veletrhu. Tato akce je ojedinělá svého druhu ve světě a každoročně si ji prohlédne téměř 250 000 návštěvníků. Na ploše 120 000 m2 bude svoji nabídku řemeslnické techniky, strojů i hotových výrobků prezentovat 1 800 vystavovatelů z 50 zemí. Na veletrhu se bude oficiálně prezentovat s podporou Protrade také 15 českých firem.

Veletrh je oborově členěn do dvou základních skupin:

I. Technická řemesla - stroje, nástroje na zpracování dřeva a umělých hmot, pro opracování a zpracování kovu, řemesla pro stavbu a výstavbu, stroje, zařízení a vybavení pro pekařská, cukrářská a masná řemesla, autoopravárenská technika, dodávkové automobily, elektrické ruční nářadí, zařízení dílen, malá mechanika, zařízení provozů a skladovací technika, informační a komunikační technika, potřeby do kanceláří.

II. Spotřební řemesla - umělecká řemesla, nábytek (vyřezávaný ze dřeva - rozsáhlá nabídka rakouských výrobců), kuchyňská vybavení, zařízení bytu, šperky, hračky, hudební nástroje, terasy, zahradní nábytek, bytové a zahradní kování a mnohé další.

Jednodenní vstupenka stojí 270 korun, studentská 160 korun. Na veletrh jsou pořádány z Prahy, Brna a Plzně třídenní zájezdy v ceně 3 520 korun.

PhDr. Čestmír Jung, konzultant OHK


Svijany se prosazují i v okolí

Svijany - Výstav v soukromém Pivovaru Svijany očekávají letos na hranici 70 tisíc hektolitrů, přičemž nejoblíbenějším produktem zůstává déle zrající třináctka "Kníže".

"Doprava na větší vzdálenost je drahá, optimální je zásobování v okruhu do šedesáti kilometrů, proto se snažíme prosadit hlavně na Liberecku, Jablonecku a v letošním roce bychom rádi pronikli i na Mladoboleslavsko a Jičínsko," prozradil NN František Horák, ředitel regionálního pivovaru. Ještě do května loňského roku ho vlastnily Pražské pivovary, které však v rámci svého útlumového programu umožnily stávajícímu vedení ve Svijanech zdejší provozovnu odkoupit. František Horák věří, že šanci uspět na trhu se zlatavým mokem mají nejen velké pivovary, ale také ty malé. "Střední podniky, které jsou energeticky stavěné na nějakých 300 tisíc hektolitrů piva ročně, ale v důsledku zhoršeného odbytu jejich výstav v poslední době poklesl třeba na jednu třetinu, to musí být citelná ekonomická rána," připouští ředitel a spolumajitel svijanského pivovaru.

(jn)


HOTEL START: každý dobrý skutek je v Jičíně potrestán

Jičín - Takovéto reakce vyvolávají novinové články ohledně společnosti Dakura, provozující hotel Start v Jičíně. Nejen takovéto, neboť každý soudný čtenář se musí zamyslet, zda je vůbec zájem veřejnosti o provoz tohoto hotelu a nebo jenom o úmyslné očernění provozovatele.

Zamyslel se snad někdo nad tím, že není asi náhoda nebo jenom neschopnost provozovatelů, že již čtvrtý provozovatel není schopen požadované nájemné hradit? Je snad "černá díra", jak autor článků opakovaně používá to, že jsme nainvestovali prostředky do nepoužitelného objektu a tento objekt tím zhodnotili?

Po přečtení takovýchto řádků sepsaných "objektivním a odborně informovaným" pisatelem mi nezbývá, než občany Jičína seznámit s následujícími skutečnostmi a současně je krátce informovat o skutečném působení společnosti Dakura v Jičíně.

Společnost Dakura se v roce 1997 přihlásila do výběrového řízení na zajištění provozu hotelu Start v Jičíně, které, jak dnes už musíme napsat, bohužel, vyhrála. Chybou však bylo to, že jsme si před zpracováním našeho podnikatelského záměru objekt důkladně neprohlédli, což vlastně prakticky nebylo možné, neboť v té době měl hotel odpojenou elektrickou energii pro její neplacení. Druhou naší chybou bylo i to, že podobně jako část Jičíňáků, i já si pamatuji dobré časy hotelu a sportovního areálu, i když z doby, kdy tento hotel a areál byly dotovány z prostředků společnosti. Bohužel, tuto skutečnost jsem, zřejmě i z jakési nostalgie, přehlédl včetně toho, že zařízení objektu je za 20 let bez údržby a oprav zchátralé. Tyto chyby jsme zjistili okamžitě, když jsme objekt přebrali a na vlastní oči se přesvědčili, že je pro okamžité zahájení provozu nepoužitelný a zdevastovaný.

Přesto jsme stále doufali, že se nám podaří provoz rozjet a ekonomicky ustát. Bohužel, spoléhali jsme i na serióznost a uvážené jednání ze strany představitelů města, kteří přislíbili pomoc a spolupráci se sportovní částí areálu. Poznání po roce provozu je však podstatně jiné. Tato nepříjemná skutečnost stála společnost Dakura 2 miliony korun.

Když nyní rekapitulujeme tento rok provozu, tak musíme konstatovat několik poznatků:

1. Skutečný zájem o zajištění provozu hotelu ve městě měla společnost Dakura a z města, až na některé výjimky, pouze starosta, místostarosta a vedoucí úřadu.

2. Provoz hotelu není možné zajišťovat zároveň s probíhající stavbou tím spíše, když probíhající práce na stavbě nebyly koordinovány s potřebou provozu hotelu.

3. Ve městě Jičíně v oblasti sportu zatím není vytvořeno obchodní prostředí. Sportovní areál, který by měl vydělávat prostředky pro místní sportovce, zatím slouží pouze pro tyto sportovce.

4. Provoz objektu, který je vybaven technologií ze sedmdesátých let, je nepřiměřeně drahý.

5. Ztráty, které společnosti vznikly z titulu zrušení pobytů z důvodu probíhající stavby a tím nepříjemného prostředí pro hosty, není ochoten nikdo uhradit.

Na základě těchto základních zjištění společnost Dakura vypověděla nájemní smlouvu. Po jednání s představiteli města, vzájemném informování o situaci, zejména po zvážení informace o provozních opatřeních sportovní části areálu vedených snahou zajistit obchodní prostředí v oblasti využívání těchto zařízení, v neposlední řadě i pochopení naší situace jsme vzhledem k dosud otevřeným a korektním jednáním předložili návrh, za jakých podmínek by byla schopna společnost Dakura nadále provozovat hotel Start.

Tyto podmínky jsou následující:

1. Aby společnost Dakura měla možnost dát do podnájmu některé části objektu.

2. Aby do roku 2000 bylo prominuto nebo stanoveno symbolické nájemné.

Společnost Dakura se domnívá, že ze strany města by to byly celkem splnitelné podmínky, neboť skutečností je, že do současné doby je společnost Dakura spíše jako sponzor provozu hotelu Start a ne jako společnost, která svou činností vytvořila jakýkoli zisk.

Tato naše tvrzení dokládá pár následujících skutečností:

a) městu Jičín společnost Dakura zhodnotila objekt, který byl v nepoužitelném stavu tak, že je v provozu a odpovídá standardním podmínkám provozu hotelu. Jen na opravách a zprovoznění zařízení vložila společnost 1 260 000 korun.

b) městu Jičín společnost Dakura odevzdává rekreační poplatky a další poplatky dle platných vyhlášek. Do státní pokladny jen za rok 1998 odevzdala společnost 750 000 korun na dani z přidané hodnoty.

c) vzhledem k odběru tepla od technických služeb i tímto způsobem nepřímo podporujeme město.

d) pro občany a návštěvníky města poskytuje společnost služby.

e) do zviditelnění a propagace hotelu a tím i města a okolí vložila společnost 350 000 korun, které vlastně ukončením činnosti ztrácí.

Přestože na naše podmínky město Jičín nepřistoupilo, vyšli jsme mu vstříc tím, že jsme ochotni předat objekt před uplynutím výpovědní lhůty, vlastně před sezónou. I z těchto důvodů se musí každý, kdo má opravdu zájem na provozu tohoto hotelu, podivit nad informacemi o "černých dírách" pražských provozovatelů. "Černá díra" by pro město opravdu vznikla, kdybychom hotel opustili zdevastovaný tak, jako jsme ho přebírali. Společnost Dakura nabízí občanům města, vlastně daňovým poplatníkům, zveřejnění hospodářských výsledků hotelu, způsoby hospodaření a produktivitu práce zaměstnanců hotelu, aby je měla možnost porovnat s jinými organizacemi nebo středisky. Například s nově otevřeným bazénem, který prakticky slouží pouze pro děti a má stejný počet zaměstnanců. O nákladech na provoz si nedovoluji polemizovat, neboť mi nejsou přesně známy. Přesto jsem se v místním tisku nedočetl jedinou zápornou nebo alespoň kritickou zmínku o provozu tohoto zařízení.

Pokud bude v Jičíně přetrvávat jiné hodnocení a jiné nároky na mimojičínské firmy, zejména pražské a jiné hodnocení místních, pak není možné vytvořit podmínky pro existenci mimojičínského provozovatele. Málokdo si však uvědomuje, že tento pohled na věc je velice krátkozraký.

Vladimír Drahoňovský, ředitel společnosti


Nové Noviny