Nové Noviny č. 7/9919. února 1999strana 4

Šmouhy a saze už dávno k profesi topiče nepatří

Jičín - Ty tam jsou časy, kdy se v kotelnách vířil mour nebo se prostorem šířil pronikavý zápach mazutu. Obsluha současných plynofikovaných kotelen připomíná spíš pracoviště programátora. A tak první, co musí dnešní topič zvládat, je především práce s počítačem.

"Klasická představa topiče, který chodí v montérkách a přikládá do kotle uhlí, už dávno neplatí, ale mnoho lidí si to zřejmě stále myslí," říká s nadsázkou Jaromír Muška, technik tepelného hospodářství Městského bytového podniku Jičín (MBPJ). Výpočetní technika pronikla i do této oblasti. K tomu, aby byla odstavena či spuštěna kterákoliv z pěti kotelen na území Jičína, stačí pouhopouhé kliknutí myší, nebo úhoz do klávesnice jednoho ze dvou centrálních počítačů. Práci, kterou ještě před pár lety vykonávalo několik lidí, dnes zvládne jeden jediný člověk. To vše umožňuje sofistikovaný řídicí systém (označovaný pod zkratkou IWKA), jehož prostřednictvím jsou propojena všechna zařízení ve městě.

"S pomocí počítače (jeden je v kanceláři MBPJ a druhý v areálu kotelny U Stadiónu) je možné nastavit provozní hodnoty automaticky. Stačí předem zadat příslušná data a kotel se například o víkendu spustí a také vypne přesně v požadovanou hodinu, případně automaticky zvýší nebo sníží okamžitou teplotu," vysvětluje Muška. Kotelny, v nichž byla dřív trvalá obsluha, jsou kontrolovány přes centrální dispečink. "Počítač také během několika sekund hlásí poruchu nebo havarijní situaci, k níž došlo na kterémkoliv zařízení ve městě. Máme tedy čtyřiadvacet hodin denně ucelený přehled o všech provozních hodnotách," doplnil.

"V případě potřeby je také možné vyvolat zpětně i měsíc stará data. Když se pak s někým z občanů dohadujeme, zda měl, nebo neměl doma ohřátou vodu, můžeme mu ukázat náš provozní deník, který přesně zaznamenává, na jakou teplotu byl příslušný kotel ve stanovený čas nastaven," poznamenal Petr Prokeš, jeden ze čtyř pracovníků, kteří se v průběhu měsíce u obsluhy počítače střídají. "Většinu času trávíme u počítače, tedy v čistém prostředí. Do pracovního se převlékáme, jen když je potřeba odstranit nějakou mechanickou závadu. Tabulkově je však naše funkce stále vedena pod kolonkou topič," říká s úsměvem Prokeš.

(jn)


Cena za teplo odpovídá nákladům na výrobu

Jičín - Zhruba tři tisícovky domácností a několik dalších budov na území okresního města zásobuje teplem pět kotelen, přičemž všechny jsou už kompletně napojeny na zemní plyn. Cena tepla se podle vyjádření ředitele Městského bytového podniku Jičín (MBP) ing. Pavla Bílka stabilizovala, a v průměru vychází na 235 korun za 1 GJ.

"Cena na jednotlivých tepelných zdrojích je různá, záleží především na jejich účinnosti, tedy i velikosti odběru," doplnil Bílek. Největší a tedy ekonomicky nejefektivnější je kotelna U Stadiónu v lipách (14,8 MW), naopak nejvyšší cena tepla vychází u kotelny na Žižkově náměstí (0,3 MW), což ovlivňují zejména vysoké provozní náklady.

Přestože stát už od loňského roku výrobu tepelné energie nedotuje, k uvolnění cen nedošlo. Nadále jsou regulovány, a to příslušnou vyhláškou o teple. Výdaje tak mohou domácnostem každoročně vzrůst maximálně o 3,9 procenta. "Oproti loňsku jsme ceny za dodávku tepla zvýšili o necelá tři procenta," oznámil v této souvislosti ředitel MBP Jičín s tím, že částka, za kterou se teplo nyní prodává, odpovídá nákladům na jeho výrobu. Přitom ještě do poloviny loňského roku stát dotoval ceny nad 250 Kč/1GJ. Aby na postupnou deregulaci nedopláceli spotřebitelé, snaží se města v rámci svých možností provoz kotelen zlevnit. Proto se například v posledních letech začaly instalovat kogenerační jednotky, nabízející maximální zhodnocení zemního plynu. Kotelna s kogenerací totiž vedle tepelné energie vyrábí také elektřinu jakožto druhotný produkt. Ani Jičín se tomuto trendu nevyhnul, neboť město tímto způsobem zmodernizovalo kotelnu na sídlišti U Stadiónu.

Kapacita zdejší kogenerační jednotky je 66 kW. Jak se však ukázalo, její provoz se vyplatí jedině tehdy, když je maximálně využita, jinak ztrácí na významu. "Pokud kogenerace běží na plný výkon po dobu šestnácti hodin, tak to zaručeně efekt má. V našem případě však odběr elektrického proudu během dne výrazně kolísá, což způsobuje i nedostatečný počet odběrných míst. Situace by se měla alespoň částečně zlepšit po připojení bazénu ve sportovním areálu. Zatím se nám nevyplatí dodávat elektřinu do veřejné sítě, kterou spravuje VČE. Cena, za níž by ji od nás Východočeská energetika vykupovala, je příliš nízká, a na zbudování vlastní sítě město peníze nemá," vysvětluje Bílek.

(jn)


Společná výroba tepla a elektřiny, nadějná alternativa do budoucna

Hořice - Ve společné výrobě tepla a elektrické energie vidí ing. Petr Kašpar, vedoucí Městské energetické s. r. o. Hořice, ekonomicky nejvýhodnější alternativu budoucího rozvoje topných zdrojů měst a obcí.

Městská energetická spravuje v Hořicích třináct plynofikovaných kotelen. Nejlevnější cena tepla (275 Kč/1GJ) vychází právě u nedávno zrekonstruované centrální kotelny s kogenerační jednotkou, jejíž provoz městu ročně ušetří 2 milióny korun. "V současnosti se investice do kogenerací zdají být vzhledem k poměrně vysokým pořizovacím nákladům nevýhodné, ovšem co platí dnes, nemusí platit zítra," říká ing. Kašpar. Východočeská energetická vykupuje elektrický proud za ceny, které jsou pro individuální producenty ekonomicky nevýhodné, víceméně nepokrývají ani výrobní náklady. Zákon navíc neukládá těmto distribučním společnostem povinnost elektřinu vykupovat, pokud to v daném místě technické podmínky nedovolují. Se vstupem České republiky do Evropské unie se však očekává změna legislativy, která podle Petra Kašpara posune spodní hranici výkupních cen nahoru.

"Kogenerace by se měly navrhovat především s ohledem na potřeby, nemá smysl instalovat předimenzované zařízení tam, kde je jen minimální odběr. Ideální stav je tehdy, když funguje na plný výkon 16 hodin denně nepřetržitě po celý rok. V případě, kdy je zajištěn odběr energie pro vlastní spotřebu, je návratnost vložených investic ještě rychlejší. Udat teplo v letních měsících však bývá obtížné. Proto se vyplatí napojit na kogeneraci především objekty, kde je zaručena alespoň stálá spotřeba teplé užitkové vody," tvrdí vedoucí Městské energetické, jejímž zřizovatelem je město Hořice. Za jeden z nejvhodnějších doplňků ke kogeneraci považuje ing. Kašpar plavecký bazén, nebo jiné sportoviště, které vyžaduje pravidelný přísun tepla i elektrické energie. "O výstavbě malého bazénu o rozměru 15 krát 8 metrů se už delší čas uvažuje i tady v Hořicích, měl by být situován do prostoru dosud nevyužité haly přiléhající ke kotelně," prozradil ing. Kašpar.

Je přesvědčen, že města nebo obce, které se nyní rozhodnou do kogenerací investovat i za cenu toho, že se výroba tepla na několik let prodraží, na tom v budoucnu vydělají, tedy i odběratelé.

(jn)


Packým se kogenerace vyplatí

Nová Paka - Už od okamžiku, kdy byla kogenerace v Nové Pace spuštěna do provozu, se tato investice městu ekonomicky vyplácí.

"Rozhodně je výhodná, protože výslednou cenu tepla zlevňuje," uvedl ředitel novopacké Správy bytů a budov ing. Jaroslav Gottstein. Správa bytů a budov si na výkupní cenu, za kterou je kogenerací vyrobená elektrická energie dodávána do sítě Východočeské energetiky, narozdíl od Městského bytového podniku v Jičíně nestěžuje. Výkon zdejší kogenerační jednotky je oproti podobnému zařízení v Jičíně zhruba desetinásobně vyšší (630 kW). Jednotka je spuštěna na plný výkon 16 hodin denně, přitom devět desetin z celkového objemu vyrobené elektřiny putuje do sítě VČE. "Zisk z prodeje elektrického proudu nám pak umožňuje snížit cenu tepla pro naše odběratele," poznamenal Gottstein. Nevyloučil dokonce ani to, že se kogenerací v blízké době osadí další z místních kotelen. I přesto je však cena za teplo v Nové Pace o přibližně sto korun vyšší než právě v Jičíně. V současnosti se zde totiž pohybuje okolo 325 korun za 1 GJ. Tento rozdíl vysvětluje Gottstein tím, že k modernizaci topných zdrojů došlo v Nové Pace později, tudíž se do výsledné ceny promítají také vyšší odpisy. "Ale zejména úroky z úvěru, jelikož si na celou modernizaci muselo vzít město komerční úvěr," dodal ředitel novopacké Správy bytů a budov.

(jn)


Cenu tepla dotuje cukrovar

Kopidlno - Přestože kopidlenský cukrovar dodává domácnostem teplo za cenu vlastní ztráty, nájemníci zhruba sto padesáti místních bytových jednotek, které jsou napojeny na rozvod tamní kotelny, musí sáhnout mnohem hlouběji do kapsy než v jiných částech jičínského okresu.

"Výrobní cena za 1 GJ sice vychází na 660 korun, ale odběratelům ji prodáváme za 350 korun. Rozdíl jde do nákladu podniku," potvrdil NN ing. Ilja Kopáček, zástupce ředitele zakonzervovaného cukrovaru, který už několik let čeká na své další využití. Odběratelé tak doplácejí na nedostatečné využití vysoké kapacity kotelny, jejíž současná účinnost se pohybuje hluboko pod hranicí efektivnosti. Kotelna byla totiž dimenzována na 90 tun páry za hodinu, v době řepné kampaně by vlastní odběr cukrovaru představoval zhruba 70 tun páry, zatímco dnes nepřesahuje ani dvě tuny. Jediné, co by nyní cenu tepla zlevnilo, je speciální turbína, vyrábějící elektrickou energii. "Turbína je už nainstalována, ale dokud plánovaný lihovar nezahájí výrobu, nemůže být uvedena do chodu, protože by nebyl zajištěn dostatečný odběr elektrického proudu. Jakmile se ale záměr s výrobou technického lihu podaří uskutečnit, skutečná cena tepla, dodávaného domácnostem, výrazně klesne," vysvětluje Kopáček. Dodal, že s prodejem turbínou vyprodukované elektrické energie do sítě VČE se neuvažuje.

(jn)


Městská policie - linka 156

Městské policisty můžete volat na bezplatnou linku 156 nebo na mobilní telefon 0603/716565.

Jičín - Dne 6. února 1999 odevzdal poctivý občan strážníkům MP nalezenou tašku, která byla ještě týž den předána majitelce. Pro informaci občanům města Jičína uvádíme, že oddělení ztrát a nálezů se nachází na podatelně městského úřadu. Tam můžete odevzdat nalezenou věc nebo se informovat na věc ztracenou.

Jičín - 8. února 1999 upozornili občané Městskou policii na nákladní vozidla parkující na Husově ulici před nákupním střediskem Apollo (Družba). Na místo byla vyslána hlídka, která provedla fotodokumentaci místa. V tomto prostoru je ve směru od železničního přejezdu zákaz vjezdu nákladních automobilů a na druhé straně komunikace vozidla zakrývají dopravní značení. Strážníci budou přestupky řidičů řešit ve spolupráci s Policií ČR.

Jičín - Dne 10. února 1999 bylo na linku 156 oznámeno, že se v ulici Přátelství toulá černý pes. Byl odchycen a předán do záchytné stanice v Konecchlumské ulici (sběrný dvůr naproti Agropodniku).

Jičín - Od pondělí 8. února 1999 strážníci upozorňují majitele domů na nevyhrnuté a neposypané chodníky. Pokud chodník před domem není ošetřen, vlastník, uživatel nebo správce domu se dopouští přestupku proti vyhlášce o čistotě ve městě.

(MěP)


Z bloku Policie České republiky

Libuň - V blíže nezjištěné době od července 1998 do 5.2.1999 dosud neustanovený pachatel odcizil z uzamčené skříně z bytu v Libuni šestiranný revolver zn.: Taurus Magnum v hodnotě asi 11 tisíc korun.

Valdice - Trestného činu vydírání se dopustil jednatřicetiletý pachatel z Ukrajiny, toho času ve výkonu trestu odnětí svobody ve Věznici Valdice, tím, že koncem měsíce ledna 1999 nutil fyzickým násilím třicetiletého odsouzeného k uklízení podlahy na cele. Když 28.1.1999 toto odsouzený odmítl udělat, tak jej fyzicky napadl a způsobil mu pohmožděninu čelisti a naštípl žebro.

Běchary - Policejním vyšetřovatelem bylo sedmačtyřicetiletému pachateli z Běchar sděleno obvinění ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy, neboť od měsíce prosince 1997 do listopadu 1998 neplní vyživovací povinnost na své dva syny, jak mu bylo stanoveno rozsudkem soudu. Za uvedené období dluží na výživném celkem 15 950 korun.

Butoves - V noční době ze 4. na 5.2.1999 dosud neustanovený pachatel rozbil okno u výčepu restaurace v Butovsi a vnikl dovnitř. Odtud odnesl cigarety zn.: Mars, Start, Marlboro, Sparta, LM, Petra, sušenky Fidorka, Telka, Margot, a Lion. Odnesl také čokolády, jako Studentskou pečeť apod. Ze zásuvky v kuchyni odcizil mince v hodnotě 500 korun. Celkově poškozenému způsobil škodu v částce 7 200 korun.

Hořice - Dne 7.2.1999 bylo vyšetřovatelem sděleno sedmadvacetiletému pachateli z Rožňavy obvinění z trestného činu pokusu vraždy. Kolem 23.30 hodin dne 6.2.1999 v chodbičce hotelu Dachova v Hořicích s úmyslem zabít nejméně třikrát bodl majitele hotelu, čímž mu způsobil bodnořezná zranění. Jeho jednání bylo po zásluze ohodnoceno vzetím do vazby.

L. Bělohrad - Šetřením policistů OOP Nová Paka byli jako pachatelé požáru dřevěného seníku v Lázních Bělohradě ze dne 25.1.1999 zjištěni tři nezletilí místní chlapci. Požárem majiteli způsobili škodu v částce přibližně 37 tisíc korun.

Jičín - Policejním vyšetřovatelem bylo šestadvacetiletému pachateli z Jičína sděleno obvinění ze spáchání trestného činu krádeže, kterého se dopustil v měsíci dubnu 1998, kdy ze zracích sklepů sýrárny v Dřevěnicích odcizil 60 kg eidamského bloku v hodnotě nejméně 6 000 korun.

Jičín - Obvinění z trestného činu poškozování cizí věci bylo vyšetřovatelem sděleno třiačtyřicetiletému pachateli z Jičína, který dne 12.12.1998 kolem 01.00 hodiny na volném prostranství v ulici Přátelství odřízl vrchní část rostlé borovice, čímž Městskému úřadu v Jičíně způsobil škodu přibližně 4 tisíce korun.

Jičín - Dosud neustanovený pachatel využil noční doby z 20.1. na 21.1.1999 k odcizení pojízdné pracovní buňky z parkoviště u stavby domova důchodců na Novém Městě v ulici Přátelství. Poškozené firmě z Liberce tímto jednáním způsobil škodu v částce 180 tisíc korun.

(tm)


Nové Noviny