Nové Noviny č. 7/9919. února 1999strana 2

REAKCE: O hlasování se nejednalo

Nová Paka - V pátek 5. února vyšel v Nových Novinách článek redaktora Němečka o Městské policii v Nové Pace, který se zabýval situací vzniklou na prvním zasedání městského zastupitelstva při schvalování rozpočtu na rok 1999. Protože došlo již v nadpisu zmíněného článku minimálně k nepochopení nastolené situace a veřejnost by měla být v tak závažných věcech informována naprosto přesně, musím na celou věc ze své pozice několika údaji zareagovat. I když byl pisatel článku osobně jednání zastupitelstva přítomen a musel slyšet, jak jednání probíhalo, neinformuje čtenáře pravdivě. Již při projednávání rozpočtu na rok 1999 podali dva občané Nové Paky návrh na snížení výdajů v kapitole MP, na což mají podle zákona o Obcích plné právo. Z rozpravy mezi zastupiteli k tomuto návrhu bylo sděleno, že k tak závažnému rozhodnutí není možné možné přistoupit při schvalování rozpočtu a že k eventuální debatě (ne hlasování) o tomto návrhu je možné přistoupit později. Pak byl rozpočet na rok 1999 schválen beze změn. Ani v debatě o smysluplnosti MP, která přišla až po přečtení hodnocení MP za rok 1998, v pořadí 8. bod jednání, žádný ze zastupitelů veřejně nepodpořil návrh oněch dvou občanů a naopak, všichni diskutující zastupitelé si práci MP cení. Dále se pak musím tvrdě ohradit proti tvrzení redaktora o hlavní náplni práce MP, špatné parkování a odchyt toulavých psů je jen část běžných činností městských strážníků, které musí denně plnit a takovéto hodnocení, které se občas ve sdělovacích prostředcích objevuje, jejich práci v očích veřejnosti jenom degraduje, a je to názor právě těch občanů, kteří chtějí MP v Nové Pace zrušit. V §2, zákona 553/1991 o Obecní policii jsou v článku 1 a písmenech a),b),c),d),e), vyjmenovány úkoly, které spadají do zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a které zejména strážníci MP plní. Ani citace kpt. Šťastného od pana redaktora není přesná, v zákoně o Obcích se praví: Obecní rada je oprávněna při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku v obci ukládat úkoly útvaru Policie ČR, pokud není schopna je zajistit vlastními silami a prostředky. Další nepřesnost je v úvaze působnosti strážníků na náměstí v Nové Pace v nočních hodinách. Každý občan Nové Paky sám nejlépe ví, kde se se strážníky MP denně potkává. Již sedmý rok působí MP na území města a z reakce občanů víme, že máme daleko více příznivců než odpůrců a v Hořicích nebo jinde, ať si dělají, jak chtějí.

Za MP v Nové Pace Šmika Bohumil


Radní jednají o městské policii

Nová Paka - Připomínkami občanů na adresu městské policie z minulého veřejného zasedání zastupitelstva se bude na pondělní schůzi zabývat městská rada. "Na jednání jsme pozvali velitele městských strážníků Bohumila Šmiku, vedoucího Obvodního oddělení Policie České republiky v Nové Pace kpt. Jana Šťastného a okresního policejního ředitele pplk. Vlastimila Pilaře," sdělil NN starosta Petr Kuřík. Jednání bylo vyvoláno na podnět dvou novopackých občanů, kteří navrhují snížit stav městské policie, případně ji zcela zrušit. Pořádková policie v Nové Pace v současnosti pracuje v počtu deseti strážníků.

(jn)


Úspěšné hospodaření nemocnice

Jičín - Za cenu tvrdých úsporných opatření a systematického snižování celkových nákladů se od ledna loňského roku dařilo Okresní nemocnici (ON) v Jičíně vykazovat pravidelný měsíční zisk. Jak současnou situaci vidí osoba nejpovolanější, jsme se zeptali ředitelky nemocnice ing. Dany Kracíkové.

Jak jste tedy uzavřeli uplynulý rok po účetní stránce?

"Výsledkem hospodaření ON v roce 1998 je zisk. Poprvé po třech letech se tedy dostáváme z finanční ztráty. Konečného zisku se nám podařilo dosáhnout především díky udržení celkových nákladů na úrovni roku 1997, ale zároveň pro mnohé zřejmě nepopulárně, i za cenu minimálního, ani ne dvouprocentního nárůstu mzdových prostředků. Pomohlo nám však i mírné zvýšení výnosů od zdravotních pojišťoven."

Budou příští měsíce stejně úspěšné?

"V současné době připravujeme rozpočet na rok 1999, jehož sestavení je poměrně problematické a zatím se nejeví tak příznivě jako ten loňský. Figurují v něm totiž zcela nové veličiny nárůstu mezd a především pak zvýšených provozních nákladů, které začnou narůstat po zprovoznění pavilonu operačních oborů. Pak se totiž dostaneme do postavení technicky lépe vybavených nemocnic (vzduchotechnika apod.), čímž samozřejmě vzrostou náklady na provoz a veškeré energie."

Jak to bude vypadat s růstem platů zdravotníků?

"V tomto roce dojde k zákonnému sedmnáctiprocentnímu navýšení tarifních mezd. Naším cílem je, aby zaměstnanci konečně pocítili absolutní nárůst platů, proto není v našem zájmu snižovat pohyblivé složky mzdy (osobní ohodnocení apod.). Tím však samozřejmě dojde nejen k dalšímu výraznému zvýšení mzdových nákladů, ale v souvislosti s tím i k nárůstu sociálního a zdravotního pojištění. Proto hovořím o letošní ekonomické situaci ON jako o poměrně těžké, a proto nám nezbývá než hledat další nová úsporná opatření."

Jak se chystáte na stěhování "do nového"?

"Přípravou organizace stěhování do nového pavilonu operačních oborů se zabýváme již delší dobu. Bude to rozhodně velmi náročná akce širokého rozsahu. V našem případě se totiž nejedná pouze o stěhování jednotlivých oddělení do nových prostor. Především půjde o přizpůsobení se zcela novému pojetí koncepce provozu moderního zdravotnického zařízení.

Jako malý příklad mohu uvést společné operační sály pro všechny obory. Dnes má například každý operační obor své speciálně školené instrumentářky, které však v nových podmínkách budou muset být stoprocentně °použitelné° jak pro gynekologické, tak pro chirurgické, ale i další operace. Proto již dnes prodělávají stáže na všech operačních sálech nemocnice. Z mnoha dalších novinek, s nimiž se budeme muset naučit pracovat, je například i centrální sterilizace, která tu dosud nebyla.

Nepočítáme s nějakým větším rozšířením personálu, snad až na případ chirurgického oddělení, které v současnosti nemá jednotku intenzivní péče (JIP). V novém by tedy chirurgie měla mít pět stávajících lůžek anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) a pět lůžek JIP."

Kolik času zbývá do stěhování?

"V polovině června by mělo proběhnout kolaudační řízení pavilonu operačních oborů. V druhé polovině června a v průběhu července se má stěhovat část chirurgie a kompletní oddělení gynekologie, porodnice a dětské. Vyklizený pavilon po těchto oborech pak bude od srpna rekonstruován."

Budou pokračovat další rekonstrukce nemocnice?

"Na koncepci dalšího rozvoje nemocnice se pracuje. Zpracovává se mimo jiné i dlouhodobá studie rekonstrukcí stávajícího chirurgického a interního pavilonu. Do budoucna uvažujeme o přemístění interního a neurologického oddělení do stávajícího chirurgického pavilonu, kde by byla pro obě oddělení společná JIP. Do dnešního interního pavilonu by pak mohla být z Nové Paky přemístěna psychiatrie. Výhledově zde může být například i ambulantní rehabilitace a eventuálně ošetřovatelská lůžka. Po rekonstrukci by měly být na všech odděleních nemocnice stejné podmínky pro pacienty, jaké budou v pavilonu operačních oborů.

Dá se tedy říci, že další rozvoj Okresní nemocnice v Jičíně půjde "ruku v ruce" s celkovým vývojem zdravotnictví v České republice a samozřejmě s finančními možnostmi státu, zřizovatele a nemocnice samé."

Děkujeme za rozhovor.

(mar)


Spotřeba posypového materiálu je proti loňsku dvojnásobná

Jičín - Sněhová kalamita minulých dní sice jičínský okres nepostihla v takové míře jako v jiných regionech, zdejší cestáři si však na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohou.

Nakolik je pro silničáře letošní zima náročná, jednoznačně dokladuje i statistika: "Ve srovnání s loňským rokem jsme už spotřebovali dvojnásobek posypového materiálu," říká ředitel Správy a údržby silnic Jičín Zdeněk Pavlíček. Dosavadní snaha udržet komunikace sjízdné, tak vysává z rozpočtu SÚS více peněz, než se možná očekávalo. Přitom současné klimatické podmínky mohou trvat ještě několik dalších dnů, což by pro motoristickou veřejnost jistě nebyla zpráva příznivá. "Čím víc se z rozpočtu vyčerpá v zimním období, o to méně finančních prostředků budeme mít k dispozici na investice a údržbové práce v letních měsících," potvrzuje výrobní náměstek SÚS Jičín ing. Karel Charousek. Z pohledu cestářů není nijak pozitivní ani skutečnost, že se výdaje na zimní údržbu postupně zvyšují, především vlivem růstu cen surovin, energií, pohonných hmot a dalších provozních nákladů. V posledních letech neklesly zimní výdaje pod dvacet miliónů korun, což představuje 30 až 40 procent z jejich celoročního rozpočtu.

"Účetní uzávěrka za měsíc leden ještě není zpracována, ale předpokládám, že nás bude letošní zima v porovnání s loňskou stát minimálně o dva milióny korun více. Jen zásoby posypového materiálu jsme museli už dvakrát doplňovat," doplnil Charousek. Aby správa silnic alespoň částečně ušetřila, zvýšila posyp komunikací solí na úkor inertních materiálů tak, jak to už na podzim avizoval ředitel Pavlíček. Aplikace soli totiž nemusí být tak častá jako u ostatních materiálů, které se při větší frekvenci dopravy na vozovce dlouho neudrží. Ostatně při velmi nízkých teplotách ani jiný posyp není možný.

"Na letošní rok bychom měli dostat přibližně sedmdesát miliónů korun, což by vzhledem k inflaci odpovídalo loňské skutečnosti. I když se rozpočet pravidelně zvyšuje, peněz, které máme k dispozici, je reálně méně. Ceny totiž rostou mnohem rychleji. Pokud porovnám současný stav s rokem 1990, tak dnes máme reálně zhruba o padesát procent finančních prostředků méně," konstatuje Charousek.

(jn)


Veřejné zasedání zastupitelstva

Jičín - Starosta města Jičína MVDr. Jiří Liška zve širokou veřejnost na druhé veřejné zasedání městského zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 25. února 1999 od 16.00 hodin na malém sále Kulturního domu v Jičíně.

Na programu jednání bude kromě zprávy o činnosti městské rady za období od prvního veřejného zasedání MZ i informace o tom, jak se okresnímu městu podařilo naplnit jednotlivé kolonky rozpočtu loňského roku.

Veřejnost pak bude seznámena s návrhem rozpočtu na rok 1999, o jehož uvedení do praxe pak hlasováním rozhodnou zastupitelé, stejně tak, jako o působnosti Vyhlášky o spádových obvodech základních škol v Jičíně. V šestém bodě programu zasedání dojde k projednání majetkových záležitostí města a v následujícím pak ke zvolení zástupců města do Okresní školské rady.

Následovat bude jistě plodná diskuse veřejnosti s radními a pak už jen samotný závěr druhého veřejného zasedání městského zastupitelstva.

(red)


Nové Noviny