Nové Noviny č. 3/9922. ledna 1999strana 5

Nové byty jsou pro většinu občanů stále nedostupné

Bytová výstavba se státní dotací pokračuje

Zprávy o tom, že města a obce měly v loňském roce poslední příležitost zažádat o státní dotaci na výstavbu nájemních bytů, jsou minulostí. Tato nejrozšířenější forma bytové výstavby pokračuje i letos ve vyjetých kolejích, a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla v dohledné době změnit, což v rozhovoru pro Nové Noviny naznačil i Zdenek Prosecký z regionálního rozvoje Okresního úřadu v Jičíně.

Zákon o neziskových družstvech, který měl podle původních představ ministerstva pro místní rozvoj nabýt účinnosti už letos, a od něhož se očekávalo nastartování družstevního stavebnictví, parlament zatím neschválil.

I nadále tedy platí, že státní podpora na jeden byt, za předpokladu spoluúčasti města a budoucího nájemníka, představuje částku ve výši 320 tisíc korun. K tomu je možné připočíst i padesátitisícovou dotaci na infrastrukturu, kterou však mohou obce čerpat i nezávisle, a to na zainvestování stavebních parcel (inženýrské sítě, komunikace, osvětlení...). Takto "technicky připravené pozemky" je pak možné za určitých podmínek prodat soukromým stavebním firmám. Například město Jičín čerpalo tuto dotaci na 336 bytů, které mají vyrůst v lokalitě na Novém Městě. Beze změn zůstává i program, určený na podporu oprav bytového fondu - panelových vad a program poskytování státních půjček na opravu a modernizaci bytového fondu.

Půjčky jsou městům a obcím přiznávány ve výši, která odpovídá počtu jejich obyvatel, a to na dobu deseti let. Občané pak z těchto prostředků mohou podle příslušné vyhlášky čerpat peníze za výhodných úvěrových podmínek na konkrétní stavební práce.

"Cílem těchto čtyř programů je umožnit realizovat výstavbu a obnovu bytového fondu. Je jen na obcích, zda této možnosti využijí," poznamenal Zdenek Prosecký. Podle jeho slov je o státní dotace na jičínském okrese zájem (viz tabulka).

Proinvestované finanční prostředky na výstavbu nájemních bytů v okrese Jičín od roku 1995, kdy začal stát poskytovat dotace

dokončené rozestavěné
Jičín 21 39
Hořice 65 27
Miletín 12 16
Lázně Bělohrad - 18
Nová Paka 12 -
Pecka 12 -
Libáň - 11
Sobotka 8 -
Cerekvice nad Bystřicí 5 -
Červená Třemešná 2 -
Podhorní Újezd 1 -
Slatiny 1 -

Zdroj: Referát regionálního rozvoje OkÚ Jičín


Družstvo Cidlina shání zájemce

Jičín - Firma BAK podle výrobnětechnického ředitele ing. Stanislava Palase počítá s tím, že v následujících letech postaví každý rok v Jičíně jeden bytový dům. "Tento závazek jsme si dali před třemi lety a zatím se nám ho daří plnit," konstatuje ing. Palas s dovětkem, že na Lidickém náměstí nyní vzniká další objekt s 24 byty. Do této chvíle se však Bytovému družstvu Cidlina, jehož zakladatelem je BAK, nepodařilo všechny byty obsadit. Firma proto v únoru zveřejní podmínky pro případné zájemce.

(jn)


Miletín staví byty bez podílu občanů

Miletín - Zcela jiný postup zvolili Miletínští, narozdíl od většiny ostatních se rozhodli postavit nájemní dům s tím, že náklady ponese na svých bedrech samotná obec. V současnosti zde totiž vyrůstá objekt, aniž se na něm občané přímo podílí.

Výstavbu šestnácti nových bytových jednotek, které budou v srpnu dokončeny, zahájila obec ve vlastní režii. "Akci zčásti financujeme ze státní účelové dotace, ostatní peníze jsme si půjčili formou hypotečního úvěru. V první fázi se nám nepodařilo všechny byty obsadit, a abychom o státní podporu nepřišli, rozhodli jsme se nakonec pro hypoteční úvěr," oznámila miletínská starostka Lenka Kožíšková. "Z venkova odchází mladá generace do větších center, abychom je tu udrželi, musíme jim k tomu vytvořit i odpovídající podmínky," poukazuje starostka na pravděpodobně jeden z rozhodujících momentů, který nakonec přispěl k tomu, že se zde výstavba uskutečnila právě touto formou. Víceméně tím naznačila, že není vyloučeno, že bude některý z těchto 16 bytů zastupitelstvem posléze přidělen, například sociálně potřebným občanům.

Přitom to není tak dávno, co zde našlo své nájemníky dvanáct rovněž nově postavených bytů. Miletín tak z hlediska rozšiřování bytového fondu patří k těm nejaktivnějším na Jičínsku, nehledě na to, že se v posledních letech vybudovaly v obci také dva domy s pečovatelskou službou pro 14 seniorů. V plánu je dalších pět sociálních bytů pro staré spoluobčany, které by podle starostky Kožíškové měly být situovány do prostoru chátrajícího objektu zdravotního střediska, na jehož opravu zatím obec marně shání potřebné finanční prostředky. Přestavbou zdravotního střediska by se tedy zároveň vyřešil jeden z letitých problémů.

(jn)


I spoluúčast je pro občany nákladná

Také v letošním roce zažádaly o státní dotaci na výstavbu nájemních bytů desítky obcí jičínského okresu. Na jejich financování by se za předpokladu ministerskou komisí kladně vyřízené žádosti podíleli i budoucí nájemníci.

Jak ve městech, tak i na venkově, má tato aktivita radních společného jmenovatele, je jím přetrvávající nedostatek bytů. Pro většinu převážně mladých lidí v České republice je hypoteční úvěr ekonomicky nedostupný, nicméně alespoň část z nich využívá relativně výhodnější možnost, kterou je finanční spoluúčast na případné bytové výstavbě. Avšak i v tomto případě jde o částky dosahující až několika set tisíc korun, proto ani o tyto akce není mezi veřejností příliš velký zájem, o čemž se například v loňském roce přesvědčili představitelé hořické samosprávy. Hořice získaly v roce 1998 od státu dotaci na třicet bytů, jelikož se však nesešel dostatečný počet zájemců, kteří by ze svých kapes na jejich realizaci přispěli, byla stavba odložena. Snad se to letos na druhý pokus podaří, doufají zdejší radní.

Zlepšit podmínky v menších obcích, z nichž mnohé se stále vylidňují, se letos mimo jiné pokusí v Mlázovicích, Kbelnici, Úhlejově, Radimi, Ostroměři, v Tuři a v řadě jiných míst jičínského regionu. "Během prvních týdnů jsme od obcí obdrželi desítky žádostí o výstavbu 912 nájemních bytů, z toho přibližně jedna třetina představuje požadavek Jičína (363 bytů)," uvedl Zdenek Prosecký z referátu regionálního rozvoje okresního úřadu.

"Jeden z dalších programů je zaměřen také na výstavbu domů s pečovatelskou službou (DPS)," doplnil Prosecký.

V letošním roce bylo podáno osm žádostí na podporu výstavby DPS, což představuje 143 sociálních bytů v hodnotě 107 milionů korun. Bohužel na tuto problematiku má ministerstvo pro všech více než sedmdesát regionů v České republice v roce 1999 k dispozici pouze 200 milionů korun, tedy jen požadavek samotného okresu Jičín odpovídá polovině této sumy. Z toho vyplývá, že pravděpodobnost získání výhodných státních dotací na realizaci domů s pečovatelskou službou je z pohledu jednotlivých měst a obcí opravdu minimální.

Podobný a možná ještě větší nepoměr panuje i v případě oprav panelových domů. Například Jičín si podal žádost na opravu vad pěti panelových domů v okresním městě, ovšem šance, že tyto peníze získá, jsou takřka nereálné. Rozpočet, určený na tento program, byl z ekonomických důvodů ponížen, i tak ale přesahuje poptávka nabídku. Dotace na jeden panelový byt rovná se 300 tisíc korun. Celoplošně se přitom odhaduje, že v panelákových sídlištích bydlí asi jedna třetina českého obyvatelstva. Existuje předpoklad, že pokud by se měly všechny objekty tohoto typu v republice uvést do odpovídajícího stavu včetně jejich zateplení, jednalo by se o investici ve výši zhruba čtyřicet miliard korun, poznamenal Zdenek Prosecký.

(jn)


Městská policie - linka 156

Městské policisty můžete volat na bezplatnou linku 156 nebo na mobilní telefon 0603/716565.

Jičín - 8. ledna 1999 v Ruské ulici u domu č.p. 118 odchytila hlídka městských strážníků psa, který byl následně umístěn do záchytné stanice v Konecchlumského ulici. Majitelem psa je nájemník z výše jmenovaného domu, který se odstěhoval a zvíře zde bezcitně zanechal.

Jičín - 13. ledna 1999 pomáhali strážníci MP hledat v centru města starého nemocného pána, který se ztratil svému opatrovníkovi. O spolupráci byla požádána i policie ČR.

Jičín - 13. ledna 1999 v odpoledních hodinách došlo k devastaci dámských záchodků v prostoru zámeckého parku. Městská policie pátrá po skupině vandalů, kteří likvidují sociální zařízení nejen v parku, ale i na autobusovém nádraží. V případě, že budou zjištěni, čeká je rozhodně spravedlivý trest. Touto cestou žádáme občany, aby nebyli lhostejní a upozornili městskou policii (městský úřad) nebo policii ČR na poškozování našeho společného majetku.

Jičín - Od 11. ledna 1999 provádí městská policie kontrolu všech hracích automatů umístěných v katastru okresního města. V jedenácti provozovnách po městě je v současné době v provozu 57 výherních automatů. Zjištěné nedostatky jsou předávány kompetentním pracovníkům městského úřadu.

(MěP)


Jak jsme jezdili v roce 1998

Jičín - Pokud porovnáme stav nehodovosti v okrese Jičín v roce 1997 a 1998, zjistíme, že v roce 1998 došlo opět k nárůstu, a to o 132 dopravních nehod. Pozitivním jevem však je, že došlo k poklesu následků havárií.

V roce 1998 bylo usmrceno 16 osob, oproti 18 v roce 1997. Těžce zraněno bylo 58 osob, v roce 1997 celkem 60 osob. Lehce zraněno bylo 249 osob, oproti 285 osobám v roce předchozím. Nejvíce dopravních nehod v roce 1998, z celkových 1447, bylo zapříčiněno špatným způsobem jízdy, a to celkem v 428 případech. Tato příčina nehod zároveň zaznamenala nejvyšší nárůst, a to o 160 dopravních nehod proti roku 1997. Ve většině případech neopodstatněný spěch a tudíž nepřiměřená rychlost jízdy byla v roce 1998 příčinou 403 dopravních nehod. Zde došlo k poklesu o 13 případů proti roku 1997. Z důvodu nedání přednosti v jízdě došlo v roce 1998 k 244 dopravním nehodám, což je o 31 více, než v roce předchozím. V loňském roce bylo ve 198 případech příčinou dopravní nehody nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Zde došlo k nárůstu o 75 dopravních nehod proti roku 1997.

Dalšími příčinami dopravních nehod v roce 1998 byl v 85 případech alkohol, v 51 případech nesprávné předjíždění, ve 36 případech technická závada na vozidlech a jiná příčina v 87 případech. Dopravními nehodami byla v roce 1998 způsobena škoda v částce 47 443 800 korun, což je o 2 959 900 korun více než v roce předcházejícím.

PČR, OŘ Jičín, npor. Polák Vladislav


Z bloku Policie České republiky

Jičín - V době od 14.00 hodin dne 18.12.1998 do 6.15 hodin dne 11.1.1999 po odstranění visacího zámku vnikl dosud neznámý pachatel do plechové skříňky v objektu svařovny AGS Jičín. Odtud si odnesl elektrickou vibrační brusku zn. METABO SR 326 a ruční elektrickou úhlovou brusku zn. NAREX EBU 15 S. Majiteli tím způsobil škodu ve výši 9 720 korun.

Kumburský Újezd - Policejním vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu maření výkonu soudního rozhodnutí jedenatřicetiletému pachateli z Prahy. Toho se dopustil tím, že v nočních hodinách dne 23.9.1998 v obci Kumburský Újezd řídil osobní vozidlo Ford Taunus, ačkoli měl Okresním soudem v Praze uložen zákaz řízení motorových vozidel.

Údrnice - Trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí se kolem 23.15 hodin dne 23.12.1998 dopustil devětadvacetiletý pachatel tím, že u obce Údrnice řídil osobní automobil VAZ, přičemž měl dopravním inspektorátem OŘP Jičín vysloven zákaz řízení motorových vozidel.

Ostružno - v době od 10.00 hodin dne 3.1.1999 do 10.00 hodin dne 8.1.1999 dosud nezjištěný "poberta" odnesl z pískovcového podstavce z prostoru před kostelem pískovcovou sošku klečícího andělíčka, vysokou asi 60 centimetrů. U další podobné sošky andělíčka byla tímto pachatelem ulomena pravá ruka a hlava. Protože obě pískovcové sošky jsou vedeny jako státní kulturní památka, byla pachatelem majiteli způsobena škoda v částce přibližně 110 tisíc korun.

Kopidlno - Policejním vyšetřovatelem bylo pětadvacetiletému pachateli z Kopidlna sděleno obvinění ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví a násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Těchto činů se dopustil tím, že ve večerních hodinách dne 8.11.1998 fyzicky napadl devětačtyřicetiletého muže z Kopidlna v jeho bytě. Kopal do něho a vyhrožoval usmrcením, přičemž mu způsobil zranění s pracovní neschopností v délce 25 dnů.

Kopidlno - Sedmadvacetileté pachatelce z Kopidlenska bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění z trestného činu krádeže, kterého se dopustila v blíže nezjištěné době od září do poloviny listopadu roku 1998. V uvedené době vzala z domu v obci Psinice mrazicí box zn. Gorenje, dvě počítačové disketové jednotky zn. Comodore, počítač a scanner zn. ACER 910, klávesový nástroj MIDI SX 500 a kazetový radiomagnetofon zn. SONY. Majiteli způsobila škodu přibližně 35 tisíc korun.

Nová Paka - Trestného činu krádeže se dopustil sedmnáctiletý pachatel z Nové Paky, který v měsíci říjnu v místě bydliště odcizil finanční částku 3 000 korun a zlatý prsten. Poškozené způsobil škodu ve výši 4 500 korun.

Leština - V době od 16.00 hodin dne 8.1.1999 do 19.00 hodin dne 11.1.1999 dosud neustanovený pachatel vypáčil garážová vrata u domu v obci Leština, odkud vzal křovinořez zn. STIHL, elektrickou vrtačku zn. Black-Decker, rozbrušovačku, motorovou kotoučovou pilu a ponorné čerpadlo. Z další místnosti odnesl několik lahví alkoholu, reklamní zapalovače, popelníky, cigarety, Hi-Fi věž Osaka se dvěma reproduktory, 15 audiokazet, rychlovarnou konvici zn. Moulinex a dvě tenisové rakety. Majiteli způsobil škodu v celkové částce cca. 46 tisíc korun.

(tm)


Nové Noviny