Nové Noviny č. 2/9915. ledna 1999strana 5

Tolerantní přístup k narkomanům se stává minulostí?

Množství větší než malé

Kdo bez povolení přechovává pro sebe omamné a psychotropní látky či jed v množství větším než malém, bude potrestán odnětím svobody nebo peněžitým trestem. Tak zní základní teze nového protidrogového zákona, který vešel v platnost 1. ledna. V době, než se novela trestního zákona stala trvalou součástí naší legislativy, tedy ještě do konce minulého roku, bylo možné trestat pouze osoby, které drogu vyrobily, případně přechovávají za účelem jejího prodeje či volné distribuce dalším lidem. Vyšetřovatel tak musel stíhané osobě prokázat, že nemá drogu jen pro svou vlastní potřebu. Automaticky se proto nabízí otázka, jaký je v tom rozdíl? Ani novela, jejíž navrhovatelé a zastánci si kladou za cíl důrazně zatočit s distributory drog, totiž nedokáže přesně specifikovat, co znamená "větší množství než malé". Za určitých okolností může nastat případ, že překupník bude mít u sebe množství drogy menší, než je denní dávka kteréhokoliv těžce závislého narkomana. Je zřejmé, že precedens, který by držení zakázaných látek pro vlastní potřebu objektivizoval, očekávat nemůžeme. Jinými slovy, jednotný metr neexistuje. Jediným hodnotícím kritériem bude v první fázi stanovisko policisty, eventuálně v konečném důsledku pak rozhodnutí soudce. Jelikož jejich předchozí zkušenost s touto problematikou příliš velká není, vzniká nebezpečí kriminalizace mladistvých, kteří s drogou "pouze" experimentují, na což trvale upozorňují odpůrci této změny. Na druhou stranu však nelze nevidět, že účinkem novely může být právě její preventivní působení. I kdyby nová legislativa jen jedinou osobu (nejohroženější skupinou je mládež) ze strachu před trestním postihem od aplikace drogy odradila, pak má novela smysl. Bohužel zakázané ovoce zpravidla chutná nejvíce.

Jiří Němeček


Za malé množství drogy bude pravděpodobně považováno:

  • deset dávek heroinu po 100 miligramech

  • deset dávek kokainu po 50 miligramech

  • deset dávek amfetaminu po 50 miligramech

  • deset dávek metamfetaminu po 50 miligramech

  • deset dávek drogy extáze po 100 miligramech

  • deset dávek LSD po 50 miligramech

  • 20 cigaret marihuany o hmotnosti jednoho gramu

    (údaje v této tabulce jsou jen přibližné, každý případ bude posuzován individuálně)

    Zdroj: okresní protidrogový koordinátor

    V případě potřeby doporučujeme kontaktovat Ladislava Jiřičku, protidrogového koordinátora OkÚ v Jičíně (tel. 0433/580368), případně kohokoliv z okresní protidrogové komise.


    Počty drogově závislých na okrese jdou do stovek

    "Po nástupu do funkce mě překvapil poměrně laxní přístup samosprávy a vůbec veřejnosti k drogové problematice, který hraničil až s lhostejností," sdělil v rozhovoru pro Nové Noviny Ladislav Jiřička, od roku 1997 protidrogový koordinátor Okresního úřadu Jičín.

    "Problém se zlehčoval, většinou jsem slýchával věty typu: nám se tady nemůže nic stát. Na Jičínsku jsou obecně nižší příjmy a od toho se zřejmě odvíjel názor, že lidé v tomto regionu nebudou mít na drogy peníze. To je ovšem mylná představa, která by se mohla vymstít. Do složité životní situace se může dostat člověk právě z důvodů ekonomických, například když přijde o zaměstnání. Droga, stejně jako alkohol, pak nabízí útěk od reality. Pohled na věc se však časem změnil, našli se instituce i lidé, kteří byli ochotni těmto argumentům naslouchat," svěřil se NN Jiřička.

    K novému zákonu poznamenal, že se na jičínském okrese v nejbližší době neprojeví, a to především z toho důvodu, že zde zatím není "rozjetá otevřená drogová scéna".

    Policie touto novelou dostává do rukou mocný prostředek, uvedl dále, rozhodující je, jak se k tomu postaví. "Policisté budou muset rozlišit, zda se v jednotlivých případech jedná o přestupek, nebo o trestný čin," dodal. Podle jeho slov jsou známy "kanály", kterými droga na Jičínsko proudí. Zatím se však hledají cesty, jak tomu zamezit, zejména po stránce finanční a technické. "Distribuce zakázaných návykových látek je rozšířena především na diskotékách, v hernách, nočních podnicích a musíme si přiznat, že i na školách. Policie nemá dostatek sil na to, aby byla všude."

    Někteří odborníci varují, že dealeři zmizí z otevřených prostranství a své aktivity přesunou do uzavřených oblastí, jako jsou podchody, průjezdy, pasáže a sklepy, kde se dostanou mimo kontrolu, a na své místo postaví řadové narkomany. Těm, pokud si budou chtít vydělat na svou dávku, nezbyde nic jiného než uposlechnout. Zvýší se zřejmě také přímý prodej formou kamarád kamarádovi. Na přetřes se dostává i takzvaná drogová turistika. "Je pravděpodobné, že se malé laboratoře na výrobu drog budou stěhovat z velkých aglomerací na venkov, kde je větší anonymita. Právě v Českém ráji je nespočet různých rekreačních objetků. Zdejší region je navíc snadno přístupný z Prahy, Liberce nebo Hradce Králové. Přitom šance odhalit takovou výrobnu je takřka minimální, většinou je to věc náhody, což ukázal i nedávný drahorazský případ," připouští Ladislav Jiřička.

    Okresní statistika o počtu lidí závislých na drogách se sice pravidelně zpracovává, čísla jsou však přibližná. Do evidence se dostanou pouze osoby, s nimiž se pracuje medicínsky nebo terapeuticky, popřípadě jsou kontaktovány policií. Ve skutečnosti se jedná o pomyslný vrchol ledovce. Nejsou v něm zahrnuti běžní bezproblémoví konzumenti a ti, kteří s drogou experimentují například na diskotékách a na večírcích, což se týká hlavně mladé generace. Přesto se odhaduje, že s drogou přišlo na okrese do styku už několik stovek osob.

    (jn)


    Nejsou konkrétní poznatky

    V příslušných ustanoveních §§ 187 až 188a trestního zákona, týkajících se takzvaných drogových trestných činů, je zajišťována vnitrostátní právní úprava řady mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána. Objektem těchto trestných činů je zájem na ochraně společnosti a lidí proti možnému ohrožení, které vyplývá právě z nekontrolovaného nakládání s různými drogami a jejich zneužívání. Nová úprava drogových deliktů, která nabyla účinnosti od 1. ledna 1999, je pak určitou snahou reagovat na současný stav a rozvoj drogové problematiky v našich podmínkách. Jak dalece je tato úprava "šťastná" či "nešťastná", si nedovolím v tuto chvíli říct, protože pochopitelně zatím nemáme žádné konkrétní poznatky. Na státním zastupitelství jsme v tomto směru žádné pokyny či stanoviska neobdrželi a každý případ budeme posuzovat individuálně s přihlédnutím ke všem skutečnostem a okolnostem. Právě aplikační praxe bude muset teprve postupně najít, co je například ono tolik diskutované "množství drogy větší než malé", což je jedním z kritérií pro trestnost přechovávání drogy včetně pro vlastní potřebu.

    Osobně se domnívám, že žádný zákon ani striktní zákaz problém drog a zejména jejich uživatelů nevyřeší, ale pokud se týká drogové kriminality, jsem pro maximální využití všech represivních prostředků.

    JUDr. Michal Chvojka, okresní státní zástupce


    Od 1. ledna platí novela trestního zákona

    Od 1. ledna 1999 platí novela trestního zákona č. 140/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů, která umožňuje postihnout každou osobu, která bez povolení přechovává drogu v množství větším než malém. V novém ustanovení § 187a je stanoveno, že kdo bez povolení přechovává omamnou nebo psychotropní látku nebo jed v množství větším než malém, bude potrestán ..., tedy dopouští se trestného činu.

    Od stejného dne platí také novela zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, kde v ustanovení § 30 odstavce 1 pod písmenem J) je zakotveno, že přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi se dopustí ten, kdo neoprávněně přechovává v malém množství pro svoji potřebu omamnou nebo psychotropní látku.

    Za malé množství drogy se považují dávky, které jsou uvedeny orientačně v příloze Závazného pokynu Policejního prezidenta, který byl vydán začátkem prosince 1998, a jímž byl upraven postup příslušníků Policie ČR při odhalování protiprávních jednání, souvisejících s toxikomanií. Jsou v něm ustanoveny úkoly pro jednotlivé útvary Policie ČR. Specifické úkoly plní zejména kriminální služba, kde je vyčleněn pracovník na tuto problematiku a který je zároveň i členem Okresní protidrogové komise. Prioritou policie není pouze represe, ale zejména preventivní činnost ve spolupráci s ostatními orgány státní správy, hospodářskými orgány, školskými a zájmovými organizacemi a podobně.

    V roce 1998 bylo policií řešeno pouze sedm případů v souvislosti s toxikomanií, policie proto nepředpokládá, že v důsledku novel zákonů dojde k výraznému zvýšení počtu řešených věcí. Lze říci, že tento společensky závažný problém na jičínském okrese nepředstavuje závažné bezpečnostní riziko, jako ve velkých městech. Přestupky na úseku toxikománie budou projednávány správním orgánem PČR, který bude vytvořen na okresním ředitelství policie, oddělení správních činností. Zde se bude postupovat v souladu se zákony o přestupcích a o správním řízení. Právo na odvolání bude možné u správního orgánu, vytvořeného na službě správních činností v Hradci Králové. Stejně se projednávají i přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

    Policie ČR Jičín, tiskový mluvčí


    Okresní protidrogová komise

    Přehled o současné situaci na Jičínsku má v první řadě Okresní protidrogová komise, která pracuje ve složení: ing. Jiři Vitvar (přednosta OkÚ Jičín), MUDr. Jaromír Hrubý (OHS Jičín), Ladislav Jiřička (koordinátor), MUDr. Jaroslav Poláček (alkoholické a toxikační poradny), Mgr. Magdalena Kvapilová (Okresní pedagogickopsychologická poradna), Mgr. Vlasta Krupková (oddělení péče o děti, OkÚ), Bc. Michal Císař (oddělení sociální prevence, OkÚ), Hana Hvězdová (referát zdravotnictví, OkÚ), Věra Rychterová (školský úřad), Mgr. Ivo Chocholáč (Nová Paka), Hana Drbohlavová (Hořice), npor. Ladislav Horáček (Policie ČR), Ivana Kašpárková (Městská policie Jičín) a prom. psych. Jiří Buchar (školský úřad).

    Komise například shromažďuje a vyhodnocuje projekty v rámci alternativních návrhů protidrogové prevence, s nimiž mohou přijít jak města a obce, tak i různé organizace. V současnosti se na Jičínsku o finanční podporu z peněz Meziresortní protidrogové komise uchází pět projektů. Jedná se o terapeutický pobyt pro děti z rizikových skupin, o společný pobyt dětí s rodiči, o zpřístupnění házenkářského hřiště v Jičíně, o vybudování bezbariérového sportoviště v Libuni a o zřízení skateboardové plochy pro vyznavače kolečkových bruslí v Nové Pace.

    Meziresortní komise, řízená Mgr. Josefem Radimeckým (nástupce dr. Pavla Béma), má pro letošní rok k dispozici 150 milionů korun, z toho je 50% vyčleněno na účelové dotace jako podpora projektům ne nepodobných těm výše zmíňovaným a 30% představuje plošná dotace na jednotlivé okresní úřady. A právě z těchto peněz by měla být pravděpodobně ještě letos zřízena nová služba, která rodičům umožní ověřit si případné podezření, zda se jejich dítě nedostalo na "šikmou plochu". Pokud se tak skutečně stane, bude nejspíš v úřadovně městské policie v Jičíně instalován diagnostický přístroj pod označením SET, kam budou moci lidé anonymně donést vzorek moči, podle něhož se díky jednoduché diagnostice rozpozná, zda dotyčný v poslední době aplikoval některou z omamných látek. "Jelikož většina problémů s intoxikací dětí bývá převážně o víkendu, bude tato služba, určená veřejnosti, nabízena v místě, které je trvale otevřeno po celý týden," vysvětluje okresní protidrogový koordinátor Ladislav Jiřička.

    (jn)


    Z bloku Policie České republiky

    Kopidlno - Dosud nezjištěný pachatel v době od 14.00 hodin dne 22.12.1998 do 17.00 hodin dne 4.1.1999 vzal z nočního stolku v neuzamčeném pokoji na internátu Zahradnické školy finanční částku 3 300 korun.

    Pševes - Dosud neustanovení "pobertové" v době od 18.12.1998 do 4.1.1999 odnesli z oploceného objektu v obci 280 metrů volně loženého kabelu AYKY 4x25. Tímto jednáním způsobili VČE Jičín škodu v částce 16 tisíc korun.

    Hořice - Dosud neznámý pachatel nezahálel ani na Nový rok a v době od 22.00 hodin dne 31.12.1998 do 12.30 hodin dne 1.1.1999 rozbil okno u rodinného domku v Hořicích, vlezl dovnitř a z obývacího pokoje odnesl starožitné hodiny - pendlovky, starší videorekordér zn. Samsung a obraz. Celkově majiteli způsobil škodu v částce zhruba 120 tisíc korun.

    Budčeves - Policejním vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění z trestného činu krádeže třiadvacetiletému pachateli z Kopidlna, který od konce měsíce září 1998 do 12.10.1998, na svém pracovišti v Budčevsi ukradl celkem 118 kg bronzových odlitků, čímž majiteli způsobil škodu v částce 7 800 korun.

    Ze stejného trestného činu bylo sděleno obvinění i sedmadvacetiletému pachateli rovněž z Kopidlna, který za stejné období a stejnému majiteli ukradl 100 kg bronzových odlitků za 6 600 korun.

    Holín - Dosud neustanovený pachatel v noční době z 30.12.1998 na 31.12.1998 vypáčil dřevěné dveře kanceláře autobazaru v obci Holín a vlezl dovnitř. Z kanceláře odnesl počítač s příslušenstvím, tři autorádia Blaupunkt, rychlovarnou konvici, kopírku Canon, dvě nabíječky mobilních telofonů a akumulátorovou vrtačku s kufříkem značky Einhal. Majiteli způsobil škodu téměř 100 tisíc korun.

    (tm)


    Budeme se bát chodit do lesa?

    Ve sdělovacích prostředcích se bohužel až příliš často dovídáme zprávy o tom, jak se "nimrodi" navzájem postřelí nebo jeden druhého zastřelí, to je ale jejich problém. Proč však "lovec na čekané" střelí místo kance krávu či sousedovic Alíka? Není to tak dlouho, co pán v zeleném střelil místo jelena koně. Když zjistil svůj omyl, koně na místě vyvrhnul, naložil a kdyby ho nechytli, prodal by úlovek na jatka! Před měsícem zase jakýsi "hrdina" s průkazem myslivce zastřelil v severních Čechách u chalupy huskyho, načež zbaběle utekl, aniž by se přesvědčil, jestli psa pouze nepostřelil.

    Co si pak má člověk myslet o organizovaném členu Mysliveckého sdružení Žďár-Blata, který si splete divokou kachnu s mořským orlem, jehož rozpětí křídel dosahuje dvou metrů a čtyřiceti centimetrů? Jak je vůbec možné, že takový člověk je členem mysliveckého svazu? A co je horší, že může držet zbraň a ke všemu z ní ještě střílet. Vzácný orel postřelený v Českém ráji u rybníka Žabakor, měl deset broků v trupu, po jednom v oku a v krajině mozku, tři v pravém a šest v levém křídle (obě křídla měl pak zlomena). Fakt, že v těle ptáka bylo nalezeno jedenadvacet broků v tak malém rozptylu dává tušit, že byl střelen z malé vzdálenosti, což svědčí o duševní mentalitě střelce a rozhodně vylučuje jakoukoliv náhodu. V případě, že mořský orel přežije, nebude již nikdy vzhledem k následkům zranění vypuštěn do volné přírody. Paradoxem je i to, že vedení spolku nemělo k osudnému "lovu na kachny" povolení turnovské Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj".

    Neříkám, že jsou všichni myslivci stejní. Slušným však ti z předchozích řádků dělají "medvědí službu", čímž staví mysliveckou organizaci z pohledu veřejnosti do špatného světla. Asi je nutné lépe zvažovat, koho vzít do "party" a koho ne, a toho kdo dělá ostudu a nedodržuje pravidla "hry" ihned nemilosrdně vyhnat. Jinak se může stát, že kvůli těmto "rádoby myslivcům" se lidé začnou obávat chodit do lesa.

    (mar)


    Nové Noviny