Nové Noviny č. 2/9915. ledna 1999strana 3

Tenkostěnné tvárnice zlevňují stavby

Kněžmost - Společnost DOBIAS s.r.o. Kněžmost jako jediná začala v roce 1991 vyrábět tenkostěnné tvárnice na francouzském stroji BALBINOT. I přes počáteční skeptické názory na neprodejnost těchto výrobků následující roky ukázaly správnost tohoto rozhodnutí.

Hlavním důvodem zahájení výroby tenkostěnných tvárnic (rozumí se síla stěny 25 mm a méně) bylo ekonomické hledisko, tedy zlevnění staveb. Platí totiž přímá úměra mezi silou stěny a váhou vlastní tvárnice. S tím jsou spojené nižší výrobní i dopravní náklady, snadná manipulovatelnost na stavbě, menší zatížení základů stavby, a proto zlevnění celého stavebního díla. Denně se setkáváme s předimenzováním stavebních projektů, a tím zbytečným předražením staveb. Dá se říct, že je to způsobeno malou informovaností projektantů a následně stavebníků. Tato situace je možná zaviněna dřívějším způsobem podomácku vyráběných škvárobetonových tvárnic. Různé více či méně zdařilé stroje a strojky včetně forem vyráběly různé druhy tvárnic. Tato domácí výroba nahrazovala nedostatek zdicích materiálů a již tenkrát nezanedbatelné ekonomické hledisko nutilo stavebníky k této domácí výrobě. Uvedené tvárnice měly sílu stěn okolo 50 mm a značnou váhu. Stavby z nich se vyznačovaly velkou hmotností a pracností.

Dnešní výroba tenkostěnných tvárnic nemá s dřívějším způsobem společného téměř nic. K úspěšné a ekonomické výrobě je zapotřebí automaticky řízených stacionárních lisů, vysoce přesně vyrobených forem, zracích boxů, automatické paletizace výrobků, kvalitních míchacích center, přísně kontrolovaných betonových směsí a zkušených pracovníků ve výrobě. Tvárnice se vyrábějí v různých barvách a pohledovém provedení, jsou příčkové o šířce 50, 75, 100 a 125 mm, nosné o šířce 150, 175, 200, 225 a 250 mm, výška je 200, 220 a 240 mm. Spodní plocha všech stěn tvárnic nesmí klesnout pod 33 % celkové plochy tvárnice. Síla venkovní podélné stěny tvárnice (měřeno v polovině výšky tvárnice) nesmí být slabší než 17 mm. Rozměrová přesnost délka šířka 2 mm, výška 3 mm. Nosné tvárnice musí splňovat minimální pevnost v tlaku 3 Mpa. Zdí se zásadně na cementovou maltu v celé ploše tvárnice v síle 10 mm. Při pečlivém zdění může tloušťka omítek dosahovat 10-15 mm. Není neobvyklé setkat se v zahraničí se stavbami veřejného charakteru, kde jsou tvárnice jenom vyspárovány a případně vymalovány. Při použití koncových tvárnic nebo proražením jejich dna je možné v rozích, okolo oken a dveří odlít zpevňovací sloupky a tyto provázat do stropů. Takto vznikne skrytý monolit, jenž umožní zeslabení stěn a zvýšení únosnosti zdí. Stropy se zhotovují ze stropních trámců a betonových vložek až do rozpětí 7,80 mm.

Při dnešních cenách energie potřebné k vytápění objektů se bez dodatečného izolování staveb, ať je stavěno z jakéhokoli materiálu, neobejdeme. V sortimentu betonových tvárnic se vyrábí systém ISO 80 a ISO PLUS, který je dobrým příkladem ekonomické výstavby objektů. Jsou to nosné betonové tvárnice s již zabudovanou izolační vložkou, jež zaručuje výborné tepelněizolační vlastnosti.

V porovnání s dříve prováděnými stavbami ze škvárobetonových tvárnic vycházejí dnešní stavby z tenkostěnných tvárnic značně lehčeji, a tím i levněji. Jenom vlastní úspora váhy obvodové zdi činí 61 %. Úspora přepravních nákladů na stavbu též není zanedbatelná. Přitom je spotřeba zdicí malty zhruba poloviční.

Závěrem můžeme říci, že promyšleným stavebním postupem a přípravou stavby lze stavět se značnými úsporami při dodržení vysoké kvality.

Michal Dobiáš


PRVNĚ NAROZENÝM OBČANEM okresního města v roce 1999 se v sobotu 2. ledna v 8.25 hodin stal Vojta Hrnčalík, který již třetí den po svém narození přijímal spolu se svou šťastnou maminkou Liběnou Hrnčalíkovou první oficiální hosty. Na pokoj porodnického oddělení Okresní nemocnice za nimi přišli starosta města Jiří Liška spolu s místostarostou Vlastislavem Matuchou a zástupci jičínské pobočky pojišťovny Allianz.

Trochu překvapená maminka převzala květiny, Vojta pak od města pět tisíc korun a od pojišťovny roční bezplatné úrazové pojištění. Oba dohromady pak přání pevného zdraví a štěstí.

Zda se vítání prvního posilvestrovského místního občánka stane tradicí, jsme se zeptali starosty Jiřího Lišky. "Myslím si, že by to mohl být start nových dobrých zvyků. Naším zájmem je, aby se v Jičíně rodilo co nejvíc dětí. Statistika však hovoří naprosto neúprosně a je pravdou, že v Jičíně žije rok od roku méně a méně lidí. Jedná se pouze o desítky lidí, rozhodně ne o pokles dramatický, ale přesto bychom byli rádi, kdyby tomu bylo naopak. Přivítáním prvního miminka v roce chceme tedy symbolicky říci, že si vážíme každého nového Jičíňáčka a že bychom chtěli, aby se jich v naší nemocnici rodilo stále víc a víc."

(red)


Vstup eura do podnikatelské sféry na Jičínsku

Jičín - Bankovní domy na Jičínsku sice začaly ihned po Novém roce nabízet všechny standardní služby v nové měně, společné pro jedenáct zemí Evropské unie, klienti jsou však zatím spíše obezřetní.

Podle ředitele okresní pobočky České spořitelny v Nové Pace ing. Miroslava Domalípa je dosavadní zájem o euroúčet minimální. "Do eura jsme jich zatím převedli opravdu jen několik," uvedl. Podobně se vyjádřila i vedoucí oddělení Investiční a poštovní banky v Jičíně Věra Bajerová. "Vedení IPB pozvalo už v loňském roce zástupce některých firem na informativní setkání, na němž je seznámilo s možnostmi a výhodami, které s novou měnou souvisí. Představitelé firem tehdy o založení nových účtů jevili poměrně velký zájem, v současnosti však vyčkávají, pravděpodobně čekají, jak zareagují zahraniční partneři. Pro fyzické a právnické osoby i pro podnikatele nabízíme v euru běžný a spořící účet, termínované vklady, šeky a další běžné produkty," oznámila pí. Bajerová z jičínské pobočky IPB. V podstatě totéž poskytuje i Komerční banka v Jičíně. "Zakládáme účty, provádíme platby, zatím se ale jedná o novou záležitost, která sotva začala. Do této chvíle jsme zřídili jen čtyři účty, což je zanedbatelné," prohlásil ředitel KB ing. Ivan Vondráček čtvrtý den poté, co se začalo s eurem obchodovat na světových trzích. Jisté je, jak ostatně bankovní úředníci uvádějí, že pro firmy obchodující se zahraničím představuje euroúčet podstatné zjednodušení. Navíc se nemusí platit za konverzi při převodu z jednotlivých národních měn. Finanční operace se odehrávají formou bezhotovostního platebního styku, poněvadž bankovky a mince eura budou do oběhu uváděny až v roce 2002. Pro české turisty vyjíždějící do eurozóny se také zatím nic nemění. V nejbližších třech letech je možné platit ve všech národních měnách, tak jak tomu bylo doposavad.

Jaký vliv však bude mít vznik jednotné kontinentální měny na hospodaření podniků, je těžké odhadnout. To ovšem nemění nic na skutečnosti, že její zavedení řada z nich vítá. Ředitel Městského pivovaru v Nové Pace Daniel Váša poznamenal, že s přechodem na euroúčet počítá během následujícího čtvrtletí. "Vzhledem k tomu, že obchodujeme v markách, dolarech, librách a dalších měnách, předpokládám, že nový systém bude jednodušší a časově úspornější," řekl v rozhovoru pro Nové Noviny sládek Váša. Za samozřejmost bere přechod na euroúčet Jaroslav Volf, majitel firmy Export - Import Wolf, která dodává zboží především pro holandský trh. "Do tří let budou v této společné měně obchodovat i ostatní," konstatuje.

Hned v prvních dnech po Novém roce si založil euroúčet i strojírenský podnik AGS, NN to potvrdil obchodní ředitel Mgr. Josef Melichárek. Stejně se zachovaly i ostatní subjekty v rámci společnosti SECO, která je většinovým vlastníkem jičínské firmy AGS. "Měli bychom pomýšlet na to, že se Česká republika stane v dohledné době součástí Evropské unie, z tohoto pohledu není na škodu být v předstihu," dodává Mgr. Melichárek. Zdrženlivý postoj zastává jičínská firma HAN, výrobce vánočních ozdob. Ta podle jejího majitele Miloše Němce alespoň v letošním roce o žádné změně v platebním styku neuvažuje. "Zatím k tomu nevidím důvod, většina naší obchodní činnosti se odehrává se Švýcarskem, kde i nadále zůstává hlavním platidlem tamní národní měna, euro se nás netýká," vysvětluje Miloš Němec. Bělohradská společnost Lemex, jejíž výrobní program je zaměřen na lesnickou techniku, bude přechod na euro nejprve konzultovat se svými zahraničními partnery.

(jn)


Úprava přídavku na dítě se dotkla většiny domácností

Jičín - V září 1997 byl schválen zákon č. 242/1997 Sb., kterým se měnil a doplňoval zákon č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, a o změně a doplnění některých dalších zákonů. Účinnost zákona byla stanovena od 1.1.1998 s výjimkou ustanovení týkajících se přídavků na dítě, která nabyla účinnosti od 1.10.1997.

A právě nová právní úprava přídavku na dítě se dotkla většiny domácností. U většiny z nich došlo od 1.10.1997 ke snížení výše dávky, v některých případech, kdy rozhodný příjem v rodině byl vyšší než součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,20, byla dávka přídavek na dítě odejmuta. Tyto změny, které souvisely s úspornými opatřeními vlády, byly časově omezeny do 31.12.1998. Od 1.1.1999 opět vchází v platnost koeficienty, které platily do 30.9.1997, a nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě:

a) Ve zvýšené výměře, jestliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,10,

b) V základní míře, jestliže rozhodný příjem v rodině převyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,10, avšak není vyšší než součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,80,

c) Ve snížené výměře, jestliže rozhodný příjem v rodině převyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,80, avšak není vyšší než součin částky životního minima rodiny a koeficientu 3,00.

Jestliže byla dávka přídavek na dítě v souvislosti s úspornými opatřeními vlády nezaopatřenému dítěti od 1.10.1997 odejmuta nebo žádost o předmětnou dávku od 1.10.1997 byla zamítnuta z důvodu vysokých příjmů, pak si žadatelé mohou o tuto dávku zažádat na příslušném kontaktním místě s účinností od 1.1.1999. K této žádosti budou dokládat rozhodný příjem za rok 1997, pokud již doklad o výši příjmu za rok 1997 na kontaktní místo nedoložili.

OkÚ, referát soc. věcí


Nové tituly U Pašků

Větvičkovi Rychlá kuchařka. Pokrmy do třiceti minut. Tora Kč 99,-

Kejvalová Takovej krásnej život. Kniha plná optimismu a humoru. PGS Nebeský Kč 139,-

Fulghum Slova, která jsem si přál napsat sám. S pokorou sobě vlastní Fulghum ukazuje svým čtenářům literární svět, jejž si nosí uvnitř, a předává ho tímto dál. Argo Kč 139,-

Cvrčci muzikanti. Neuvěřitelné nezbednosti malých cvrčků. J+J Kč 280,-

Daňové zákony 1999. Grada Kč 65,-

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.: 0433/222 67)


Růst kvality i nákladů

Jičín - Městská rada vyhověla návrhu vedení Technických služeb města Jičína a od nového roku zvýšila poplatky za služby spojené s užíváním hrobového místa (úklid, úprava, odvoz odpadků, sekání trávy, zametání, odklízení sněhu, voda...).

Vzhledem k tomu, že technický stav a prostředí jičínských hřbitovů se doslova před očima mění k lepšímu, je pak zcela logické, že tyto aktivity úměrně zvyšují i náklady na vlastní provoz pietních míst. Prostředí se má i nadále zkvalitňovat a město bude na jejich provoz stále doplácet. Poplatky za služby se zvyšují z 350 korun na 700 korun za pět let užívání hrobového místa, což je 140 korun ročně. Zvýšení poplatků se však uživatelů hrobových míst dotkne až při příští pětileté platbě. Jinak řečeno, kdo například na podzim loňského roku zaplatil 350 korun, má zaplaceno na pět let dopředu a zmíněných 700 korun zaplatí až na podzim roku 2003. Vedle toho se na základě vyhlášky i nadále beze změn platí 3 koruny nájemného za jeden metr čtverečný hrobového místa ročně.

(red)


Meteorologické hodnoty - prosinec

Každodenní meteorologická měření provádějí žáci ekologického praktika 4. základní školy v Jičíně.

Průměr max. teplot vzduchu ve 2 m + 1,35 °C
Nejvyšší max. tep. vzduchu ve 2 m + 6,40 °C 14. prosince 1998
Nejnižší max. tep. vzduchu ve 2 m - 7,10 °C 11. prosince 1998
Průměr min. teplot vzduchu ve 2 m - 3,67 °C
Nejnižší min. tep. vzduchu ve 2 m - 16,60 °C 12. prosince 1998
Nejvyšší min. tep. vzduchu ve 2 m + 3,00 °C 14. prosince 1998
Počet mrazových dnů 25
Měsíční srážkový úhrn 30,5 mm
z toho kapalné srážky 21,6 mm
pevné srážky (vodní ekvivalent) 8,9 mm
Počet srážkových dní 16
z toho s převahou deště 7
s převahou sněžení 9
Maximální srážky za 24 hodin 5,8 mm 13. prosince 1998
Počet dní se sněhovou pokrývkou 15
Max. vrstva sněhové pokrývky 10 cm 8. prosince 1998
Průměrná kyselost srážek pH 4,33
Průměr relativní vlhkosti vzduchu 87,19 %
Počet dní se 100% vlhkostí 5
Průměrná oblačnost 76,45 %
Teplota půdy v hl. 10 cm - min. O,O °C
Teplota půdy v hl. 10 cm - max. + 1,5 °C 17. prosince 1998


Nové Noviny