Logo NN

Nové Noviny č. 2/9915. ledna 1999strana 1

Výrazné slevy nemůžeme očekávat

Očekávat nějaké výrazné slevy ve větším rozsahu v tomto novoročním čase na Jičínsku asi nemůžeme. Zdejší obchodníci si zpravidla nemohou dovolit to, co jejich kolegové ve velkých městech.

Čtyřicetiprocentní a vyšší slevy jsou aktuální u hypermarketů a ve velkých nákupních centrech obdobného typu, které už v půlce zimy vyprazdňují sklady, aby se mohly koncem ledna a začátkem února zazásobit na letní sezónu. Odlišné podmínky a jinou pozici na trhu než obchodní domy, mají klasické kamenné krámky v okresním městě, což nám potvrdil i nedávný průzkum. Někteří obchodníci přitom upozorňují, že ne každý se vůči zákazníkům chová fér. Ve výlohách nebo prostřednictvím letáčků totiž prodejci anoncují slevy, které se pohybují v desítkách procent, ovšem skutečné zlevnění je mnohdy podstatně menší, nebo dokonce vůbec žádné. Využívají tak toho, že si jen málokdo pamatuje, jak vysoké byly ceny původní. Tím na zákazníka připravují past, jejímž smyslem je přilákat lidi do obchodů, jež bývají v tomto útlumovém období obvykle poloprázdné. I když takové případy zůstávají v okresním měřítku spíš výjimkou.

Záleží také na tom, o jaký sortiment se jedná. Jiné marže jsou u zboží průmyslového, sportovního, u hraček, hudebnin či u potravin. Ne všichni si proto mohou dovolit zlevnit víc než o deset procent, ač by sami uvítali, kdyby mohli jít s cenou níž. Pro drobné obchodníky jsou tvrdou realitou i vysoké náklady na režii, která například velké obchodní řetězce (Edeka, Penny Market atd.) příliš netrápí.

Ale snad všichni, kteří se prodejem zabývají, shodně připouštějí, že kupní síla obyvatelstva reálně klesá, slevy jsou proto snad to jediné, na co lidé ještě slyší. Firmy i obchodníci tak veřejnost průběžně po celý rok oslovují formou mnoha akcí, jakými jsou například různé propagační letáky či doprodeje. Konečná cena výrobku však nemusí být vždy rozhodující. Například v jednom jičínském obchodě s drogistickým zbožím jsme se setkali s tím, že o výrobky, které mají například znehodnocený obal či jinou z hlediska funkčnosti výrobku nepodstatnou vadu a jsou nabízeny s výraznou slevou, lidé zájem nemají.

(jn)


Čtyři výběrová řízení

Jičín - Městský úřad již potřetí vypisuje výběrové řízení na obsazení místa vedoucího stavebního odboru MěÚ s tím, že tentokrát ustupuje od podmínky vysokoškolského vzdělání uchazeče a bude akceptovat i přihlášky stavařů středoškoláků.

Souběžně s touto akcí běží i výběrové řízení na vedoucího odboru místního hospodářství MěÚ, odboru školství MěÚ a odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ.

Všechna čtyři výběrová řízení mají společnou uzávěrku 29. ledna 1999. Podrobnější informace vám poskytne starosta města MVDr. Jiří Liška osobně nebo na telefonu MěÚ 0433/545100 i tajemník MěÚ Jičín ing. Peter Bareš, rovněž osobně nebo na telefonu MěÚ 0433/545105.

(red)


Setkání přátel Fráni Šrámka

Sobotka - Středisko městské kultury v Sobotce a archiv Fráni Šrámka vás srdečně zvou na tradiční "Lednovou schůzku přátel Fráni Šrámka".

Setkání se uskuteční v neděli 17. ledna 1999 ve 14. hodin ve Šrámkově domě v Sobotce.

Na téma "Šrámek dnes" promluví PhDr. Nella Mlsová. Vybrané texty přednesou L. Bechyňová a O. Bičišťová. V druhé části kulturního odpoledne bude představen 13. svazek Knihovničky Českého ráje - Švabinského svatý Jan Křtitel - za přítomnosti autorů, manželů Scheybalových.

(red)


Pozvání na "Resale 1999"

Jičín - Zejména pro zakladatele nových firem a pro firmy s omezeným zdrojem financí je určena informace, kterou obdržela Okresní hospodářská komora Jičín ze SRN. Ve dnech 25. až 27. dubna 1999 se bude konat ve Frankfurtu (Main) celosvětově největší a nejvýznamnější veletrh pro použité stroje a zařízení.

V loňském roce se tohoto veletrhu zúčastnilo 437 vystavovatelů ze 17 zemí a zhlédli jej návštěvníci z 96 zemí.

Pořadatelé, Veletrhy Karlsruhe GmbH, nabízejí podnikatelům zprostředkovatelský servis. Poptávky je možno průběžně zasílat v německém nebo anglickém jazyce a pořadatelé připraví odpovídající nabídky. V loňském roce se podařilo takto zprostředkovat přes 2 000 kontaktů.

Podrobnější informace a potřebné formuláře lze získat v OHK Jičín, Havlíčkova 177, 506 01 Jičín, tel. 0433/524020.

PhDr. Čestmír Jung, konzultant OHK


Brouček v plastu

Nová Paka - Že se v novopackém pivovaru stáčí desetistupňový Brouček do jeden a půl litrových plastových PET lahví, je pro klasického pivaře asi zpráva mírně řečeno kuriózní.

Pražský trh si však pivo v netradičním plastovém obalu žádá, a tak sládek Daniel Váša nabídkou pružně zareagoval na poptávku. Městský pivovar v Nové Pace se 21. prosince 1998 stal prvním pivovarem v České republice, z jehož bran odchází část produkce v plastových obalech. Pivo se do PET lahví stáčí zatím provizorním způsobem, což umožňuje z pivovaru denně expedovat přibližně osm set lahví balených po devíti do papírových kartonů.

V případě, že obchodníci projeví o nový způsob distribuce piva ke spotřebiteli větší zájem, je novopacký městský pivovar připraven investovat finanční prostředky k zakoupení automatické stáčecí linky. Podle vyjádření odborníků se kvalita ani chuť piva v PET lahvích neliší od piva ve skle, a tak nezbývá než dodat: "Proti gustu žádný dyšputát".

(red)


Posty předsedů komisí jsou obsazeny

Jičín - Městská rada na svém třetím pravidelném zasedání s konečnou platností "doladila" a schválila jména předsedů jednotlivých komisí Městského úřadu Jičín.

Post předsedy velmi důležité kontrolní komise byl přednostně nabídnut politickým stranám, které na základě výsledků komunálních voleb nemají na radnici své zastoupení. ČSSD na toto místo nominovala svého člena ing. Lubomíra Svatého.

Trochu problémy byly s obsazením vedoucího kulturní komise. Tím se nakonec stal RNDr. Milan Koláčný (KDU-ČSL), který přenechal vedení školské komise (kam byl původně kandidován) řediteli 4. ZŠ Zdeňku Procházkovi (VPM).

Finanční komisi bude tak jako v minulém volebním období řídit ing. Martin Puš (ODS) a přestupkovou Naděžda Palasová. Komisi sociální a bytovou povede Věra Řeháčková (ODS) a ředitel Lepařova gymnázia Vladimír Carda (ODS) zvolil komisi pro sport, tělovýchovu a volný čas.

Teď nezbývá než vhodnou formou najít pro těchto sedm komisí členskou základnu. Všichni předsedové jistě uvítají každou aktivitu z řad občanů města. Členství je dobrovolné a počet členů v jednotlivých komisích Městského úřadu Jičín není nikterak omezen.

V souvislosti se systematickou ochranou historického středu města vznikla pracovní skupina "pro regeneraci městské památkové rezervace". Jejím vedením byl městskou radou pověřen zástupce starosty města ing. Miloslav Šebík (ODS).

(mar)


Škola mění svůj název

Hořice - Bez změny ve vzdělávací náplni, avšak s novým názvem vstoupila do nového roku Integrovaná střední škola obchodní Hořice, jejíž název se začátkem ledna změnil na Obchodní akademii a Střední odborné učiliště Hořice. "Pro rodiče a děti bude nový název transparentnější, vystihuje skutečnost, že u nás nabízíme možnost vzdělání jak v oborech učebních, tak i maturitních," oznámil ředitel školy Mgr. Jaroslav Kotrbáček. Poznamenal, že název integrovaná není ani v zákoně. "Toto pojmenování vlastně vyjadřuje výuku společnou pro zdravé i handicapované děti," říká ředitel Kotrbáček. Akademii v současnosti ve dvou čtyřletých studijních a dvou tříletých učebních oborech navštěvuje 330 žáků. V učitelském sboru pracuje 20 kantorů.

(jn)


Láska je láska

Hořice - Dvě a půl hodiny po půlnoci dne 28.11.1998 se trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví v jednom z hořických barů dopustila devětatřicetiletá místní výtečnice. Po slovní rozepři uhasila své cigáro o obličej sedmadvacetiletého muže a pro jistotu mu pak ještě rozbila o hlavu půllitr, čímž mu způsobila otřes mozku s dobou léčení 16 dnů.

(tm)


Nové Noviny