Nové Noviny č. 1/998. ledna 1999strana 5

Budou ženy stát frontu na mužskou práci?

Pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR se v poslední době usilovně zabývají otázkou, jak co možná nejvíce znesnadnit a znepříjemnit chod Úřadů práce, činnost sdělovacích prostředků a v neposlední řadě aktivity samotných zaměstnavatelů, hledajících pomocí inzerátů a různých forem oznámení nové zaměstnance.

Stejnou "medvědí" službu pak připravují na základě nového zákona poskytovat i opačné straně trhu práce, tedy nezaměstnaným nebo občanům hledajícím nové zaměstnání. Ti se totiž v nabídce volných pracovních míst nadále nedozví, zda firma hledá ženu či muže, nedozví se, zdali se jich týká věk uvedený budoucím zaměstnavatelem a snad se ani nedozví, zda splňují požadované kvalifikační předpoklady.

I Nové Noviny vám v dobrém úmyslu přinášely ve spolupráci s jičínským Úřadem práce nabídku volných pracovních míst, avšak pak v Praze někdo vymyslel, že naše aktivity (samozřejmě i dalších sdělovacích prostředků) diskriminují část zájemců o práci, a tak byla tato činnost různými nařízeními omezena. Konečnou přítrž jí má udělat připravovaná novela zákona o zaměstnanosti.

Pak se zájemce hledající práci zřejmě již nesetká s inzerátem podobného znění: Firma XY, se sídlem v ZX, hledá sekretářku ve věku 25 let, štíhlé postavy, blond vlasů, inteligentní, společenskou, se znalostí dvou světových jazyků a základy práce na PC, platové podmínky dle zásluh, nástup možný ihned.

Takový inzerát bude totiž posuzován jako nabídka volného pracovního místa s diskriminačními podmínkami.

Novela zákona text podobného inzerátu omezí pouze na informaci v tom smyslu, že firma XY hledá "jeden kus zaměstnance". Bez pohlaví, věku, znalostí a dalších doplňujících informací. Je však otázkou, zdali se v tomto případě nebude jednat rovněž o zveřejnění diskriminačních podmínek vzhledem k tomu, že slovo zaměstnanec je rodu mužského.

Paradoxně se pak možná budou tvořit fronty žen čekajících před personálním oddělením dolů Ostravsko-Karvínského revíru, nebo naopak mužů před dveřmi hlavní sestry nemocnice Na Bulovce. Teprve tam jim povědí, že hledají zaměstnance opačného pohlaví. To ale podle nového zákona diskriminace nebude.

Pražští však v posledních dnech udělali krok zpět a Úřadům práce povolili v nabídkách alespoň částečně uvádět požadavky na vzdělání a zároveň i informaci o tom, zda nabízená práce je, či není fyzicky namáhavá.

Martin Horák


Seberealizace? Ano, ale v jaké podobě?

V zaběhlém rytmu pulzuje dál život ve městech a obcích po nedávných volbách, alespoň z pohledu řadových občanů.

Jinak je tomu na mnohých radnicích, a to i přesto, že problémy na komunální úrovni zůstávají stále stejné, rozdílné jsou jen přístupy k jejich řešení, což je pochopitelně legitimní. Obávám se ale, že pokud snad někdo čekal, jak do mnohdy zatuchlých úřadoven s příchodem nových tváří zavane čerstvý vzduch, bude zklamán. Pravda, někde se k průvanu schyluje, nicméně s jeho svěžestí je to už horší. Indícií o tom, že radnice obchází strašidlo zvané čistky, byť je to navenek ústy jejich představitelů popíráno, je, zdá se, ne právě málo. Odpovědi ve stylu "no coment", nebo "...nikdy jsem s vámi o tom nemluvil", asi nejsou tou nejlepší vizitkou některých úřadů ani jejich vedení. Bohužel kritika, obzvlášť v této době, není na místě, stačí se totiž o někom důležitém nahlas a veřejně zmínit nebo jen něco okomentovat, a trest na sebe nenechá dlouho čekat.

Přitom především nově zvolení zastupitelé, eventuálně radní, dobře vědí, co obyvatele v jejich městě nejvíce trápí. Vždyť různých předvolebních letáčků a hesel měl každý z nás v poštovních schránkách nepočítaně. Nebylo by proto na škodu, kdyby někteří místo zákulisním pletkám, schizofrennímu hledání "zaručených" nepřátel a trapnému lobizmu svůj zajisté drahocenný čas raději věnovali například studiu litery zákona o obcích či jiným právním normám, případně se důkladně obeznámili s chodem úřadu. I když, přiznávám, některé souboje na radnicích mají své neopakovatelné kouzlo. Křesla v zastupitelstvu či odpovědné funkce na úřadě však určitě nejsou od toho, že někdo má stavební firmu a potřebuje zakázky od města nebo si snad vyhlédl vhodnou parcelu... Možnost seberealizace má každý, jde jen o to, jak si ji kdo vysvětluje.

Jiří Němeček


Jak jsem šla do plynu

Jičín - Nemusíte mít z titulku obavy, že následující řádky budou reminiscencí neblahých válečných plynových komor, protože plyn, o kterém bude řeč, působí naopak na naši tělesnou schránku blahodárně.

Doslechla jsem se, že suché uhličité koupele mají příznivý vliv na mnohé tělesné funkce, mimo jiných také na centrální nervový systém, srdce a cévy, na posílení imunity, prokrvení mozku aj. Hledejte dnes někoho, komu by v dnešním hektickém žití "netekly nervy", kdo by neměl vůbec "depky", komu už tak dobře "mozkové závity" nefungují? Kdekdo to o sobě prohlašuje. Někdo právem, někdo jen proto, že už to je tak v české povaze - trochu si zanaříkat. Samozřejmě, že k nim patřím také.

Vyzkoušela jsem tedy doporučenou suchou uhličitou koupel v jičínských Městských lázních, které vedou manželé Erbanovi a jak se zdá, vedou je dobře. Srdečně vás přivítají nejen oni, ale celé útulné prostředí té části lázní, které je již v provozu.

Pokud si žádáte suchou uhličitou koupel, pomohou vám vsunout se do plastikového vaku a po mírném utěsnění u krku (neuškrtí vás), přivedou plyn hadičkou do vaku, který se poněkud nafoukne, což vzbuzuje dojem, že jste rázem přibrali na váze. Ve vaku je příjemné teplo a vlaho. A je vám příjemně vůbec. Někde za hlavou se vám z kazety vemlouvá kultivovaný mužský hlas, podbarvený hudbou. Většinou hovoří o tom, jak se cítíte, nebo máte cítit. (Tohle jediné mi nikdo nemusel říkat, ale jsou mezi námi takoví, kteří rádi poslechnou a když hlas řekne "ležíte na břehu řeky", okamžitě jsou v duchu u šplouchající voňavé řeky.) Je však možné požádat jen o hudbu nebo si přinést svoji oblíbenou kazetu. Nebo - zůstat v tichu lázní, neposlouchat nic a jen svoje myšlenky poslat za šťastnými okamžiky vašeho života a znovu si je v klidu prožívat. Těm špatným a nepříjemným je ovšem nutné vyhnout se velkým obloukem.

Zejména ženy, které stále mají doma tu druhou známou směnu, by měly trochu "zastávkovat" a sobecky (?) věnovat hodinku sobě, odpočinout si, uvolnit se, aby měly sílu na další porci povinností...

Relaxační program lázní v Jičíně nabízí i další služby, např. perličkovou koupel, audiovizuální stimulaci speciálním přístrojem (tzv. "trénink mozkových buněk"), solárium, masáže, floating aj. Není třeba mít obavy z finančního zruinování, a tak si myslím, že vyzkouším další služby a budu o nich referovat. Člověk by měl vědět, do čeho jde, jak už kdysi moudře pronesl Josef Švejk.

(troj)


Hledáte svého kamaráda?

Jičín - Mezi vánočními svátky bylo v psí záchytné stanici Technických služeb města Jičína poměrně smutno. Na svého pána tam marně čekal asi pětiletý, klasicky zbarvený německý ovčák, který svojí mohutnou postavou budí nejen respekt, ale i dojem dobrého hlídače. Pes má na krku kovový řetízek bez známky, v pravém uchu tetování (č. 62422) a byl v poměrně slušném stavu nalezen poblíž objektu čistírny odpadních vod v Čejkovicích.

Druhým dočasným obyvatelem stanice je asi dvouletý neidentifikovatelný kříženeček psa. Je mírně dohněda zbarvený, dlouhosrstý, asi třicet centimetrů vysoký, přítulný a rozhodně velmi vděčný za každé pohlazení. Je společenský a spíš než u boudy bude veselým společníkem a rodinným přítelem v bytě. Ve velmi zanedbaném stavu byl nalezen v Kbelnici.

Třetím nalezencem je s největší pravděpodobností zaběhnuté, asi pětiměsíční štěně feny dalmatína. Krásně vybarvená, společenská a hravá "mladá dáma" nemá známku a spolu s oběma psy čeká na svého pána. V případě, že se o nalezené psy nepřihlásí majitel, jsou k dispozici hodným lidem, kteří jim budou ochotni v nové rodině zajistit dobré zázemí.

Všichni tři "bezdomovci" čekají v psí záchytné stanici ve sběrném dvoře Technických služeb města Jičína v Konecchlumského ulici. V případě vašeho zájmu můžete získat podrobnější informace při osobní návštěvě stanice nebo na telefonu 0433/524254.

(red)


Městská policie - linka 156

Jičín - Městské policisty můžete volat na bezplatnou linku 156 nebo na mobilní telefon 0603/716565.

Stejně tak, jako celá řada jiných organizací, tak i strážníci okresního města hodnotili výsledky své práce za právě uplynulé období roku 1998.

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že městští policisté nejčastěji řešili přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, proti pořádku ve státní správě a samosprávě, čímž se rozumí jednání občanů v rozporu s platnými vyhláškami měst a obcí, proti veřejnému pořádku a přestupky proti občanskému soužití.

Městští policisté v roce 1998 řešili celkem 1 300 přestupků. Některé méně vážné pouze domluvou, ostatní finančními pokutami, které do městské pokladny přinesly za uplynulý rok 146 tisíc a 400 korun. Strážníci rovněž odhalili i několik trestných činů, jejichž dořešení přenechali pracovníkům Okresního ředitelství polici ČR v Jičíně.

Největším problémem a starostí jičínských strážníků je i nadále prostor pěší zóny. Neustále se zde totiž pohybuje a parkuje velké množství vozidel, která sice mají povolený vjezd, ale rozhodně zde nemají povoleno parkovat déle než po dobu nezbytně nutnou a tou se rozhodně nemyslí půl dne. Mezi ně v poslední době patří bohužel i vozidla invalidů, kterých parkuje na pěší zóně často víc jak vozidel zásobování. Řidiči zde pak "odkládají" auta bez ohledu na to, pro koho je užívání pěší zóny určeno především.

Městští policisté přejí touto cestou obyvatelům města Jičína mnoho krásných dnů, pohody a pevného zdraví v posledním roce milénia, v roce 1999.

(měp)


Mladí ekologové na 4. ZŠ

Jičín - Znepokojivý stav životního prostředí vyvolává zájem stále většího počtu lidí. Nemělo by ale jít o módní vlnu, výsledek může přinést pouze systematické působení. Ekologie není jen ochrana rostlin a zvířat, to je vztah lidí k prostředí, k jiným lidem, k sobě samému. Jindy tak bohatá čeština si v tomto případě zatím neporadila, ale výraz globální je snad srozumitelný. Právě ovlivňování názorů dětí tímto směrem ve školách je velkou investicí do budoucnosti.

Velkým zdrojem inspirace pro učitele je činnost středisek ekologické výchovy. Naše 4. ZŠ v Jičíně s některými z nich začala spolupracovat. Ekocentrum Paleta v Pardubicích má propracovaný třístupňový systém seminářů o netradičních formách globální výchovy pro pedagogické pracovníky všech typů škol. Pracovníci střediska jezdí za žáky i do školy a nezapomenutelné byly dvě pobytové akce na Stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou. Ekoareál Paleta v Pardubicích byl inspirací pro náš Čtyřlístek, který vytváříme na pozemku školy.

Sdružení Tereza v Praze se stalo koordinátorem mnoha mezinárodních ekologických projektů, kterých se účastníme (Modré z nebe, Globe apod.). Umožňuje nám vícedenní pobyty na chatě Tereza v krásném prostředí Prokopského údolí na okraji Prahy.

Za poznáním Krkonoš jezdíme do Horního Maršova, kde Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory zajistí pro skupinu žáků nejen celodenní pobyt a stravování, ale také zajímavé programy, při kterých se účastníci rozhodně nenudí. Pro nás, poněkud vzdálenější, ale velmi krásně položené Středisko ekologické výchovy Chaloupky, se nachází na okrese Třebíč. Kromě jiného nás s nimi spojuje snaha o vytvoření hezkého okolí školy. Vždyť školní zahrada by měla být považována za součást kulturní tradice české školy.

Mladí ekologové ze 4. základní školy v loňském roce oslavili "tisící měření" a tříleté výročí nepřetržitého měření na školní meteorologické stanici. Denně sledují 20 hodnot, navíc jednou týdně provádějí základní měření na řece Cidlině a rybníce Kníže. V rámci prvně jmenované slavnosti uspořádali dobrovolnou sbírku. Vybraných 700 korun a 60 haléřů věnovali na opravu poustevníka v Libosadu.

V den třetího výročí školní meteorologické stanice byli vyhodnoceni nejaktivnější ekologové, kteří se podíleli i na prázdninových měřeních: Radek Král (42 měření), David Langer a Michal Štaff.

Ekologické praktikum 4. ZŠ v Jičíně

Poznámka redakce: V souvislosti s výše uvedeným článkem je však velmi nutné si uvědomit, že nebýt více než aktivního přístupu učitele Františka Kynčla, nebyl by na čtyřce "Ekologický Čtyřlístek", naučná stezka, v areálu školy by nebylo vysazeno více než 120 druhů dřevin a 220 bylin, nebylo by instalováno více něž 30 druhů ptačích budek ...

Nebýt obětavosti tohoto pedagoga, nebyla by školní meteorologická stanice, nemohlo by být provedeno tisící měření v rámci celosvětového projektu The Globe Program a 30.10.1998 by samozřejmě nebylo ani její tříleté výročí.

(red)


Nové Noviny