Nové Noviny č. 32/0117. srpna 2001str. 3

Spolu s počasím zemědělcům ztěžují život krádeže na polích a v sadech

Staré Místo, Mlázovice, Lužany - Nejenom špatné počasí, ale i krádeže ztěžují zemědělcům život. Ztráty na rozkradené úrodě leckdy ani nevyčíslují a na ochranu si dokonce začínají zjednávat podobně jako banky a jiné instituce bezpečnostní agentury. Další potíže jim vznikají i na základě zcizení základních prostředků, jako jsou části jednotlivých strojů, akumulátory a nafta.

"U nás se krade naprosto, ale naprosto všechno," reaguje bleskově na dotaz ředitel Velišské zemědělské ve Starém Místě Oldřich Haken. "Od nafty počínaje, po zařízení dílen a úrodu konče. Ztrácí se nám například nafta, oleje, zmizel i svářecí agregát, rozbrušovačka, ale i shrabovač. Náš ekonom jenom škody na ukradeném zařízení odhaduje na 400 tisíc korun ročně. A krádeže z polí raději ani nevyčíslujeme," smutně říká Haken. Podle něho družstvo právě i vzhledem ke krádežím skončilo na polích například s pěstováním kmínu, máku a česneku. "Lidi si nešli natrhat na kraj pole, ale přímo doprostřed a okolo sebe zničili, co se dalo. O česneku raději nebudu ani mluvit. U nás se hodně krade i kukuřice, brambory, někdo si chodil pravidelně sekat vojtěšku. Jenom pro představu, dokud jsme nehlídali za pomoci bezpečnostní agentury sad s broskvemi, zloději nám ukradli okolo padesáti procent úrody. Přestože většinu případů řeší policie, zatím se jí ještě nepodařilo nikoho chytit. Před několika dny nám zase ukradli naftu a oleje v Bukvici a zase nic," stěžuje si Haken.

Hlídací agenturu si museli pořídit i v akciové společnosti Lužanská zemědělská. Podle zástupce ředitele Otty Köstingera se ztráty za zcizené ovoce ze sadů dají odhadnout ve výši překračující 100 tisíc korun ročně. "Další náklady nám samozřejmě vznikají i v souvislosti se zaplacením bezpečnostní agentury. Vliv na krádeže má i úroda. Když je silná, jsou ztráty menší. Naopak při slabé úrodě se toho rozkrade daleko více," říká Köstinger. "Část zlodějů nekrade navíc jenom pro sebe. Dál potom to, co zcizí, prodávají. Letos očekáváme ovoce méně, a proto asi i ztráty budou opět vyšší," předpovídá. Hodně se v Lužanské zemědělské ztrácejí i brambory. "Těch u nás zmizí zhruba za 20 tisíc korun ročně. Při krádeži brambor se nám ale už jednou podařila asi skupinka pěti osob chytit," doplňuje.

Naopak výrazně menší problémy s krádežemi mají v Zemědělské a.s. Mlázovice. "U nás naštěstí vzhledem k tomu, že nemáme zeleninu a ovoce, registrujeme pouze drobné krádeže vyčíslitelné tak do 10 tisíc korun ročně. Zloději nám ale nedávno například ukradli 300 litrů nafty, to už je pro nás horší," konstatuje agronom Liboslav Knězáček. "Při krádežích záleží také hodně na obyvatelstvu, to je ale u nás slušný. Nyní mám strach z růstu cen vepřového. Začnou se totiž stále více chovat prasata a obávám se, aby se nám z polí ve větší míře nezačala ztrácet především kukuřice a brambory," dodal Knězáček.

(max)


Radnice má dnes už pět návrhů na jméno ulice

Hořice - Jilemnického, Hlavatého nebo Rumlova? Hned z několika návrhů budou vybírat hořičtí zastupitelé název nové ulice, která spojuje Husovu třídu s Pelikánovou ulicí.

Pětadvacet metrů široká komunikace, která ústí do nedávno zprovozněného kruhového objezdu v centru, má naději, že ponese jméno po některé ze známých hořických osobností.

Hořický starosta Ladislav Vrba potvrdil, že do současné doby se sešlo už pět případných návrhů. Ulice by se tak mohla jmenovat například po středoškolském učiteli Aloisi Jilemnickém (literární historik hořického regionu, archivář, kronikář a redaktor), po nedávno zesnulém Aloisi Hlavatém (v kraji známý představitel protikomunistického odboje) nebo po Josefu Rumlovi, někdejším hořickém purkmistrovi, který se podle místních kronik v druhé polovině 19. století významně zasloužil o rozvoj města. "Další návrhy počítají s tím, že by se ulice jmenovala K Batalionu, podle blízké restaurace, nebo by se jí i nadále mohlo říkat Nová," doplnil starosta.

Který z návrhů nakonec projde, se pravděpodobně rozhodne na zářijovém zasedání městského zastupitelstva. "Žádný dům zde sice zatím nestojí, ani se žádná stavba nechystá, ale jde o důležitou komunikaci, kolem níž vznikne časem nová komerční zástavba," poznamenal Vrba, proč se už nyní uvažuje o budoucím názvu této nové dopravní tepny Hořic. Podle zpracované urbanistické studie má mít ulice charakter bulváru s řadou obchodů a služeb.

(jn)


Sobotku čeká tradiční posvícenský jarmark

Sobotka - Nejen třináctý ročník posvícenského jarmarku s tradičními koláči, ale současně také druhý celostátní festival uměleckých řemesel, přiláká do Sobotky o příštím víkendu podle očekávání opět tisíce návštěvníků z celé republiky.

První staročeský jarmark v Sobotce uspořádal Klub přátel města už v roce 1988 a od té doby v tradici pokračuje a loni ji navíc rozšířil o další nabídku. "Samozřejmě podobných akcí je dnes už i v okolí více, koná se například pátý ročník Turnovských trhů nebo se pořádají Staročeské trhy v Mladé Boleslavi, u nás ale slavnosti dosáhly takových rozměrů, že jsme už nebyli schopni umístit všechny účastníky na jedno místo, na sobotecké náměstí. Proto jsme loni přistoupili k jisté úpravě," rekapituluje předseda Klubu přátel Sobotky Ivan Kafka.

Loni tedy organizátoři rozdělili celodenní program na část uměleckých řemesel a část vyhradili pro tradiční posvícenský jarmark. "Pro letošní rok jsme využili toho, že radnice zajistila úpravu parku za městským úřadem, kde se tak vytvořilo úplně nové prostředí, které tímto vlastně otvíráme. O příštím víkendu bychom chtěli tento prostor, který je atraktivní známou Parmiggianiho skulpturou, oživit tím, že sem umístíme přehlídku uměleckých řemesel," uvedl Kafka.

Zdůraznil, že hlavním cílem je popularizovat výrobky lidových řemeslníků a podnítit zájem o řemesla mezi mladší generací. "Protože jsme to chtěli pojmout jako skutečný festival, rozhodli jsme se, že pokaždé pozveme odbornou porotu, která vybere například nejlepší výrobek, nejoriginálnější nápad a nejhezčí stánek," doplnil pořadatel. Na náměstí, které poslední srpnovou sobotu místní nazývají největší hospodou pod širým nebem, vystoupí v hlavním programu Naďa Urbánková se skupinou Jiřího Brabce. V Sobotce bude 25. srpna k vidění například i přehlídka českých a moravských národních krojů v podání baráčníků.

(jn)


Soutěž o Mančinu buchtu

Jičín - Soutěž o Mančinu buchtu je jednou z mnoha soutěžních disciplín vyhlášených v předstihu ještě před zahájením jedenáctého ročníku festivalu Jičín - město pohádky.

Organizační výbor JMP ji vypisuje ve dvou kategoriích, přičemž první z nich hovoří o upečení klasické české buchty z kynutého těsta s makovou, tvarohovou nebo povidlovou náplní.

Do druhé kategorie budou zařazeny všechny ostatní netradiční výrobky s libovolnou náplní.

Soutěž se uskuteční ve čtvrtek 13. září od patnácti hodin na arkádovém nádvoří Valdštejnského zámku, přičemž k předání voňavých výrobků dojde nejpozději čtvrt hodiny před zahájením vlastní soutěže.

Každý z účastníků musí dodat nejméně pět buchet, u kterých se bude v první kategorii posuzovat vzhled a chuť, ve druhém případě pak navíc ještě i originalita výrobku.

Předsedkyní hodnotící komise byla zvolena Marcela Havelková z kuchyně jídelny IV. Základní školy, členy komise jsou Milan Smolík, Eva Zatloukalová a vždy po jednom zástupci z žáků jičínských základních škol.

Pečivo, které komise nestačí v rámci hodnocení sníst, bude předáno jako odměna všem soutěžícím na podiu umístěném na Valdštejnově náměstí.

(mar)


Nová Paka byla navržena na obec s pověřenou působností

Nová Paka - Také Nová Paka by se podle současného vládního návrhu měla stát obcí s pověřenou působností. Rozšíří tak počet obcí tohoto typu na jičínském okrese na tři spolu s Jičínem a Hořicemi. Právě tyto obce se budou po zániku okresních úřadů podílet na převzetí a vykonávání některých jejich kompetencí.

Koncem července schválila vláda ČR seznam 193 obcí s rozšířenou působností. Tento seznam se stane podkladem pro přípravu vládního zákona, jímž se stanoví sídla obcí s rozšířenou působností a který má vláda projednávat v měsíci září. Pokud tuto variantu schválí i parlament, Nová Paka se opět stane administrativním, společenským a hospodářským centrem, jak tomu bylo před více jak čtyřiceti lety, než byly zrušeny tehdejší okresy. Přirozená komunikační spádovost okolního regionu byla také hlavním důvodem, proč novopacké zastupitelstvo na loňském podzimním zasedání zažádalo ministerstvo vnitra o zařazení mezi obce s pověřenou působností. Na kladné vyřízení žádosti měla velký vliv i podpora ze strany Lázní Bělohradu, a tím i dosažení potřebného počtu 15 tisíc obyvatel v této lokalitě.

(ur)


METROVÝ CANDÁT Člen místní organizace Českého rybářského svazu v Jičíně Vladimír Mádle se stal jedním z mála sportovních rybářů, kteří se i bez pověstné nadsázky mohou pochlubit celoživotním úlovkem. Láďův záběr přišel před osmou hodinou ranní na pravé straně rybníku Kníže, kde měl políčeno na kapra. Dvojháček natěžko nahozeného vlasce v tu chvíli nabízel chleba a hrášek. Klasický kapří záběr napnul pětatřicítku šňůru, a ještě než policajt stačil narazit do prutu, Láďa zasekl. Desetiminutový souboj s rybou pak popsal jako zcela běžný, dokončený bez větších problémů. Šokem však pro něho bylo, když do podběráku odevzdaně nevplul očekávaný kapr, nýbrž metrový, deset kilogramů vážící candát. Z návnady si ryba s hlavou plnou téměř centimetrových ostrých zubů vybrala chleba. Za svoji chybu zaplatila životem. Šéfkuchařem restaurace Na zimním stadionu pak byla upravena na másle a jako delikatesa přispěla spolu s novopackou dvanáctkou k dobré páteční pohodě šťastného rybáře i jeho přátel.

FOTO: mar


Nové Noviny