Logo NN

Nové Noviny č. 32/0117. srpna 2001str. 1

V jičínské pokladně chybí desítky až stovky milionů

Jičín - Finanční situace města může již koncem roku dohnat představitele jičínské radnice k radikálním krokům. V pokladně města totiž již dnes chybí několik desítek milionů, které by Jičín nutně potřeboval na dokončení stávajících a zahájení nových investičních akcí.

Pokud by radnice žádné kroky neprovedla, finance uvolňované na investice by stačily maximálně na dokončení již zahájených akcí. V této souvislosti se hovoří o kanalizaci v Popovicích, plynofikaci Sedliček a úpravách v Aquacentru. "Z nových akcí zatím počítáme pouze s rekonstrukcí Bolzánovy ulice, rádi bychom se alespoň částečně pustili i do opravy ulice Fügnerovy. Odhad těchto nákladů se však spolu s akcemi, které nutně potřebujeme dodělat, už v těchto dnech pohybuje okolo 19 milionů," konstatuje tajemník jičínské radnice Peter Bareš. "Naše plány zkomplikoval i vznik krajských úřadů, protože se mění financování. Pravidla pro rozdělování ale doposud nebyla jednoznačně stanovena," říká tajemník.

Vzhledem ke vzniku krajských úřadů vedení radnice předpokládá, že na investice získá maximálně tolik, jako v minulých letech. Po dobu posledních pěti let se přitom vždy jednalo o zhruba 20 milionů korun. Minulý týden místostarosta Vlastislav Matucha dokonce připustil, že v současnosti mezi radními s ohledem na nedostatek peněz probíhá diskuse o dalším možném prodeji městského majetku.

Pokračování na str.2


Soboteckou konzervárnu nikdo ve veřejné soutěži nechtěl

Sobotka - Fiaskem skončilo druhé kolo výběrového řízení na prodej stoprocentního balíku akcií konzervářské společnosti Nova Sobotka. Žádný zájemce se totiž Fondu národního majetku nepřihlásil.

Zatímco v prvním kole veřejné obchodní soutěže registroval FNM osm potencionálních kupců, do poloviny minulého měsíce se neozval ani jeden. Potvrdila to ředitelka Novy Eva Houžvičková. "Výroba zatím v omezeném rozsahu běží, zpracovávají se například sezónní produkty jako okurky a papriky. Mimo to pokračuje i náš celoroční program, marmelády, kečupy a hořčice," informovala Houžvičková.

Jak se hodlá se situací vypořádat vlastník konzervárny, která nabízí pracovní příležitost pro téměř osm desítek lidí? Podle vyjádření mluvčí Fondu národního majetku Lucie Králové bude nejpozději do konce srpna vypsáno třetí kolo. Jisté je, že se změní některé podmínky soutěže. "Jejich nové znění ale bude oznámeno až v předem určený den, aby měli všichni případní zájemci rovné podmínky," uvedla Králová. Poznamenala, že tato situace není výjimečná, nezájem investorů prý postihl i jiné privatizované společnosti. "Podobně dopadla například Česká typografie nebo Strojovist," reaguje mluvčí FNM.

Ředitelka Novy Eva Houžvičková se domnívá, že důvodem nulového zájmu byla výše kauce, kterou musí uhradit každý účastník tendru. Ta se proti prvnímu kolu skutečně několikanásobně zvedla, a to ze 170 tisíc až na 1,5 milionu korun. Zároveň ale klesla orientační cena, kterou za celý balík akcií Novy požaduje FNM. Konkrétně se snížila ze zhruba 17 na 13 milionů korun.

"Když se vyhlašuje další kolo, bývají ceny nižší, v případě třetího kola dokonce výrazně nižší," odhaduje Králová. V obdobných případech se totiž jako další možnost zvažuje poslání zadlužené firmy do likvidace nebo vyhlášení konkurzu.

(jn)


VSTUP NA ČIPY Nový odbavovací systém, který při registraci návštěvníků využívá počítačový program, byl v minulých dnech spuštěn v jičínském Aquacentru. Čipy zdánlivě připomínají náramkové hodinky.

FOTO: pe


VÝSTAVA MEČÍKŮ SE VYDAŘILA Na šestnáct set návštěvníků se o minulém víkendu zúčastnilo 31. speciální výstavy mečíků v Nemyčevsi. Mohli zde přitom celkem zhlédnout 522 druhů mečíků a 724 květů od jedenácti vystavovatelů. Také letos probíhala soutěž o nejkrásnější bílý květ mečíku, kterým byl vyhodnocen květ Figaro od pěstitele Václava Urbana z Bolehoště. V tradiční anketě diváků o nejlepší expozici zvítězila Libuše Jampílková z Jičína, na druhém místě se umístil Stanislav Podoubský z Nemyčevse a na třetím Jiří Jaroš z Nové Paky.

max, FOTO: pe


Strojírenské firmy žehrají na nedostatek kvalifikovaných sil

Jičín, Hořice - Alarmující je prý nedostatek některých profesí na pracovním trhu. Za velmi problematickou označují situaci strojírenské podniky. V některých regionech začínají mít firmy dokonce potíže při rozšíření výroby kvůli absenci požadovaných pracovníků.

Zámečník, nástrojař, obráběč kovů, frézař, svářeč... Sehnat lidi s příslušným výučním listem začíná být podle vyjádření některých oslovených personalistů téměř nemožné, a proto stále častěji najímají i cizince. "I v období nejvyšší nezaměstnanosti jste zkušeného pracovníka mohl hledat s lucernou," posteskl si po zkušenostech například ředitel společnosti Hořické strojírny Miloš Vanc.

Podrobnějším dotazem na jičínský úřad práce lze však zjistit, že zájem místních podniků je dlouhodobě jen o deset či jedenáct pracovníků u každé z jmenovaných profesí. Chyba bude tedy zřejmě v něčem jiném. "Zaměstnavatelé se tváří, že by chtěli vyučené, a obviňují školství, že nejsou k dispozici, ve skutečnosti ale právě vyučení figurují v evidencích úřadů práce velmi často," konstatoval loni s ohledem na vlastní šetření Výzkumný ústav odborného školství.

Faktem ovšem je, že zvýšenou poptávku po lidech vyučených ve strojírenských oborech zaznamenávají úřady práce prakticky ve všech regionech. "Opravdu velká sháňka je ale například po absolventech studijních oborů technického směru, kteří by byli ochotni jít do výroby a obsluhovat moderní CNC stroje. Jinak spíše než o zámečníky či obráběče je tady na okrese větší zájem třeba o truhláře," poukazuje na místní specifika Petr Kousal z Úřadu práce v Jičíně.

Podle zaměstnavatelů se nicméně začíná projevovat generační propast, neboť v uplynulých deseti letech došlo k masivnímu rozvoji nejrůznějších podnikatelských oborů právě na úkor "černých řemesel". Přitom zručným soustružníkem se vyučený stává až po deseti letech praxe. Výjimkou proto nejsou oblasti, kde se doslova rozhořel boj o zaměstnance. Firmy si přetahují pracovníky, lidem často nabízejí nejen vyšší výdělky, ale i různé výhody.

"Domnívám se, že na okrese Jičín zatím tak dramatická situace není, ale i tady je citelný nedostatek kvalifikovaných sil už znát. Snažíme se lidi udržet. A co je zajímavé, ani výše platů už kolikrát není tím nejdůležitějším stimulem," potvrzuje trend vedoucí pracovník jedné jičínské firmy, který si nepřál být jmenován. Další očekávaný růst nových pracovních příležitostí v jičínské průmyslové zóně však v krátké době povede k zostření boje o zaměstnance. Z toho by mohli těžit i zkušení řemeslníci: nástrojaři, frézaři, soustružníci a v poslední době hlavně kvalifikovaná obsluha CNC strojů.

Za klíčový problém "číslo jedna" označuje déletrvající situaci na trhu práce Regionální hospodářská komora Severovýchod v Hradci Králové. "Složení absolventů odborných škol a učilišť v posledních několika letech nekoresponduje s průmyslovou základnou v kraji, nedostatek odborníků je například v segmentu kovoobrábění a gumárenství," potvrzuje ředitel regionální hospodářské komory Vladimír Jirka.

Pokračování na str.4


Letos dokončí úpravy u Věže samostatnosti

Hořice - Položením nové pískovcové dlažby pod sousoším Legie za hranicemi budou završeny letošní úpravy Věže samostatnosti a jejího nejbližšího okolí. Také samotná monumentální stavba prošla nákladnou rekonstrukcí.

Byly především provedeny sanační omítky, které měly eliminovat přetrvávající vlhkost uvnitř objektu, památníku obětem světových válek a odboje.

Hořice letos získaly dotaci 450 tisíc korun, část z těchto peněz je ale vyčleněna i na opravy dalších vojenských památek, především hrobů rudoarmějců, informovala hořická místostarostka Zdena Vaškovová. Doplnila, že úprava v prostoru u Věže samostatnosti má být dokončena nejpozději do poloviny října. K výročí vzniku samostatné republiky se zde totiž po letech chystají větší oslavy.

Důvodem je i definitivní dokončení přes půl století starého sousoší Legie za hranicemi od Františka Duchače Vyskočila. Tvoří ho tři postavy legionářů v nadživotní velikosti, přičemž plastika, zpodobňující ruského legionáře, byla zhotovena teprve loni. Hořický starosta Ladislav Vrba potvrdil, že s ohledem na dokončení oprav Masarykovy Věže samostatnosti se právě zde uskuteční koncem října větší vzpomínková akce.

(jn)


Nové Noviny