Nové Noviny č. 31/0110. srpna 2001str. 12

Zmoklá, ale opět výborná

Dřevěnice - Pořadatelům nejpopulárnějšího volejbalového turnaje v republice přibylo za víkend dost šedin. Mohlo za to počasí, které po letech pořadatele pořádně vyzkoušelo. Dřevěničtí však bojovali a nakonec byl první víkend 48. ročníku turnaje úspěšný.

Ve dvou hracích dnech nastoupilo 130 družstev a výsledky v jednotlivých kategoriích jsou následující. Dorostenci (26 družstev): 1.VK Příbram, 2.Jiskra Havlíčkův Brod, 3.SKP Nymburk, 4.Velké Meziříčí, 5.Dukla Liberec, 6.USK Praha. Dorostenky (18): 1.Jiskra Havlíčkův Brod B, 2.Olymp Praha, 3.Jiskra Havlíčkův Brod A, 4.Bižuterie Jablonec nad Nisou, 5.All stars Žižkov, 6.Sluníčko Praha. Nejlepší dorostenka Aneta Havlíčková (Olymp), MISS turnaje Katka Dolejší (Havl.Brod). Dále byla udělena Cena fair-play Aleně Výborné (Havl.Brod), která ve vypjatém semifinálovém boji přiznala teče a opravila tak výrok rozhodčího.

Veteráni nad 40 let (22): 1.Polyglass, 2.Jastav Jičín, 3.Bílá Hora Plzeň, 4.Bižuterie Jablonec n/N, 5.Universita Liberec, 6.Starý Harcov.

Muži extraliga (15): 1.Spartak Pernštejn A, 2.VGF Marktredwitz, 3.Vavex Příbram, 4.Jihostroj České Budějovice, 5.Spartak Perštejn B, 6.Fatra Zlín. Nejlepším hráčem byl vyhlášen nahrávač vítězů Jaroslav Škach. Pěkné finálové utkání přenášela v přímém přenosu i Česká televize.

Muži národní ligy (20): 1.Choceň A, 2.Bižuterie Jablonec, 3.Kompresory Praha, 4.ABM Semily, 5.Loko Česká Lípa, 6.VČSA Ervěnice.

Ženy extraliga a národní ligy (16): 1.Olymp Praha, 2.Emerge Mladá Boleslav, 3.Václavky Liberec, 4.VK Kralupy, 5.Bobři Praha, 6.Sokol Zbečník. Nejlepší hráčka Jana Havlová Olymp Praha.

Superveteráni (3): 1.VK Škrdlovice, 2.VK Roudnice n/L, 3.VK Stráž n/N.

O tomto víkendu Volejbalová Dřevěnice pokračuje. V sobotu se hrají oblastní soutěže mužů a žen, v neděli volná soutěž mužů a kategorie smíšených družstev. Přihlášky přijímají pořadatelé v příslušný hrací den od 8 hodin přímo na hřišti.

(n)


Vít Chloupek 11. na mistrovství ČR

Teplice - Na již tradičním okruhu v Teplicích se konal pátý závod českého poháru horských kol v cross-country, který se zároveň jel jako mistrovství ČR pro tento rok.

Zápolení na technicky velice náročném okruhu navíc nepříjemně ztěžovalo horko a dusno. Vítězem elitní kategorie se stal P.Elsnic z České spořitelny MTB, který tak získal již svůj třetí mistrovský titul a znovu prokázal, že na vrchol sezóny dokáže perfektně naladit formu. Jičínské příznivce však nejvíce zajímala kategorie veteránů, kde se představil Vít Chloupek ze Sagity a hobby, kde startoval Pavel Kožíšek z Velomatu. Vít Chloupek si v silné konkurenci počínal více než dobře. Nakonec mu scházela jediná příčka, aby se prosadil do elitní desítky, když vybojoval jedenáctou příčku a porazil mimo jiné i takového borce, jakým je dlouholetý zkušený reprezentant M.Kvasnička. Z prvenství se radoval Tomáš Veselý (Ostrava) před Janem Vaškem z CK MTB Maraton Hlinsko. Pavel Kožíšek v kategorii hobby musel bojovat s více než stovkou soupeřů. Cílem bylo dojet na některé z bodovaných příček (body bere nejlepší padesátka), a to se také povedlo. O dobré a vyrovnané formě borce z jičínského Velomatu svědčí to, že dokázal bodovat v každém závodu, kterého se zúčastnil. Celkově to v poháru znamená 43. místo se ziskem 46 bodů. Bodový zisk si může ještě vylepšit v závěrečném finálovém závodě, který se jede 2. září v Kutné Hoře.

Výsledky - kat. masters: 1.T.Veselý (SK Jiří team Ostrava) 1:24,56, 2.J.Vašek (CK MTB Maraton Hlinsko) -0,37, 11.V.Chloupek (SK Sagita Jičín) -7,41. Kat. hobby: 1.K.Hynek (MKV Sport) 1:21,27, 2.T.Jiránek (Polar team M.Boleslav) -0,11, 39.P.Kožíšek (Velomat Jičín) -12,20.

(jk)


Cykloliga pokračovala závodem v Butovsi

Butoves - Jičínská cykloliga pokračovala 7. dějstvím, kterým byla 11,3 km dlouhá časovka se startem a cílem v Butovsi. Rovinatá trať zavedla všech 23 účastníků dále do Vrbice, Žeretic a Milíčevse.

Za velkého horka a nepříjemného větru se s tratí nejlépe popral Rosťa Šádek, který na druhou příčku odsunul svého oddílového kolegu z Velomatu Jičín Ivana Pírka. Souboj těchto dvou borců o celkové prvenství je tak ozdobou letošní cykloligy. Na dalších příčkách skončili Luboš Holubec z Trutnova a Petr Pivrnec z lomnického BC Sportu. Až za nimi dojel Jan Gotvald, který si přesto upevnil průběžnou třetí příčku, protože znovu porazil Pavla Kožíška. Souboj na dalších místech pak byl opravdu sekundovou záležitostí. Sedmý Smolík o 5 sekund před Drbohlavem, o dalších sedm sekund zpět Kordík a dalších šest sekund zpátky Zelený. Do deseti sekundového odstupu se vešlo také trio Kapucián, Kazda a Hanuš.

Velice dramatický souboj o celkové prvenství slibují dva poslední závody. Ivan Pírko má nyní sice 4bodový náskok na R.Šádka, ale jelikož dva nejnižší bodové zisky se škrtají, může být vše jinak. Už proto, že na devadesát procent se Rosťovi škrtne 10 bodů z Tábora (7.místo) a Ivanovi 15 bodů z Veliše (4.místo) a rázem vede o bodík Rosťa. Třetí je Jan Gotvald, který si již vypracoval drobný náskok před Pavlem Kožíškem, ale oba může přeskočit ještě ze 7.místa Petr Šohaj, který nyní potvrdil dobrou formu na MČR a poslední dva závody na Košov a Prachovák mu budou ještě sedět. Před ním jsou nyní ještě J.Smolík a J.Zelený. Za touto sedmičkou je již značný bodový odstup a o umístění v elitní desítce se popere kvintet Drbohlav, Pivrnec, Vomáčko, Jindra a Kapucián.

Pořadí Butoves: 1.R.Šádek 16:28 (23 bodů), 2.I.Pírko 16:49 (22), 3.L.Holubec 17:03 (21). Celkové pořadí: 1.I.Pírko 151 bodů, 2.R.Šádek 147, 3.J.Gotvald 136, 4.P.Kožíšek 130, 5.J.Smolík 116, 6.J.Zelený 103, 7.P.Šohaj 97, 8.J.Kapucián 81, 9.V.Drbohlav 77, 10.J.Jindra 66.

Cykloliga má nyní přestávku a pokračuje až poslední srpnovou středu, tedy 29.8., v tradičních 17 hodin. Připraveno je nejprudší stoupání v okolí a to tradiční Košov se startem v Cidlině.

(jk)


Triatlon vyhrál Cogan

Nová Paka - Plaváním na 3800 m na deseti okruzích novopackého Bahňáku byl minulou sobotu časně ráno zahájen 1.Novopacký dlouhý triatlon. Tohoto velice náročného závodu pořádaného triatlonovou sekcí novopacké Karavany otužilců se zúčastnilo 15 borců. Za mlhy a deště, při teplotě vzduchu okolo 18 stupňů a vody 21 stupňů, nejlépe absolvoval prvou disciplínu jeden ze dvou mimopackých účastníků, plzeňský Petr Novák, který si časem 58:59:00 udělal téměř o sedm minut náskok, před druhým v této disciplíně, Pačákem Markem Nýdrlem. V čase 1:09:55 předstihl na 3. místě Zdeněk Sucharda o 17 sekund dalšího závodníka z pořádajícího oddílu, Rudu Cogana. Plavci na dalších místech vystupovali na břeh se zpožděním, které u posledního plavce Milana Richtera narostlo na více jak jednu a čtvrt hodiny.

Podobně jako v různých vícebojích, ani u triatlonu a zvláště jedná-li se o dlouhý triatlon 3800m - 180 km - 42 km, nerozhoduje prvá disciplína, ale výkon závěrečný. Potvrdilo se to i v sobotu, kdy vedoucí závodník po dvou disciplínách, plavání a jízdě na kole, nastoupil do závěrečného dvaačtyřicetikilometrového maratónu již značně vyčerpán a po odběhnutí čtyř kol z deseti na trati autobusové nádraží - fotbalové hřiště ve Staré Pace a zpět ze závodu odstoupil. Tím byla dramatičnost závodu na předních místech značně ochuzena. Do čela se dostal Rudolf Cogan a bylo jasné, že vzhledem k jeho běžeckým kvalitám a závodnickým zkušenostem, nemohou ostatní na prvé místo pomyslet.

Během posledních kol závěrečného běhu se pořadí již téměř neměnilo a každý z borců, kteří podstoupili tento těžký závod, měl jedinou snahu, nevzdat a závod dokončit. Těsně před osmnáctou hodinou ve vynikajícím čase 10:29:19 potvrdil Ruda Cogan roli favorita a proběhl s náskokem dvanácti minut prvý cílem před svým atletickým kolegou Zdeňkem Suchardou, který v sedmém okruhu předstihl výborně bojujícího Marka Nýdrleho a odsunul ho tak na třetí pozici. I časy obou těchto bojovníků stojí za povšimnutí. S jednohodinovou ztrátou doběhl na čtvrtém místě bratr vítěze, Josef a téměř o další hodinu později, na pátém místě Roman Kubánek.

Časy dalších závodníků byly odstupňovány až do patnácti hodin, takže na posledního závodníka v cíli si pořadatelé museli počkat do 22:30 hod. Ale i ten byl odměněn potleskem, protože urazit bez přestávky ve vodě, na kole a během vzdálenost téměř dvě stě dvacet šest kilometrů je výkon, před kterým je nutné smeknout.

I když si pačtí závodníci, kteří až na dva účastníky tvořili celé startovní pole, měli možnost svoji vytrvalost již dříve vyzkoušet v zimním plavání nebo v různých delších běžeckých závodech či v packé cyklistické čtyřiadvacetihodinovce, sobotní závod v této podobě byl pro většinu z nich premiérou. Že nikdo nevzdal, svědčí o jejich vytrvalosti, ale i ohromné vůli překonat únavu při absolvování těchto tří, tak rozdílných disciplín.

Vítěz závodu Ruda Cogan, který v rámci Českého poháru veteránů (30 - 39) absolvoval letos již dva krátké triatlony bezprostředně po doběhu sobotního závodu, řekl: "Bylo to velice náročné. Tento dlouhý triatlon nelze vůbec srovnávat s krátkými triatlony, které jsem letos již absolvoval. Jsem šťastný, že jsem celou trať dokončil a získal prvenství." Všichni závodníci, kteří triatlon dokončili, splnili stanovený limit 17 hod., a získali tak titul "Železný muž Nové Paky".

Za vzornou a bezproblémovou organizaci závodu je zapotřebí poděkovat všem organizátorům, kteří na svých stanovištích vydrželi dlouhých patnáct hodin v ne zrovna nejlepším sobotním počasí a do termínové listiny novopackých sportovních aktivit tak uvedli další velice hodnotnou soutěž.

Výsledky - v závorce umístění a časy po plavání a kole: 1. Rudolf Cogan 10:29:19 (4. 1:10:12 - 3. 6:53:13), 2 .Zdeněk Sucharda 10:41:12 (3. 1:09:55 - 4. 7:03:05), 3. Marek Nýdrle 10:44:41 (2. 1:05:37 - 2. 6:49:47), 4. Josef Cogan 11:29:24 (5. 1:15:08 - 5. 7:23:59), 5. Roman Kubánek 12:24:58 (9. 1:27:02 - 6. 7:41:22), 6. Petr Kracík 12:44:54 (11. 1:31:22 - 11. 8:16:01), 7. Zdeněk Augusta 12:48:50 (10. 1:28:20 - 12. 8:27:00), 8. Jiří Fink 12:54:50 (14. 1:59:25 - 9. 8:04:40), 9. Aleš Sekot 13:03:03 (12. 1:32:42 - 10. 8:14:55), 10. Václav Pačesný 13:07:06 (7. 1:26:16 - 10. 8:14:55), 11. Michal Ježek 13:21:06 (6. 1:21:16 - 8. 8:01:48), 12. Jan Vágenknecht 13:34:23 (13. 1:51:31 - 13. 8:41:10), 13. Ondřej Valeš 14:03:40 (8. 1:25:46 - 14. 8:47:15) - všichni Nová Paka, 14. Milan Richter (Ústí n.L.) 15:03:50 (15. 2:14:1 - 15. 9:20:10).

(bas)


Okresní fotbal

Jičín - Už o tomto víkendu se dočkají fotbaloví příznivci, neboť se hraje první kolo okresních soutěží sezony 2001 - 2002.

Los je následující - okresní přebor: Robousy - Chomutice, Pecka - Železnice, Jičíněves - Nemyčeves (vše sobota 17.00), Stará Paka - Milíčeves B, Staré Místo - Dětenice, Jičín B - Hořice B a Kopidlno - Valdice (vše neděle 17.00). Okresní soutěž mužů: Protože se již po rozlosování odhlásil tým Žeretic, je termínovka trochu rozházená. V prvním kole se střetnou Libuň - Češov a Žlunice - Miletín B (obě utkání sobota 17.00), Kacákova Lhota a Lužany mají volno.

Soutěž dorostenců začíná až 25.srpna, žáci mají, vzhledem k prázdninám, rovněž řadu odložených utkání. Hrají se pouze dva zápasy: Libuň - Češov (sobota 15.00) a Staré Místo - Lázně Bělohrad (neděle 15.00).

(n)


Bowlingová liga Hotelu Start

Tabulka 1. ligy po 5. kole

1.Hecer team55018:710 (4061)
2.Strike54118:78 (4062)
3.Bouráci54118:78 (4006)
4.Tabák-Týna53217:86 (3868)
5.Blue Stars52312:134 (3440)
6.Medvídci5148:172 (3392)
7.Parta HIC5147:182 (3013)
8.RHB team. Jič.5055:200 (3125)

Tabulka 2. ligy po 5. kole

1.ASPV Jičín55019:610 (2831)
2.Big koule t.54118:78 (3364)
3.Mušketýři5146:192 (2319)
4.Tichá smršť5057:180 (2258)

Nové potenciální týmy se mohou hlásit do 2. turnaje, který bude probíhat od 3. září do 21. října s finálovými zápasy 22. října.

(red)


Skoky na lyžích v Lomnici

Lomnice nad Popelkou - Lyžařský sportovní klub v Lomnici pořádá o tomto víkendu tradiční mezinárodní závod ve skoku na lyžích nazvaný Velká cena města Lomnice nad Popelkou.

Velká cena je každým rokem prvním domácím závodem letní sezony, kde dochází k měření výkonnosti jednotlivých členů reprezentačních družstev. Závodu se i letos zúčastní členové slovenské reprezentace skokanů a sdruženářů a dále juniorské naděje z Německa a Švédska.

Velká cena Lomnice oficiálně začíná v sobotu 11. srpna ve 13 hodin tréninkem všech kategorií, následně proběhne kvalifikace pro hlavní závod mužů. V neděli 12. srpna mezi 9. a 11. hodinou se uskuteční závod juniorů, letní Mistrovství ČR, ve 13 hodin bude zahájen hlavní závod.

(max)


10.ročník turnaje v nohejbale

HELVETIA CUP 2001

11. srpna na hřišti ve Studénce

Začátek v 8 hodin. Slavnostní vyhlášení vítězů v 18 hodin v hostinci Helvetia ve Studénce.


Pírko si dojel pro bronz

Luže - Jen týden po MČR v časovce čekal veterány mistrovský závod jednotlivců s hromadným startem. Z jičínských závodníků se jej zúčastnili v kat.A (30-40 let) Petr Šohaj ze Sagity a v kat. D (60-70 let) Ivan Pírko z Velomatu.

Pro závodníky byl připraven náročný, 34 kilometrů dlouhý, okruh, který déčkaři obkroužili dvakrát. Závod se v této kategorii v podstatě odvíjel podle předpokládaného scénáře. Vysoké tempo roztrhalo balík na jednotlivé skupinky a v té první nechyběl žádný z favoritů. Tvořili ji Kubeš, Bauer, Hykl a Pírko. Se stále se zvětšujícím odstupem pak kroužili Makoň, Gyra, Karásek a Kolář. Z vedoucího kvarteta se snažili zaútočit zejména Pírko s Hyklem, ale celá skupinka dojela pohromadě až do cílové rovinky, kde si to borci rozdali v dramatickém spurtu. Nejlepší byl trojnásobný mistr světa Vráťa Kubeš z ČKMC Praha, před libereckým Bauerem. Bronzovou příčku si vybojoval zástupce Velomatu Jičín Ivan Pírko před Hyklem. Druhou skupinku přivedl do cíle Zdeněk Makoň s více jak pětiminutovou ztrátou.

Výborný závod absolvoval také Petr Šohaj v nejmladší kategorii třicátníků. Po celou dobu závodu se držel ve vedoucí skupině, která se s přibývajícími kilometry stále ztenčovala. Také zde se o medailích rozhodovalo v závěrečném spurtu. Nejrychlejší byl Michal Běhounek před Růžičkou a Víchem. Petr Šohaj pak vybojoval velmi pěknou 7.příčku.

Extraliga má nyní přestávku, protože ty nejlepší čeká mistrovství Evropy a světa v Rakousku. Tam se chystá i Ivan Pírko.

Výsledky kat. D (60-70 let): 1.V.Kubeš (ČKMC), 2.P.Bauer (AMS Kerda Liberec), 3.I.Pírko (Velomat Jičín) - všichni 1:53,56. Kat. A (30-40 let): 1.M.Běhounek, 2.M.Růžička, 3.M.Vích, 7.P.Šohaj (Sagita Jičín) - všichni 3:35,19.

(jk)


Nové Noviny