Nové Noviny č. 31/0110. srpna 2001str. 2

Dovozci aut a autobazary ...

Pokračování ze str.1

Nechápavě nad novým zákonem kroutí hlavou i majitel Autobazaru Novotný z Jičína Vladimír Novotný. "Máme vstupovat do Evropské unie a dělají se u nás takováto nesmyslná omezení. Občan EU si přitom může koupit a následně zaregistrovat svůj vůz v kterékoliv zemi unie. Vše je padlé na hlavu. Také u nás je minimálně padesát procent aut v bazaru z dovozu. Nejvíce jsou prodávané vozy vyrobené v letech 1991 až 1993. Ty stojí od 60 do 150 tisíc. Ty ovšem už brzy v autobazarech nebudou. A lidi skutečně na nová auta v Jičíně nemají," konstatuje Novotný. Podle něho to také může mít důsledky na cenu všech vozidel, které dnes v České republice jezdí. "Samozřejmě že se při nedostatku vozů z dovozu mohou zastavit ceny, a to nejenom u těch, které se stihly přivézt. Může to mít za následek i stagnaci cen u starých Favoritů, Felicií, ale i Škodovek. Zkrátka se budou v bazarech točit pouze již dříve dovezená vozidla," myslí si Novotný. "Stávku ale asi osobní účastí nepodpořím. Již jednou byla podobná protestní akce asi před rokem a vše bylo zbytečné. Vloni totiž bylo schváleno první omezení, na základě kterého se za přihlášení staršího vozidla musí navíc platit okolo 20 až 25 tisíc korun. Každopádně nevíme co dál bude," říká nejistě.

Stávku se osobní účastí nechystá podpořit ani spolumajitel novopackého autobazaru JaSe Jan Bajer. "Jsem znechucen. Bude nedostatek dovožených aut a tím i méně vozů na prodej. Všechno je asi lobbing Škodovky. Rozhodně zákon neomezí stará auta na silnicích, spíše naopak," konstatuje. "Přestože názor sdružení dovozců podporuji, protestní blokády se nezúčastním. Nejsme nádražáci ani učitelé, kterým by vláda ustoupila. O tom, že se u nás něco rozumného vydobyje, jsem již ztratil veškeré iluze," dodal Bajer.

(max)


Jedna z variant obchvatu Nové Paky ohrožuje novostavbu pneuservisu

Pokračování ze str.1

Novostavba, kde již dnes fungují skladové prostory, má být přitom zcela zprovozněna už v dubnu. "U pneuservisu jsou i dvě bytové jednotky, kam se chystáme přestěhovat. Každopádně ho dostavím a v případě, že by přes nás měl vést obchvat, tak se budu soudně bránit a požadovat minimálně náhradu vzniklých škod. Soudní spory by se pak mohly táhnout i několik let," pevným hlasem prohlašuje Duleba.

"Zatím ani my nevíme co s tím," říká otevřeně starosta Nové Paky Petr Kuřík. "Pokud to půjde, tak samozřejmě budeme usilovat o to, aby servis mohl zůstat zachován. Navíc jsem přesvědčen, že nemusí dojít k jeho odstranění i v případě, pokud projde nejvíce preferovaná varianta. Stačilo by totiž, aby se z obchvatu do Štikova vybudoval sjezd. Nyní však čekáme ještě na vyjádření Ministerstva životního prostředí. Potom teprve budeme moci zvolenou trasu dopracovat i do územního plánu města," konstatuje Kuřík. "Každopádně uděláme maximum, aby se pneuservis nemusel bourat," rozhodně zdůrazňuje starosta.

Na setkání se mluvilo i o jiné variantě, která by nový pneuservis zachránila. Podle ní by se obchvat odklonil před Kumburským Újezdem, minul by Studénku a protnul Heřmanice. Nad heřmanickým tunelem by vedl přes železniční trať a pokračoval Štikovem, obloukem se vyhnul Vrchovině a ve Vidochově se opět napojil na hlavní tah na Krkonoše. "Jde o variantu, která se liší pouze v úseku mezi Heřmanicemi a Štikovem, kde osobně preferuji mírně severnější trasu. Tuto další možnost ale opravdu nepovažuji za nejlepší," řekl Vyhnálek.

(max)


Astronoma Emila Buchara připomíná pamětní deska

Lázně Bělohrad - Astronoma Emila Buchara, dlouholetého profesora Vysoké školy speciálních nauk ČVUT, kde přednášel v oborech geodetické a teoretické astronomie a gravimetrie, od soboty připomíná na jeho rodném domě v Horní Nové Vsi pamětní deska.

U příležitosti jeho nedožitých stých narozenin ji tam nechala umístit bělohradská radnice. Starosta Pavel Šubr přečetl přítomným také text, který se vzpomínkou na kolegu poslal přední český astrofyzik Jiří Grygar. Vzpomínkového setkání na člena řady domácích a zahraničních vědeckých institucí byla přítomna i Bucharova dcera Jarmila Sláčíková s vnučkou. "Pro naši rodinu to bylo příjemné překvapení. Odhalení pamětní desky považujeme za významnou poctu, které se mému tatínkovi v jeho rodišti dostalo," prohlásila Jarmila Sláčíková. Geny po otci se vztahem k přírodním vědám prý zatím nikdo nezdědil. Kosmologii a občasnému pozorování vesmíru se pouze amatérsky věnoval jen její manžel.

Buchar hned na počátku své kariéry objevil z hvězdárny v alžírském Bouzareah novou planetku kroužící mezi Marsem a Jupiterem, později nezávisle objevil i kometu. Byl například průkopníkem družicové geodezie. Jedna z planetek dokonce nese jeho jméno. Prof. RNDr. Emil Buchar, Dr.Sc., zemřel 20. září 1979 v Příbrami.

FOTO: jn


Křest knihy Karla Čermáka provedl jičínský ponocný

Sběratel a autor nové publikace Karel Čermák.

FOTO: mar

Jičín - Jičín a okolí v dobových pohlednicích je název knihy Karla Čermáka, jejíž křest se za přítomnosti mnohých jičínských patriotů uskutečnil v ochozech Valdické brány.

Setkání autora v doprovodu majitele jilemnického vydavatelství Gentiana Leoše Erbena s veřejností zorganizoval Spolek občanů a přátel města Jičína ve spolupráci s ponocným Jiřím Wildou. Ten také vlastní křest knihy provedl, k čemuž krátce popřál předseda spolku Petr Krupka i jičínský místostarosta Vlastislav Matucha.

Stoosmadvacetistránková barevná publikace obsahuje více než sto dvacet dobových pohlednic z Jičína, Prachovských skal a několika okolních obcí. Ke každé fotografii je připojen krátký text s německým překladem.

"Myšlenka vydání dobových pohlednic v knižní podobě vznikla před rokem a půl, v době, kdy jsem měl možnost s částí své více než osmnáctitisícové sbírky seznámit veřejnost ve výstavní chodbě Valdštejnského zámku. V archivu však mám celou řadu pohlednic nejenom z města Jičína, ale i z celého okresu a oblasti Českého ráje. Proto si spolu s vydavatelem myslíme, že jsme ještě zdaleka neřekli poslední slovo a v případě zájmu budeme schopni své aktivity rozšířit i do dalších lokalit Jičínska," uvedl Karel Čermák během křtu jeho první publikace.

"Vydání této knihy vnímám jako obrovskou odměnu za čas, který jsem v průběhu uplynulých osmi a půl let mé sběratelské kariéry tomuto koníčku věnoval. Nesmím však zapomenout poděkovat nakladatelství Gentiana a zejména pak Leoši Erbenovi, který byl ochoten nesmírně rizikový projekt bez finanční dotace realizovat," dodává autor knihy, která je k dostání na pultech jičínských knihkupectví a na dalších obvyklých prodejních místech za doporučenou cenu tří set korun.

(mar)


Sobotní tragédie na obchvatu

Jičín - K tragické dopravní nehodě došlo dvě hodiny po sobotním poledni na obchvatu Jičína v místech mezi sjezdem na Popovice a odbočkou do Konecchlumského ulice.

Ve směru od Mladé Boleslavi v té chvíli přijížděl zřejmě poměrně vysokou rychlostí sedmadvacetiletý řidič Opelu Kadet z Jablonce nad Nisou. Z jeho pozdější výpovědi vyplývá, že na krajnici zaparkovaný Ford Tranzit zpozoroval až na poslední chvíli a než si stačil uvědomit, zda stojí, anebo jede, narazil svým pravým předkem do jeho levé zádi. V tu chvíli se dvě osoby ze čtyřčlenné posádky Fordu pohybovaly v silničním příkopu, jeden seděl ve voze a řidič se zřejmě chystal vstoupit do vozovky a usednout za volant.

V okamžiku střetnutí však byl Opelem míjejícím levou stranu Forda zachycen a na místě usmrcen. Viník nehody pak po nárazu přejel do levé poloviny vozovky a silničního příkopu, kde se teprve po mnoha metrech krkolomné jízdy zastavil.

Paradoxem této vážné dopravní nehody, při níž zcela zbytečně zahynul devětadvacetiletý muž, je skutečnost, že Opel nebyl řádně přihlášen v evidenci dopravního inspektorátu a viník nehody nikdy nevlastnil žádné oprávnění k řízení motorových vozidel. Za své pirátské chování může být podle vyšetřovatele OŘ PČR v Jičíně Vlastimila Rozkovce odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání od šesti měsíců do šesti let.

(mar)


Chtějí zlepšit kvalitu vody na koupališti Kníže

Jičín - Snížením objemu vody v koupališti Kníže a zlepšením její kvality na přítoku chtějí provozovatelé do tohoto městského zařízení opět přitáhnout více návštěvníků. Rok od roku totiž i vzhledem ke špatnému počasí přichází služeb koupaliště využít stále méně lidí.

"Letos je to vyloženě špatný," smutně konstatuje jeden z provozovatelů koupaliště Miroslav Petržilka. "Je hrozný počasí, pěkně snad bylo pouze týden. Kdybychom nedělali doprovodné akce, sezóna by byla výrazně prodělková. Bohužel kvůli několika jedincům nemůžeme pořádat ani dříve oblíbené country večery, které nám finančně pomáhaly. Přesto jsme se snažili vylepšit alespoň možnosti sportovního vyžití, je u nás například možné hrát beach volejbal, petanque, malou kopanou, ale i stolní tenis," láká potenciální zájemce.

Nízká návštěvnost by se však podle něho mohla zlepšit, pokud by se podařilo zkvalitnit vodu. Koupaliště je průtokové, voda se v něm prakticky vymění každé dva dny. "Pokud by se podařilo zkvalitnit vodu na přítoku například usazením průsakových filtrů, hodně by to pomohlo. Dále uvažujeme o zmenšení objemu vody vybudováním nové pevné hráze směrem od rybníka Kníže, kde by mohl vzniknout i další prostor na slunění. To nejhlubší by se tak zasypalo, zmenšil by se objem vody a i přes zimu by se mohlo koupaliště vypouštět. To doposud nebylo možné," říká Petržilka. "Šlo by rozhodně o nejlevnější variantu, jak by se dala zlepšit voda bez toho, aniž by provoz musel být dotován. Plné chemické čištění se totiž bez výrazných finančních injekcí nemůže obejít," dodává.

Také podle starosty města Jiřího Lišky by bylo škoda, aby koupaliště v budoucnu nebylo více využíváno. "Víme, že kvalitu vody je třeba zlepšit. Město nainvestovalo do koupaliště již mnoho prostředků a máme zájem na tom, aby ho nenavštěvovalo pouze několik lidí," reaguje na dotaz NN starosta. "Konečné rozhodnutí co dále s koupalištěm však závisí především na tom, kolik by celá uvažovaná akce stála. Město by mohlo připravit studii s výpočtem nákladů, na jejímž základě se budeme moci lépe rozhodovat," upřesnil Liška.

(max)


V synagoze začaly přípravné práce

Jičín - Po praktickém převzetí židovské synagogy zástupci Židovské obce v Praze nastává období, ve kterém se o celou řadu let neudržovanou historickou památku začínají konečně zajímat odborníci.

Na objednávku původního pražského majitele bude v příštích dnech provedeno statické posouzení nemovitosti a podle jeho výsledků pak má být zpracována projektová dokumentace na její rekonstrukci. Po mnoha letech první práce v židovské synagoze provádí Milan Fuchs.

"Mám za úkol vypracovat přesnou dokumentaci celé stavby v měřítku jedna ku padesáti. Jde tedy o zhotovení plánů, zobrazujících současný stav kulturní památky. Ty pak předám židovské obci, která je využije při zadání projektů statického zabezpečení, rekonstrukce a celkové obnovy objektu," vysvětluje Fuchs hlavní účel přípravných prací.

Jediným dochovaným inventářem židovské modlitebny je z větší části poškozený oltář. Samostatně přístupné schody na kůr i jeho dřevěná konstrukce jsou polorozpadlé, omítky vinou zatékání děravou střechou téměř zcela opadané a dožilé prkenné podlahy jsou napadeny dřevokaznou houbou.

(mar)


Nové Noviny