Nové Noviny č. 30/01 | 3. srpna 2001 | str. 2 |
Dívka, natírající kovovou konstrukci na peckovském koupališti, byla jednou z celkem tří desítek účastníků romského tábora Bezrozdílu, který minulý týden pobýval v Pecce.
Pecka - Upravené cesty a nově natřená zábradlí, nejen tím se může od minulého týdne pochlubit Pecka, kterou zvelebení veřejných prostranství nestálo ani korunu. Postarali se o to prázdninoví brigádníci. Bez nároku na odměnu pomáhalo na třicet táborníků z Nového Města pod Smrkem na Frýdlantsku po celý týden uklízet obec.
Tamní úřad si několikadenní výpomoc skupiny romských dětí nemůže vynachválit. "Dokonce po nás nechtěli ani peníze za materiál, všechno včetně barev si hradili sami. S něčím takovým jsme se ještě nesetkali," chválí nečekané pomocníky místostarosta Pecky Jiří Styblík.
Letní tábor v Pecce zorganizovala společnost Člověk v tísni, která se prostřednictvím svých terénních asistentů snaží pomáhat Romům v lokalitách, kde žijí velké komunity na nejnižší sociální úrovni.
"S nápadem uspořádat tábor, na kterém by romské děti měnily vzhled nějaké obce, přišel Michal Kováčik, který vede komunitní centrum v Novém Městě pod Smrkem. Cílem bylo působit na majoritní společnost v dané obci a přispět tak k tomu, aby změnila pohled na romskou populaci. Projekt předčil naše očekávání, tady na Pecce vzbuzoval tábor velký zájem a zvědavost místních lidí. Myslím si, že měl stoprocentní úspěch," hodnotí týdenní působení jedenatřiceti táborníků Vojtěch Lavička ze společnosti Člověk v tísni. Po letošní první zkušenosti se prý romských brigádníků příští prázdniny dočká více obcí na různých místech republiky.
Pobyt dětí v městečku pod hradem financovalo z velké části i kanadské velvyslanectví, které poskytlo přes sedmdesát tisíc korun. Podle zástupkyně kanadské ambasády Martiny Holíkové pomáhá země javorového listu nejen Romům a dalším menšinám, ale obecně všem neziskovým organizacím. Za tímto účelem založila kanadská vláda už v 1990 fond, z něhož uvolňuje prostředky na různé projekty. "Prostřednictvím neziskovek se snažíme pomáhat sociálně slabým nebo jinak ohroženým skupinám, a to nejen v České republice, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy v období ekonomické transformace. V našich aktivitách rozhodně není žádná spojitost s tím, že se v roce 1997 začalo hovořit o emigraci Romů do Kanady, protože v této zemi působíme už jedenáct let," vysvětluje Holíková.
Fond při kanadském velvyslanectví směřuje svou pomoc především do různých vzdělávacích projektů, převážně podporuje činnost komunitních center. "Tábor pro romské děti tohoto typu je první, který jsme podpořili, svým pojetím nás totiž oslovil a po dnešní návštěvě Pecky musím říct, že je velice užitečný," uvedla Holíková.
Také vedoucí tábora Michal Kováčik byl spokojen se vstřícností peckovské radnice. "Obecní úřad nám vyšel maximálně vstříc, ale abychom ten efekt, že Romové něco pro někoho udělají zadarmo umocnili, tak jsme si nářadí, barvy a štětce přivezli s sebou. Takže na radnici jsme přišli jen s konkrétním požadavkem, s čím v obci chtějí pomoct a některé práce jsme jim přímo sami navrhli," zdůraznil Kováčik.
S takto zaměřeným táborem se Kováčik poprvé setkal právě v Novém Městě pod Smrkem, kam čtyři roky po sobě vždy na několik dnů zajížděla skupina asi pěti set mladých křesťanů, dětí vojáků NATO rozmístěných po Evropě. Jejich zásluhou získalo město řadu nových dětských hřišť.
Kopidlno - Největší investiční akce města pro letošní rok byla dokončena. Stala se jí rekonstrukce restaurace v objektu bývalé radnice, která si vyžádala náklady v hodnotě dvou a půl milionu korun.
Dokončené dílo bylo právě v těchto dnech předáno investorovi jeho generálním dodavatelem, kterým se na základě výběrového řízení stala novobydžovská stavební společnost Nobys.
V levé části přízemí objektu jsou nové podlahy, omítky, veškeré rozvody energií a sociální zařízení. Proti původnímu projektu jsou navíc opraveny omítky a zhotovena dlažba ve vstupní části domu a v chodbě před restaurací.
Jejím provozovatelem se na základě nájemní smlouvy stane zřejmě již od prvních dní měsíce září Martin Jansta z Kopidlna, který sem přejde z pševské restaurace U sparťana.
Jeho prvořadým úkolem bude na vlastní náklady vybavit restauraci potřebným inventářem a kuchyň novu technologií. Pak teprve město požádá o zahájení kolaudačního řízení, na základě jehož výsledků bude restaurační zařízení předáno k užívání veřejnosti.
Podle starosty města Zbyňka Smolíka se tak stane právě před zahájením tradičního seriálu podzimních abiturientských večírků.
Jičín - Lístky na celodenní výlet spojený s tradiční jízdou historickým vláčkem v rámci festivalu Jičín - město pohádky lze od dnešního dne koupit v prodejně Sagita Sport na pěší zóně Husovy třídy.
Proti předchozím ročníkům zcela nově pojatou akci s názvem Proč bychom se báli? pořádá jičínské Občanské sdružení Lezecký kroužek Prachov. Podle slov garanta projektu Jiřího Všetečky je celodenní výlet určen zejména rodičům s dětmi, přičemž ho na základě vlastních zkušeností zvládnou děti již od věku čtyř let.
"Sraz účastníků společného výletu je v sobotu 15. září v osm hodin na vlakovém nádraží v Jičíně. Po krátkém doprovodném programu odjedeme směrem na Libuň a přes Mladějov do cílové stanice v Hrdoňovicích. Odtud se vydáme pěšky po nově otevřené Rumcajsově stezce vedoucí přes hrad Pařez, koupaliště u Pelíška v centru Prachovských skal, Přivýšinu a Brada zpět k Jičínu," popisuje Všetečka trasu výletu, na kterém bude účastníky čekat celá řada překvapení.
Inspirací při sestavování celodenního programu pro rodiče s dětmi se stalo hlavní téma jedenáctého ročníku pohádkového festivalu, kterým je Rumcajs a jeho rodina a základní pohádková myšlenka - jsme rádi spolu.
Kapacita parního vláčku je 485 míst k sezení. Cena jízdného, v němž je započteno občerstvení po čas zpáteční cesty, je padesát korun pro děti a sto korun pro dospělé.
Pokračování ze str.1
Podle předběžných odhadů by však letošní úroda mohla být dokonce nejlepší za posledních deset let. Otázka, jaké budou výnosy, je ale podle Nekvasilové v tuto chvíli předčasná. "Někde zatím porosty na stojato vypadají slušně, ale je také řada míst, kde je obilí v důsledku přívalových dešťů nebo krupobití polehlé. Dokud není úroda pod střechou, jsou jakékoliv odhady předčasné," poznamenala ředitelka OAK Jičín.
Další zkouškou pro agrární sektor bude jako tradičně očekávaná licitace kolem cen po sklizni. Ani letošní farmářské ceny u jednotlivých komodit totiž z prvních signálů nevyznívají z pohledu prvovýrobců uspokojivě. Představy o ceně obilí se mezi zpracovateli a zemědělci opět rozcházejí. Podle vyjádření představitelů Agrární komory ČR by měli zemědělci požadovat 4250 korun za tunu potravinářské pšenice nejvyšší kvality, tedy asi o 400 korun více než po loňské sklizni. Naproti tomu mlynáři i vzhledem k očekávaným meziročním přebytkům obilí v celém regionu střední a východní Evropy považují za reálnou cenu pod hranicí čtyř tisíc korun. Licitace nastane nejen u obilovin, například u řepky se představy rozcházejí o téměř tisíc korun.
"Ceny komodit jsou zatím špatné, nekopírují ani ty loňské," konstatuje Nekvasilová. Pokud zemědělci nebudou nuceni hned po žních prodávat, obilí radí podržet, protože cena není odpovídající. Letošní rok je výjimečný tím, že stát narozdíl od předchozích let, nehodlá určovat minimální cenu pšenice pro její případný intervenční nákup, jímž se k nelibosti zemědělců řídili všichni obchodníci. Ministerstvo od října zruší vývozní licence, po letech tak dochází k liberalizaci domácího obchodu s obilím. Ke stejnému kroku přistoupil Fenclův úřad už loni v případě řepky. Pokud se tedy zemědělci nedohodnou na přijatelné ceně obilí s tuzemskými obchodními partnery, mohou díky zrušeným exportním licencím vyjednávat s odběrateli v zahraničí. Liberalizaci trhu přivítali prvovýrobci i obchodníci, podle nich měla tato regulace skončit již dříve.
Hořice - Velkou naději získat prvního investora do nové průmyslové zóny má město Hořice. Tamní radnice už delší dobu vyjednává s firmou Beta Olomouc, která předpokládá vytvoření asi padesáti nových pracovních příležitostí.
Během srpna má být uzavřena smlouva s Pozemkovým fondem na převod pozemků v prostoru za Miletou do vlastnictví města, informoval vedoucí hořické radnice Jaroslav Vais. Právě o tuto lokalitu má zájem moravský investor, který si ji vyhlédl pro případnou výstavbu nové haly, kde by se měly produkovat betonové výrobky, například zámkovou dlažbu a obrubníky.
"Podle vyjádření zástupců firmy by mělo jít o částečně automatizovaný provoz. Počítají, že zaměstnají asi padesát lidí," uvedl Vais. Situace se ale zčásti zkomplikovala restitucemi, protože část tamních pozemků byla vydána původním vlastníkům a s nimi se chce vedení radnice dohodnout na alternativním řešení. Podle všech skutečností zatím nebyl stanoven konkrétní termín, do kdy by se měla společnost Beta Olomouc o svém záměru definitivně rozhodnout. Vyřešení vlastnických vztahů k pozemkům přitom může městu trvat i několik měsíců.
Kromě lokality za Miletou, kde se nyní město snaží získat další pozemky, nabízí Hořice prostřednictvím CzechInvestu už delší dobu připravenou průmyslovou zónu o rozloze asi 4,5 hektarů podél přivaděče do centra. Sem se ale dosud žádného investora přilákat nepodařilo. A to i přesto, že se v nedávné minulosti hovořilo o výstavbě nové haly hořické firmy Swell a také o přesunutí výroby společnosti Olpran.
Železnice - V těchto dnech byla zahájena kompletní rekonstrukce totálně zdevastovaného Prostředního mlýna. Bývalé rekreační zařízení ležící na říčce Cidlině nedaleko železnické vlakové zastávky koupil Jaroslav Sobota z Jičína, který veškeré stavební práce zajišťuje vlastní společností.
"Naše firma investuje pouze do výstavby nemovitosti, vnitřní vybavení nově pojmenovaného Penzionu Paradise hradí jeho nájemce, kterým je na příštích dvacet let společnost DC point, provozující v Jičíně Hotel Start a restauraci Steak House na Husově třídě," upřesnil majetkové vztahy vlastník nemovitosti Jaroslav Sobota.
Propojením obou stávajících budov, výstavbou dominantní středové věže a rozsáhlou úpravou přilehlých pozemků změní penzion zcela svoji bývalou tvář.
"K realizaci tohoto finančně nákladného kroku nás vede stálá poptávka po ubytování náročnějších klientů, pro které je nabídka služeb Hotelu Start z mnoha důvodů nevyhovující. Penzion bude mít zhruba osmdesátilůžkovou kapacitu v apartmánech, dalších čtyřicet míst poskytne možnost ubytování v chatkách. Naším cílem je vybudovat rekreační zařízení v klidném prostředí, které poskytne kvalitní ubytování s širokou škálou služeb," přibližuje cíle projektu jednatel společnosti DC point Zdeněk Mičke.
Penzion s restaurací pro sto návštěvníků a večerním barem asi s poloviční kapacitou nabídne rovněž příležitost pro sportovní vyžití a následnou regeneraci sil. Venkovní bazén, tenisový a volejbalový kurt, stolní tenis, dětské hřiště, malé hřiště na kopanou, basketbalové koše, petang, půjčovna horských kol a posilovna budou patřit do bohaté nabídky možností rodinného i kolektivního sportování. Část regenerační linky tvoří mimo jiné sauna s bazénkem a whirpooly.
Penzion Paradise se podle vyjádření ředitele společnosti DC point Richarda Tomana stane výletním místem snadno dosažitelným pěším turistům z Jičína. Jistě zajímavou informací je i fakt, že restaurace Penzionu Paradise bude věrnou kopií jičínského Steak Housu. Provoz rekreačního zařízení má být zahájen v květnu příštího roku.
Romský tábor pomáhal zvelebovat obec
FOTO: jn
(jn)
Restaurace na radnici je opravena
(mar)
Jízdenky na vlak koupíte v Sagitě
(mar)
FARNÍKŮM SE PŘEDSTAVÍ NOVÉ TVÁŘE K prvnímu srpnu došlo na farnostech místního vikariátu římskokatolické církve hned k několika změnám. Po dvou letech působení v Jičíně odchází kaplan P. David Bouma (na snímku) v rámci hradecké diecéze na biskupské gymnázium do Kutné Hory, kde bude působit především jako učitel. Naopak do Jičína na místní arciděkanství přichází z Lázní Bělohradu vikář P. Pavel Szumilas a spolu s ním se zde zároveň představí i nový kaplan P. Zdeněk Kubeš, který se sem stěhuje právě z Kutné Hory. Jičín po mnoha letech opouští také P. Josef Němec, ten přechází do Chrástě u Chrudimi. A uvolněné místo duchovního správce bělohradské farnosti po P. Szumilasovi obsadí P. Jiří Černý z Městce Králové.FOTO: jn
Podle odhadů má být...
(jn)
Olomoucká firma bude možná stavět továrnu v Hořicích
(jn)
Z ruin mlýna vznikne penzion určený náročnější klientele
(mar)