Nové Noviny č. 29/0127. července 2001str. 11

Nejlepší na trestné hody byl v oblastním přeboru Lukeš

Oblastní basketbalový přebor je sice již čtvrt roku za námi, ale jistě nebude bez zajímavosti se seznámit s několika statistickými údaji této nejvyšší oblastní basketbalové soutěže, protože zde figurují i někteří basketbalisté celků našeho regionu. Pro upomenutí připomínáme, že nejlépe z celků naší lokality se umístili hořičtí basketbalisté, kteří skončili na výborném třetím místě, muži z Lomnice skončili šestí a pačtí sokolové, kteří si své umístění určitě za rámeček nedají, skončili až na sedmém místě. Největším počtem bodů zatížili konta soupeřů pačtí basketbalisté, kteří s 2512 body byli nejúspěšnější ze všech týmů oblastního přeboru, basketbalisté zpod Tábora dosáhli 2265 bodů a hráči Hořic 2174. Pačtí basketbalisté na druhé straně měli nejslabší obranu, když koše proměněné na 2460 bodů je řadí až na poslední místo celého pelotonu týmů oblastního přeboru. Daleko lepší obranu měl tým Hořic (2072) a Lomnice (2203).

Střelecky se nejlépe prosadil hořický Pavel Pour, který skončil s 575 body na třetím místě, zatímco v průměru na zápas byl s 25 body druhý, těsně za nejlepším střelcem oblasti Jiřím Topolským z Heřmanova Městce 658/25,31. Packému Jiřímu Nádvorníkovi patří 7. pozice se 491 body. V průměru na zápas obsadil tento elitní střelec s 23,38 body 4. místo. Devátá příčka patří dalšímu packému basketbalistovi, dorostenci Tomášovi Sedlákovi 466/19,42. V prvé desítce se prosadili i dva lomničtí basketbalisté - Petr Velda se 467/22,24 skončil osmý a jeho klubový kolega Jan Kypr se 461/17,73 byl desátý.

Z hráčů našeho regionu byl nejvíce faulován Tomáš Sedlák, 152 krát, a stal se tak čtvrtým nejvíce faulovaným hráčem přeboru, Kypr na osmém místě byl faulován 123 krát a desátý Velda 117 krát.

Nejlepší mušku z celé oblasti z trestných hodů, za kterou by se nemusel stydět žádný ligový hráč, měl packý Libor Lukeš, když ze 46 pokusů proměnil celou čtyřicítku, což odpovídá 86,96 procentům. Další Pačák Nádvorník skončil v této basketbalové činnosti pátý (82,61 %), devátý Velda měl úspěšnost 81,20 procent a desátý Kypr 80,49 procent.

Hráčům z uvedených basketbalových oddílů se dařilo i při střelbě trojek. Nádvorník s 86 trojkami byl druhý za Holešákem z Havlíčkova Brodu (97). Lukeš pátý (55) a lomnický Bušek (51) osmý. Ze "zlých mužů" pamatovala prvá desítka i na lomnického Brusáka, který byl třetím nejvíc faulujícím hráčem s 94 fauly, Sedlák s 86 fauly skončil sedmý. Kdo zná věkové složení celků našeho regionu, se jistě nediví, že basketbalisté těchto oddílů zaujímají čtyři místa i v desítce nejstarších hráčů celků oblastního přeboru. Vůbec nejstarším hráčem celé soutěže je svitavský Jindra Svojanovský, kterému je letos rovných padesát let. Pátým nejstarším hráčem je lomnický Petr Jirouš (1958), osmý je Lukeš (1960), devátý Pavel Šmíd (1960) z Hořic a do desítky se ještě vešel novopacký Miloš Jisl (1961).

(bas)


Tábory mladých basketbalistů

Jičín - Pro kondici a formu vyjede v srpnu na letní tábory všech šest mládežnických družstev BSK TJ Jičín. Mladší dorostenci a starší žáci se budou připravovat týden v Klatovech, pro ostatní jsou pak připraveny dva týdenní pobyty v Lomnici nad Popelkou. První, od 12. srpna, bude patřit přípravce a ve druhém, od 19. srpna, si svoji výkonnost pokusí zlepšit mladší žáci a žákyně spolu s družstvem dorostenek.

(kk)


BALONY NAD ČESKÝM RÁJEM I letos si stejně jako v předchozích letech vybrali za cíl několikadenní prázdninový pobyt v Českém ráji příznivci balonového létání. Horkovzdušné balony se minulý týden vznášely například nad krajinou Sobotecka a dalšími lokalitami v okolí dominantního hradu Trosky.

FOTO: EZH


BSK TJ Jičín: sezona bude náročná

Jičín - Na přelomu června a července byly rozlosovány přebornické soutěže basketbalistů pro sezonu 2001-02. BSK TJ Jičín bude tentokrát zastoupen celkem osmi družstvy, z toho šesti mládežnickými.

Ve III. lize mužů dochází k celé řadě (dá se říci) málo očekávaných změn. Z poslední tabulky totiž zmizely názvy hned sedmi klubů, a to ještě předposlední Bohnice soutěž udržely jen díky "mimosportovním aktivitám". Ze "starých známých" se tedy Jičín vedle Bohnic potká s Libercem (je s Jičínem ve dvojičce), Chrudimí, Teslou Pardubice a Dvorem Králové. Z A skupiny III. ligy byla přeřazena rezerva extraligového Děčína, nováčky pak budou vítězové krajů Sadská, Varnsdorf, Trutnov a zbylá dvě místa získala Mladá Boleslav a béčko extraligového Nymburka. Už fakt, že si několik klubů soutěž nevybojovalo na hřišti, ale využilo jiných cestiček, napovídá, že příští sezona bude asi hodně náročná, že zřejmě nebude předem odepsaných soupeřů a předsezonní zákulisní boje se mohou opakovat i v závěru. Pro kluby, které nedisponují "podpůrnými prostředky", mezi ně patří i Jičín, to znamená nutnost zvýšit tréninkovou píli.

Utkání Jičínských: Družstvo začíná 3.-4. listopadu ve Dvoře Králové a Trutnově. O čtrnáct dnů později (17.-18.11) hostí doma Sadskou a Nymburk B. V prosinci Jičín čekají zájezdy do Chrudimi a Pardubic (1.-2.12) a Liberce (15.12.). V novém roce tým hostí nejdříve Bohnice a Mladou Boleslav (12.-13.1.) a první půlku soutěže uzavře ve Varnsdorfu a Děčíně (26.-27.1.). Ligové družstvo mužů pak ještě před startem soutěží čekají zápasy Českého poháru. Dík jarnímu umístění má v 1. kole volno, ve 2. (13.10.) bude hrát na hřišti vítěze zápasu Turnov - Chrudim a pokud by dokázalo vyhrát, pak by jej čekal (27.10.) pravděpodobně druholigový Hradec Králové.

Béčko mužů bude opět hrát jen oblastní soutěž, i když na jaře tuto soutěž vyhrálo a získalo nárok na postup. Bohužel z finančních důvodů se postupového práva vzdalo. Základní soutěž se bude hrát ve dvou skupinách (sever - Hradecký kraj a jih - Pardubický kraj) a první čtyři postoupí do tzv. II. třídy, zbytek bude hrát III. třídu. Družstvům se budou započítávat výsledky ze základního kola. Jičín začíná 6.10 doma s Turnovem, o čtrnáct dnů později hostí Hořice B a Nový Bydžov a 27.10. jede do Náchoda. První polovinu základní části zakončí doma (10.-11.11.) s béčky Nové Paky a Dvora Králové. Odvety začínají 24.11. a končí 26.1. Zápasy II. a III. třídy se hrají od 9.2. do 6.4. příštího roku.

(kk)


Železnice Lázeňský pohár neobhájila

Velké Losiny - Minulý týden se ve Velkých Losinách konaly oslavy 650. výročí vzniku tohoto lázeňského městečka. Jejich součástí byl i 24. ročník jednoho z nejstarších fotbalových turnajů na území Čech a Moravy Lázeňského poháru.

V sobotu se odehrála utkání ve skupinách. V sk. A si v úvodním zápase Železnice snadno poradila zásluhou hattricku Jarky Daniše s Velichovkami (3:0). Poté ovšem podlehala účastníkovi západočeské I.B třídy Konstantinovým Lázním 0:1. V posledním zápase porazila Janské Lázně 2:0 (Valenta, J.Daniš) a ve skupině obsadila 2. příčku za Konstantinkami. Ve druhé skupině nezačalo špatně mužstvo Lázní Bělohradu, když porazilo Toušeň 3:1, poté odehrálo vyrovnaný zápas s favorizovaným pořadatelem turnaje a podlehlo 1:2, když domácím v rozhodující chvíli pomohli rozhodčí. Závěrečný duel s Luhačovicemi Bělohradu nevyšel a porážka 0:4 je odsunula na 3. místo ve skupině B.

V neděli se hrála utkání o konečné umístění. V boji o 7. místo porazily Velichovky Toušeň 5:2, o 5.příčku přišel Bělohrad překvapivou porážkou s účastníkem 4.třídy Janskými Lázněmi (2:4), v boji o 3.místo porazila Železnice účastníka I.A třídy FK Luhačovice 2:1, kdy její branky stříleli po změně stran Michal Daniš a Burgert. Finále bylo jednoznačnou záležitostí domácích, kteří přehráli K.Lázně 3:0.

Železnice si kromě 3. místa odvezla i cenu pro nejlepšího kanonýra turnaje, kterou získal Jarka Daniš (4 branky). Pořadatelem příštího ročníku budou Lázně Bělohrad.

(pk)


Velomat Jičín nesouhlasí se zrušením bikrosového areálu

Jičín - Po vzniku dvou velmi těžkých úrazů v prostoru bikrosového areálu pod Čeřovkou rozhodla městská rada o jeho zrušení a uvedení dané lokality do původního stavu.

Zástupci Velomatu Jičín v roli nástupnické organizace dřívějšího bikrosového oddílu na tuto iniciativu reagují dopisem, v němž radnici upozorňují na nezákonnou likvidaci sportoviště, která podle jejich názoru proběhla bez řádného správního řízení a jednání s vlastníky.

"Trať byla využívána k tréninkům patnácti aktivních sportovců. Nyní je sezóna v plném proudu a závodníci nutně potřebují trénovat. Žádáme proto o urychlené přidělení náhradního pozemku o rozloze 3000 metrů čtverečných a poskytnutí peněz na vybudování nové tratě. Předpokládáme přidělení pozemku u Javůrkovy louky, jak to bylo již dříve předběžně přislíbeno," nárokují zástupci jičínského Velomatu.

Vedení města se touto otázkou skutečně zabývalo již v roce 1999. V té době bylo výsledkem jednání rozhodnutí o okamžitém uvedení dané lokality do původního stavu na vlastní náklady bikrosového oddílu, jehož zástupcům pak měl být nabídnut jiný městský pozemek. Podle právničky městského úřadu Evy Bukovské nedošlo nikdy mezi městem a sportovním oddílem k uzavření smluvního vztahu, a tak cyklisté využívali pozemek města pouze na základě žádosti o přidělení pozemku z roku 1988.

"Žádost o přidělení parcely na stavbu bikrosové tratě podal v roce 1988 na Městský národní výbor v Jičíně místní Svazarm, respektive Automotoklub. O změnu využití území však žádal tehdejší MNV. Z důvodu vzniku zmíněných úrazů pak město v rámci odpovědnosti vlastníka uvedlo pozemek zcela v souladu se zákonem a bez potřeby správního řízení do původního stavu," odmítá názory zástupců Velomatu Bukovská.

Velomat tedy zdědil sportovní areál, který měl být již dva roky zrušen. Protože tak tehdejší oddíl neučinil, zajistilo jeho likvidaci město za cenu dvaceti tisíc korun.

Zdali bude Velomatu poskytnut jiný městský pozemek, je věcí odboru územního plánování MěÚ v Jičíně. Rozhodně to však nebude požadovaná parcela na Javůrkově louce, která je v současnosti předmětem restitučního řízení.

(mar)


Extraliga masters

Doubravice u Dv.Králové - Poslední prověrkou před MČR jak v časovce (29.7. ji pořádá v Bašnicích Velomat Jičín), tak v silničním závodě jednotlivců kategorie masters, byl závod extraligy masters v Doubravicích u Dvora Králové nad Labem.

Za mohutného povzbuzování jičínských příznivců, kterých se sjelo opravdu hodně, srdnatě bojovali Ivan Pírko, Jiří Černý a Zdeněk Matějka (všichni Velomat) v kat. D (60-69 let) a Petr Šohaj ze Sagity v kat. A (30-39 let). Za značného horka čekal všechny závodníky 18 km dlouhý okruh, který déčkaři absolvovali 3x a áčkaři dokonce 6x. V déčkách se Ivan Pírko s Hyklem snažili své soupeře zaskočit nástupem hned v úvodním stoupání po startu. Vysoké tempo však všichni největší soupeři zachytili, a tak se vytvořila šestičlenná skupina, ze které se nikomu nepodařilo uniknout, ačkoliv Ivan se o to snažil ve stoupání jak ve druhém, tak v závěrečném kole. O výsledku tedy rozhodl závěrečný spurt. Ten měl jasně nejlepší z druhé pozice vyrazivší V.Kubeš. Druhý dojel Bauer a na třetím místě skončil Pírko. Pomaleji se rozjížděl Zdeněk Matějka, ale postupně se probojoval až na 10. příčku (9. ve své kat. 60-64) a tentokrát za sebou nechal i oddílového kolegu Jirku Černého, který projel cílem celkově dvanáctý, ale ve své kategorii (65-69 let) byl opět druhý.

Statečně bojoval v silné konkurenci áčkařů Petr Šohaj, který dojel dvanáctý (ve své kategorii 35-39 let pak na pěkném pátém místě).

Výsledky - D1 (60-64): 1.V.Kubeš (ČKMC Praha), 2.P.Bauer (Kerda Liberec), 3.I.Pírko (Velomat Jč) všichni 2:35,55, 9.Z.Matějka (Velomat Jč). D2 (65-69) 1.Z.Karásek (Slavia K.Vary), 2.J.Černý (Velomat Jč). Muži A celkově: 1.Kupka, 2.Vích, 3.Man (všichni 3:06,30, 12. P.Šohaj (5.místo v A2).

(jk)


Nové Noviny