Nové Noviny č. 26/0129. června 2001str. 5

Herec Ondřej Vetchý se netají svou averzí vůči bolševikům, kteří likvidovali nejen piloty, ale mnoho dalších statečných lidi

Herec Ondřej Vetchý, kterému režisér Jan Svěrák ve svém posledním spektáklu Tmavomodrý svět svěřil roli hlavní postavy, pilota Františka Slámy. Vetchý se minulý týden před Biografem Český ráj Jičín sešel i s manželkou válečného pilota RAF Otakara Hrubého z Nové Paky. Marie Hrubá mu předala balíček pro otce a syna Svěrákovi.

FOTO: jn

Jičín - Asi málokterý český film vyvolal v posledních letech takové pozdvižení, jako Tmavomodrý svět z dílny Svěráků. Mohutná kampaň, která jej před premiérou provázela, nejspíš nejednoho diváka už předem zahltila.

Tmavomodrý svět je slovy mnohých kritiků dobrý český film, který se vymyká průměru nejen svými výrobními náklady, ale i řemeslnou dokonalostí. Kdo by ale od něj čekal něco víc, bude zřejmě zklamán. Příběh tandemu Svěrákových je dílem o slavné bitvě o Británii, dílem o osudové lásce, ale hlavně je to film protikomunistický. Jasně vystihuje dodnes těžko pochopitelnou absurditu padesátých let, kdy byli zavírání ti, co by se v normální zemi dočkali všemožných uznání.

Averzí vůči bolševikům, kteří posílali do lágrů muže, jež neváhali o pár let před tím obětovat své životy za vlast, se netají ani herec Ondřej Vetchý. V Tmavomodrém světě mu byl svěřen hlavní part zkušeného stíhacího pilota Františka Slámy. O svých příjemných a strastiplných zážitcích z natáčení se minulý týden osobně podělil s návštěvníky jičínského Biografu Český ráj, kam zavítal na večerní projekci spolu s kolegou Davidem Novotným.

V posledních dnech a týdnech se stejně jako tady v Jičíně setkáváte s lidmi, kteří represe po osmačtyřicátém roce přímo sami zažili, nebo s jejich příbuznými. Jak na vás působí? Co vám říká doba likvidačních táborů, ve kterých byl zavřen i "váš" filmový hrdina František Sláma?

I když jsem tu dobu nezažil, myslím, že o ní vím dost. Vážím si lidí, kteří odcházeli bojovat za svobodu své okupované vlasti s naprostou samozřejmostí. Všem jim dlužíme strašně moc. Když se setkám s někým, kdo byl třeba přímým účastníkem bitvy o Británii, tak toho člověka obvykle vnímám jako lidskou bytost, kterou vidím právě teď. K těmto lidem cítím velkou náklonnost a mám potřebu s nimi komunikovat, ale není to taková pecka. Pecka to je, když vidíte příběh, například televizní dokument o Heliodorovi Píkovi, který je vygradovaný. Jeho zhlédnutí mě opravdu srazilo do kolen. V takové chvíli cítím velkou nenávist vůči těm komunistům, kteří likvidovali životy.

A jaký je Tmavomodrý svět, víc dokument, nebo vyfabulované melodrama?

Zatímco film o generálu Píkovi je dokument, to znamená, že byl věrně odvyprávěn, náš celovečerní film je licence, která má k dispozici různé způsoby uměleckého vyjádření. Zejména obrazového, takže tenhle velkoryse pojatý snímek by měl být o hodně plastičtější. Tmavomodrý svět není dokument a ani jím nechce a nemůže být. Je to takový kompilát zčásti smyšlených a zčásti skutečných osudů, které se staly různým lidem. Tenhle film je o tom, aby na něj přišel divák, který má rád například letadla, nebo aby se podíval, co udělali bolševici nejlepším lidem své doby, případně aby viděl příběh o lásce...

Domníváte se, že je potřeba některé ne příliš vzdálené momenty z naší historie stále připomínat, že jsme za deset let mnohé zapomněli? Jak vůbec vnímáte současnou společnost?

Je tu spousta mladých lidí, kterým je dnes šestnáct nebo sedmnáct let a o spoustě věcí nemají ani ponětí. Pro část lidí je dnešní doba možná přechodná, třeba se časem k historii začnou znovu vracet. Hodně lidí také drsně reaguje na všechno, co zavání diktátem a totalitarismem, až to snad ani není normální. Zaznamenávám, že se společnost, zvláště u mladých, hodně polarizuje na lidi duchovní, spirituální a na lidi, kteří jsou tvrdě pragmatičtí. Sleduji, jak se mezi nimi propast stále více zvětšuje. Nikdy také nebyla tak velká názorová propast mezi rodiči a dětmi. Mnohé děti současné doby už nejsou zatížené ničím, snad jen deformací postižených rodičů.

V tom filmu jsou někteří piloti spitfirů ve skutečnosti ještě dětmi. Byla by současná generace mladých ochotna riskovat svůj život jako tehdy oni?

To se tak nedá vůbec brát. Kdyby jsme ale žili v té době a v té partě, o které film vypráví, tak bychom byli vychováváni a ovlivnění jiným prostředím a určitě bychom měli povědomí o vlasti a o dalších věcech nesmírně silné. Myslím, že Češi byli velcí nácci v dobrém slova smyslu. Byli nesmírně zdatní válečníci, zvláště po první světové válce, ať už v Rusku, kde bylo hodně legionářů, tak i na Západě. Navíc tehdy ti kluci byli vychováváni jako profesionální vojáci. O té partě mladých pilotů se tedy vůbec nemusíme bavit. Teď jde o to, kdyby se podobná situace odehrála v současné době. Asi by ani nebylo co srovnávat. Bohužel za posledních několik desítek let došlo k devastaci všech morálních či etických hodnot. Bude trvat delší čas, než budeme schopni rozpoznat, co je a co není dobré, a vyznávat hodnoty, které dříve byly samozřejmostí.

Setkáváte se i s reakcemi obrácenými, myslím s výroky, že film Jana a Zdeňka Svěrákových překrucuje historii?

Setkávám se s tím, samozřejmě. Také tady je patnáct procent populace, která stále volí komunisty. Nepředpokládám, že jsou všichni špatní, mohou mezi nimi být i snílci a idealisté. Ale pokud si ty lidi zasadím do historického kontextu, je mi z nich prostě špatně. Ale pak je tady hodně jiných, kteří se sice neprezentují jako komunisti, ale kolikrát jsou ještě horší...

Tmavomodrý svět končí tím, jak František Sláma zasněně hledí do nebe skrz okno v kostele, který slouží jako dílna pro mukly. Jaký by byl další osud této filmové postavy, kdyby scénář pokračoval?

Pro svého kolegu a kamaráda Davida Novotného, který hraje pilota Béďu Mrtvého, jenž je sestřelen a pohřben někde v Anglií, jsem od architekta vyprosil dřevěný kříž s vyrytým jménem a letopočtem 1943. A zároveň jsem si nechal také udělat kříž pro Frantu Slámu s rokem 1954 a datem svého narození 16. května. Pravděpodobně by ho dozorci v tom lágru utloukli. V této věci si nedělám žádné iluze.

Vy jste při besedě s diváky zmiňoval i svého otce...

Můj otec byl v té době hodně mladý, bojoval doma s partyzánskou skupinou. Když mi bylo asi dvacet let, vzal mě jednou na hřbitov u Třebíče, kde mi ukázal hrob čtyř mladých kluků a řekl: to jsou moji partyzáni. V té době, když o tom se mnou poprvé mluvil, jsem zíral asi hodně vyjeveně. Otce jsem vzpomněl proto, že jsem mu jako malý chlapec ztratil dvě medaile, které mi půjčil. V pozdějších letech mě to strašně mrzelo. A právě takové dvě medaile jsem měl připnuté na uniformně Františka Slámy. To pro mě bylo moc krásný, zvlášť, když už tady otec nebyl. Měl jsem v té chvíli pocit, jako by se uzavřel určitý kruh.

(jn)


První letní veselice v DD

Jičín - Společně s návštěvníky stacionáře pro zdravotně postižené děti a mládež přivítali obyvatelé Domova důchodců na Novém Městě první letní den taneční veselicí. Díky ošetřovatelům mohli všichni prožít nevšední chvíle pohody, při nichž se nejen tančilo, jedlo a s mírou pilo, ale v mnohých případech i se slzami v očích vzpomínalo. Příjemné odpoledne, které by se opět mělo konat v příštím roce, pak vyvrcholilo bohatou tombolou.

(mar)


Zajímavé knihy U Pašků

Blažek Pěstujeme jabloně

Monografie o jabloních uvádí vše, co je potřebné vědět o jejich pěstování.

Brázda Kč 235,-

(Ne)rozum do kapsy

V knize najdete jednoduché triky, omyly a zajímavé statistické tabulky.

Albatros Kč 168,-

Barevná řada průvodců - pro nejlepší orientaci v ČR

Západočeské lázně, Šumava, Beskydy a Ostravsko, Jizerské hory

Marco Polo Kč 169,-

NABÍZÍME:

CD - Janek Ledecký - Na chvíli měj rád

CD - Vanessa Mae - Subject to change

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Daňový kalendář na červenec

Pondělí 2. července

Daň z příjmů: Daň a daňové přiznání za rok 2000 (prodloužená lhůta podle § 40 odst. 3 zák. č.337/1992 Sb., o správě daní a poplatků). Měsíční záloha na daň za měsíc červen, čtvrtletní záloha na daň za II. čtvrtletí nebo pololetní záloha na daň za I.pololetí 2001.

Daň z nemovitostí: Druhá splátka na daň roku 2001 u ostatních poplatníků.

Pondělí 9.července

Pojistné: Záloha na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za měsíc červen 2001. Záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc červen 2001.

Úterý 10. července

Pojistné: Podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2000 zdravotní pojišťovně a splatnost doplatku na pojistném na zdravotní pojištění za rok 2000, pokud daňové přiznání zpracovával daňový poradce a pokud OSVČ podaly nebo měly podat daňové přiznání dne 2.7.2001.

Pondělí 16. července

Daň silniční: Záloha na daň za II. čtvrtletí 2001.

Středa 25. července

Daň z přidané hodnoty: Daň a daňové přiznání za měsíc červen nebo za II. čtvrtletí 2001.

Spotřební daň: Daň a daňové přiznání za měsíc červen 2001.

Pondělí 30. července

Podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2000 a dalších údajích podle § 15 odst. 1 zák. č. 589/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, pokud daňové přiznání zpracovává daňový poradce.

Úterý 31. července

Pojistné: Podat na OSSZ přehled o příjmech a výdajích OSVČ a dalších údajích podle § 15 odst. 1 zák. č. 589/1992 Sb., v platném znění, pokud OSVČ není povinna podávat daňové přiznání.

Daň z příjmů: Měsíční záloha na daň za měsíc červenec 2001.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 320)


Nové Noviny