Nové Noviny č. 25/0122. června 2001str. 5

Lidé, kteří se dostanou do složitých životních situací, které sami nezvládají, by se neměli obávat vyhledat pomoc psychologa

Jičínská psycholožka Lenka Kerhartová.

FOTO: jn

Jičín - Jaké jsou či mohou být důsledky změn životního stylu v posledních deseti letech? O tom mimo jiné vypovídají i zkušenosti psychologů. Na ně se totiž obracejí lidé s psychickými problémy, které jsou mnohdy vyvolány právě trendy současné doby, jež se od situace z období před rokem 1989 liší.

Jedny z častých důvodů návštěv ordinací těchto odborníků v posledních několika letech totiž souvisí například se ztrátou či změnou zaměstnání. Patrně nejzásadnější rozdíl je ale v tom, nakolik se změnil pohled veřejnosti na práci psychologů.

Jaká je situace na Jičínsku, hovořily Nové Noviny s doktorkou Lenkou Kerhartovou, psycholožkou z Okresní nemocnice Jičín.

Jak je v posledních letech vnímán veřejností obor, v němž působíte? Změnil se, nebo přetrvávají jisté předsudky z dob socializmu, kdy se lidé obvykle zdráhali přijít požádat o pomoc psychologa?

Hodně se změnil. Náhled na psychologa či psychiatra doznal výrazného posunu především v tom smyslu, že si dnes lidé mnohdy řeknou: může mi pomoci. To je jistě zásadní změna, kterou jsem mohla zaznamenat za dobu, co tu působím.

Zvýšil se tedy počet pacientů?

Nesporně. Rozdíl je i v tom, že v minulosti byli lidé do této péče doporučováni například jen svým obvodním lékařem, kdežto v posledních letech sem stále více přicházejí sami z vlastního uvážení. Do jisté míry tedy začínají vnímat, že dlouhodobá zátěž a stres se může silně podepsat na jejich celkové stabilitě, osobním i pracovním životě, že narušuje harmonii a kvalitu jejich života. Psycholog už tedy nemá onu zcela negativní nálepku z minula. Návštěva v jeho ordinaci je už pro mnohé skoro totéž, jako když by měli jít k zubaři či jinému specialistovi.

V západním světě je asi běžné, že má mnoho úspěšných lidí "svého" terapeuta, psychoanalytika či psychiatra, alespoň tak to prezentují některé televizní seriály, které se u nás těší velké divácké oblibě. Může to být jeden z důvodů, proč se názor na tuto lékařskou péči mění?

Člověk to jistě vnímá a bere jako součást běžného života, dokud se ho ale tato záležitost bezprostředně nedotýká. Nemyslím si ovšem, že lidé, kteří se odváží vyhledat takovou pomoc, patří do skupiny, která sleduje a napodobuje různé módní trendy. I když ve větších aglomeracích jsou jistě případy, kdy muž úspěšně podniká a jeho žena zůstává doma a nudí se. Najednou je v jejím životě pusto, prázdno a hroutí se...

Může se stav člověka rapidně zhoršit v případě, že oddaluje pomoc odborníka, že váhá s návštěvou psychologa či psychiatra, i když si uvědomuje, že není schopen vlastní silou kritickou situaci řešit?

Jistě tady je určitá souvislost a provázanost, alespoň z mého pohledu. Kolikrát si totiž lidé říkají, ještě to vydržím, ještě to nějakou dobu zvládnu. A to je zásadní chyba. Mnohdy situaci řeší tím, že sáhnou po lécích na zklidnění, aby lépe spali, protože často je prvním signálem nespavost, zvýšená únava a nesoustředěnost. Pokud se ovšem problémy prohloubí do té míry, že žádný lék na spaní nepomůže tak dokonale, aby si člověk odpočinul, rychle se propadá do deprese a dalších potíží, které jsou pak velmi různorodé.

Těch problémů, respektive příčin, je více než před deseti lety?

Nejsem si jistá, jestli bych to dokázala takto jasně specifikovat. Pochopitelně, že podmínky života se značně změnily, ale situaci před "listopadem" a po něm nelze tak jednoduše odlišit, protože přístup k zdravotní pomoci tohoto typu dříve nebyl příliš podporován. Psychologie se do povědomí veřejnosti dostává opravdu až v poslední době, o čemž svědčí třeba zastoupení psychologů v rámci zdravotnických zařízení. Ale ani dnes takových míst zase až tolik není. Dříve existovali pracovní psychologové, ale ti měli na starost spíš záležitosti provozního charakteru, aby výroba fungovala, což se před revolucí většinou vztahovalo na personalisty. Známí byli například pedagogičtí psychologové, kteří řešili školní problematiku. To vše fungovalo i tehdy, ale co se týká obecné psychiatrické problematiky, tam ti psychologové tolik známí nebyli. I proto si netroufnu říct, nakolik se zhoršily nebo objevily nové problémy. K jistým změnám samozřejmě došlo. Přinejmenším z toho důvodu, že dříve byla stabilita zaměstnání, existovaly normy, které určovaly jistý způsob a potažmo i kvalitu života. Kritéria tehdy byla průhlednější, ale to neznamená, že lidé trpí něčím zásadně jiným nebo jinak než před deseti lety. Nyní je to spíš o uvědomění si problému jako takového a jistoty, že tady existuje odborná pomoc.

Mezi nejčastější důvody návštěvy pacientů ve vaší ordinaci patří ztráta zaměstnání, narušené partnerské vztahy...

Časté jsou určitě profesionální záležitosti. Například, když je člověk nucen změnit práci, na níž byl celý život zvyklý. Ať už je to v náplni té práce, případně přechod na vícesměnný provoz. Často lidé selhávají právě proto, že se nejsou schopni adaptovat na tento nový režim, ne každý je totiž schopen se vyrovnat s cirkulací ranní, odpolední a noční směny. Pro spoustu lidí je to velká zátěž, která se pak promítá do osobního života. Na hranici svých možností se pohybují například workholici, kteří neumí odpočívat. Oni téměř "padají", při práci dělají chyby, a přesto nejsou schopni vypnout. Dalším jevem jsou i různé neurózy, například fóbie z velkých prostranství, strach z výšek, obchodů, prostředků hromadné dopravy a podobně. Vedle toho je také řada duševních nemocí.

Nebojí se třeba lidé svěřovat se svými problémy?

Kdo se rozhodne pro tuto cestu, jak ven z bludného kruhu, pak první, co by měl vědět, je, že tady stejně jako v jiném lékařském zařízení platí pravidlo mlčenlivosti. Druhý princip, který se snažím uplatňovat, je, že se může pacient svěřit s čím on sám chce. Hned na poprvé nemusí hovořit úplně o všem. Tohle právo volby mu nechávám, protože i to je o té důvěře.

Jaká je věková či vzdělanostní struktura vašich klientů?

V podstatě od studentů až po lidi v důchodovém věku bez ohledu na dosažený stupeň vzdělání. Například absolventi škol se dostávali do jakéhosi bludného kruhu, ukončili totiž vzdělání, ale nikde je nechtěli vzít, protože neměli praxi. To byl pro řadu mladých lidí fatální problém. Na opačném věkovém pólu jsou lidé, kteří mají relativně blízko k důchodu. Ti se ocitli v paradoxně obdobné situaci jen s tím rozdílem, že sice praxi měli, ale pro firmu nejsou perspektivní. A protože jsou krátce před důchodem, tak ani je nikdo zaměstnat nechtěl. Poslední dobou sleduji nárůst lidí, kteří mají nějaké zdravotní omezení. Zejména tyto skutečnosti se v návaznosti na trh práce logicky promítají do psychiky lidí. U mužů se v této souvislosti často například dostavuje pocit, že selhávají i jako hlava a živitel rodiny.

Které pohlaví vlastně převládá?

Více je tady žen s různými psychickými problémy, ale zvolna narůstá i počet mužů, kteří si připouštějí, že něco už nejsou schopni sami zvládnout a vyhledávají odbornou pomoc. Ten trend tu nepochybně je, a nevztahuje se jen na náhlé propuštění ze zaměstnání. I problémy, s kterými muži přicházejí, jsou různorodé.

Co by mělo být účelem vaší pomoci?

Tento obor má být hlavně pomoc v tom, aby se lidé v problémech lépe orientovali. Nejde o to, dát někomu recept nebo návod na život. Lidé, kteří mají problémy, žijí obvykle v chaosu. Tím, jak setrvávají v dlouhodobém stresu, ztrácejí schopnost vidět věci z nadhledu, rozlišovat, co je více a co méně podstatné. Mnohdy proto stačí, když jim někdo pomůže myšlenky urovnat, nastavit pomyslné síto, přes které se problémy vytřídí. Neměli by propadat deziluzi, že se z krize nedostanou. Rozhodně se nemusí obávat či ostýchat navštívit odborníka. Naopak, čím dřív přijdou, tím lépe.

(jn)


Zloděj v Bělohradě narazil

Lázně Bělohrad - S nepořízenou se v lázeňském městě potázal mladík z Pardubicka. Nejen že mu místní lidé zabránili v krádeži staré pískovcové lavičky, navíc mu hrozí peněžitá pokuta, případně trest odnětí svobody v délce trvání až dvou let.

"Jeden z místních lidí si všiml, že se nějaký neznámý člověk chystá naložit na vozík lavičku v parku. Ihned nám proto zavolal na úřad. A když se ještě před tím mladíka zeptal, proč ji chce odvézt, odvolával se na jednoho z místních občanů, že mu to prý dovolil," líčí bělohradský starosta Pavel Šubr. Pracovníci radnice dorazili na místo těsně před přivolanou policejní hlídkou. "S tak drzým člověkem jsem se ještě nesetkal. Místo aby se omluvil, domáhal se, abychom mu dokázali, že lavička patří městu," dodává s údivem starosta. Aby policie případ neodložila, sháněl Šubr ještě týž den odborníka, který by stanovil odhad ceny. "Odhad byl vyčíslen na 25 tisíc korun, stoletá lavička má totiž i určitou historickou hodnotu. Nebyl to ale jeho jediný pokus, se svým otcem se pokoušel například vypůjčit si od našich zaměstnanců sekačku na trávu," sdělil starosta.

Mluvčí jičínské policie Jiří Valter potvrdil, že mladému, asi pětadvacetiletému muži z Pardubicka bylo sděleno obvinění z pokusu krádeže.

(jn)


Policie České republiky

Čimyšl - Řidič nákladního vozu Liaz 100 jedoucí ve směru Čimyšl - Turnov vyhazoval 13. června dvě hodiny po půlnoci za jízdy z okna nedopalek cigarety, který mu vlétl zpět do kabiny. Řidič se následně plně nevěnoval řízení a vjel na krajnici, která se pod vahou vozidla utrhla. Přívěs vjel poté zpět na silnici, kde se převrátil. Při tom došlo k poškození převážené buňky. Ke zranění osob nedošlo, alkohol byl vyloučen, škoda činí asi 110.000 Kč.

Nová Paka - Během středy 13. června od 6.15 do 16 hodin se vloupal neznámý pachatel do bytu na sídlišti v Nové Pace a odcizil z něho notebook, valuty a další předměty. Celková škoda přesahuje 100.000 Kč.

Miletín - Do rekreačního střediska Paramo v Miletíně se mezi 10. a 14. červnem vloupal neznámý pachatel, který zde odcizil kompletní povlečení na šedesát postelí. Způsobil tak škodu ve výši 36.000 Kč.

Sobotka - Do základnové stanice Eurotel v objektu Agrochov Sobotka se 15. června kolem půlnoci vloupal neznámý pachatel, který zde odcizil klimatizační jednotku. Škoda přibližně 53.000 Kč.

Zámezí - Do chalupy v Zámezí se 9. až 15. červnem vloupal neznámý pachatel, který zde odcizil různé věci a zařízení (elektronika, starožitnosti, sekačka, nářadí, lůžkoviny ...) v hodnotě přesahující 210.000 Kč.

Jičíněves - Leteckou záchranou službou byla převezena do FN v Hradci Králové spolujezdkyně z motocyklu Yamaha, jehož řidič 15. června krátce před 20 hodinou předjížděl v Jičíněvsi v místě, kde je to zakázáno. Došlo k bočnímu střetu s osobním vozem a následnému nárazu motocyklu do zdi. Motocykl se odrazil a smýkal po se po vozovce, kde do něho narazila řidička vozu Mazda. Způsobená škoda je asi 350.000 Kč .Nehoda je v šetření Policie ČR.

Ostroměř - V Ostroměři vezl cyklista 16. června těsně po půlnoci na rámu kola spolujezdce. Nezvládl řízení a havaroval na rovném úseku silnice. Pro značnou podnapilost obou nemohla být provedena dechová zkouška na alkohol, a proto jim byla následně při ošetření odebrána krev na zjištění alkoholu. Ani jeden z účastníků nehody neměl na hlavě ochrannou přilbu.

(tm)


Nové Noviny