Nové Noviny č. 20/0118. května 2001str. 13

Házená: mladší dorostenci bojují o třetí příčku

Jičín - Minulý pátek sehráli prvoligoví mladší dorostenci Jičína další mistrovské utkání. Jednalo se o předehrávku patnáctého kola, soupeřem byl vedoucí tým tabulky, celek HK Lovosice. Domácí trenéři měli před utkáním velké problémy se sestavou, pro zranění z minulého zápasu nemohl nastoupit Krejčí, s velkým sebezapřením nastoupil Jetleb. Naopak po nemoci nastoupil T. Vitík.

AGS HBC Jičín - HK Lovosice 13:20 (7:12)

Úvodní minuty zápasu patřily podle očekávání favoritovi duelu, celku Lovosic. V šesté minutě vedli hosté 1:3. Postupem času se ale Jičínští vymanili z lovosického tlaku, přitvrdili obranu, kde začali bránit osobně nejlepšího hostujícího hráče. To soupeře viditelně zaskočilo, Lovosičtí se najednou nedokázali prosadit a výsledkem bylo vedení Jičína 4:3, když se o branky zasloužili Jetleb a Kvasnička. Prvně jmenovaný musel poté kvůli zranění odstoupit a na útočné činnosti domácích to bylo znát. Jičínští se snažili, pokoušeli se prosadit jeden na jednoho, ovšem nedokázali využít vyložené brankové příležitosti. Lovosičtí se zklidnili, ještě více zpřesnili kombinaci a do konce prvního poločasu si vypracovali pětibrankový náskok, stav 7:12.

Do druhého dějství nastoupili Jičínští odhodláni poprat se o příznivý výsledek. Do sestavy se opět vrátil Jetleb, k výbornému výkonu se rozchytal Veverka a domácí viditelně ožili. Ve třetí minutě vedli hosté 8:13, ale poté se do černého postupně trefili Jetleb, T. Vitík a Fejfar a rázem byl stav nadějných 11:13. Hosté však ukázali, proč jsou ve vedení prvoligové soutěže. Během tří minut vstřelili tři branky a prakticky rozhodli o výsledku, 11:16. Domácí hráči i nadále bojovali, rvali se o každý míč, ale na obrat ve vývoji utkání to nestačilo. Ve 24. minutě snižoval T. Vitík na 13:17, ale to bylo ze strany Jičína vše. Hosté stačili ještě upravit výsledek na konečných 13:19.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Veverka, Císař - Jetleb 4; Kvasnička 4/1; T. Vitík 3; Fejfar a Boháček po 1; Bareš; Chromý; T. Vitík; Chalupa. Statistika utkání: Sedmičky: 2/1 - 6/6. Vyloučení: 1 - 0. Rozhodčí: Kábrt, Hendrych.

HK Slavia Praha - AGS HBC Jičín 14:17 (9:8)

Po páteční předehrávce nastoupili k prvoligovému utkání v Praze, kde jim byla soupeřem sestupem ohrožená domácí Slavia. Jičínští cestovali do Prahy s jediným cílem, zvítězit a udržet se tak v boji o třetí místo prvoligové soutěže.

Oba celky začaly tento duel opatrně, hrály trpělivě v útoku, vycházely ze zabezpečené obrany. Po několika minutách začali být aktivnější Jičínští, kteří se ujali po dvou brankách T. Vitíka a jedné Jetleba vedení 1:3. Slávisté odpověděli zvýšenou aktivitou a snížili na 3:4. Poté přišla výborná desetiminutovka jičínského celku, ve které házenkáři vstřelili čtyři branky, ani jednou neinkasovali a vytvořili si tak pětibrankové vedení 3:8. Poté musel ze hry na čas odstoupit zraněný Bareš, pilíř jičínské defenzívy, a jeho absence byla až příliš znát. Domácí pomalu začali vedení Jičína stahovat. Naopak hosté vyprodukovali mnoho technických chyb, hráli pasivně a přišel zákonitý trest, Slávisté do konce prvního poločasu otočili na 9:8.

První polovina druhého dějství se nesla ve znamení značné nervozity obou týmů. Za patnáct minut vstřelili hráči obou mužstev pouze po dvou brankách, a tak byl stav příznivější pro domácí v poměru 11:10. Poté převzali iniciativu bojovně hrající hosté a po brankách Fejfara a T. Vitíka šli po dlouhé době do vedení, 11:12. Domácí odpověděli vyrovnávací brankou, ale následujících deset minut se hrálo podle jičínských not a důsledkem toho bylo vedení Jičína 13:16 minutu před koncem utkání. Slávisté sice snížili, ale poslední branku střetnutí vstřelil hostující Jetleb a dal tak výsledku konečnou podobu, 14:17.

Toto vítězství je velmi důležité vzhledem k boji o třetí příčku tabulky. Jičínští hráči nepodali nijak oslnivý výkon co se týče kvality hry, ale svou bojovností a kolektivním pojetím hry nakonec po zásluze zvítězili. Nyní mají Jičínští volno, příště cestují k veledůležitému utkání do Plzně, kde změří síly s domácím mužstvem HSC Plzeň.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Veverka - Jetleb 4/1; Fejfar, T. a J. Vitíkovi po 3; Kvasnička 3/1; Boháček 1; Bareš; Chalupa; Chromý. Statistika utkání: Sedmičky: 3/2 - 2/2. Vyloučení: 2 - 4. Rozhodčí: Vaněček, Podzimek.

Juniorky zahájily na výbornou

Turnov - Na plné obrátky se minulý týden rozběhla atletická sezóna. Jičínští atleti od letošního roku soutěží z ekonomických důvodů v Libereckém kraji a od začátku o sobě dávají vědět. Navíc opět pokračuje oboustranně výhodná spolupráce s turnovským oddílem. Prvními družstvy, kterým začala mistrovská sezóna, byly juniorky a junioři. Jičínská děvčata posílená o juniorky AC Turnov, ale v neúplné sestavě (bez zraněné Plesarové a Šťastné) začala výborně, když vyhrála prvé kolo krajského přeboru a porazila i silný tým LIAZu Jablonec. Chlapci startující za Turnov rovněž uspěli a obsadili druhé místo. Oba týmy tak vykročily správnou nohou k postupu do podzimního mistrovství ČR družstev.

Výsledky jičínských závodníků: 100 m: 3.Koňáková 13,76, 400 m 6,Sůvová 1:03,68, 800 m 1.Mašková 2:19,23, 100 mpř 1.Bergrová 15,33, 2.Kobosilová 15,4, Dálka 1.Kobosilová 523, 2.Bergrová 475, Výška 1.Šindelářová 170, 2.Bergrová 165, 4.Šormová 145, trojskok 1.Kobosilová 10,63, 2.Koňáková 10,21, kladivo 1.Marešová 34,90, 2.Dufková 23,06, koule 2.Marešová 11,42, 5.Dufková 10,10, disk 2.Marešová 33,21, 3.Dufková 30,27, oštěp 3.Šindelářová 35,28

800 m 3.Přikryl 2:0620, Oštěp 2.Mach 40,70, 4.Vrátil 38,14, koule 3.Matějka 12,05, 4.Mach 11,77, disk 3.Syřiště 28,95, 4.Matějka 28,21, výška 1.Vele 188, 2.Řezníček 185

Pořadí v 1 kole: juniorky: 1.AC TJ Jičín 102,5, 2. LIAZ Jablonec 82, 3.AC Liberec 21, 4.AC Česká Lípa 19,5

Junioři: 1.LIAZ 116, 2.AC Turnov 81, 3.Sn Varnsdorf 43, 4.AC Česká Lípa 16, 5.AC Liberec 14

(PeŠ)

Mistrovství České republiky v aerobiku

Praha - V sobotu 12. května se uskutečnilo v Praze mistrovství republiky v soutěžním aerobiku Master Class. Po postupu z krajského kola, které proběhlo v Hradci Králové, jičínská děvčata velmi dobře reprezentovala a zařadila se mezi nejlepší v republice.

V kategorii 8-10 let se v zastoupení 116 závodnic na pěkném 9. místě umístila Adélka Srbová a na vynikajícím 3. místě skončila Karolínka Imlaufová. Zde patří veliký dík trenérce Radce Jonášové. V další kategorii 11-13 let se mezi finalistkami objevila Eva Šulcová, která ve veliké konkurenci 120 závodnic, skončila na skvělém 10. místě. Evu trénuje její matka Eva Šulcová, která se soutěže také zúčastnila a skončila v první dvacítce závodnic své kategorie.

(šs)

Medaile z Turnovského monda

Turnov - Seriál letošních krajských přeborů atletů na dráze odstartovaly otevřené přebory dospělých v Turnově. Na novém mondu o sobě dala vědět i nepočetná jičínská výprava. Na začátek sezóny zaznamenala řadu kvalitních výkonů a rovněž zisk osmi medailí je úspěchem.

Z přebornických titulů se mohly těšit na trati 400 metrů v čase 57,09 Veronika Plesarová a ve skoku vysokém Petra Šindelářová. Stříbrnou medaili za druhé místo ve vrhu koulí a především výborný výkon 15,02m si veze Milan Nydrle. Stejně dobře se v koulařském kruhu prezentovala Kateřina Marešová, která čtyřkilové náčiní poslala do vzdálenosti 12,16 m, čímž vytvořila nový oddílový rekord a získala bronz. Dařilo se i v diskařském kruhu, kde stříbro za hod 33,09 vybojovala Markéta Paulasová před Marešovou 32,82. Nydrle skončil těsně za medailemi hodem 42,42 m. Další dvě bronzové medaile získala Šindelářová za hod oštěpem 35,05 m a v závodě na 100 m překážek 16,04 vt. Návrat na dráhu po dlouhodobém zranění tak nedopadl špatně. Dobře si vedl na nejkratší překážkové trati nestárnoucí Jan Kosák, když obsadil v čase 16,33 s. čtvrté místo a ještě vybojoval sedmou příčku ve finále sprintu na 100 metrů. Statečně si s mnohem zkušenějšími běžci vedl Zdeněk Přikryl, který nakonec skončil na pátém místě v čase 2:06,07 min.

(PeŠ)

SEZÓNA KONÍ ODSTARTOVÁNA Jezdecký oddíl TJ Start Hořice zahájil minulý víkend letošní sezónu. V sobotu se v areálu Na Závisti uskutečnila soutěž v drezúře koní.

Druhé kolo Samurajské katany

Jičín - Za účasti závodníků ze šesti klubů pokračovala druhým kolem Samurajská katana mláďat a starších žáků v judu. V domácím prostředí jičínského Sportovního areálu, kde se toto druhé kolo uskutečnilo, se více dařilo mláďatům.

Výsledky závodníků SKP JUDO Jičín - mláďata: 25 kg - 2.Jan Matyáš, 3. Marcela Harbichová, 27 kg - 1.Martin Stehlík, 2.Jan Karásek, 3.Kryštof Tišer, 5.Petr Janata, 29 kg - 3.Petr Matějka, 30 kg - 1.Tomáš Vaníček, 3.Daniel Sýkora, 5.Michal Schreier, 31,5 kg - 2.Petr Jiráček, 33 kg - 2.Marek Hubaček, 34 kg - 1.Jan Herbrych, 2.Ondřej Adamyk, 3.Petra Poloprudská, 37 kg - 1.Michal Klepl, 40 kg - 3.Tomáš Pátek, 5.Monika Kožená, 7.Michal Vaníček, +40 kg - 1.Roman Fejfar. Starší žáci: 38 kg - 2.Ondřej Stehlík, 42 kg - 2.Michal Vaníček, 46 kg - 3.Jan Kazda, 50 kg - 4.Vojtěch Vacek, 55 kg - 5.Viktor Král, 60 kg - 1.Jaroslav Kraus, 2.Jakub Novák, 66 kg - 3.Jakub Kyselo.

(ps)

Lepší hra než výsledek

Jiskra Česká Skalice - SK Jičín 5:0 (2:0)

Česká Skalice - Ač tomu výsledek nenapovídá, Jičín byl po většinu zápasu domácím víc než vyrovnaným soupeřem, dostal však velmi laciné góly. Domácí toho zejména v prvním poločase moc nepřevedli. Dokázali však tvrdě trestat jičínské chyby. Naopak nadějné pokusy Jičína do domácí sítě neprošly. V podzimním měření sil Jičín doma s Českou Skalicí remizoval a nerozhodný výsledek by každý jistě bral i z odvety. Bohužel k tajnému přání měli jičínští fotbalisté na hřišti druhého týmu tabulky oblastního přeboru daleko.

Za slunečného počasí začali oba soupeři vlažně. Ve 3. minutě si sice domácí vypracovali náznak šance, ale Nechanický se nenechal překvapit. Pro Jičín byla osudná 13. minuta. Z dobrých pětadvaceti metrů se postavil k zahrání přímého kopu domácí Hanuš a prudkou střelou trefil jednoho z bránících hráčů. Míč nabral opačný směr než pohyb brankaře Nechanického a bylo to 1:0. O dvě minuty později se snažil vyrovnat Hanza. V 19. minutě domácí špatně rozehráli "krátký roh" a Beneš se zmocnil míče, který se přes Hradeckého dostal až k Vraštilovi, který našel hlavu nabíhajícího Štěrby. Ten však mířil nad domácí bránu. Jičín předváděl i nadále sympatický výkon a po půlhodině hry se do dobré šance dostal opět Hanza. Po jeho pohotové střele se však pouze zahrával rohový kop. Domácí v této fázi zápasu sice měli míč častěji na kopačkách a snadněji se dostávali na dostřel jičínské branky, ale nepřesnostmi ve finální přihrávce se sami připravovali o možnost zvýšit své vedení. Když už to vypadalo, že do poločasu Jičín minimálně udrží přijatelný výsledek (v 36. minutě se z dvaceti metrů opět snažil neúnavný Hanza), přišla hrubá chyba v jičínské obraně. Kocourkovi odskočil míč od nohy a domácí Hanuš si namířil rovnou na bránu, kde nedal Nechanickému šanci - 2:0.

Jičín nesložil zbraně a v úvodu druhé půle několikrát zahrozil. Ve 49. minutě pronikl Beneš, ale jeho centr odvrátila domácí obrana na roh. O dvě minuty později se dostal k odraženému míči z Velichova přímého kopu Hradecký. Opět z toho byl pouze roh. S přibývajícími minutami se začali domácí výrazně zlepšovat. Vědomi si dvoubrankového náskoku, pustili se do odvážných protiútoků, které by za jiného stavu neriskovali. Obrana Jičína, která se musela obejít bez Klimeše, jenž s mužstvem k zápasu neodcestoval, a trenér tak musel improvizovat, začala nechávat domácím více prostoru a ti toho využili už v 67. minutě (Rydlo - 3:0). O sedm minut později zvýšil Horák na 4:0. Skóre zápasu završil Polomský v 85. minutě, když nikým neatakován dorazil míč, který předtím skvěle vyrazil střídající gólman Etflaiš (5:0).

Sestava Jičína: Nechanický (78.Etflaiš) - Valenta (85.Lukáš), Velich, Kocourek, Beneš - Štěrba, Hanza, Drbohlav, Hradecký, Vraštil (46.D.Malý) - Rejha.

(dm)

Chodci bodovali

Nová Paka - Šest novopackých chodců se zúčastnilo minulou sobotu Žižkovské desítky, která se šla v rámci chodecké ligy v Praze na Žižkově. O jejich úspěšnosti svědčí fakt, že společně si odvezli dvaačtyřicet bodů pro třetí kolo atletické druhé ligy. Ta se uskuteční 16. června v Litomyšli. Mezi packé chodce se vklínil na třetí místo Jan Rein z jabloneckého béčka a zajistil tak svému oddílu 8 bodů. Závod vyhrál s přehledem nejmladší chodec, loňský žák a velká naděje nejen packé chůze, Jiří Chaloupka.

Výsledky: Jiří Chaloupka 49:48, 2. Rudolf Cogan 52:55, 3. Jan Rein (Jablonec) 52:36, 4. Zdeněk Sucharda 64:15, 5. Zdeněk Augusta 66:41, 6. Josef Cogan, 7. Luboš Polívka - oba ve stejném čase 67:14.

(bas)

Český pohár MTB

Jičín - Koloběh cyklistických závodů se roztočil na plné obrátky. Prvními dvěma závody odstartoval také český pohár MTB v cross country - Budvar cup.

První závod se jel v Olomouci a tam se také v kategorii hobby představil zástupce Velomatu Jičín Pavel Kožíšek. Mezi 130 startujícími obsadil zástupce jičínského oddílu 45. místo a připsal si tak 6 bodů do celkové klasifikace (boduje nejlepší padesátka). Škoda, že mu pracovní povinnosti neumožnily start na druhém podniku v Táboře, kde by startoval z daleko výhodnější pozice. Výborně si počínal, loni ještě "Sagiťák" Ota Kobr, který vybojoval 8. příčku. Další závod se jede 16.-17. června na tradiční trati v Zadově. Výsledky kat. hobby: T.Jiránek (Ml.Boleslav) 1:08,12, 2.P.Matula (Bag MTB Team) -0,52, 3.L.Janoušek (CK Fastum) -0,59, 8.O.Kobr (Marpole Vrchlabí) -2,17, 45.P.Kožíšek (Velomat Jč) -10,03.

(jk)

Pojizerská liga cyklistů

Branžež - Celkem dvaapadesát cyklistů se sešlo na startu úvodního podniku Pojizerské ligy cyklistů, který se jel na okruhu kolem Branžeže. Silné zastoupení se pak projevilo i na průběhu závodu.

Jelo se svižně, zpočátku za deště a poté na mokré vozovce. Na čele se utvořila početná hlavní skupina, která byla v úvodu narušena třemi nepříjemnými pády. V jednom z nich se ocitl také Jan Gotvald z Velomatu Jičín. Naštěstí se vše obešlo bez následků, ale šance na solidní výsledek byly pochopitelně ty tam, protože Gotvald ztratil kontakt s hlavní skupinou. V té se stále držel další zástupce Velomatu, věkem ještě junior, Rostislav Šádek. Postupně se zrychlovalo a objevovaly se občasné nástupy jednotlivců, či menších skupinek. Takový byl vlastně celý průběh závodu. Zrychlovalo se ke kopci, ale kupodivu i z kopce (někteří odvážlivci chtěli využít opatrnosti pelotonu).

Podobným způsobem se také na začátku 3. okruhu zrodil rozhodující únik dvojice Kubík, Bartoš, kteří zrychlili v mírném stoupání za startem a v následujícím nepříjemném sjezdu přes Dneboh a Olšinu. V hlavní skupině se nikomu nechtělo pracovat, a tak nakonec tento jediný vážnější únik byl i únikem vítězným. S odstupem asi 50 s za vítězným Kubíkem spurtovala hlavní dvacetičlenná skupina, kterou přivedl úpický Tomáš Hoření před veteránem Jardou. Na velmi dobré 19. pozici dojel Rosťa Šádek a připsal si tak 34 bodů do celkové klasifikace poháru. Mezi juniory to však znamená výborné třetí místo.

Výsledky: 1.Miroslav Kubík (74 CK Nymburk) 2:15:24, 2.Karel Bartoš (73 Ravo team) 2:15:27, 3.Tomáš Hoření (82 CK BP Lumen Úpice) 2:16:17, 19.Rostislav Šádek (83 TJ Velomat Jč) 2:16:17, 31.Jan Gotvald (80 TJ Velomat Jč) 2:34.19.

(jk)

Vynikající úspěch boxerů Jičína na dorosteneckém mistrovství ČR

Jan Meiszar (zcela vlevo) na mistrovství ČR staršího dorostu v Ústí nad Labem získal stříbro.

Ústí nad Labem - Jičínští trenéři Bedřich Doležal ml. s Miroslavem Janďourkem odjížděli minulý víkend z Ústí nad Labem na výsost spokojeni, protože jejich svěřenci získali na mistrovství České republiky staršího dorostu v boxu dva cenné body. Miloslav Vodička v super těžké váze (+ 91 kg) podlehl sice v semifinále na body se Stejskalem ze Želetavy, to však nic nemění na tom, že získal bronzovou medaili. Vodička s tímto soupeřem již jednou prohrál, a to na předloňském mistrovství republiky v 1. kole RSC, nyní s ním však vydržel boxovat plná čtyři kola, a tak i bodová prohra znamená pro tohoto borce krok kupředu. Obrovským úspěchem byl rovněž postup nováčka Jana Meiszara do finále ve váze bantamové (59 kg) přes mistra republiky Zahradníka z Plzně. Je pravdou, že ve finále své úspěchy nezopakoval a prohrál s dvojnásobným mistrem republiky Jarošem z Baníku Most na body. Zde rozhodlo o bodovém vítězství Jaroše až čtvrté poslední kolo, kde zkušenost mosteckého borce zvítězila nad nováčkovským elánem. Za poznámku stojí skutečnost, že Jaroš byl vyhlášen nejtechničtějším boxerem celého mistrovství, o to je zisk stříbrné medaile Jana Meiszara cennější. Obě dosažené medaile jsou jasným dokladem nejenom dobrých výkonů jičínských mladých boxerů, ale také především poctivé trenérské práce s jičínskou mládeží. "Není pochyb o tom, že sport je pro mladé lidi rozhodně lepší, než bezcílné zahálení či dokonce závislost na drogách," zhodnotil význam sportu Bedřich Doležal st., prezident Box Club Build Jičín.