Logo NN

Nové Noviny č. 20/0118. května 2001str. 1

Miliardová investice už přes deset let čeká na svůj osud

Kopidlno - Před čtyřmi lety někdejší ředitel cukrovaru Igor Mancel na setkání se starosty z Kopidlenska a poslankyní Hanou Orgoníkovou oznámil, že se zdejší více jak miliardový komplex přestaví na lihovar. Do dnešní doby zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se ambiciózní investiční záměr ještě někdy uskutečnil.

Současný ředitel Cukrovaru Kopidlno a. s. Reinhold Marušák prozatím odmítá plány do budoucna jakkoliv komentovat. Jediné, co potvrdil, je, že stoprocentním majitelem cukrovaru je zahraniční společnost Spreinsel Berlin, která by podle výpisu z obchodního rejstříku měla vlastnit akcie cukrovaru v hodnotě téměř 1,1 miliardy korun.

Závod na zpracování řepy v Kopidlně se začal stavět v polovině osmdesátých let na místě původního cukrovaru, který ukončil činnost v roce 1983. Ten nový měl svou kapacitou nahradit ještě další dva provozy, a to v Novém Bydžově a v Dymokurech. K dokončení stavby, která do té doby už stála 1,2 miliardy korun, ovšem nikdy nedošlo. S nástupem devadesátých let se jednak změnily podmínky financování podobných projektů a definitivní ranou byla zřejmě vlna protestů ze strany místních obyvatel, kteří se obávali, že tak gigantický podnik přímo v centru města zatíží životní prostředí v Kopidlně a jeho okolí.

Patrně poslední možnost cukrovar dokončit přišla v roce 1995 s nejmenovanou německou firmou, která byla podle vyjádření tehdejšího ředitele Ilji Kopáčka ochotna uvolnit 650 milionů korun na dostavbu a nákup suroviny a zároveň Konsolidační bance uhradit pohledávku ve výši 350 milionů korun. Smlouvu ale nakonec nepodepsal Fond národního majetku, který tehdy držel 52 procent akcií ve Východočeské cukerní a. s., jež spravovala zakonzervované staveniště v Kopidlně.

Dva roky poté prodal FNM svůj podíl skupině slovenských a českých investičních společností podnikajících v cukrovarnictví, které se tak zároveň staly vlastníky kopidlenského cukrovaru. Právě v té době usedl do křesla ředitele rozestavěného podniku Igor Mancel, jenž prezentoval záměr rozjet v Kopidlně výrobu technického lihu, dodávaného rafinériím jako antidetonační přísadu do pohonných směsí. Ještě koncem roku 1998, kdy už akcie cukrovaru připadly firmě Spreinsel Berlin, se hovořilo o výběru dodavatelů lihovarnické technologie, z osmnácti přihlášených se do užšího kola dostaly tři firmy. Přesto je investice za odhadovaných 500 milionů korun stále jen na papíře.

Pokračování na str.4


Žádají odstoupení místostarosty

Jičín - Výzva k okamžitému odstoupení Miloslava Šebíka z funkce místostarosty města zazněla na posledním veřejném zasedání zastupitelstva. Zástupci pedagogické rady zde předložili písemnou stížnost na jeho nevhodné chování a zároveň informovali o dění na Střední průmyslové škole.

"Naše stížnost se týká zcela nepřípustného jednání místostarosty, který už asi měsíc jednostranně, a jak se ukázalo po hlasování na pedagogické radě dne 3. května už vůbec ne ve shodě s většinovým míněním, informuje členy městské rady o situaci na naší škole. Vrcholem všeho pak byl telefonický rozhovor, ve kterém urážel ředitele školy Evžena Havlíka, přičemž mu dokonce vyhrožoval odvoláním z funkce. Následující den pak Šebík informoval paní Stehlíkovou z odboru školství Královéhradeckého kraje, opět zcela jednostranně, o situaci na naší škole, aniž by k tomu měl souhlas městské rady. Požadujeme od něho veřejnou omluvu řediteli školy a dále si myslíme, že by měl odstoupit z funkce zástupce starosty Jičína," přiblížil obsah stížnosti člen pedagogické rady Petr Letošník.

V průběhu dalších vystoupení stížnost podpořili zástupci průmyslové školy Alena Žalská, František Polák, Adolf Valnoha a předseda SRPŠ Josef Zmátlík.

Na svoji obhajobu Šebík řekl, že v pozici současného komunálního politika a dřívějšího dlouholetého učitele průmyslové školy považuje za svoji občanskou povinnost zasahovat tam, kde cítí, že se nehovoří pravda.

Pokračování na str.2


ÚHLEJOV SLAVIL 100 LET Sbor dobrovolných hasičů v Úhlejově na Miletínsku v sobotu oslavil 100. výročí od svého vzniku. Při té příležitosti se v obci konala hasičská soutěž, které se zúčastnilo několik sborů z okolí. V Úhlejově vydali také publikaci Hasiči v kopcích, která mapuje historii tamního sboru.

FOTO: jn


KVĚTINOVÝ DEN Žluté květy měsíčku lékařského zdobily ve středu hruď tisíců lidí v celé České republice. Již pátý "Květinový den" se uskutečnil i na Jičínsku. Vybrané peníze od dárců byly zaslány na konto Ligy proti rakovině, jež usiluje o nádorovou prevenci, zlepšení kvality života a podporu onkologického výzkumu.

FOTO: mar


Vysílače obcím přinášejí až 50 tisíc korun

Lomnice nad Popelkou, Budčeves, Lázně Bělohrad - Několik desítek tisíc korun ročně plyne do obecních pokladen za pronájem pozemků pod vysílacími věžemi mobilních operátorů. Pro obce, na jejichž pozemcích se vysílače nachází, to sice neznamená nijak horentní částku, ale v některých případech operátor zaplatí i za úpravy přístupových cest.

Na území jičínského okresu bychom nalezli hned několik vysílačů a zesilovačů na provozování sítí mobilních telefonů. Některé z nich se však nachází na soukromých pozemcích a pro obce nejsou zdrojem zisku. Patří k nim například známá základnová stanice společnosti Eurotel na Hořickém Chlumu s vyhlídkovým ochozem. Naopak další dominanta oblasti, ocelová věž na vrchu Tábor, se nachází již na pozemku města Lomnice nad Popelkou, které z něho vybírá pronájem. "Věž na Táboře vznikla nákladem Sdružení Tábor, kterou vytvořily společnost Eurotel a Policie ČR. Jsou zde proto instalovány jak zařízení Eurotelu, tak i policie. Město pozemek pod vysílačem pronajímá ročně za částku 30 tisíc korun, což je pro rozpočet přece jen poměrně nízká částka," informoval Ivo Bělonohý, tajemník Městského úřadu v Lomnici nad Popelkou. "Pokud by se ale měl stavět další podobný vysílač, myslím, že by to v této oblasti nebylo již povoleno. Ostatně konkurenční zařízení jiného operátora již bylo instalováno na sousední Tichánkově rozhledně," dodal Bělonohý.

Z dálky je také patrný vysílač na samém jižním okraji jičínského okresu v polesí Perna. "Ještě před dvěma lety si tu všichni stěžovali na špatný signál a mladí museli jezdit až do Jičíněvse nebo na vršky, aby vůbec mohli telefonovat," líčí jako zajímavost starosta Budčevse, Jiří Opatrný. Kvůli lepšímu pokrytí území signálem byl proto v minulém roce postaven na okraji katastru na pozemku obce nový vysílač společnosti Eurotel. Za jeho pronájem získává ročně obec do své pokladny 50 tisíc korun.

Pokračování na str.2


Milovice vložily statisíce do koupaliště

Milovice - Kolem tři čtvrtě milionu korun vložila obec do úpravy koupaliště, které je součástí zdejšího autokempu. Milovice si tak rozsáhlou modernizaci mohly dovolit především díky dotaci, kterou získaly za přední umístění v regionálním kole soutěže O vesnici roku.

Před nadcházející sezónou se nyní dokončují odvodňovací žlaby a čtyři sprchy po obvodu bazénu včetně nového zábradlí. "Zrekonstruovali jsme také stávající sociální zařízení na koupališti. Celkové výdaje přesáhnou částku 700 tisíc korun," uvedl milovický starosta Vlastimil Hruška. "Koupaliště bychom měli začít napouštět ke konci tohoto měsíce a zhruba za jedenáct dnů je nádrž o objemu tří tisíc kubíků naplněna. Sezónu bychom tedy mohli zahájit do první poloviny června," odhaduje starosta.

Loni sem během letních měsíců zavítalo přes dvacet tisíc platících návštěvníků, podobný počet koupajících očekávají i letos.

V autokempu s kapacitou 190 lůžek, 50 karavanů a 50 stanů se minulý rok ubytovalo kolem pěti tisíc turistů, z nich zhruba tisícovka zahraničních. "Takovéto rozložení naší klientely trvá už několik let, mezi cizinci převažují Němci, Holanďané a Dánové," doplnil Hruška.

Příjmy z provozu kempu vrací obec podle starosty zpět do zdejšího areálu a také do obnovy ostatního majetku v obci. "Pokud si chceme v konkurenci ubytovacích zařízení udržet dobré jméno, musíme každý rok návštěvníkům kempu nabídnout něco nového. Kromě obnovy koupaliště letos rozšíříme naše služby o půjčovnu kol spolu s náměty na vyhlídkové okruhy do okolí. Zároveň musíme investovat i do vzhledu obce, protože jedno bez druhého není myslitelné, letos například chystáme opravu fasády kostela za půl milionu korun," poznamenal starosta.

(jn)


Nové Noviny