JIČÍN - MUDr. Karel Lenc, tel.: 0433/24 019.

NOVÁ PAKA - Vratislav Čermák, tel.: 0434/623 119.

HOŘICE - MUDr. Renata Králová, tel.: 0435/621 852, 621 608.

NOVÁ PAKA - MUDr. Forman, tel.: 0434/623 004.

HOŘICE - MUDr. Jaroslava Nováková, tel.: 0435/621 685, 624 272.

Před odjezdem k lékaři si na jeho tel. nebo na tel. LSPP ověřte, zda si nevyměnil službu s kolegou.

Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Vepřové s pórkem po čínsku

Na 400 g vepřové kýty potřebujeme 1 vejce, 1 lžíci Solamylu, 200 g pórku, 1 lžíci sojové omáčky, 2 lžíce bílého přírodního vína, 40 g oleje, čilli koření a sůl.

Vejce rozšleháme v misce, přidáme Solamyl rozmíchaný v trošce vody a maso nakrájené na proužky velké asi jako malíček. Dobře promícháme, vložíme do pánve s rozpáleným olejem a za stálého promíchávání maso opečeme. Pórek omyjeme, sloupneme vrchní vrstvu a nakrájíme na tenká kolečka. Přidáme k opečenému masu spolu s několika lžícemi vody nebo vývaru z kostí, osolíme, okořeníme a za častého míchání podusíme. Několik minut před koncem tepelné úpravy přidáme sojovou omáčku a víno. Podáváme s dušenou rýží nebo s chlebem.

Dobrou chuť

Příliš krutá porážka oslabeného týmu Jičína

HK Chomutov - AGS HBC Jičín "B" 25:11 (11:4)

Jičín - Velmi oslabený celek Jičína nastoupil v pátek večer k dalšímu třetiligovému utkání na půdě vedoucího celku soutěže. Hostím chyběla celá řada hráčů základní sestavy (Mareš, A.Babák, P.Babák, Stříhavka, Kynčl, Šulc), a proto od nich nebyly čekány žádné zázraky.

V prvním poločase byla hra vyrovnaná, oba týmy si vytvářely střelecké příležitosti. Hosté působili o něco lépe. Jejich poměrně kvalitní výkon však klesal neproměňováním i těch nejvýhodnějších brankových příležitostí. Naopak domácí kanonýři byli téměř neomylní, a tak skóre narůstalo pouze na jejich straně. Domácí brankář nadále čaroval a přiváděl hosty k zoufalství. Ti se sice prosazovali proti domácí obraně vtipem i rychlostí, ale chomutovská svatyně byla jakoby začarována. Vzhledem k tomu, že se v hostující obraně objevila občasná okénka, mohli jít domácí do šaten v klidu a pohodě.

Druhý poločas byl prakticky věrnou kopií prvního, byl to souboj střelců Jičína s domácím strážcem branky. Ten měl ve většině případů navrch a svým výkonem tak vlastně rozhodl o vývoji utkání. Hosté neskládali zbraně, snažili se, bojovali, ale soupeř byl nad jejich síly. Neproměňování mělo za následek kupení chyb nejenom v obraně, ale i v útoku. Domácí díky tomu náskok z první půle uhájili a po zásluze zvítězili.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Coufal, Kučera - Král a Josef po 3; Masák 3/2; J. Smolík. a Kůta po 1; Kolomazník; Horyna; Šulc; Ženatý. Statistika utkání: Sedmičky: 7/5 - 4/2. Vyloučení: 5 - 3. Rozhodčí: s chybami rozhodovali Cihlář a Padevět z Kladna.

Fotbal: Holice - SK Jičín 2:0 (2:0)

Holice - Marodka jičínského mužstva se v nejdůležitějším období soutěže rozrůstá. Zraněné hráče při absenci v dalších zápasech zřejmě doplní i vyloučení Kocourek a Štěrba.

Úvod zápasu byl ve znamení náporu domácího mužstva. Holičtí hráči byli rychlejší a lépe kombinovali. Snadno se dostávali na dostřel jičínské brány, konto hostů však zůstalo čisté. První branka zápasu ale nakonec přišla poměrně brzy. V 19.minutě unikl po levé straně jeden z domácích hráčů. Jeho pokus ještě dokázal Nechanický vyrazit, na Brožovu dorážku však už nestačil - 1:0. Inkasovaná branka svěřence trenéra Hlouška nijak nezlomila. Stále častěji se snažili o útočné akce, které ovšem byly většinou domácími zadáky eliminovány. Velká marodka mužstva, zejména útočníků, donutila trenéra Hlouška udělat v sestavě několik změn a hrát pouze na jednoho vysunutého hráče. Štěrba však byl vpředu až příliš osamocen, a přestože celý zápas odehrál tradičně ve vysokém tempu a bojoval o každý míč, nedokázal se proti přesile nekompromisně bránících domácích výrazně prosadit.

Zlomový okamžik zápasu přišel ve 38. minutě, kdy hlavní rozhodčí nařídil proti Jičínu, podobně jako třeba v Dobříkově, velmi přísnou penaltu - tentokrát za údajné hraní vysokou nohou. Tošovský se ze značky pokutového kopu nemýlil a podruhé rozjásal asi pětasedmdesát přítomných diváků. A když se neujal ani pokus Drbohlava v závěrečných sekundách prvního poločasu, šlo se do šaten za dvoubrankového vedení Holic.

Po změně stran přidal Jičín na důrazu. Byl mnohem aktivnější a častěji držel míč na svých kopačkách. Vypracoval si také několik dobrých šancí. Po pěti minutách hry ve druhé půli mířil těsně nad domácí branku Kocourek. Ani pokusy jeho spoluhráčů si cestu za záda domácího gólmana nenašly. Výkon Jičína se s přibývajícími minutami stále zlepšoval a Nechanický neměl v bráně Jičína příliš mnoho práce. Rozhodující ránu, která prakticky znamenala konec jičínským nadějím, dala 71. minuta. Hostům se podařilo ještě na půli vysunout jednoho z hbitých útočníků a Kocourkovi už nezbývalo nic jiného než faulovat. Přestože ke kontaktu obou hráčů došlo ještě ve středovém kruhu, rozhodčí posoudil situaci jako faul na hráče, který běžel sám na bránu, a jičínského předstopera vyloučil.

Zbývající minuty se prakticky už jen dohrávaly. Za zmínku stojí situace z 88. minuty. Hlavní rozhodčí nejprve nepotrestal hrubý faul loktem domácího hráče na Štěrbu a poté jičínského hráče, který za celý zápas schytal nespočet tvrdých ran, po druhé žluté kartě za strčení do protihráče vyloučil.

Sestava SK Jičín: Nechanický - Klimeš, Velich, Kocourek, Beneš - Lukáš (30.D.Malý), Drbohlav, Hanza, Hradecký, Vraštil (42.Kirschner) - Štěrba. ČK: 71.Kocourek, 88.Štěrba.

(dm)

Dvě vítězství na Děčínské kotvě

Děčín - Mezi nejlepší patřili žáci SKP JUDO Jičín na turnaji o Děčínskou kotvu, když získali pět medailí. Zlato vybojovali Tomáš Vaníček a Lukáš Dědek, bronz přidali Lukáš Jedlička, Zdeněk Jakubec a Michal Vaníček, který v boji o třetí místo porazil dalšího jičínského žáka Michala Slaninu, který tak skončil pátý.

Výsledky jičínských závodníků - mláďata: 29 kg - 1.Tomáš Vaníček. Mladší žáci: 34 kg - 1.Lukáš Dědek, 42 kg - 3.Lukáš Jedlička, 46 kg - 3.Michal Vaníček, 5.Michal Slanina, 55 kg - 3.Zdeněk Jakubec.

(ps)

Jarní sezonu zahájili úspěšně

Jičín - O minulém víkendu zahájili mladší žáci jarní část oblastního přeboru. V sobotu hostili HK Slavii Hradec Králové, v neděli pak Sokol Chrudim.

"A" družstvo, které vede oblastní přebor, si v sobotu bez zaváhání poradilo s hradeckými házenkáři. Jičínští hráli trpělivě v obraně, lehce získávali míč a přecházeli do rychlých protiútoků. Především Karban se svými 14 a Rychna s 9 brankami výrazně napomohli vysoké výhře 40:0.

V neděli za velmi chladného počasí nastoupili proti Sokolu Chrudim. Nedělní utkání v mnohém připomínalo to sobotní, a tak nakonec bez větších problémů "A" družstvo zvítězilo 26:5. Jičínští předvedli kvalitní obranu, přechod do rychlých protiútoků i pohlednou kombinační hru. Sestava AGS HBC Jičín: Císař, Dubský - Bareš, Šulc, Karban, Šebek, Jílek, Babák, Rychna, Šolc.

"Béčko" složené z o rok mladších házenkářů je po podzimní části na 3.místě. Jejich cílem není jen konečné 2.místo v oblastním přeboru, ale rádi by potrápili jičínské "A" družstvo, které jednoznačně tuto soutěž vede. V sobotním utkání s házenkáři Hradce Králové se jim povedlo napodobit výkon "A" družstva a po předvedené hře plné rychlých přechodů zvítězili 40:5. V nedělním zápase, který se hrál za velmi chladného počasí, se jim povedl vstup do zápasu a první poločas vyhráli přesvědčivě 10:3. V druhém poločase však začali kupit jednu chybu za druhou, hráli nesoustředěně v obraně a nedařilo se jim překonat brankáře hostí. Jelikož i soupeř nepodal výraznější výkon a dopouštěl se podobných chyb jako Jičínští, skončil zápas vítězstvím domácích 13:7. Sestava AGS HBC Jičín: Dubský, Kraus - Koloc, Brykner, Novotný, Šebek, Jílek, Šolc, Chýlek, Kůtek.

"C" družstvo mladších žáků, které je po podzimní části na 5.místě, předvedlo v sobotu slušný výkon a po zásluze si připsalo do tabulky dva body za vítězství 15:5. Bohužel v nedělním zápase se jim nepovedlo výkon zopakovat. Nedokázali se prosadit, tvořili chyby a neproměňovali vyložené brankové příležitosti. Po zásluze si z tohoto zápasu odvezli dva body hosté z Chrudimi za výsledek 8:12. Sestava AGS HC Jičín: T. Podzimek, M. Podzimek - Malý, Ragulik, Hrych, Vychodil, Pivrnec, Kužílek, Nejedlo, Černák, Tomsa, Fejfar.

(bama)

Kinder olympiáda 2001

Jičín - Ve čtvrtek 26. dubna se na jičínském sportovním stadionu uskutečnilo oblastní kolo Kinder olympiády dětí 2. až 5. tříd základních škol. Soutěž probíhá pod patronací Českého atletického svazu a zajišťuje ji firma Ferrero ČR, která soutěž dotuje zajímavými cenami. Patronaci nad letošním ročníkem převzaly mistryně světa na 800 metrů Jarmila Kratochvílová a Lída Formanová.

V atletických i neatletických disciplínách se o tři postupová místa do republikového finále utkalo téměř 250 dětí ze 30 škol z Východních Čech. Finále se uskuteční při mezinárodním mítinku Memoriálu Josefa Odložila v Praze. Postupová místa vybojovali žáci ZŠ Lomnice nad Popelkou před 2. a 1.ZŠ v Jičíně.

Vítězové disciplín: 2.třídy - 50 m 1.Hrdlička (Trutnov) 8,8, 1.Doubravová (Benecko) 8,8. 3.třídy - 50 m 1.Smejkalová (2.Jč) 8,4, 1.Helcelt (Všeň) 7,9. 4.třídy - 50 m 1.Brožová (Přepeře) 8,0, 1.Černý (L.Bělohrad) 7,9. 5.třídy - 50 m 1.Kůtek (4.Jč) a Trejbal (Lomnice) 7,9, 1.Tunysová (Lomnice) 7,8. Hod medicinbálem - 1.Jiráček (1.Jč) 6,50 m, 1.Pavlásková (L.Bělohrad) 6,10 m. Hod kriket.míčkem - 1.Pivoňková (Železnice) 27,6, 1.Vocásek (3.Jč) 44,26. Skok z místa - 1.Zástavová (Trutnov) 184 cm, 1.Syrovátko (Trutnov) 186. Skok daleký - 1.Kůtek (4.Jč) 399, 1.Vágnerová (Trutnov) 383.

(PeŠ)

Turnaj učitelek v kuželkách

Jičín - Jubilejní 5. ročník turnaje čtyřčlenných družstev učitelek na 60 HS pokračoval čtvrtým, předposledním kolem. Velice zajímavě se vyvíjí situace v 1.lize, kde 4.ZŠ Jičín nečekaně podlehla výborně hrající 3. ZŠ Jičín, a tak až poslední kolo rozhodne o celkovém vítězi. Do 1. ligy se po roční přestávce vrací opět Lepařovo gymnázium a do druhé ligy sestupuje SPŠ Jičín. Nejlepší výkon kola podala Dáša Boháčková (4.ZŠ), která shodila 214 kuželek. Ta je i v čele hodnocení jednotlivkyň s průměrem 204,3 před Evou Dlouhou (3.ZŠ - 195,7) a o 3. a 4. příčku se dělí Andrea Krčmáriková (2.MtŠ) s Martinou Jedličkovou (1.ZŠ), které mají shodný průměr 190,3.

1.liga - 4.kolo: 3.ZŠ Jičín - 4.ZŠ Jičín 707:692 (Dlouhá 211 - Boháčková 214), 2.MtŠ Jičín - SPŠ Jičín 575:572 (Krčmáriková 184 - Žalská 160). Volno měla 1.ZŠ Jičín. 2.liga - 4.kolo: 2.ZŠ Jičín - 1.MtŠ Jičín 533:408 (Smolíková 140 - Jurásková 125), Lepařovo gymnázium - MtŠ Máj 563:456 (Hendrychová 154 - Eibová 146). Volno mělo Gymnázium Hořice.

Lenka Tomášková mistryní kraje

Jičín - O víkendu se na jičínské kuželně uskutečnilo oblastní mistrovství žáků a žákyň na 100 HS. Velmi pěkného úspěchu dosáhla jičínská žákyně Lenka Tomášková, když se výkonem 364 shozených kuželek stala přebornicí kraje a získala zlatou medaili.

Prvních pět žáků a žákyň si vybojovalo postup na mistrovství republiky. Dobře zahráli i ostatní mladí jičínští adepti tohoto kuželkářského sportu. Účast na mistrovství o jednu příčku utekl Lucii Slavíkové a Petru Pitthardovi z Jičína, kteří shodně obsadili šesté místo.

(fk)

Výborné trestné hody sokolek

Nová Paka - V posledním utkání letošní sezóny druhé basketbalové ligy žen porazily novopacké sokolky zálohu hradeckého prvoligového týmu 100:80 a s náskokem pěti bodů zvítězily ve své skupině. K tomuto historickému umístění jim pomohly, mimo jiné, i trestné hody, v jejichž proměňování byly vloni, při procentuální úspěšnosti 71,4 % nejlepší ze všech druholigových týmů v Česku. V letošním roce se jim podařilo sedmdesátiprocentní mety, počítané na všechny zápasy, dosáhnout až právě při posledním utkání, když ze 38 nabízených trestných hodů minuly pouze čtyřikrát, a dosáhly tak v tomto utkání vynikajících 89,5 %. Tato úspěšnost jim pomohla v celkovém počtu zaznamenat 414 košů z 590 pokusů a v procentech 70,2 %. Největší zásluhu na tomto příznivém hodnocení mají Pavlína Jislová ( proměnila 11 ze 14 - 78, 6 %), Martina Borůvková (25/32 - 78,1 %) Kalendová Petra ( 89/118 - 75,4 %, Kalendová Pavla (1/26 - 75 %) a Urbanová Martina (6/8 - 75 %).

(bas)

Samurajská katana mladších žáků

Liberec - Úspěšně si vedli žáci SKP JUDO Jičín na druhém kole Samurajské katany mladších žáků v judu, které se uskutečnilo v Liberci.

Výsledky - 30 kg: 3.Tomáš Vaníček, 5.Dominik Brendl, 6.Pavel Zemánek. 34 kg: 2.Lukáš Dědek, 4.Jan Mareš. 38 kg: 1.Michal Skála, 2.Petr Vaníček, 3.Jakub Rulc, 10.Tomáš Klacek. 42 kg: 1.Tomáš Vystrčil, 2.Lukáš Jedlička. 46 kg: 2.Michal Vaníček, 5.Michal Slanina, 5.Rostislav Blaha. 55 kg: 3.Zdeněk Jakubec, 5.Lukáš Styblík, 6.Martin Šulc. +60 kg: 1.Marek Žďárský, 2.Šárka Víchová.

(ps)

Ve finále oblastního přeboru skončily jičínské dorostenky druhé

Dobruška - V neděli se konalo v Dobrušce oblastní finále družstev dorostenek v kuželkách na 100 HS. Startovala čtyři nejlepší tříčlenná družstva, mezi nimiž si velice dobře vedla jičínská děvčata, která pod vedením Jardy Jiránka nastoupila v sestavě: Lenka Hrdinová (384), Lucie Slavíková (377) a Lenka Tomášková (379). Jičínské dorostenky nakonec obsadily pěkné druhé místo. Vítězné družstvo postupuje do kvalifikace o postup do 1.ligy dorostenek.

Konečné pořadí: 1.KK Náchod A (1167), 2.SKK Jičín B (1140), 3.Rychnov n/K (1067), 4.Tesla Pardubice (1044).

(fk)

Jasné vítězství v Chomutově

HK Chomutov - HBC AGS Jičín 21:30 (9:16)

Jičín - Oslabeni o Mareše a Krejčího odjížděli jičínští starší dorostenci na sever Čech s nepříjemnými vzpomínkami na zbytečnou porážku v Litvínově.

Začátek zápasu byl poznamenán jakousi nervozitou a očekáváním. Časem se však hosté uklidnili, částečně se jim vrátila herní pohoda a klid a prakticky od 20. minuty bylo jasné, že Litvínov se opakovat nebude. V té době již hráli hosté v pohodě, předváděli rychlou házenou plnou nápadů, vycházeli z výborné obrany, kde při neúčasti Mareše dominovali Zelinger a Bareš. Do vedení se hosté dostali také zásluhou výborného výkonu Veverky v brance, který kryl i nemožné. Střelecky se dařilo Kůtovi a do pohody se dostává po vleklém boji se zraněními Masák. Také výkon Krále má stoupající úroveň. Domácí se sice snažili, ale Jičín byl od oné 20. minuty prvního poločasu pánem na hřišti a domácím nedovolil nic ani v oslabení. Hosté si mohli zkoušet různé herní varianty a neustále svůj náskok zvyšovali. Rozdíl ve skóre mohl být jistě daleko vyšší, ale častá vyloučení hostí neumožnila jičínskému týmu předvést celou škálu dovedností. Jediným nedostatkem byly chyby při bránění domácího pivota, který využil stoprocentně slabého výkonu rozhodčích a svými brankami z brankoviště (celkem 6) přispěl ke korekci výsledku. Během zápasu musel odstoupit ze hry Šulc pro bolesti zad, příležitost ke hře dostala celá lavička.

Starší dorost se tak stále drží v popředí tabulky II.ligy, tento týden ho ale čekají dva zápasy. V pátek 4. května hostí od 20.00 hodin celek ČZ Strakonice a v neděli 6.května od 13.00 pak celek HSC Plzeň, tedy přímý souboj o první, postupovou příčku!

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Veverka, Kučera - Kůta 9; Masák 7; Král 6; Šulc 4/3; Langr 2; T. Vitík a Jílek po 1; Bareš; Mach; Zelinger. Statistika utkání: Sedmičky: 3/3 - 4/3. Vyloučení: 1 - 10. Rozhodčí: Cihlář, Padevět.