Nové Noviny č. 17/0127. dubna 2001str. 7

Změna na postu Okresního protidrogového koordinátora

Jičín - K neočekávané personální změně došlo na Okresním úřadě v Jičíně, kde ve funkci Okresního protidrogového koordinátora vystřídal Martina Kracíka zcela nový muž na úřadě, David Rejlek. Prvně jmenovaný se široké drogové problematice věnoval profesionálně přibližně jeden rok až do poloviny března, kdy po dohodě s vedením okresního úřadu na funkci abdikoval.

David Rejlek je lednovým absolventem Vyšší sociálně-pedagogické a teologické školy JABOK v Praze a dnes stále ještě řádným studentem Evangelické - teologické fakulty oboru sociální a pastorační asistent.

"Současné studium ukončím v září tohoto roku. Vzhledem k tomu, že mi účast ve škole zabírá jeden den v týdnu, nastoupil jsem po vzájemné dohodě se zaměstnavatelem na mírně zkrácený pracovní úvazek," vysvětluje David Rejlek, který se podle vlastních slov ve funkci teprve orientuje.

Jeho zřejmě první větší aktivitou bude práce s již vypracovaným protidrogovým projektem s názvem "Prostor pro každého". Koncepce tohoto programu byla schválena poradou vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a jejím realizátorem je jičínský K-klub. Postupné uvádění projektu do každodenní praxe mají zaznamenat děti od předškolního věku, přes školní mládež až po adolescenty ve věku studentů středních škol.

"V mateřských školách zahájíme vzdělávání učitelek, které by měly umět vést děti ke zdravému způsobu života. Domníváme se totiž, že když takto malé dítě zaujme kladný vztah k sobě a ke svému zdraví, tak by ho nikdy v pozdějším životě nemělo napadnout s drogou experimentovat. Pro děti prvních stupňů základních škol připravíme dny otevřených dveří v zařízeních nabízejících celou řadu organizovaných aktivit. K těmto patří například K-klub v Jičíně a Domy dětí a mládeže v Nové Pace a v Hořicích. Primární protidrogové prevenci na druhém stupni se cíleně věnují specialisté jičínské pedagogicko-psychologické poradny, kteří svoji pomoc nabídli již všem základním školám jičínského okresu. Na středních školách pak budou probíhat dnes již poměrně známé peer programy," přiblížil náplň své příští práce Rejlek.

Ten pak opět znovu připomenul v Jičíně již několikrát zmiňovanou potřebu zřízení bezbariérového klubu pro mládež ve věku od dvanácti do osmnácti let. Podle Rejlka se představitelé města navrženému řešení nikterak nebrání a jsou připraveni projekt klubu podpořit. Dosud nevyřešenou otázkou však zůstává, které městské nebytové prostory lze tomuto záměru věnovat. Jednou z budoucích možností je například využití uvolněných prostor po noční vinárně v budově za Sportovním areálem, o které má současně zájem město a Tělovýchovná jednota Jičín.

Největší priority své práce vidí David Rejlek v úzkém kontaktu s nejrizikovější skupinou lidí, kterou je v našem případě mládež ve věku okolo čtrnácti let.

(mar)


Nová časomíra již příští měsíc

Jičín - Nejpozději do 25. května bude ve velké hale sportovního areálu v lipách instalována nová světelná časomíra a výsledková tabule v celkové hodnotě 480 tisíc korun.

Starostu města Jiřího Lišku o tom při návštěvě jičínské radnice informoval jednatel společnosti DC point s.r.o. Zdeněk Mičke společně s předsedou Českého házenkářského svazu Jaroslavem Gattermayerem. Elektronické zařízení bude jičínské sportovní veřejnosti poskytnuto v rámci dlouholeté sponzorské a reciproční spolupráci mezi nájemcem Hotelu Start (DC point) a Českým svazem házené formou smluvního nájmu v nulové hodnotě po dobu trvání deseti let. Po vypršení nájemní smlouvy bude bezúplatně převedeno do majetku města.

Protislužbou pak oba zástupci vrcholového házenkářského sportu požadují po jičínské radnici finanční úlevy z nájemného haly sportovního areálu při pořádání dvou sportovních akcí nadnárodního významu v tomto roce. První z nich je turnaj I. kvalifikační skupiny juniorek do dvaceti let o postup na mistrovství Evropy v házené. Tato významná akce se uskuteční ve dnech od 31. května do 3. června. Zúčastní se jí reprezentační kolektivy České republiky, Ázerbájdžánu, Litvy a Ukrajiny, z nichž první dva postoupí přímo do nejvyššího evropského turnaje.

Druhou připravovanou akcí pak má být první ročník mezinárodního turnaje juniorů v házené do 21 let, který by se měl ve sportovním areálu konat nadále pravidelně každý rok v prosinci. Jeho pořadatelem bude pod patronací města Jičína opět společnost DC point, Český svaz házené a sportovní oddíl AGS HBC Jičín.

(mar)


Pozemní hokejisté čekají na vítězství

Praha - Druhým kolem odehraným na hřišti pražské Slavie pokračovala o víkendu liga mladšího dorostu České republiky v pozemním hokeji. Kolektiv jičínských hokejistů svojí věkovou hranicí stále ještě splňuje možnost startů v kategorii starších žáků, přesto se v utkáních s věkově staršími družstvy poměrně rychle orientuje a získává první cenné zkušenosti. Je zřejmě tedy pouze otázkou času, kdy začne dosahovat výsledků, na jaké byla jičínská sportovní veřejnost zvyklá v uplynulých ročnících nejvyšší soutěže.

V prvním utkání na půdě domácího Matějáku prohráli jičínští s pražskou Pragovkou až na penalty 1:2, tentokrát podlehli Slavii nejtěsnějším výsledkem 1:0, když jediná branka utkání padla patnáct vteřin před závěrečným hvizdem.

Konečný výsledek druhého mistrovského utkání mladšího dorostu ČR tedy zní: Slavia Praha - HC 1953 Jičín 1:0 (0:0).

Jičín v tomto střetnutí reprezentovali: Roman Bryscejn, Jakub Drozen, Petr Bryscejn, Roman Jór, Vít Šupitar, Jakub Syrovátko, Mirek Junek, Mirek Šulc, Marek Hlaváč, Marek Odvárko, Michal Drahoňovský, Láďa Toráč, Adam Berný, Adam Feit a Tomáš Feit. Pražským utkáním provedla kolektiv mladších dorostenců dvojice trenérů Jiří Feit a Josef Hlaváč.

Stále se lepšící výkony jičínských pozemních hokejistů se promítají i do dalších aktivit, které jsou od některých z nich požadovány Českým svazem pozemního hokeje. Například Roman Bryscejn a Mirek Junek plní v současné době povinnosti účastníků pravidelných soustředění širšího reprezentačního kádru, připravujícího se v Praze na mistrovství Evropy v pozemním hokeji.

Příští kolo ligy mladšího dorostu ČR se uskuteční opět na domácím Matějáku, a to zítra, 28. dubna od 10 hodin. Ve třetím utkání v pořadí se střetnou kolektivy HC 1953 Jičín a RSC Praha.

(mar)


Házená: Prague-Handball Cup

Jičín - Ve dnech 12.-16.dubna se konal 10. ročník mezinárodního turnaje mládežnických družstev v házené pod názvem Prague-Handball Cup 2001. Tohoto turnaje se zúčastnilo celkem 405 družstev z 20 zemí. Poprvé v historii turnaje měl své zastoupení i oddíl AGS HBC Jičín. O premiérový start se zasloužilo družstvo mladších žáků pod vedením Dáši a Jana Dudkových.

Do této kategorie bylo přihlášeno celkem 50 družstev, která byla rozdělena do 8 skupin. Ve skupinách se hrálo systémem každý s každým. Postup do dalších vyřazovacích bojů si zajistila pouze první dvě družstva z každé skupiny.

V základní skupině jičínský celek změřil síly s pěti družstvy. V prvním utkání porazil ambiciózní celek SK Vítkovice (9:6), bez problémů si poradil i se slovenským družstvem Strojár Malacky (16:7), Duklou Praha (15:3), německým SG PSV Tegel Berlín (11:5) a v závěrečném utkání pokořili Jičínští RK Medveščak Zagreb (11:6).

Pro osmifinále určil turnajový pavouk Jičínu za soupeře družstvo Písku. Jičínští v útoku soupeře jednoznačně přehráli, předváděli rychlou kombinační házenou s rychlými přechody a přesnou střelbou z dálky. Domácí celek podržel velice dobře chytající Císař. Konečný výsledek 12:10 znamenal postup do dalšího kola, které vítězi zaručovalo konečný boj o medaile. V něm se utkali s pozdějším finalistou, výběrovým celkem RK Crvena Zvezda Beograd. Tento celek už na první pohled vzbuzoval u soupeřů značný respekt. Jičínští si při nástupu na hřiště moc nevěřili, soupeř byl fyzicky velice zdatný a výškově je jednoznačně převyšoval. Ve vyrovnaném utkání nakonec rozhodlo více štěstí a zkušeností na straně soupeře, který přesnou střelou 20 vteřin před koncem upravil na konečných 10:9. Tato těsná prohra vyřadila Jičínské z bojů o medaile. Krutost prohry byla umocněna tím, že přišla po jednom z nejlepších výkonů jičínského celku.

Sestava AGS HBC Jičín: Císař, Dubský - Bareš, Šulc, Šebek, Babák, Karban, Rychna, Šolc, Novotný, Chýlek, Jílek, Kůtek.

Výsledky AGS HBC Jičín: Skupina: AGS HBC Jičín - SK Vítkovice 9:6, AGS HBC Jičín - Strojár Malacky 16:7, AGS HBC Jičín - Dukla Praha 15:3, AGS HBC Jičín - SG PSV Tegel Berlín 11:5, AGS HBC Jičín - RK Medveščak Zagreb 11:6. Osmifinále: AGS HBC Jičín - Sokol Písek 12:10. Čtvrtfinále: AGS HBC Jičín - RK Crvena Zvezda Beograd 9:10.

Konečné pořadí: 1. Union Hypo St.Pölten, 2. RK Crvena Zvezda Beograd, 3. SK Vítkovice, 4. Gorenje Velenje, 5. - 8. AGS HBC Jičín, ŠSKH Zárubova, TJ Chodov Praha, HC Tallas.

(bama)


OP dorosteneckých družstev v kuželkách

Jičín - Oba dva turnaje finálové části oblastního přeboru kuželkářů mají za sebou dorostenci.

Jak v Poříčí, tak na domácích drahách bylo suverénní družstvo Náchoda, které navíc doma zvítězilo ve vynikajícím rekordu drah 1325. Zaslouženě se tak stalo přeborníkem oblasti a postupujícím do druhé ligy dorostu. Béčko Jičína oslabené o M. Tomáškovou a R.Mauriho dalo šanci úspěšným žákyním Lence Tomáškové a Lucii Slavíkové. Ty se v prvním turnaji ještě otrkávaly (4.místo), ale v Náchodě si obě dvě vytvořily osobní rekordy, a když k tomu Katka Gardoňová přidala výborných 401, znamenalo to překvapivě druhé místo. B družstvo tak ukázalo, že umí zabojovat i v silné finálové skupině. O celkovém pořadí na 2.-4.místě tak rozhodl pouze průměr. Družstvo již finálovou účastní splnilo letošní cíl, a tak s výsledky i výkony může panovat spokojenost. Celkové pořadí po 2.turnaji: 1.Náchod 8 (1240), 2.Rychnov 4 (1157), 3.Poříčí 4 (1134,5), 4.Jičín 4 (1111).

(jk)


Půjčky od lidí? Zatím ne

Jičínsko, Přibyslav - Banky nemusí být jediným zdrojem půjček, zcela nový systém obstarání peněz na další investice ve městě se rozhodla vyzkoušet jihomoravská Přibyslav. Peníze si totiž chce namísto od bankovního domu vypůjčit přímo od lidí, kterým nabízí v porovnání s bankou lepší zhodnocení úspor. Neobvyklý způsob obstarání finančních prostředků zaujal i vedení některých radnic na Jičínsku. Podle starostů však žádná z nich nepovažuje toto řešení za aktuální.

V Přibyslavi odhadují, že díky spolupráci s lidmi ušetří až několik set tisíc korun. "Pokud bychom čerpali úvěr od banky, museli bychom zaplatit okolo deseti procent na úrocích. Takto nám lidé půjčí své peníze za pětiprocentní roční úrok, zhodnotí poměrně dobře úspory a navíc investují do obnovy svého města," vysvětluje vedoucí hospodářsko - správního odboru v Přibyslavi Bohdan Tříska. "Zájem je zatím větší, než jsme původně očekávali. Za prvních čtrnáct dní už máme uzavřeno deset smluv v hodnotě 660 tisíc korun, přičemž se denně informují další tři až čtyři noví zájemci," doplňuje. Čtyřtisícové městečko si tímto způsobem naplánovalo vypůjčit šest milionů na dokončení sportovní haly a bytového domu.

Na Jičínsku se prozatím nic takového nechystá. Navíc Nová Paka a Jičín hledají spíš cesty, jak své v současné době poměrně vysoké zadlužení snížit. "Jde o velmi atypický způsob financování města a nepovažuji ho zrovna za nejšťastnější. Banky jsou tady přece od toho, aby půjčovaly peníze. Tak proč bychom si měli vypůjčovat zrovna od lidí," míní jičínský starosta Jiří Liška. "Obec může být přece i insolventní, může se také předlužit."

Starosta Nové Paky Petr Kuřík naopak nápad Přibyslavi spíše ocenil a považuje ho za velmi zajímavý. "Je to velmi dobrá myšlenka. Obec je přece, co se týká návratnosti, důvěryhodný partner. Občané tak určitým způsobem vyjadřují i svůj vztah k městu. Přestože se mi nápad zamlouvá, o podobné půjčce zatím neuvažujeme, protože se nechceme jako město dále zadlužovat," říká Kuřík. "Proti půjčce od lidí bych ale každopádně nebyl, vždy by se však mělo také jednat s bankou," dodává.

Nejvíce peněz na investice budou pro letošní rok potřebovat Hořice. Plánují například zahájení výstavby bazénu, stavbu dalších bytů a sportovišť. Na vše budou potřebovat půjčku ve výši okolo třiceti milionů korun. "Bez úvěru se samozřejmě neobejdeme. Nápad Přibyslavi považuji za zajímavý, ale osobně bych byl pro jeho využití spíše na vyloženě konkrétní akce, jako pamětní záležitosti, maximálně však do výše jednoho milionu korun. Na větší akce si to dost dobře neumím představit a dal bych spíše přednost klasickému úvěru," zauvažuje Ladislav Vrba, starosta Hořic.

(max)


Nové Noviny